Державне забезпечення, стипендії та гарантоване працевлаштування: що пропонують військові заклади освіти у 2025 році

З першого січня 2025 року в Україні розпочалася вступна кампанія до військових закладів освіти, яка триватиме до першого червня.

Як розповіли журналістці Фіртки в Івано-Франківському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, система професійної військової освіти містить два основні напрямки підготовки.

Так, в Україні є п’ять закладів фахової передвищої військової освіти, які здійснюють підготовку персоналу для проходження військової служби за контрактом на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

Курсанти мають можливість здобути освітньо-кваліфікаційний ступінь вищої освіти «молодший бакалавр» з одночасним опануванням відповідних програм курсів лідерства сержантів та старшин. Термін навчання складає два роки.

Також в Україні є 15 вищих військових закладів освіти. Усі вони здійснюють підготовку для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу у ЗСУ та інших збройних формувань.

Термін навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» складає чотири роки. Надалі навчання можна продовжити ще на півтора року для здобуття ступеня «магістр».

Відбір кандидатів для навчання відбувається на підставі Інструкції, яка затверджена Наказом Міністерства оборони України від 16 липня 2024 року Nº479.

Ними можуть стати громадяни України з-поміж цивільних осіб (як юнаки, так і дівчата), які мають повну загальну середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту, віком від 17 до 30 років.

Вступна кампанія розпочалася з першого січня цього року. Прийом документів триває до першого червня. Абітурієнтам необхідно особисто заповнити заяву про допуск до участі у вступних випробуваннях та конкурсному відборі на навчання, звернувшись безпосередньо до ТЦК та СП за місцем проживання.

Попередня професійна діагностика, відбір вступників, оформлення документів для вступу на навчання до вищих військових навчальних закладів, а також до фахових передвищих закладів проводитимуть у ТЦК та СП до 10 червня.

«До заяви вступник подає певний пакет документів, формується особова справа. У місці надходження особової справи проводять первинну медичну комісію, психологічні тести.

Якщо ці показники в нормі, особову справу передають через ТЦК у той військовий заклад освіти, який вибрав майбутній курсант.

Далі заклад надсилає запрошення для прибуття даного кандидата у військовий навчальний заклад, де проводять повторну військово-лікарську комісію, психологічні тести, а також фізичну підготовку», — зазначає офіцер відділу призову сектору комплектування Івано-Франківського ОТЦК та СП Мирослав Витвицький.

За словами офіцера, фізична підготовка складає:

  • для хлопців підтягування на перекладині, біг на 100 метрів та 1 кілометр;
  • для дівчат підіймання ніг або згинання рук з упором лежачи, біг на 100 метрів та 1 кілометр.

Вступні випробування у ЗВО проводитимуть залежно від закладу в середині липня. Заяви приймають до 10 червня включно.

Перевагами навчання у військових навчальних закладах називають:

  • винятково місця державного бюджету.
  • повне державне забезпечення: проживання, речове, продовольче та медичне.
  • грошове забезпечення (стипендія): 8 000 грн для першого та четвертого курсів та близько 20 000 грн – для третього та четвертого.
  • одночасне здобуття військової та цивільної освіти.
  • гарантоване працевлаштування.

Одним із військових ЗВО є Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Заклад має шість факультетів.

  • льотний: навчають на пілотів вертольотів, літаків, у тому числі й іноземного зразка. Також на операторів БПЛА;
  • Інженерно-авіаційний факультет;
  • факультет зенітно-ракетних військ;
  • факультет автоматизованих систем управління та наземного забезпечення польотів авіації;
  • ІТВ. На факультеті навчать виявляти повітряні цілі, проводити розвідку,
  • Факультет ППО Сухопутних військ.

За словами тимчасового виконувача обов'язків заступника начальника факультету радіотехнічних військ протиповітряної оборони Ігоря Романенка, в Івано-Франківську готують офіцерів, які зможуть ефективно виявляти повітряні цілі та проводити розвідку.

На кафедрі військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу можна здобути військову освіту за спеціалізацією «Організація транспортування, зберігання, розподілу пального, мастильних матеріалів та матеріально-технічних засобів».

"Після закінчення випускник військової кафедри приймає присягу на вірність Україні та отримує первинне офіцерське звання лейтенант.

Окрім загальної військової складової, яка є частиною будь-якої військової підготовки, обов’язковою складовою станом на зараз є поглиблене вивчення іноземної мови.

Це близько 600 годин, що дуже багато», — розповів т. в. о. начальника кафедри військової підготовки ІФНТУНГ Дмитро Лісафін.

На навчання за цією спеціальністю можуть вступити як чинні військовослужбовці, так і цивільна молодь та ліцеїсти військових середніх закладів.

Для вступу необхідно скласти іспит з математики, української мови та історії України. Серед предметів на вибір: іноземна мова, фізика, географія, хімія, українська література.

Серед перспектив випускника-офіцера ЗСУ зазначили:

  • отримання житлової площі;
  • належне грошове забезпечення;
  • можливість подальшого навчання для здобуття оперативного рівня військової освіти;
  • можливість участі у Міжнародних навчаннях та миротворчих місіях;
  • проходження служби за контрактом після завершення навчання;
  • соціальна адаптація і підтримка;
  • забезпечення формою та умундируванням;
  • безплатне медичне обслуговування в медзакладах Міноборони.

Навчально-матеріальна база поєднує спеціалізовані аудиторії та лабораторії, сучасне озброєння та військову техніку, сучасні засоби навчання. Також обовʼязковою частиною навчання є польові виходи, під час яких студенти вчаться практичним навичкам.


Фіртка подає перелік закладів освіти, які здійснюють підготовку військових фахівців.

Заклади вищої освіти:

1. Навчально-науковий інститут фізичної культури та спортивно-оздоровчих технологій «Національний університет оборони України».

2. Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

3. Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

4. Військова академія (м.Одеса).

5. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.

6. Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова

7. Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

8. Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

9. Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія"

10. Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

11.Кафедра військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

12. Кафедра військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

13. Кафедра військової підготовки Одеського національного університету імені I.I. Мечникова.

14. Кафедра військової підготовки Національного університету біоресурсів і природокористування України.

15. Кафедра військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій.

Заклади фахової передвищої військової освіти.

1. Військовий коледж сержантського складу Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного,

2. Військовий коледж сержантського складу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

3. Військовий коледж сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.

4. Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова.

5. Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету "Одеська морська академія".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Верховна Рада продовжила воєнний стан та мобілізацію в Україні

Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи


23.05.2025 Діана Струк 168
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

868
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1568 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2335
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2173 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7513
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15227 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

276

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1007

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1074

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1862
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

258
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

635
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

879
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3110
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

893
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1931
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

977
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35125 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

230
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

459
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

601
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

927