Державне забезпечення, стипендії та гарантоване працевлаштування: що пропонують військові заклади освіти у 2025 році

З першого січня 2025 року в Україні розпочалася вступна кампанія до військових закладів освіти, яка триватиме до першого червня.

Як розповіли журналістці Фіртки в Івано-Франківському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, система професійної військової освіти містить два основні напрямки підготовки.

Так, в Україні є п’ять закладів фахової передвищої військової освіти, які здійснюють підготовку персоналу для проходження військової служби за контрактом на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

Курсанти мають можливість здобути освітньо-кваліфікаційний ступінь вищої освіти «молодший бакалавр» з одночасним опануванням відповідних програм курсів лідерства сержантів та старшин. Термін навчання складає два роки.

Також в Україні є 15 вищих військових закладів освіти. Усі вони здійснюють підготовку для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу у ЗСУ та інших збройних формувань.

Термін навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» складає чотири роки. Надалі навчання можна продовжити ще на півтора року для здобуття ступеня «магістр».

Відбір кандидатів для навчання відбувається на підставі Інструкції, яка затверджена Наказом Міністерства оборони України від 16 липня 2024 року Nº479.

Ними можуть стати громадяни України з-поміж цивільних осіб (як юнаки, так і дівчата), які мають повну загальну середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту, віком від 17 до 30 років.

Вступна кампанія розпочалася з першого січня цього року. Прийом документів триває до першого червня. Абітурієнтам необхідно особисто заповнити заяву про допуск до участі у вступних випробуваннях та конкурсному відборі на навчання, звернувшись безпосередньо до ТЦК та СП за місцем проживання.

Попередня професійна діагностика, відбір вступників, оформлення документів для вступу на навчання до вищих військових навчальних закладів, а також до фахових передвищих закладів проводитимуть у ТЦК та СП до 10 червня.

«До заяви вступник подає певний пакет документів, формується особова справа. У місці надходження особової справи проводять первинну медичну комісію, психологічні тести.

Якщо ці показники в нормі, особову справу передають через ТЦК у той військовий заклад освіти, який вибрав майбутній курсант.

Далі заклад надсилає запрошення для прибуття даного кандидата у військовий навчальний заклад, де проводять повторну військово-лікарську комісію, психологічні тести, а також фізичну підготовку», — зазначає офіцер відділу призову сектору комплектування Івано-Франківського ОТЦК та СП Мирослав Витвицький.

За словами офіцера, фізична підготовка складає:

  • для хлопців підтягування на перекладині, біг на 100 метрів та 1 кілометр;
  • для дівчат підіймання ніг або згинання рук з упором лежачи, біг на 100 метрів та 1 кілометр.

Вступні випробування у ЗВО проводитимуть залежно від закладу в середині липня. Заяви приймають до 10 червня включно.

Перевагами навчання у військових навчальних закладах називають:

  • винятково місця державного бюджету.
  • повне державне забезпечення: проживання, речове, продовольче та медичне.
  • грошове забезпечення (стипендія): 8 000 грн для першого та четвертого курсів та близько 20 000 грн – для третього та четвертого.
  • одночасне здобуття військової та цивільної освіти.
  • гарантоване працевлаштування.

Одним із військових ЗВО є Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Заклад має шість факультетів.

  • льотний: навчають на пілотів вертольотів, літаків, у тому числі й іноземного зразка. Також на операторів БПЛА;
  • Інженерно-авіаційний факультет;
  • факультет зенітно-ракетних військ;
  • факультет автоматизованих систем управління та наземного забезпечення польотів авіації;
  • ІТВ. На факультеті навчать виявляти повітряні цілі, проводити розвідку,
  • Факультет ППО Сухопутних військ.

За словами тимчасового виконувача обов'язків заступника начальника факультету радіотехнічних військ протиповітряної оборони Ігоря Романенка, в Івано-Франківську готують офіцерів, які зможуть ефективно виявляти повітряні цілі та проводити розвідку.

На кафедрі військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу можна здобути військову освіту за спеціалізацією «Організація транспортування, зберігання, розподілу пального, мастильних матеріалів та матеріально-технічних засобів».

"Після закінчення випускник військової кафедри приймає присягу на вірність Україні та отримує первинне офіцерське звання лейтенант.

Окрім загальної військової складової, яка є частиною будь-якої військової підготовки, обов’язковою складовою станом на зараз є поглиблене вивчення іноземної мови.

Це близько 600 годин, що дуже багато», — розповів т. в. о. начальника кафедри військової підготовки ІФНТУНГ Дмитро Лісафін.

На навчання за цією спеціальністю можуть вступити як чинні військовослужбовці, так і цивільна молодь та ліцеїсти військових середніх закладів.

Для вступу необхідно скласти іспит з математики, української мови та історії України. Серед предметів на вибір: іноземна мова, фізика, географія, хімія, українська література.

Серед перспектив випускника-офіцера ЗСУ зазначили:

  • отримання житлової площі;
  • належне грошове забезпечення;
  • можливість подальшого навчання для здобуття оперативного рівня військової освіти;
  • можливість участі у Міжнародних навчаннях та миротворчих місіях;
  • проходження служби за контрактом після завершення навчання;
  • соціальна адаптація і підтримка;
  • забезпечення формою та умундируванням;
  • безплатне медичне обслуговування в медзакладах Міноборони.

Навчально-матеріальна база поєднує спеціалізовані аудиторії та лабораторії, сучасне озброєння та військову техніку, сучасні засоби навчання. Також обовʼязковою частиною навчання є польові виходи, під час яких студенти вчаться практичним навичкам.


Фіртка подає перелік закладів освіти, які здійснюють підготовку військових фахівців.

Заклади вищої освіти:

1. Навчально-науковий інститут фізичної культури та спортивно-оздоровчих технологій «Національний університет оборони України».

2. Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

3. Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

4. Військова академія (м.Одеса).

5. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.

6. Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова

7. Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

8. Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

9. Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія"

10. Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

11.Кафедра військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

12. Кафедра військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

13. Кафедра військової підготовки Одеського національного університету імені I.I. Мечникова.

14. Кафедра військової підготовки Національного університету біоресурсів і природокористування України.

15. Кафедра військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій.

Заклади фахової передвищої військової освіти.

1. Військовий коледж сержантського складу Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного,

2. Військовий коледж сержантського складу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

3. Військовий коледж сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.

4. Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова.

5. Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету "Одеська морська академія".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Верховна Рада продовжила воєнний стан та мобілізацію в Україні

Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи


23.05.2025 1480
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

400
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1775
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3275
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1181
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1210
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1269 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

308

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1157

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1002

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

428
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

368
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2525
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1268
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1363
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

584
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15227
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7518
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

373
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

845 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

507
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

416
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

504