Дитяче насильство на Франківщині: чому діти просять про підтримку і як їм допомогти

Франківщина – одна з лідерів серед західних областей України, де діти потерпають від сексуального насильства та мають суїцидальні настрої.

Про це Суспільному повідомила координаторка Національної гарячої лінії для дітей та підлітків Альона Кривуляк, пише Фіртка.

За її словами, саме з Івано-Франківської та Львівської областей, у порівнянні з іншими західними регіонами, найчастіше надходять дзвінки, під час яких неповнолітні повідомляють про насильство. Зазвичай дітей та підлітків турбують три проблеми.

"Насамперед, це є проблеми психологічного здоров’я. Тобто моменти, коли дитина почувається самотньою, відчуває моменти підвищеної тривожності... На превеликий жаль, також зростає кількість звернень стосовно того, що дитина не вбачає сенсу у своєму житті та має бажання вчинити суїцид... Доволі часто звертаються і з питань домашнього насильства. А у 2020 і 2021 роках збільшилася кількість звернень щодо сексуального насильства", — розповіла Альона Кривуляк.

Про роботу з дітьми, які постраждали від сексуального насильства, говорить і заступниця начальника обласної служби у справах дітей Віталія Попович. За її словами, випадки сексуального насильства у сім’ї трапляються рідко. Здебільшого — на вулиці. Але покарати насильників-педофілів вдається не завжди, адже потерпілі бояться суспільного резонансу.

"Через те, що сім’ї бояться розголосу. І тільки розпочинають справу, вони забирають заяви, хочуть припинити. Бояться осуду суспільства, а цього не треба боятися, тому що є наслідок – жертві сексуального насильства дуже складно себе реалізувати в житті, а особливо у сім’ї", — розповіла Віталія Попович.

Що робити дитині, яку спіткало насилля, та як вберегти її від зловмисників в інтернеті, Суспільному розповіла дитяча та підліткова психологиня Аліна Касілова.

"Це питання серйозне, як на мене, бо часто діти плутають, що таке насилля. Я знаю кейси, коли діти маніпулювали цим поняттям. Вони зверталися в поліцію, соціальні служби та казали, що батьки чинять насилля, хоча фактично виявилося, що батьки жодним чином фізично не впливали на дитину", — каже Касілова.

Психологиня пояснює, що насиллям вважаються будь-які агресивні дії стосовно дитини. Неповнолітнім, яких спіткало насилля, варто звертатися до дорослих, які можуть допомогти і яким дитина може довіряти. Мова йде про викладачів, шкільних психологів, про вихователів, можливо, у родині є хтось зі старших, хто заслуговує довіри. Також можна звернутися в поліцію. Проте експертка каже, що поруч повинен бути дорослий.

"Якщо неповнолітня дитина звертається сама, то є ризик суб'єктивізму працівників та ризик того, що її випадок може бути неповністю розглянутим. Тому, коли ми говоримо про звернення до поліції з приводу домашнього насилля, поряд з дитиною має бути хтось дорослий, хто може допомогти пройти їй цей шлях", — розповідає Касілова.

Експертка каже, що останнім часом більшість звернень надходить саме від дорослих, які помічають, що з дитиною щось не так.

"Її хтось незнайомий забирає зі школи чи її поведінка швидко змінюється. У моєму досвіді бували кричущі випадки, коли діти потерпали від насилля дорослих, які не є родичами, роками. Якщо говорити про домашнє насилля, то дорослі, на жаль, рідко вірять, що хтось із їхніх знайомих або близьких може чинити сексуальне або фізичне насилля стосовно дитини. Тому такі діти, як наслідок, не звертаються про допомогу".

Психологиня звертає увагу, що через пандемію саме насилля в інтернеті стало розповсюдженим явищем. Оскільки більшість зловмисників переходять на рівень онлайн. Експертка каже, що є кейси по всій Україні щодо випадків, зокрема, сексуального, та загалом онлайн-насилля над дітьми та підлітками. Тому необхідно мати закриті профілі, не спілкуватися з незнайомцями та не зустрічатися з невідомими людьми.

Психологиня поділилася "правилом білборду".

"Те, що ми хочемо відправити іншим людям або опублікувати, можна уявити розміщеним на білборді біля навчального закладу, будинку або в центрі міста і подумати: "Чи мені це ок?".

Аліна Касілова каже, що завжди варто пам'ятати про те, що ми поширюємо в інтернеті, — там і залишається: є ризик, що фото та контент будуть розповсюджуватися і далі.

Батьки можуть організувати для дитини безпеку в мережі, завантаживши програми, які допомагають контролювати. Застосунок можна встановити дитині на телефон та з батьківського телефону встановлювати обмеження на використання додатків чи відвідування сайтів і таким чином контролювати, що дитина може побачити в інтернеті. А також важливо створювати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони за будь-якої небезпеки могли звернутися до дорослих за допомогою.

До слова, в Україні діє безкоштовна психологічна допомога для людей у відчаї. Зокрема, працює онлайн-платформа "Розкажи мені". За допомогою можна звернутися й до громадської правозахисної організації "Ла Страда".

В Україні працює також кризова національна лінія запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров'я "Lifeline Ukraine" (телефон - 7333). Вона - цілодобова, анонімна та безкоштовна.

Психологічну підтримку ви можете отримати, зателефонувавши на лінію довіри: 096 000 1558.

Психосоціальну підтримку пропонує і інформаційний центр Червоного Хреста України. Також працює національна гаряча лінія з попередження насильства "Розірви коло".


Читайте також:

9 з 10 дітей пішли з незнайомцями: франківські патрульні провели соціальний експеримент (ВІДЕО)

Понад 40 неповнолітніх прикарпатців перебувають на обліку в поліції

На Прикарпатті від початку року розшукали 80 безвісти зниклих дітей


03.06.2021 968
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

139
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1680
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3129
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1127
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1152
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1184 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

220

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1092

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

915

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

407
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

310
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2476
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1230
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1297
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

541
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15169
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7470
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

317
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

518
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

439
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

370
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

464