Держархів Івано-Франківщини оцифровує найдавніші періодичні видання області

Державний архів Івано-Франківської області розпочав оцифровувати найдавніші періодичні видання Прикарпаття — газети, журнали й вісники.

Упродовж двох місяців працівники установи працюватимуть над сотнею видань періоду 1868-1944 років. Про це Суспільному розповів виконувач обов'язків директора архіву Андрій Сміжак, передає Фіртка.

З його слів, оцифрувати архівну періодику потрібно, адже у час війни є ризик знищення цінних матеріалів.

"Вони вже будуть відскановані на жорстких дисках, й ми зможемо відновити їх у тій же якості", — говорить Андрій Сміжак.

Виконувач обов'язків директора архіву каже: найстаріша газета, яку оцифрують, — "Слово" 1868 року. Після видань другої половини XIX — початку XX століття співробітники архіву працюватимуть над періодикою часів ЗУНР — "Републіка", "Республіканець", "Стрілець". А відтак будуть сканувати газети й журнали радянської епохи.

"Це — головна періодика, яка зберігається в архіві. Вона є унікальною та колекційною, тому що деякі вирізки з газет, які в нас є, в одному екземплярі", — розповідає Андрій Сміжак.

Для сканування періодики працівники архіву спершу замовляють справи та беруть їх зі сховищ, потім матеріали надходять у відділ реставрацій. Газети й журнали розшивають, прасують та здають в сховище, розповідає завідувачка сектору реставрації документів Світлана Ільчук.

"Якщо погано відкривається — ми змушені її розшити. Якщо було щось пошкоджене, ми відремонтуємо і вже назад прошиваємо у цей самий документ, якщо обкладинка відповідає якості. Якщо ні — лагодимо її", — каже Світлана Ільчук.

Після реставрації документи сканують. Головний спеціаліст у відділі формування та діловодства Тарас Галян пояснює процес оцифрування.

"Воно відбувається за допомогою безконтактного сканера. Цей процес є більш-менш швидкий. В середньому в секунду ми робимо один скан. Після цього відбувається додаткова корекція зображення, додаткове опрацювання. І в результаті ми отримуємо готове цифрове видання", — каже Тарас Галян.

Зі слів Андрія Сміжака, оцифровані газети та журнали, видані до 1944 року, розмістять на сайті Державного архіву Івано-Франківської області. Їх можна буде переглядати безкоштовно.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Взимку більше коштів, а влітку - людей", - Віталій Передерко про розвиток туризму на Прикарпатті у час війни

На 3% більше, аніж торік: за дев'ять місяців Прикарпаття отримало 14 мільйонів туристичного збору


14.02.2024 Іван Муканик 905
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

580
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3155
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21275
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2079
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1577 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2447

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

345

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

253

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2247
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

265
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

538
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1084
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

251
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

864
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

831
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

750
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8317
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

400
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1152 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2258 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

955