З релігійного погляду головна мета посту — очистити душу від гріха і збільшити свою любов до Бога і людей.
Але, крім духовності, піст передбачає і обмеження в їжі. Для людей, які не звикли до подібних утримань, це великий стрес для організму.
Як правильно дотримуватися посту і кому він протипоказаний, розповів київський лікар-дієтолог Віталій Шурубура, пише Фіртка.
Користь посту
Великий піст — найсуворіший і найтриваліший із всіх церковних постів. Передусім, у цей період християни стараються забути про шкідливі звички, зокрема куріння чи спиртні напої. Також відмовляються від продуктів, які мають тваринне походження (м'ясо, риба, молоко, яйця), від здобних хлібобулочних виробів (зокрема і білого хліба), солодощів. Натомість дозволена рослинна їжа (овочі, фрукти, пісне масло), соління, сухофрукти, горіхи, гриби, сірий і чорний хліб, різні каші.
За час посту тільки двічі (на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці — і на Вербну неділю) дозволяється їсти рибу (і то нежирних сортів).
"Якщо людина здорова, то піст іде їй тільки на користь. Рослинна їжа багата клітковиною, тому вона сприяє нормалізації обміну речовин, очищає організм від токсинів, шлаків, виводить радіонукліди.
Таким чином, відбувається омолодження організму. Але, головне — їжа повинна бути різноманітною і свіжоприготованою", — вважає Віталій Шурубура.
Дієтолог наголошує, що, піст — дороге задоволення, пісні продукти (як правило, це здорові продукти) коштують недешево.
"Виходити з поста потрібно грамотно. Перед святом Пасхи за церковними канонами взагалі показана триденна голодування. І якщо після такого утримання накинутися на їжу, то справа може закінчитися викликом швидкої допомоги.
За святковим столом не слід багато їсти, а тим більше вживати спиртні напої. Вихід із посту краще починати з молочних продуктів — йогурту, нежирного сиру.
Небажано їсти більше одного яйця на день, вводити м'ясо і рибу слід поступово. Починайте з нежирної риби — 150-200 грамів на день. І тільки через тиждень у раціон можна включати білок тваринного походження", - наголошує лікар.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну