Директор за конкурсом

 

/data/blog/124238/95179bed5efe3e088718d88aa6d23ef7.jpg

 

Безстрокові договори керівників навчальних закладів в Івано-Франківську хочуть замінити на контракти. Втім, бажання міської влади оновити керівний склад шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру викликало неоднозначну реакцію громадян. То чи готові директори шкіл та завідувачі дитсадків пройти конкурс та працювати за контрактом?

 

Справа добровільна

У жовтні цього року Івано-Франківська міська рада затвердила «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», відповідно до якого керівників шкіл, дитсадків та позашкільних навчальних закладів обласного центру планують призначати за результатами конкурсного відбору та укладати з ними контракти. При цьому в положенні не вказано, на скільки укладатимуть трудові договори. Вочевидь, конкурсна комісія визначатиме дію контракту для кожного керівника індивідуально.

Так, згідно з відповідним положенням, керівником закладу може бути особа, що є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше 3 років і стан здоров’я, що дозволяє виконувати професійні обов’язки.

У положенні прописали, що підставою для проведення конкурсного відбору є рішення департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради. А підставами для прийняття такого рішення є утворення нового навчального закладу, наявність вакантної посади керівника або ж просто рішення департаменту щодо припинення трудового договору з керівником.

Відбір на призначення керівників проводитиме конкурсна комісія, до якої входять представники міськради, департаменту освіти і науки, профільної депутатської комісії, профспілки, батьківського комітету. До участі в роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені також представники громадських об’єднань.

Претендент на конкурс має подати низку документів, серед яких і перспективний план розвитку навчального закладу. А на співбесіді його доведеться захистити.

Протягом трьох днів після завершення конкурсу комісія приймає рішення. Після цього претенденти мають п’ять робочих днів для заперечення рішення комісії в уповноваженому органі, тобто департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Також відповідно до положення департамент затверджує графік звітування керівників навчальних закладів на сесії міської ради.

За словами директора департаменту освіти й науки Івано-Франківської міської ради Ігоря Смаля, робота щодо переведення директорів навчальних закладів на контракт почнеться з нового року.

«Це буде справа добровільна. Тобто лише той директор, що захоче перейти на контракт, це зробить. Хто ні – працюватиме далі», – зазначає Смаль.

 

Профспілка проти

Втім, ще до того, як міська рада затвердила зазначене положення, Івано-Франківська МО профспілки працівників освіти і науки заявила, що воно суперечить законодавству.

За словами її голови Андрія Дем’янчука, чинне законодавство не передбачає норм, які б уповноважували органи місцевого самоврядування визначати процедуру призначення керівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів.

Він зазначає, що за основу проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» взяли «Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р. № 827.

Відповідно до постанови, призначення керівників навчальних закладів державної форми власності справді здійснюється за результатами конкурсного відбору.

«Однак у положенні не враховано, що умови призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форми власності в чинному законодавстві не є однаковими», – каже Дем’янчук.

Наразі, переконує керівник міської профспілки працівників освіти і науки, жодна із законодавчих норм не дозволяє органам місцевого самоврядування запроваджувати обов’язковий конкурсний відбір.

«Також міська рада порушила вимоги ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», згідно з якими «проекти нормативно-правових актів, що стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, розглядають органи виконавчої влади та місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідних профспілок та об'єднань профспілок». До міської організації профспілок працівників освіти і науки України, членами якої є майже 97% працівників освіти міста, щодо врахування думки під час прийняття рішення представники міської ради не звертались», – зазначає Дем’янчук.

 

За оновлення без політики

Серед батьків учнів та дошкільнят Івано-Франківська давно точаться розмови про те, що деякі директори шкіл та завідувачі дитсадків засиділись на посадах.

«Приблизно 40% керівників франківських навчальних закладів понад 15 років перебувають на своїх посадах, 10% – 25 років, 40% – від 5 до 15 років і неповних 20% – рік і більше. На сьогодні керівний склад навчальних закладів має надзвичайний досвід, але це і мінус також, – розповідає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська Петро Хмельовський. – В освіті запроваджують новітні технології, а дехто засидівся, вчителювання для нього неможливе без звичних, застарілих підходів. І які інновації можуть бути в закладі, де директор керує 25 чи 30 років? Зрозуміло, що потрібна нова кров».

Позитивом контрактної форми, вважає Хмельовський, є те, що вона передбачає конкурс на заміщення вакантних посад, щоб на керівні місця в освіту прийшли молоді, енергійні, ініціативні люди, які б розширювали можливості управління школою.

Втім, зазначає голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська, положення, що його прийняла Івано-Франківська міська рада, не має законної сили.

«Сьогодні всі чекають прийняття закону про освіту. В ньому має бути чітко передбачений порядок укладання контрактів із директорами», – каже чоловік.

Зазначимо, що закон «Про освіту», прийнятий поки лише в першому читанні, справді передбачає, що до керівників закладів освіти застосовується контрактна форма трудового договору.

«Навіть якби це положення захотіли впровадити в Івано-Франківську, це можна застосувати тільки щодо директорів, які приходять на роботу. Бо тих, що працюють за безстроковим договором, фактично неможливо звільнити без порушення законодавства», – зауважує Петро Хмельовський.

Також, на його думку, «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», прийняте Івано-Франківською міською радою, має і політичний підтекст. «Якщо директор буде безпосередньо звітувати перед міською владою і політичними партіями, значить, на нього чинитимуть тиск і він буде не громаді служити, а політичній партії та її електорату. На виборах залучатимуть батьків, адмінресурс, і якщо керівник не піде назустріч, його усунуть і призначать іншого», – міркує Хмельовський.

На його думку, для призначення директорів за конкурсом розробити типове положення має Міносвіти, а не місцеві органи самоврядування.

«Оцей порядок мають розробити незаангажовані фахівці, що не мають стосунку до місцевої влади і політичних партій, я за такий контракт», – наголошує голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська.

«Попри те, що міська рада вже прийняла рішення, текст контракту досі вдосконалюють, над ним працює робоча група. А після того, як документ доопрацюють, будуть внесені зміни до рішення міської ради щодо «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», – розповідає директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль.

Зокрема, керівників навчальних закладів, які погодяться перейти на контракт, заохочуватимуть матеріально. «Директори, що лишаться працювати за безстроковим договором, матимуть меншу заробітну плату, ніж ті, що погодяться піти на конкурс», – розповідає Ігор Смаль. А керівників пенсійного віку, котрі не справляються з роботою, будуть переконувати і просити піти на пенсію.

«Хочу наголосити, що директор пенсійного віку, який зараз нормально працює, до якого немає претензій і його підтримує колектив, може без будь-яких проблем бути на контракті», – запевняє Смаль.

Із закидами про те, що положення міської ради суперечить законодавству України, він не погоджується.

«У законі «Про освіту», прийнятому в першому читанні, є положення про контрактну форму трудових відносин, тому нема ніяких колізій, нюансів і всього такого», – вважає Ігор Смаль.

 

До речі, думки керівників навчальних закладів Івано-Франківська з приводу нововведень міської ради розходяться.

Ігор Дейчаківський, директор Української гімназії №1:

Є громада міста Івано-Франківська, що обирає очільників, які представляють її інтереси. Депутати міської ради через виконавчий орган мають право приймати рішення про механізм призначення керівників навчальних закладів. Це їхня компетенція. Тим більше трудове законодавство це не забороняє. Тобто якщо вони вирішать, то, напевно, так буде правильно, бо це рішення міської громади і воно буде логічним у цій ситуації. Якщо по-іншому – теж буде правильно, то їхнє право.

Оскільки в нас держава демократична, я вважаю, що цей механізм правильний. І не треба робити з цього проблему, а навпаки – нас треба хвалити, що у воєнній ситуації можемо собі дозволити такий демократичний механізм вирішення питання.

 

Дмитро Чміль, директор Івано-Франківської ЗОШ I-III ступенів №18:

Нема закону, який контракт? Контракти передбачені законом «Про освіту» в першому читанні. Тож нехай дочекаються другого й тоді запроваджують, нікуди від контрактів ми не дінемося. Це європейська практика, нічого тут страшного нема, але не таким шляхом, як збираються робити: нагинати, примушувати. Це ж не 30-ті роки.

Я втомився переконувати, доводити, розказувати. Є закон, який передбачає, що керівники закладів державної форми власності призначаються за контрактом. А наші школи – комунальна власність, на нас це не поширюється. Є нова вакансія чи нову школу побудували – будь ласка, проводьте конкурс, укладайте контракт, а з чинними керівниками не маєте права цього робити. Це оскаржуватимуть у судах, буде ще багато проблем.

 

Микола Василик, директор НВК «Загальноосвітня школа-ліцей №23 Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника»:

Дійсно, питання це на часі, й думаю, рано чи пізно його запровадять. Чи правильний момент обрала наша міська рада, то вважаю, що ні, зарано. Якщо взяти новий закон «Про освіту», там буде це прописано, але його ще не прийняли у другому читанні. Тому в цьому випадку положення законодавчо не підкріплене.

Але контрактна форма роботи має бути. У світі така практика є, і Україну це не мине. Можливо, міська рада захотіла бути першою, тому й зробила це. Але, на жаль, із певними юридичними порушеннями. Директорів зв’язуватимуть по руках і ногах, бо треба буде щорічно подавати план роботи школи, а в законодавстві це поки не прописали.

 

Марія Гаврилюк, журнал МІСТО


20.01.2017 Марія Гаврилюк 8393 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2436
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3633
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5401
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1663
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2049

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

472
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2