Дитяче насильство на Франківщині: чому діти просять про підтримку і як їм допомогти

Франківщина – одна з лідерів серед західних областей України, де діти потерпають від сексуального насильства та мають суїцидальні настрої.

Про це Суспільному повідомила координаторка Національної гарячої лінії для дітей та підлітків Альона Кривуляк, пише Фіртка.

За її словами, саме з Івано-Франківської та Львівської областей, у порівнянні з іншими західними регіонами, найчастіше надходять дзвінки, під час яких неповнолітні повідомляють про насильство. Зазвичай дітей та підлітків турбують три проблеми.

"Насамперед, це є проблеми психологічного здоров’я. Тобто моменти, коли дитина почувається самотньою, відчуває моменти підвищеної тривожності... На превеликий жаль, також зростає кількість звернень стосовно того, що дитина не вбачає сенсу у своєму житті та має бажання вчинити суїцид... Доволі часто звертаються і з питань домашнього насильства. А у 2020 і 2021 роках збільшилася кількість звернень щодо сексуального насильства", — розповіла Альона Кривуляк.

Про роботу з дітьми, які постраждали від сексуального насильства, говорить і заступниця начальника обласної служби у справах дітей Віталія Попович. За її словами, випадки сексуального насильства у сім’ї трапляються рідко. Здебільшого — на вулиці. Але покарати насильників-педофілів вдається не завжди, адже потерпілі бояться суспільного резонансу.

"Через те, що сім’ї бояться розголосу. І тільки розпочинають справу, вони забирають заяви, хочуть припинити. Бояться осуду суспільства, а цього не треба боятися, тому що є наслідок – жертві сексуального насильства дуже складно себе реалізувати в житті, а особливо у сім’ї", — розповіла Віталія Попович.

Що робити дитині, яку спіткало насилля, та як вберегти її від зловмисників в інтернеті, Суспільному розповіла дитяча та підліткова психологиня Аліна Касілова.

"Це питання серйозне, як на мене, бо часто діти плутають, що таке насилля. Я знаю кейси, коли діти маніпулювали цим поняттям. Вони зверталися в поліцію, соціальні служби та казали, що батьки чинять насилля, хоча фактично виявилося, що батьки жодним чином фізично не впливали на дитину", — каже Касілова.

Психологиня пояснює, що насиллям вважаються будь-які агресивні дії стосовно дитини. Неповнолітнім, яких спіткало насилля, варто звертатися до дорослих, які можуть допомогти і яким дитина може довіряти. Мова йде про викладачів, шкільних психологів, про вихователів, можливо, у родині є хтось зі старших, хто заслуговує довіри. Також можна звернутися в поліцію. Проте експертка каже, що поруч повинен бути дорослий.

"Якщо неповнолітня дитина звертається сама, то є ризик суб'єктивізму працівників та ризик того, що її випадок може бути неповністю розглянутим. Тому, коли ми говоримо про звернення до поліції з приводу домашнього насилля, поряд з дитиною має бути хтось дорослий, хто може допомогти пройти їй цей шлях", — розповідає Касілова.

Експертка каже, що останнім часом більшість звернень надходить саме від дорослих, які помічають, що з дитиною щось не так.

"Її хтось незнайомий забирає зі школи чи її поведінка швидко змінюється. У моєму досвіді бували кричущі випадки, коли діти потерпали від насилля дорослих, які не є родичами, роками. Якщо говорити про домашнє насилля, то дорослі, на жаль, рідко вірять, що хтось із їхніх знайомих або близьких може чинити сексуальне або фізичне насилля стосовно дитини. Тому такі діти, як наслідок, не звертаються про допомогу".

Психологиня звертає увагу, що через пандемію саме насилля в інтернеті стало розповсюдженим явищем. Оскільки більшість зловмисників переходять на рівень онлайн. Експертка каже, що є кейси по всій Україні щодо випадків, зокрема, сексуального, та загалом онлайн-насилля над дітьми та підлітками. Тому необхідно мати закриті профілі, не спілкуватися з незнайомцями та не зустрічатися з невідомими людьми.

Психологиня поділилася "правилом білборду".

"Те, що ми хочемо відправити іншим людям або опублікувати, можна уявити розміщеним на білборді біля навчального закладу, будинку або в центрі міста і подумати: "Чи мені це ок?".

Аліна Касілова каже, що завжди варто пам'ятати про те, що ми поширюємо в інтернеті, — там і залишається: є ризик, що фото та контент будуть розповсюджуватися і далі.

Батьки можуть організувати для дитини безпеку в мережі, завантаживши програми, які допомагають контролювати. Застосунок можна встановити дитині на телефон та з батьківського телефону встановлювати обмеження на використання додатків чи відвідування сайтів і таким чином контролювати, що дитина може побачити в інтернеті. А також важливо створювати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони за будь-якої небезпеки могли звернутися до дорослих за допомогою.

До слова, в Україні діє безкоштовна психологічна допомога для людей у відчаї. Зокрема, працює онлайн-платформа "Розкажи мені". За допомогою можна звернутися й до громадської правозахисної організації "Ла Страда".

В Україні працює також кризова національна лінія запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров'я "Lifeline Ukraine" (телефон - 7333). Вона - цілодобова, анонімна та безкоштовна.

Психологічну підтримку ви можете отримати, зателефонувавши на лінію довіри: 096 000 1558.

Психосоціальну підтримку пропонує і інформаційний центр Червоного Хреста України. Також працює національна гаряча лінія з попередження насильства "Розірви коло".


Читайте також:

9 з 10 дітей пішли з незнайомцями: франківські патрульні провели соціальний експеримент (ВІДЕО)

Понад 40 неповнолітніх прикарпатців перебувають на обліку в поліції

На Прикарпатті від початку року розшукали 80 безвісти зниклих дітей


03.06.2021 858
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1009
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

815
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1935
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3301
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2580
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2569

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

283

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

759

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

718

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1655
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

399
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

759
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

643
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

379
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

411
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27069
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

867
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19704
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

463
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

422
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

754
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1408 4