Дитяче насильство на Франківщині: чому діти просять про підтримку і як їм допомогти

Франківщина – одна з лідерів серед західних областей України, де діти потерпають від сексуального насильства та мають суїцидальні настрої.

Про це Суспільному повідомила координаторка Національної гарячої лінії для дітей та підлітків Альона Кривуляк, пише Фіртка.

За її словами, саме з Івано-Франківської та Львівської областей, у порівнянні з іншими західними регіонами, найчастіше надходять дзвінки, під час яких неповнолітні повідомляють про насильство. Зазвичай дітей та підлітків турбують три проблеми.

"Насамперед, це є проблеми психологічного здоров’я. Тобто моменти, коли дитина почувається самотньою, відчуває моменти підвищеної тривожності... На превеликий жаль, також зростає кількість звернень стосовно того, що дитина не вбачає сенсу у своєму житті та має бажання вчинити суїцид... Доволі часто звертаються і з питань домашнього насильства. А у 2020 і 2021 роках збільшилася кількість звернень щодо сексуального насильства", — розповіла Альона Кривуляк.

Про роботу з дітьми, які постраждали від сексуального насильства, говорить і заступниця начальника обласної служби у справах дітей Віталія Попович. За її словами, випадки сексуального насильства у сім’ї трапляються рідко. Здебільшого — на вулиці. Але покарати насильників-педофілів вдається не завжди, адже потерпілі бояться суспільного резонансу.

"Через те, що сім’ї бояться розголосу. І тільки розпочинають справу, вони забирають заяви, хочуть припинити. Бояться осуду суспільства, а цього не треба боятися, тому що є наслідок – жертві сексуального насильства дуже складно себе реалізувати в житті, а особливо у сім’ї", — розповіла Віталія Попович.

Що робити дитині, яку спіткало насилля, та як вберегти її від зловмисників в інтернеті, Суспільному розповіла дитяча та підліткова психологиня Аліна Касілова.

"Це питання серйозне, як на мене, бо часто діти плутають, що таке насилля. Я знаю кейси, коли діти маніпулювали цим поняттям. Вони зверталися в поліцію, соціальні служби та казали, що батьки чинять насилля, хоча фактично виявилося, що батьки жодним чином фізично не впливали на дитину", — каже Касілова.

Психологиня пояснює, що насиллям вважаються будь-які агресивні дії стосовно дитини. Неповнолітнім, яких спіткало насилля, варто звертатися до дорослих, які можуть допомогти і яким дитина може довіряти. Мова йде про викладачів, шкільних психологів, про вихователів, можливо, у родині є хтось зі старших, хто заслуговує довіри. Також можна звернутися в поліцію. Проте експертка каже, що поруч повинен бути дорослий.

"Якщо неповнолітня дитина звертається сама, то є ризик суб'єктивізму працівників та ризик того, що її випадок може бути неповністю розглянутим. Тому, коли ми говоримо про звернення до поліції з приводу домашнього насилля, поряд з дитиною має бути хтось дорослий, хто може допомогти пройти їй цей шлях", — розповідає Касілова.

Експертка каже, що останнім часом більшість звернень надходить саме від дорослих, які помічають, що з дитиною щось не так.

"Її хтось незнайомий забирає зі школи чи її поведінка швидко змінюється. У моєму досвіді бували кричущі випадки, коли діти потерпали від насилля дорослих, які не є родичами, роками. Якщо говорити про домашнє насилля, то дорослі, на жаль, рідко вірять, що хтось із їхніх знайомих або близьких може чинити сексуальне або фізичне насилля стосовно дитини. Тому такі діти, як наслідок, не звертаються про допомогу".

Психологиня звертає увагу, що через пандемію саме насилля в інтернеті стало розповсюдженим явищем. Оскільки більшість зловмисників переходять на рівень онлайн. Експертка каже, що є кейси по всій Україні щодо випадків, зокрема, сексуального, та загалом онлайн-насилля над дітьми та підлітками. Тому необхідно мати закриті профілі, не спілкуватися з незнайомцями та не зустрічатися з невідомими людьми.

Психологиня поділилася "правилом білборду".

"Те, що ми хочемо відправити іншим людям або опублікувати, можна уявити розміщеним на білборді біля навчального закладу, будинку або в центрі міста і подумати: "Чи мені це ок?".

Аліна Касілова каже, що завжди варто пам'ятати про те, що ми поширюємо в інтернеті, — там і залишається: є ризик, що фото та контент будуть розповсюджуватися і далі.

Батьки можуть організувати для дитини безпеку в мережі, завантаживши програми, які допомагають контролювати. Застосунок можна встановити дитині на телефон та з батьківського телефону встановлювати обмеження на використання додатків чи відвідування сайтів і таким чином контролювати, що дитина може побачити в інтернеті. А також важливо створювати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони за будь-якої небезпеки могли звернутися до дорослих за допомогою.

До слова, в Україні діє безкоштовна психологічна допомога для людей у відчаї. Зокрема, працює онлайн-платформа "Розкажи мені". За допомогою можна звернутися й до громадської правозахисної організації "Ла Страда".

В Україні працює також кризова національна лінія запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров'я "Lifeline Ukraine" (телефон - 7333). Вона - цілодобова, анонімна та безкоштовна.

Психологічну підтримку ви можете отримати, зателефонувавши на лінію довіри: 096 000 1558.

Психосоціальну підтримку пропонує і інформаційний центр Червоного Хреста України. Також працює національна гаряча лінія з попередження насильства "Розірви коло".


Читайте також:

9 з 10 дітей пішли з незнайомцями: франківські патрульні провели соціальний експеримент (ВІДЕО)

Понад 40 неповнолітніх прикарпатців перебувають на обліку в поліції

На Прикарпатті від початку року розшукали 80 безвісти зниклих дітей


03.06.2021 942
Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4742
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1219
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1396
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1790
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2814 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

229

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

409

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1282

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1392
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

1868
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1918
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26991 1
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

378
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8053
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3380
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1642
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

149
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

358
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

539 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

730
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

789