День Вікіпедії: цікаві факти та маловідомі можливості онлайн-енциклопедії

15 січня у всьому світі святкується Wikipedia Day – день народження онлайн-енциклопедії Вікіпедія. Її автори і редактори – це тисячі людей по всьому світу, які беруть участь у написанні, доповненні та перекладі статей на понад 300 мов світу. У цьому році Вікіпедії виповнюється 18 років.

У 2001 році Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили онлайн-енциклопедію. Назву "Wikipedia" придумав Ларрі Сенгер. Він поєднав слова wiki (від гавайського "швидкий") і pedia (від "енциклопедія").


Перша стаття у Вікіпедії

15 січня 2001 року, Вікіпедія офіційно була запущена на новому домені, а на наступний день близько восьмої години вечора у ній з'явилася перша стаття – Wikipedia: UuU. Ця стаття була, по суті, пробою пера і містила у собі лише три слова на букву U: Uruguay, United States і United Kingdom.

Перша стаття у Вікіпедії - фото 300947
Перша стаття у Вікіпедії

Уже через місяць кількість статей перевищила 1000, а 7 вересня 2001 року перевалила за 10 тисяч. Впродовж першого року існування Вікіпедії було створено понад 20 000 енциклопедичних статей.

Станом на травень 2018 року статті публікуються на 301 мові, сама ж Вікіпедія містить понад 40 мільйонів статей, а кількість нових статей в день – близько 800.


Українська Вікіпедія: перша стаття та цікава статистика

На цей час кількість статей української Вікіпедії становить 879 545 — за цим показником вона перебуває на 16-му місці серед усіх мовних розділів, на 11-му місці серед європейських вікіпедій та на 3-му місці серед вікіпедій слов'янськими мовами.

Станом на 14 січня 2019 налічується 436 026 зареєстрованих користувачів та 45 адміністраторів. Загальна кількість сторінок в українській Вікіпедії – 2 651 936.

Перша стаття українською мовою була опублікована 30 січня 2004 року з Японії. У цьому матеріалі розповідається усе про атом.

Перша стаття українською мовою - фото 301165
Перша стаття українською мовою

Як змінювався логотип Вікіпедії

Спочатку, у 2001 році тимчасовим логотипом Вікіпедії був обраний американський прапор. Однак такий вибір піддався численній критиці, тому що Вікіпедія анонсувалася, як багатомовна онлайн-енциклопедія.

У цьому ж році був оголошений конкурс на створення нового фірмового логотипа для Вікіпедії. В результаті був обраний логотип у вигляді сфери, на якому розташовувався напис англійською мовою з книги з математики Льюїса Керрола.

Згодом був оголошений ще один конкурс, за результатами якого перемогла версія логотипу у вигляді глобуса, зробленого з пазлів, у верхній частині якого відсутні деякі елементи. В результаті деяких доопрацювань, логотип Вікіпедії став таким, яким ми всі звикли його бачити: глобус з пазлів, на кожному елементі якого написані символи різними мовами.

Еволюція логотипу Вікіпедії - фото 301166
Еволюція логотипу Вікіпедії
 

Маловідомі факти про Вікіпедію

  • Вікіпедія – невелика компанія. У Фонді Вікімедіа, який просуває і керує сайтом, працює всього 280 осіб.
  • До початку роботи над енциклопедією засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз пробував свої сили зовсім в іншому проекті. У 1996 році Вейлз разом з Тімом Шеллом заснували компанію Bomis, яка займалася просуванням пошукової системи для чоловіків Bomis.com. Платний розділ цього ресурсу містив порнографічний контент.
  • Прообразом Вікіпедії була Нупедія – енциклопедичний проект, заснований Джиммі Вейлзом і Ларрі Сенгером в березні 2000 року. На відміну від Вікіпедії, тут статті писалися і редагувалися професійними вченими. За три роки існування в цій енциклопедії з'явилося 25 закінчених статей і ще 74 статті, що перебували у процесі поліпшення та рецензування.
Цікаві факти про Вікіпедію - фото 301168
Цікаві факти про Вікіпедію
 
  • Вікіпедія є п'ятим за відвідуваністю сайтом у світі. Цей ресурс сьогодні – найбільший і найбільш популярний довідник на Землі. Деякі вчені називають Вікіпедію найбільш значущим об'єктом, створеним за всю історію людства.
  • У 2006 році в енциклопедії з'явився розділ неіснуючою "сибірською мовою", що являла собою кумедну суміш із старовинних регіональних говірок і сучасної лайки. За короткий термін цей розділ поповнився шістьма з половиною тисячами статей. Обман був виявлений тільки через рік, і 5 листопада 2007 року цей розділ був видалений.

Корисні можливості Вікіпедії

Покращена система пошуку. Найпопулярніша енциклопедія в світі повинна мати якісний пошук. Можливо хтось пам'ятає, що буквально кілька років тому пошуковий алгоритм Вікіпедії не міг змагатися з популярними пошуковими системами за якістю підбору інформації і часто для пошуку термінів і супутніх матеріалів у самій енциклопедії використовувався той же Google, а не внутрішній пошук самої Wiki. Тепер все інакше: новий алгоритм не тільки сповна реалізує функцію якісного і точного пошуку, але і забезпечує вибірку, ранжування, аналіз актуальності, а так само деякі інші функції пошуку. У результаті маємо зручний пошуковий інструмент, не менше практичний і професійний ніж сам Google.

Допоміжні вікна-картки. Ця корисна функція дуже економить час користувача. При наведенні на будь-яке активне посилання в енциклопедії спливаюча картка виводить коротку інформацію, яку можна отримати, перейшовши за посиланням. Таким чином, читаючи статтю, можна у двох словах прояснити для себе значення незрозумілого терміна без переходу на інші сторінки.

Створення особистої панелі інструментів. Можливості бета-версії Wiki дозволяють створити невелику інструментальну панель з найбільш актуальними для користувача опціями. Панель містить списки команд, допоміжні функції і опції для налаштувань. З її допомогою, можна набагато швидше працювати з функціоналом вільної енциклопедії коригуючи її під свої вимоги.

maximum.fm


15.01.2019 4708
Коментарі ()

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

289
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1760
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1030
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1415 7
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2713
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2066

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

424

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

513

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1435

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1409
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

274
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18178
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1135
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3481
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

845
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10607
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6359
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1005
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

279
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

502
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3106
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

818