День у реанімації – 2200: Франківськ встановив ціну навчання й лікування для навколишніх сіл

Минулого місяця у Франківську затвердили вартість послуг у бюджетних закладах для тих, хто не має міської прописки. Наприклад, місяць занять спортом для дітей із навколишніх сіл оцінили у 623 грн, а день у реанімації для селян – 2200. Порахували й вартість садка, школи чи візиту до гінеколога.

Хто, скільки має платити та як бути з Конституцією, взявся розбиратися «Репортер».

Тарифи на послуги виконком встановив 21 лютого. У рішенні йдеться про те, що об’єднані територіальні громади чи інші органи місцевого самоврядування, які хочуть користуватися послугами в міських закладах, мають підписати з міськ­радою договір про міжбюджетні відносини. І перераховувати гроші за кожного свого мешканця, який цими послугами скористається.

Такі договори мають бути укладені протягом місяця. Якщо ж мешканці ОТГ, сіл чи інших міст мають намір отримувати послуги в бюджетних закладах Франківська, але договору від громади немає, їм доведеться платити з власної кишені.

Дія рішення не поширюється на села, що входять до міськради: Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники і Хриплин.

Сільський голова Вовчинця Михайло Назар каже, що оскільки село – приміське, то податок з доходів фізосіб (ПДФО) йде до Франківська, тож такі видатки фінансуються з бюджету міста. А от в інших селах цим займається район. І вже він мав би укладати той договір.

Прайс уклали, розрахувавши середню вартість послуг для франківців, – розділили загальний обсяг фінансування, передбачений у міському бюджеті, на кількість споживачів цих послуг. Так, один місяць у садку для однієї дитини обійдеться у 1838 грн, у школі – 426 грн, а ПТУ – 2215 грн.

Місяць занять спортом оцінили у 623 грн, музикою – 689, у художній школі – 915 грн, а найдорожчими виявилися танці – 1246.

Директор міського департаменту освіти та науки Ігор Максимчук каже, що повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і безкоштовною. І нагадує, нині прийом до першого класу відбувається за територіальним принципом: потрапити можна лише до тієї школи, яка є найближчою до місця проживання дитини.

«Механізму відшкодування навчання ще немає, – говорить Максимчук. – Першочергове право на зарахування мають діти за місцем проживання, наступні – чиї рідні брат чи сестра вже навчаються у цій школі, а потім – чиї мама або тато працюють у школі. У нас наразі є лише угода від Угринівської ОТГ. Якщо вона буде підписана, діти, які проживають у районі шкіл № 24 чи № 18, матимуть таке ж право на першочергове зарахування, бо територіальний принцип – перш за все. Та якщо вони належать до Угринівської ОТГ, вона й оплачуватиме їхнє навчання, згідно зі встановленим нормативом».

Оцінили у виконкомі й медичні послуги. Зокрема, встановили вартість одного ліжкодня у різних стаціонарах – від 99 грн (акушерство) до 740 грн (отоларингологія). День у дитячій реанімації вартуватиме 2200 грн, а в реанімації пологового – 2460 грн. Якщо ж захочете звернутись у міську поліклініку, то прийом терапевта без укладеної з ним декларації – 21 грн, стоматолог – 14, гінеколога – 19 грн.

Очільниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко теж говорить про те, що наразі механізм відшкодувань не напрацьований. Але пояснює – у лікарні прописка й нині має значення. А згодом це мало б працювати так:

«Укладати декларацію можна з будь-яким лікарем незалежно від місця реєстрації. Але з 1 липня, наприклад, лягти до стаціонару можна буде лише за направленням лікаря. Без направлення, коли пацієнт собі вирішить, що хоче лікуватися саме там, то послуга для нього буде платною».

Якщо буде договір про міжбюджетні відносини між містом і селом, то вони й мають розбиратися з грошима. А от без договору людям доведеться платити самим – якщо саме без цієї лікарні ніяк.

«Нам доходять з цього податку копійки, левову частку ми дофінансовуємо зі свого бюджету, а дошкільне навчання фінансуємо майже на 100 %, – говорить Михайло Назар. – А на первинній ланці медицини не платимо, оскільки гроші з держбюджету ходять за пацієнтом».

А ще каже, що від утворення власної Вовчинецької ОТГ вони не відмовляються.

«Ми згідні на об’єднання з біднішими громадами, готові підкласти їм плече, але категорично проти того, щоб зробити Вовчинець районом Франківська на зразок Пасічної, Опришівців чи Княгинин, – говорить Назар. – Тим більше, що фінансово ми непогано почуваємось і готові на партнерські стосунки з будь-ким».

Платні послуги стосуються, перш за все, двох новостворених біля Франківська ОТГ – Угринівської та Загвіздянської.

В Угринові кажуть, до міжбюджетних відносин готові і минулого тижня вже подали проект угоди до міськради. Сподіваються, що цього тижня угода вже буде підписана.

«Ми згідні платити за навчання дітей у музичних та художніх школах, танцювальних студіях, а також за дошкільні нав­чальні заклади для жителів Угринівської ОТГ, – говорить голова Мирослав Вівчаренко. – Ми не закладали ці гроші в бюджет, бо кошти передбачені бюджетом держави. Є закон, і гроші йдуть за дитиною і за пацієнтом, за умови укладення декларацій».

Відповідне оголошення вже розмістили й на сайті громади. У разі вимагання грошей з батьків просять інформувати сільраду за телефонами 58-60-39 чи 58-60-29.

У Загвіздянській ОТГ таке рішення Франківська вважають незаконним. Місцевий активіст Микола Стасюк зробив запит до Міносвіти. Там відповіли, що закон стягнення додаткової плати не передбачає. Більше того, якщо сільські діти покинуть міські школи – освітня субвенція, яка розраховується на кількість учнів, для міста зменшиться. А от навколишні села, які встигнуть підписати з Франківськом угоду про спів­працю, не платитимуть нічого.

Наразі угод вже чотири – з Колодіївкою, Підлужжям, Узином та Добровлянами, днями мають зі свого боку підписати угоду Підпечери. А за ним готується і шосте село – Черніїв. Усім Франківськ обіцяє безкоштовний проїзд за карткою франківця, доступ до медичних та освітніх послуг. Натомість села не прий­мають рішення щодо об’єднання чи приєднання до будь-яких ОТГ без погодження з Івано-Франківською міськрадою. В іншому разі гроші треба буде повертати.

Таким чином Франківськ готується до створення власної ОТГ і перестраховується, щоб села не порозбігалися.

Натомість виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, міськрада має право на таке рішення, якщо йдеться саме про міжбюджетні відносини. 


23.03.2019 2969
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1012
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2603 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2185
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3035
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2641
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2359 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

488

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

495

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

988

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2209
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

688
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1957
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2053
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

227
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

840
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5539
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7404
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1416
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

692
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1071 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1574 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1431