Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці

 

/data/blog/35447/b1a220434f22315945af22a5b50293dc.png

Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці. Таке повідомлення викликало гарячу дискусію серед франківців, зокрема й у соцмережі Фейсбук.

 

Батьки дошкільнят, які в цей час мусять ходити на роботу, висловили готовність перетворити приймальню міського голови на дитячу кімнату і запропонувати меру особисто наглянути за малюками. Можливо, так буде знайдена відповідь на запитання, куди на час «вимушених канікул» подіти дітей.



Для чого треба закривати садки? Чому у дитячих виховних закладах не враховують інтересів і потреб батьків? З’ясовував кореспондент ГК.



Економне літо

«Сьогодні у дитячому садочку, куди ходить моя донька, повідомили батькам, що у зв'язку з якимось там рішенням міської влади з середини червня і до кінця літа садок закривають на вимушені канікули. А що робити працюючим батькам з дитиною цих два з половиною місяці? Хто оплатить хоча б одному з батьків відпустку на весь цей час?» – риторично запитує франківець, батько двох дітей Ігор Пасічняк.



Вже п’ятий рік дитсадки Франківська організовано йдуть на «літні канікули». Тепер уже складно з’ясувати, кого саме осяяла така думка. Зате відомо, чому вона виникла. «Я так розумію, що питання в економії коштів…», – відгукнувся член міськвиконкому Руслан Руско. Всі так розуміють, оскільки ще торік про це відкрито говорив голова міста. Проте ні мер, ані міська рада чи міськвиконком офіційного рішення про «канікули» у садках не приймали – депутати і посадовці, з якими ми спілкувалися, всі відхрещувалися. Однак треба розуміти, що вказівка таки мусила бути. Бо хіба ж з власної ініціативи міське управління освіти економить на дитсадках?



В офіційній версії основна причина, через яку в обласному центрі на літо зачиняють дошкільні заклади, захована, як цукерка в обгортку. Аргументів називають кілька. По-перше, треба дати відпустку персоналу дитсадків, пояснив заступник начальника міського управління освіти Петро Ласійчук. По-друге, треба забезпечити можливість адміністрації дошкільних закладів зробити ремонти. По-третє, кількість дітей у садках влітку різко зменшується, бо батьки везуть їх на оздоровлення – на моря, в села тощо. Тому працювати влітку дитсадкам економічно невигідно. «От є садочки, в які у літні місяці водять п’ять, заледве десять дітей», – наводить приклад пан Ласійчук. При цьому треба утримувати кухню з персоналом, двірників з прибиральницями, вихователів з нянечками, ще й адміністрацію. «Економія бюджету також…» – насамкінець визнав заступник начальника освіти.



Три чергові садки

«З половини червня – вимушені канікули, – констатує мама донечки Наталія Гасюк. – Нашу пропозицію зробити чергову групу за окремі кошти (все одно були би менші за витрати на няню) – відхилили…».



«То все залежить від завідуючої садочка, – ділиться своїм досвідом мама трьох дітей Оксана Говера. – Наші старші ходили в той самий садочок. І так випало, що ми двічі потрапляли на капремонт - у 2000-му і 2012 роках. Завідуюча і того, і цього разу забезпечувала літню чергову групу, в яку ми ходили. При тому, що дітей у цих групах не так уже й багато було…» Виглядає, що так воно і є – бо ж розпорядження втілюються на місці.



Дитсадки закривають внутрішнім наказом по управлінню освіти міськвиконкому. Наразі є проект наказу на 2013 рік. «Поки що рано говорити про щось конкретне, – наполягав пан Ласійчук. – Ситуація вивчається у кожному дитячому закладі. Завідувачі садків подають графіки, як їм зручно, бо треба підготувати кожну групу до наступного навчального року. А ми ці пропозиції будемо детально вивчати і узгоджувати. Де буде більше залишатися дітей, там дитсадок працюватиме. Але практика показує, що трьох дитсадків улітку для міста цілком досить».



Кожного року управління освіти залишає кілька дитсадків без «канікул». До них звозять дітей, які залишаються літувати в місті. «Це найбільші дитсадки, – пояснила спеціаліст із дошкільної освіти міськвно Галина Сич. – Цього року планують залишити дитсадок №1 «Калинонька» біля залізничного вокзалу – в ньому працюватимуть 10 груп на 330 дітей. Дитсадок №33 «Кристалик» на Каскаді – 11 груп на 360 дітей. Третій буде у центрі міста. Який саме – визначаємося з огляду на технічні можливості. Торік це був дитсадок №11».



Галина Сич підкреслила, що дитсадки будуть зачинятися не всі разом, а за графіком, відповідно до подання їхніх директорів. Вихователів і персонал не відправлятимуть у відпустки без збереження зарплати. Наказ про «канікули» видадуть, як належить, за місяць до настання. «Десь уже після свят», – відзначила пані Сич. Читай: 15 травня. «Наказ поширять по дошкільних закладах, про нього відзвітують в прокуратуру», – повідомила вона.



Але ж цей наказ поставить батьків перед фактом: або черговий садок і зведені групи, або нянька. «Не впевнена, що чергові садочки - це добре. Не впевнена, що малюки будуть там спокійно себе почувати…» – має сумнів Наталя Гасюк. Сумнів цілком обґрунтований – не кожна дитина легко сприйме такі зміни. Спитайте дитячого психолога про стрес.



Робота з батьками

«Ми не можемо без підготовки видавати таке рішення, – наголосила Галина Сич. – Вихователі вже з початку квітня мали почати працювати з батьками…» .



Працювати з батьками, за версією міськвно, означає таке. Вихователі мали дізнатися, які у батьків плани на літо, чи буде у них літня відпустка, чи дитина буде відвідувати садок, а якщо не буде, то коли саме. Мали скласти списки й графіки і передати їх завідувачам садків. Ті повинні були порахувати, скільки дітей залишається на літні місяці – і саме це мало би визначити, чи буде садок закриватися влітку. Саме це, а не усна рекомендація влаштувати «канікулярний» період з 15 червня до 15 серпня. В більшості дошкільних закладів міста з батьками «попрацювали» категорично – повідомили, і мастіть собі голову.



«Спробуйте домовитися у першому садку, – радить мама першокласника, який чемно відходив три роки у садочок, Світлана Усатюк. – Але треба лист від завідувача садка, куди ви ходите. Насправді закриття влітку садків - для багатьох проблема. Діти всі різні, не кожного візьмеш на роботу, і не на кожну роботу. Знаю, відчуваю це на собі…» Також характерна ситуація: треба домовлятися, коли насправді не треба нічого такого робити. Порядок переведення дитини в черговий садок озвучила Галина Сич. За її словами, батьки мають написати заяву директору свого дитячого закладу. А той уже, назбиравши кілька таких заяв від батьків, повинен домовлятися про переведення дітей з директором «чергового» садка.



Відтак, з точки зору адміністрації, простіше на літо закрити садок. Випровадити дітей і привести господарку в порядок. Заодно зекономити владі кошти. Ситуація цілковито перевернута з ніг на голову, коли в дитсадках відштовхуються не від інтересів дітей і їхніх батьків, а від бажань і уявлень дорослих функціонерів. Може, треба час від часу нагадувати, хто садочки утримує: не мер, не міська рада, не виконком і не управління освіти. Садки живуть коштом франківців, людей, які складають громаду, – це їхні податки стікаються в міську казну. Це їхніми грошима порядкує міська влада. І це їм належить кінцеве право вирішувати, чи бути трьом черговим садкам на місто, чи по черговій групі в кожному садку.


13.05.2013 1476 2
Коментарі (2)

Гість. 2013.05.13, 22:03
Писати заяви не ДИРЕКТОРУ, а ЗАВІДУЮЧІЙ, пані Інспекторе!
Я 2013.05.14, 15:59
Якраз коли тепло, немає вірусів і дитини би спокійно відвідувала садочок без шкоди для свого здоровя - тоді треба садочки закривати! Мені здається, що краще закрити на 2-3 місяці "білу хату" на Грушевського та всі її філії на інших вулицях - буде більша економія коштів, а відсутності чиновників все одно ніхто не помітить...
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

453
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1860
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3341
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1205
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1228
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1288 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

714

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

343

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1019

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1181
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

393
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2549
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1286
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1389
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

595
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15243
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7535
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

392
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

962 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

528
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

431
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

519