Держава перебирає на себе повноваження: що варто знати про вплив місцевої влади на будівництво

Сьогодні вкрай важливо знайти оптимальний баланс між тим, щоб громада стала активним учасником будівельного процесу, забудовник не мав змоги зловживати, а місцева влада - реально впливала на самочинне будівництво.

У цьому випадку варто згадати скандальний закон про реформу містобудування, який, зокрема, критикували очільники міст та селищ України, архітектори та активісти.

Раніше законопроєкт № 5655 критикували й Мінкульт, й Асоціація міст України, й Головне юридичне управління, а також НАЗК, яке зауважувало, що запропонована редакція закону не узгоджується з Антикорупційною стратегією та не розв’язує проблем недосконалості чинних інструментів контролю та недостатньої прозорості в галузі будівництва.

Попри це, законопроєкт № 5655 зрештою прийняли у другому читанні 13 грудня 2022 року, що спричинило масове обурення. 

Так, тоді Рух "Чесно" звертав увагу, що скандальну містобудівну реформу протягнули майже мінімальною кількістю голосів (228 при 226 мінімально необхідних). Жодного голосу не дали "Європейська солідарність" та "Батьківщина". У "Голосу" лише один депутат проголосував "за".

Разом з тим, низка громадських організацій та медіа випустили заяву, де наголошували, що реформу проводять без належного обговорення, а тому законопроєкт №5655 треба відтермінувати.

"Це реформа, за якою буде відбуватися відбудова країни та громадяни не будуть мати на цей процес належного впливу.

Президент має ветувати законопроєкт, який зроблений виключно в інтересах забудовників і не враховує зауважень інших стейкхолдерів", — заявила лідерка Руху "Чесно" Віта Думанська.

Ключовим моментом реформи містобудування є передача містобудівного контролю приватним структурам. Відтак, забудовники зможуть створювати такі компанії для контролю самих себе. Це своєю чергою унеможливлює притягнення забудовника до будь-якої відповідальності, адже очевидно, що такі приватні суб’єкти працюватимуть необ'єктивно.


Органи місцевого самоврядування суттєво обмежують в правах


Разом з тим, як наголошує архітекторка, заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій, права органів місцевого самоврядування значно обмежені. Вони не можуть додавати жодних додаткових умов або обмежень щодо будівництва до містобудівних умов, крім висотності, щільності та відстаней від вулиць.

Згідно з концепцією, органи місцевого самоврядування можуть створювати свої власні органи містобудівного контролю, але забудовник сам вирішує, до кого звернутися — до цих органів чи до своєї приватної структури. Відтак, утримання таких органів стає неефективним, оскільки очевидно, що забудовники вибиратимуть свої приватні структури.

Окрім того, органи місцевого самоврядування мають зобов'язання контролювати будівництво, але не мають навіть права заходити на ділянку.

Органи місцевого самоврядування повинні візуально перевіряти незаконну забудову, заглядаючи через паркани будівництва. Якщо все ж таки виявляється незаконна забудова, органи місцевого самоврядування можуть лише написати скаргу в містобудівний контроль, який є приватною структурою у забудовника на основі контракту.

Здійснення міської політики в історичних або інших містах та вплив на забудову стає неможливим для органів місцевого самоврядування. Усе це підриває одну з найуспішніших реформ в Україні — реформу децентралізації.


Права громади також обмежені


Нардепи виключили можливість обговорення проєктів будівництва. Громада лише може брати участь у слуханнях, що стосуються вже розробленої містобудівної документації.

Для громади не передбачено права ініціювати перевірки, писати скарги або висловлювати свою думку щодо об'єктів будівництва. Ініціювати містобудівний нагляд Мінрегіоном зможуть лише ті фізичні особи, у кого зареєстровані речові права на конкретний об'єкт будівництва.


Суперечки не стихають: чи має міська влада повноваження впливати на відновлення готелю "Дністер"


Щойно зняли огорожу навколо будівлі на розі Січових Стрільців та Шевченка, у мережі «розв’язалася» суперечка щодо розіскління колонади.

Втім, питання щодо розіскління мають адресувати не місту. Чи були у міської влади повноваження впливати на ситуацію прокоментував очільник Івано-Франківської громади Руслан Марцінків.

"Це об’єкт СС3, тобто дозвільна документація дається в Києві, Київським ДАБІ, погодження дає обласна державна адміністрація (ОВА).

Я не розумію, чому сьогодні громадськість апелює саме до міста, якщо дозвільні документи дають зовсім інші люди – ОДА та Держархбудконтроль Києва.

Щодо розскління колонади — неодноразово я звертався до пана Бойка, але це його воля виконати те, про що він домовлявся з громадськими активістами.

Тому я ще раз звертаюсь до пана Бойка, по можливості розісклити даний прохід, щоб мешканці могли ним користуватися. І громадськості – все-таки активніше відстоювати права, а не займатись політикою", — наголосив міський голова. 


Замість висновку


Відповідно до законодавства, процеси контролю та затвердження будівництва зосереджені в центральних органах влади, зокрема в столиці країни. Рішення щодо будівництва, змін в містобудівному плануванні та видання дозволів здійснюються на центральному рівні. Місцева влада не має повноважень для безпосереднього регулювання цих питань. 

Це означає, що міська влада не несе безпосередньої відповідальності за контроль та нагляд за будівництвом у своєму місті. Рішення щодо дозволів та затвердження проєктів здійснюються централізовано відповідно до процедур, встановлених національним законодавством.

З одного боку, такий підхід забезпечує стандартизацію та єдність у процесі затвердження проєктів будівництва на національному рівні. Втім, така централізація нерідко призводить до втрати локального контролю та врахування особливостей конкретного міста.

Таким чином, міська влада відіграє обмежену роль у процесі будівництва, а відповідальність за контроль та затвердження проєктів знаходиться на центральному рівні.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Реставрація чи імітація: чому страждають архітектурні пам’ятки в Івано-Франківську


31.05.2023 1315
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2556
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19931
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1769
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1251 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2282
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3907

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2032

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

712

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1327
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

397
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

923
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24421
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

658
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

765
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1653
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8081
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

526
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

792
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2081 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

750