Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці

 

/data/blog/35447/b1a220434f22315945af22a5b50293dc.png

Дитсадки у Франківську зачиняють на два літні місяці. Таке повідомлення викликало гарячу дискусію серед франківців, зокрема й у соцмережі Фейсбук.

 

Батьки дошкільнят, які в цей час мусять ходити на роботу, висловили готовність перетворити приймальню міського голови на дитячу кімнату і запропонувати меру особисто наглянути за малюками. Можливо, так буде знайдена відповідь на запитання, куди на час «вимушених канікул» подіти дітей.



Для чого треба закривати садки? Чому у дитячих виховних закладах не враховують інтересів і потреб батьків? З’ясовував кореспондент ГК.



Економне літо

«Сьогодні у дитячому садочку, куди ходить моя донька, повідомили батькам, що у зв'язку з якимось там рішенням міської влади з середини червня і до кінця літа садок закривають на вимушені канікули. А що робити працюючим батькам з дитиною цих два з половиною місяці? Хто оплатить хоча б одному з батьків відпустку на весь цей час?» – риторично запитує франківець, батько двох дітей Ігор Пасічняк.



Вже п’ятий рік дитсадки Франківська організовано йдуть на «літні канікули». Тепер уже складно з’ясувати, кого саме осяяла така думка. Зате відомо, чому вона виникла. «Я так розумію, що питання в економії коштів…», – відгукнувся член міськвиконкому Руслан Руско. Всі так розуміють, оскільки ще торік про це відкрито говорив голова міста. Проте ні мер, ані міська рада чи міськвиконком офіційного рішення про «канікули» у садках не приймали – депутати і посадовці, з якими ми спілкувалися, всі відхрещувалися. Однак треба розуміти, що вказівка таки мусила бути. Бо хіба ж з власної ініціативи міське управління освіти економить на дитсадках?



В офіційній версії основна причина, через яку в обласному центрі на літо зачиняють дошкільні заклади, захована, як цукерка в обгортку. Аргументів називають кілька. По-перше, треба дати відпустку персоналу дитсадків, пояснив заступник начальника міського управління освіти Петро Ласійчук. По-друге, треба забезпечити можливість адміністрації дошкільних закладів зробити ремонти. По-третє, кількість дітей у садках влітку різко зменшується, бо батьки везуть їх на оздоровлення – на моря, в села тощо. Тому працювати влітку дитсадкам економічно невигідно. «От є садочки, в які у літні місяці водять п’ять, заледве десять дітей», – наводить приклад пан Ласійчук. При цьому треба утримувати кухню з персоналом, двірників з прибиральницями, вихователів з нянечками, ще й адміністрацію. «Економія бюджету також…» – насамкінець визнав заступник начальника освіти.



Три чергові садки

«З половини червня – вимушені канікули, – констатує мама донечки Наталія Гасюк. – Нашу пропозицію зробити чергову групу за окремі кошти (все одно були би менші за витрати на няню) – відхилили…».



«То все залежить від завідуючої садочка, – ділиться своїм досвідом мама трьох дітей Оксана Говера. – Наші старші ходили в той самий садочок. І так випало, що ми двічі потрапляли на капремонт - у 2000-му і 2012 роках. Завідуюча і того, і цього разу забезпечувала літню чергову групу, в яку ми ходили. При тому, що дітей у цих групах не так уже й багато було…» Виглядає, що так воно і є – бо ж розпорядження втілюються на місці.



Дитсадки закривають внутрішнім наказом по управлінню освіти міськвиконкому. Наразі є проект наказу на 2013 рік. «Поки що рано говорити про щось конкретне, – наполягав пан Ласійчук. – Ситуація вивчається у кожному дитячому закладі. Завідувачі садків подають графіки, як їм зручно, бо треба підготувати кожну групу до наступного навчального року. А ми ці пропозиції будемо детально вивчати і узгоджувати. Де буде більше залишатися дітей, там дитсадок працюватиме. Але практика показує, що трьох дитсадків улітку для міста цілком досить».



Кожного року управління освіти залишає кілька дитсадків без «канікул». До них звозять дітей, які залишаються літувати в місті. «Це найбільші дитсадки, – пояснила спеціаліст із дошкільної освіти міськвно Галина Сич. – Цього року планують залишити дитсадок №1 «Калинонька» біля залізничного вокзалу – в ньому працюватимуть 10 груп на 330 дітей. Дитсадок №33 «Кристалик» на Каскаді – 11 груп на 360 дітей. Третій буде у центрі міста. Який саме – визначаємося з огляду на технічні можливості. Торік це був дитсадок №11».



Галина Сич підкреслила, що дитсадки будуть зачинятися не всі разом, а за графіком, відповідно до подання їхніх директорів. Вихователів і персонал не відправлятимуть у відпустки без збереження зарплати. Наказ про «канікули» видадуть, як належить, за місяць до настання. «Десь уже після свят», – відзначила пані Сич. Читай: 15 травня. «Наказ поширять по дошкільних закладах, про нього відзвітують в прокуратуру», – повідомила вона.



Але ж цей наказ поставить батьків перед фактом: або черговий садок і зведені групи, або нянька. «Не впевнена, що чергові садочки - це добре. Не впевнена, що малюки будуть там спокійно себе почувати…» – має сумнів Наталя Гасюк. Сумнів цілком обґрунтований – не кожна дитина легко сприйме такі зміни. Спитайте дитячого психолога про стрес.



Робота з батьками

«Ми не можемо без підготовки видавати таке рішення, – наголосила Галина Сич. – Вихователі вже з початку квітня мали почати працювати з батьками…» .



Працювати з батьками, за версією міськвно, означає таке. Вихователі мали дізнатися, які у батьків плани на літо, чи буде у них літня відпустка, чи дитина буде відвідувати садок, а якщо не буде, то коли саме. Мали скласти списки й графіки і передати їх завідувачам садків. Ті повинні були порахувати, скільки дітей залишається на літні місяці – і саме це мало би визначити, чи буде садок закриватися влітку. Саме це, а не усна рекомендація влаштувати «канікулярний» період з 15 червня до 15 серпня. В більшості дошкільних закладів міста з батьками «попрацювали» категорично – повідомили, і мастіть собі голову.



«Спробуйте домовитися у першому садку, – радить мама першокласника, який чемно відходив три роки у садочок, Світлана Усатюк. – Але треба лист від завідувача садка, куди ви ходите. Насправді закриття влітку садків - для багатьох проблема. Діти всі різні, не кожного візьмеш на роботу, і не на кожну роботу. Знаю, відчуваю це на собі…» Також характерна ситуація: треба домовлятися, коли насправді не треба нічого такого робити. Порядок переведення дитини в черговий садок озвучила Галина Сич. За її словами, батьки мають написати заяву директору свого дитячого закладу. А той уже, назбиравши кілька таких заяв від батьків, повинен домовлятися про переведення дітей з директором «чергового» садка.



Відтак, з точки зору адміністрації, простіше на літо закрити садок. Випровадити дітей і привести господарку в порядок. Заодно зекономити владі кошти. Ситуація цілковито перевернута з ніг на голову, коли в дитсадках відштовхуються не від інтересів дітей і їхніх батьків, а від бажань і уявлень дорослих функціонерів. Може, треба час від часу нагадувати, хто садочки утримує: не мер, не міська рада, не виконком і не управління освіти. Садки живуть коштом франківців, людей, які складають громаду, – це їхні податки стікаються в міську казну. Це їхніми грошима порядкує міська влада. І це їм належить кінцеве право вирішувати, чи бути трьом черговим садкам на місто, чи по черговій групі в кожному садку.


13.05.2013 1427 2
Коментарі (2)

Гість. 2013.05.13, 22:03
Писати заяви не ДИРЕКТОРУ, а ЗАВІДУЮЧІЙ, пані Інспекторе!
Я 2013.05.14, 15:59
Якраз коли тепло, немає вірусів і дитини би спокійно відвідувала садочок без шкоди для свого здоровя - тоді треба садочки закривати! Мені здається, що краще закрити на 2-3 місяці "білу хату" на Грушевського та всі її філії на інших вулицях - буде більша економія коштів, а відсутності чиновників все одно ніхто не помітить...
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

666
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2106
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33415
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2307
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3035
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5146 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

406

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1184

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

764

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

971
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

273
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

574
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

636 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1156
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

960
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1053
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

820
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30192 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

914
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3880
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

497
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

534