Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці

 

/data/blog/35447/b1a220434f22315945af22a5b50293dc.png

Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці. Таке повідомлення викликало гарячу дискусію серед франківців, зокрема й у соцмережі Фейсбук.

 

Батьки дошкільнят, які в цей час мусять ходити на роботу, висловили готовність перетворити приймальню міського голови на дитячу кімнату і запропонувати меру особисто наглянути за малюками. Можливо, так буде знайдена відповідь на запитання, куди на час «вимушених канікул» подіти дітей.



Для чого треба закривати садки? Чому у дитячих виховних закладах не враховують інтересів і потреб батьків? З’ясовував кореспондент ГК.



Економне літо

«Сьогодні у дитячому садочку, куди ходить моя донька, повідомили батькам, що у зв'язку з якимось там рішенням міської влади з середини червня і до кінця літа садок закривають на вимушені канікули. А що робити працюючим батькам з дитиною цих два з половиною місяці? Хто оплатить хоча б одному з батьків відпустку на весь цей час?» – риторично запитує франківець, батько двох дітей Ігор Пасічняк.



Вже п’ятий рік дитсадки Франківська організовано йдуть на «літні канікули». Тепер уже складно з’ясувати, кого саме осяяла така думка. Зате відомо, чому вона виникла. «Я так розумію, що питання в економії коштів…», – відгукнувся член міськвиконкому Руслан Руско. Всі так розуміють, оскільки ще торік про це відкрито говорив голова міста. Проте ні мер, ані міська рада чи міськвиконком офіційного рішення про «канікули» у садках не приймали – депутати і посадовці, з якими ми спілкувалися, всі відхрещувалися. Однак треба розуміти, що вказівка таки мусила бути. Бо хіба ж з власної ініціативи міське управління освіти економить на дитсадках?



В офіційній версії основна причина, через яку в обласному центрі на літо зачиняють дошкільні заклади, захована, як цукерка в обгортку. Аргументів називають кілька. По-перше, треба дати відпустку персоналу дитсадків, пояснив заступник начальника міського управління освіти Петро Ласійчук. По-друге, треба забезпечити можливість адміністрації дошкільних закладів зробити ремонти. По-третє, кількість дітей у садках влітку різко зменшується, бо батьки везуть їх на оздоровлення – на моря, в села тощо. Тому працювати влітку дитсадкам економічно невигідно. «От є садочки, в які у літні місяці водять п’ять, заледве десять дітей», – наводить приклад пан Ласійчук. При цьому треба утримувати кухню з персоналом, двірників з прибиральницями, вихователів з нянечками, ще й адміністрацію. «Економія бюджету також…» – насамкінець визнав заступник начальника освіти.



Три чергові садки

«З половини червня – вимушені канікули, – констатує мама донечки Наталія Гасюк. – Нашу пропозицію зробити чергову групу за окремі кошти (все одно були би менші за витрати на няню) – відхилили…».



«То все залежить від завідуючої садочка, – ділиться своїм досвідом мама трьох дітей Оксана Говера. – Наші старші ходили в той самий садочок. І так випало, що ми двічі потрапляли на капремонт - у 2000-му і 2012 роках. Завідуюча і того, і цього разу забезпечувала літню чергову групу, в яку ми ходили. При тому, що дітей у цих групах не так уже й багато було…» Виглядає, що так воно і є – бо ж розпорядження втілюються на місці.



Дитсадки закривають внутрішнім наказом по управлінню освіти міськвиконкому. Наразі є проект наказу на 2013 рік. «Поки що рано говорити про щось конкретне, – наполягав пан Ласійчук. – Ситуація вивчається у кожному дитячому закладі. Завідувачі садків подають графіки, як їм зручно, бо треба підготувати кожну групу до наступного навчального року. А ми ці пропозиції будемо детально вивчати і узгоджувати. Де буде більше залишатися дітей, там дитсадок працюватиме. Але практика показує, що трьох дитсадків улітку для міста цілком досить».



Кожного року управління освіти залишає кілька дитсадків без «канікул». До них звозять дітей, які залишаються літувати в місті. «Це найбільші дитсадки, – пояснила спеціаліст із дошкільної освіти міськвно Галина Сич. – Цього року планують залишити дитсадок №1 «Калинонька» біля залізничного вокзалу – в ньому працюватимуть 10 груп на 330 дітей. Дитсадок №33 «Кристалик» на Каскаді – 11 груп на 360 дітей. Третій буде у центрі міста. Який саме – визначаємося з огляду на технічні можливості. Торік це був дитсадок №11».



Галина Сич підкреслила, що дитсадки будуть зачинятися не всі разом, а за графіком, відповідно до подання їхніх директорів. Вихователів і персонал не відправлятимуть у відпустки без збереження зарплати. Наказ про «канікули» видадуть, як належить, за місяць до настання. «Десь уже після свят», – відзначила пані Сич. Читай: 15 травня. «Наказ поширять по дошкільних закладах, про нього відзвітують в прокуратуру», – повідомила вона.



Але ж цей наказ поставить батьків перед фактом: або черговий садок і зведені групи, або нянька. «Не впевнена, що чергові садочки - це добре. Не впевнена, що малюки будуть там спокійно себе почувати…» – має сумнів Наталя Гасюк. Сумнів цілком обґрунтований – не кожна дитина легко сприйме такі зміни. Спитайте дитячого психолога про стрес.



Робота з батьками

«Ми не можемо без підготовки видавати таке рішення, – наголосила Галина Сич. – Вихователі вже з початку квітня мали почати працювати з батьками…» .



Працювати з батьками, за версією міськвно, означає таке. Вихователі мали дізнатися, які у батьків плани на літо, чи буде у них літня відпустка, чи дитина буде відвідувати садок, а якщо не буде, то коли саме. Мали скласти списки й графіки і передати їх завідувачам садків. Ті повинні були порахувати, скільки дітей залишається на літні місяці – і саме це мало би визначити, чи буде садок закриватися влітку. Саме це, а не усна рекомендація влаштувати «канікулярний» період з 15 червня до 15 серпня. В більшості дошкільних закладів міста з батьками «попрацювали» категорично – повідомили, і мастіть собі голову.



«Спробуйте домовитися у першому садку, – радить мама першокласника, який чемно відходив три роки у садочок, Світлана Усатюк. – Але треба лист від завідувача садка, куди ви ходите. Насправді закриття влітку садків - для багатьох проблема. Діти всі різні, не кожного візьмеш на роботу, і не на кожну роботу. Знаю, відчуваю це на собі…» Також характерна ситуація: треба домовлятися, коли насправді не треба нічого такого робити. Порядок переведення дитини в черговий садок озвучила Галина Сич. За її словами, батьки мають написати заяву директору свого дитячого закладу. А той уже, назбиравши кілька таких заяв від батьків, повинен домовлятися про переведення дітей з директором «чергового» садка.



Відтак, з точки зору адміністрації, простіше на літо закрити садок. Випровадити дітей і привести господарку в порядок. Заодно зекономити владі кошти. Ситуація цілковито перевернута з ніг на голову, коли в дитсадках відштовхуються не від інтересів дітей і їхніх батьків, а від бажань і уявлень дорослих функціонерів. Може, треба час від часу нагадувати, хто садочки утримує: не мер, не міська рада, не виконком і не управління освіти. Садки живуть коштом франківців, людей, які складають громаду, – це їхні податки стікаються в міську казну. Це їхніми грошима порядкує міська влада. І це їм належить кінцеве право вирішувати, чи бути трьом черговим садкам на місто, чи по черговій групі в кожному садку.


13.05.2013 1454 2
Коментарі (2)

Гість. 2013.05.13, 22:03
Писати заяви не ДИРЕКТОРУ, а ЗАВІДУЮЧІЙ, пані Інспекторе!
Я 2013.05.14, 15:59
Якраз коли тепло, немає вірусів і дитини би спокійно відвідувала садочок без шкоди для свого здоровя - тоді треба садочки закривати! Мені здається, що краще закрити на 2-3 місяці "білу хату" на Грушевського та всі її філії на інших вулицях - буде більша економія коштів, а відсутності чиновників все одно ніхто не помітить...
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2512
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1598 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2