Die Welt (Німеччина): Новий Радянський Союз?

Митний союз – передвісник союзу політичного? Владімір Путін намагається загнати Україну в Митний союз, використовуючи всі важелі. ЄС повинен цьому активно протидіяти, бо Україна та інші сусіди Росії у напівколоніальному статусі не матимуть жодного шансу на зміни, пише Ґергард Ґнаук у німецькій Die Welt.

«На сході Європи визріває подія, про яку – якщо вона все ж станеться – колись розповідатимуть в підручниках історії», – пише Ґергард Ґнаук. І зауважує, що цю подію можна буде поставити в одну шеренгу із заснуванням у 1952 році Європейського співтовариства вугілля та сталі.

 

Тоді йшлося про торгівлю сталлю та вугіллям і ліквідацію митних бар‘єрів, нагадує автор статті. Засноване співтовариство стало згодом фундаментом для ЄС. А співтовариство, про яке веде мову автор, називається «Митний союз». І знову йдеться про вугілля та сталь, а також і про дещо більше: а саме – про союз, який поєднає Росію з Україною, Білоруссю та Казахстаном. У часи Радянського Союзу в цих колишніх республіках проживали три четвертих населення СРСР. Сьогодні обговорюються також подальші інтеграційні кроки. Вперед до нового Радянського Союзу? – запитує автор статті.

 

І зауважує, що два менші партнери – Білорусь і Казахстан – вже дали свою згоду: з минулого року існує Митний союз, зникли деякі внутрішні бар‘єри, а зовнішні мита вирівняні до російського рівня. І тільки «важковаговик» з-поміж партнерів, Україна, поки що ставиться до ідеї прохолодно. З тієї причини, що навіть за приязного до Росії президента Віктора Януковича Київ проголосив пріоритетом європейську інтеграцію. Країна вже є членом СОТ і веде переговори з ЄС про створення зони вільної торгівлі, нагадує Ґергард Ґнаук.

 

І ось тут стає цікаво, зазначає автор статті. Мовляв, Владімір Путін знає, що поставлено на карту, і у травні заявив, що спільний Митний союз «принципово змінить геополітичні обриси всього євразійського простору». Путін почав діяти, продовжує Ґергард Ґнаук, і представив цифри, які повинні довести, що економічне зростання в Україні зі вступом до Митного союзу зросте на 2%. Але у випадку Росії немає калача без бича: якщо Україна не погодиться, то Росія змушена буде підняти митні бар‘єри. А Дмітрій Медвєдєв нетерпляче заявив, що Україна повинна нарешті визначитися.

 

Україна опинилася на роздоріжжі: рухатися до Росії чи до Європи? Кожного тижня тиск зростає: то Митний союз погрожує призупинити імпорт українських сталевих труб; то православна церква, підпорядкована московському патріарху Кирилу, розпалює антизахідні настрої і застерігає від зближення з «чужим та ворожим» ЄС. А наприкінці цього концерту на сцену виходить «Газпром», пише Ґергард Ґнаук. Саме в Брюсселі шеф концерну Алєксєй Міллєр скинув маску і заявив, що 20 млрд кубометрів газу для країн ЄС радо спрямують «Північним потоком» замість транзитної системи України. А це позбавить Київ п‘ятої частини надходжень від транзиту – сотень мільйонів доларів, зауважує автор статті.

 

Час для цієї заяви обрано якнайкраще, адже Київ, який змушений платити вищу ціну за газ, аніж Німеччина, якраз веде переговори про зниження ціни. А «Газпром» натомість відповідає: це можливо лише за умови приєднання України до Митного союзу.

 

З погрозою перенаправити газові потоки були зруйновані дві ілюзії, зазначає автор статті. Перша: Росія навчилася поводитися з меншими сусідами так само турботливо, як це робить сьогодні Німеччина. Друга ілюзія, яка видавалася навіть провдоподібнішою: нові газопроводи навіть теоретично не можуть використовуватися як засіб тиску, оскільки зростання попиту гарантує заповнені газопроводи на десятиліття. Так лунала мантра будівничих «Північного потоку», про це ж заявляв колишній канцлер Німеччини Ґергард Шредер.

 

А тепер маємо погрози на межі шантажу, зауважує Ґергард Ґнаук. Колишній віце-канцлер в уряді Шредера Йошка Фішер, який тепер є радником у розвитку проекту газопроводу Nabucco, розпізнав це ще рік тому і попереджав: «Якщо поставки газу використовуватимуться для того, щоб тиснути на Україну, щоб знову тісно прив‘язати її до Росії, то Європа не повинна акцептувати таку політику».

 

Йдеться не лише про газ, зазначає автор статті, а про захоплення Росією важливої інфраструктури сусідів ЄС – України і Білорусі. Нарешті повинна прокинутися Кетрін Ештон: у підпорядкуванні верховного представника ЄС із закордонних справ є відповідальні за відносини з Кореєю та Шрі-Ланкою, а східних сусідів, здається, тут не помічають. При цьому Брюссель повинен швидше розпізнати, у чому полягають інтереси Європи. А вони полягають в тривалій стабілізації сусідів ЄС, що означає підтримку демократії та ринкової економіки, наголошує Ґергард Ґнаук.

 

Першою передумовою для цього є збереження цими державами – передусім Україною, Білоруссю та Молдовою – незалежності та простору для дій. Адже незалежні держави навіть з недосконалими політичними системами одного дня, коли подує вітер змін, зможуть реформуватися. І сьогодні прикладом цього є Молдова. Натомість держави-васали, яких Росія зажене у напівколоніальний статус, не зможуть більше цього зробити, стверджує автор статті. І ніхто не може звинувачувати чинне керівництво в Москві, що воно домагається такої мети. Бо лише на тлі бідності та нестабільності сусідів Путінова «керована демократія» може виглядати як влада порядку. А економічна скрута сусідів може також призвести до того, що вони поступляться частками стратегічних підприємств, – на користь російських олігархів чи «Газпрому».

 

Інтерес Німеччини та ЄС – цілком інший: збереження притягальної сили європейської моделі, яка є успішною в країнах від Естонії до Болгарії. І якщо міжнародне співтовариство виділяє на допомогу повстанцям в арабському світі 14 мільярдів доларів, то країни Східної Європи, на відміну від Лівії, є потенційними кандидатами на членство в ЄС і ставитися до них треба відповідно.

 

Це повинен також розуміти головний переговірник ЄС з питань торгівлі Філіп Куїссон, який зважує інтереси аграрного лобі своєї рідної Франції та України. Наступного понеділка у Києві відбудуться переговори щодо зони вільної торгівлі між ЄС та Україною. І ЄС повинен показати, що йому важливіше: квоти на імпорт українського зерна чи збереження європейської перспективи для цілого регіону, наголошує Ґергард Ґнаук.

 

 

Ґергард Ґнаук, Die Welt (Німеччина)

ІноЗМІ


15.06.2011 981 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

442
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1840
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3326
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1195
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1218
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1280 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований гвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами і зробити парк.

136

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

325

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1010

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1171
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

385
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2541
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1277
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1378
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

588
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15236
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7527
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

379
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

908 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

516
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

423
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

509