Дефіцит жінок на виборах до Верховної Ради

 

До Верховної Ради балотується суттєво менше жінок, ніж на виборах-2002. Є ціла область, де у бюлетенях не буде жодної кандидатки.

 

У той час як у Європейському Союзі жінки активно лобіюють свої права та добиваються рівноправної з чоловіками участі у політиці та громадському житті, в Україні все розвивається у зворотному напрямку.

 

Мережа громадського контролю за гендерною рівністю провела моніторинг парламентських виборів-2012 та виявила, що кількість жінок-кандидаток у парламент, порівняно з виборами 2002-го року, зменшилася на шістдесят сім осіб.

 

Загалом кандидатів-жінок у сім разів менше, ніж кандидатів-чоловіків. Аналіз партійних списків, розповіла Deutsche Welle координатор Мережі громадського контролю за гендерною рівністю Оксана Ярош, демонструє, що «чим сильніша партія, тим менше в ії складі жінок, а у прохідній частині списку їх кількість ще зменшується».

 

Регіональні особливості

Ситуація по мажоритарних округах є ще гіршою, констатує експерт. На шістдесяти округах серед кандидатів немає жодної жінки. Кандидатки взагалі відсутні в цілій області – Рівненській. Цей «мажоритарний феномен» Deutsche Welle попросила пояснити представників двох партій, які громадські активісти визнали найкращими за співвідношенням чоловіків та жінок у прохідній частині списків – КПУ та «Удар».

 

Прес-секретар рівненського «Удару» Сергій Мініч сказав DW, що його партія пропонувала жінкам йти по мажоритарці, але вони не виявили бажання балотуватися: «На Рівненщині жінки не надто інтенсивно хочуть йти в політику. Плюс багатодітність, саме в нашій області, сприяє тому, що жінки біліше займаються домогосподарством і вихованням дітей. Політику довіряють чоловікам».

 

Голова рівненських комуністів Олександр Вознюк заявив DW, що відсутність жінок від КПУ по округах – особливість Заходу України: «В нас протистояння по всіх фронтах. Одна справа жінці-комуністці балотуватися у Харківській та Луганській області, де в нас багато прихильників. Зовсім інша справа – на Заході. Іноді чоловікам важко психологічно це все витримати, а жінкам тим більше».

 

"Жінки не бажають балотуватися"

 

Попри закріплену в конституції рівноправність, жінки у політиці - рідкість

 

Регіональний Координатор Мережі громадського контролю за ґендерною рівністю Лариса Чайка звертає увагу на відсутність "охочих стати депутатом" і серед представниць громадських організацій: "Чому? Це просто так несподівано спрацювали одразу кілька чинників. Недовіра до політики, до влади. Жінкам не вистачає фінансових ресурсів. Декому рішучості. Усім одностайності. Є й таке, що чоловіки не пускають."

У Харківській області ситуація на мажоритарних округах дещо краще. Сто двадцять чоловіків проти одинадцяти жінок. Але на шести з чотирнадцяти округів жінок взагалі немає. Голова харківських "свободівців" Ігор Швайка пояснив DW, що жіноче представництво партії набагато краще на Заході країни, ніж на Сході. "У Харківській області немає жінок, які б погодилися й мали відповідний "багаж" досвіду, аби пройти",- сказав Швайка та додав, що на цих виборах харківські "свободівці" за домовленістю з опозиційними силами мають тільки один округ.

 

Харківська "Батьківщина" констатує, що серед членів партії є справжні лідери-керівники місцевих осередків, але в парламент вони не йдуть. "Це не те, що ми їх не пустили. Ми задовольнили прохання усіх бажаючих балотуватися, але, на жаль, жінок серед них не виявилося",- каже DW заступник голови облорганізації Валерій Дудко.

 

Партії жінкам допомагають гірше?

 

Жінок в українській політиці вистачає, але здебільшого це керівники на місцях

 

Членами українських партій є переважно жінки. Серед них є активні члени, які мають і підтримку виборців, і політичну волю. Дехто володіє і непоганими фінансовими ресурсами. Координатор Мережі громадського контролю за гендерною рівністю Оксана Ярош звертає увагу на той факт, що або цих жінок "наполегливо просять" поступитися чоловікам через "якусь політичну гру", або про цих жінок під час формування списків взагалі забувають: "Все ж таки партійне керівництво виключно чоловіче. І дуже часто формування списків, погодження кандидатів – рішення закриті і непрозорі."

 

Ярош додає, що "не дуже пощастило" і теперішнім кандидаткам: "Організаційно партії їм так не допомагають, як чоловікам. А декому навіть ніде про себе розповісти".

 

Мережа на своєму сайті розміщує інформацію про таких кандидаток і готує результати нового моніторингу: як партії підтримують своїх кандидаток. 

 

dw.de


03.10.2012 974 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1790
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1110
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1376 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3905 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33953
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2959

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

408

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

830

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1800

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1145
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1183
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

701
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

576
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12268
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1572
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1356
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

644
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

328
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

403
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

443
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1337