Дефіцит жінок на виборах до Верховної Ради

 

До Верховної Ради балотується суттєво менше жінок, ніж на виборах-2002. Є ціла область, де у бюлетенях не буде жодної кандидатки.

 

У той час як у Європейському Союзі жінки активно лобіюють свої права та добиваються рівноправної з чоловіками участі у політиці та громадському житті, в Україні все розвивається у зворотному напрямку.

 

Мережа громадського контролю за гендерною рівністю провела моніторинг парламентських виборів-2012 та виявила, що кількість жінок-кандидаток у парламент, порівняно з виборами 2002-го року, зменшилася на шістдесят сім осіб.

 

Загалом кандидатів-жінок у сім разів менше, ніж кандидатів-чоловіків. Аналіз партійних списків, розповіла Deutsche Welle координатор Мережі громадського контролю за гендерною рівністю Оксана Ярош, демонструє, що «чим сильніша партія, тим менше в ії складі жінок, а у прохідній частині списку їх кількість ще зменшується».

 

Регіональні особливості

Ситуація по мажоритарних округах є ще гіршою, констатує експерт. На шістдесяти округах серед кандидатів немає жодної жінки. Кандидатки взагалі відсутні в цілій області – Рівненській. Цей «мажоритарний феномен» Deutsche Welle попросила пояснити представників двох партій, які громадські активісти визнали найкращими за співвідношенням чоловіків та жінок у прохідній частині списків – КПУ та «Удар».

 

Прес-секретар рівненського «Удару» Сергій Мініч сказав DW, що його партія пропонувала жінкам йти по мажоритарці, але вони не виявили бажання балотуватися: «На Рівненщині жінки не надто інтенсивно хочуть йти в політику. Плюс багатодітність, саме в нашій області, сприяє тому, що жінки біліше займаються домогосподарством і вихованням дітей. Політику довіряють чоловікам».

 

Голова рівненських комуністів Олександр Вознюк заявив DW, що відсутність жінок від КПУ по округах – особливість Заходу України: «В нас протистояння по всіх фронтах. Одна справа жінці-комуністці балотуватися у Харківській та Луганській області, де в нас багато прихильників. Зовсім інша справа – на Заході. Іноді чоловікам важко психологічно це все витримати, а жінкам тим більше».

 

"Жінки не бажають балотуватися"

 

Попри закріплену в конституції рівноправність, жінки у політиці - рідкість

 

Регіональний Координатор Мережі громадського контролю за ґендерною рівністю Лариса Чайка звертає увагу на відсутність "охочих стати депутатом" і серед представниць громадських організацій: "Чому? Це просто так несподівано спрацювали одразу кілька чинників. Недовіра до політики, до влади. Жінкам не вистачає фінансових ресурсів. Декому рішучості. Усім одностайності. Є й таке, що чоловіки не пускають."

У Харківській області ситуація на мажоритарних округах дещо краще. Сто двадцять чоловіків проти одинадцяти жінок. Але на шести з чотирнадцяти округів жінок взагалі немає. Голова харківських "свободівців" Ігор Швайка пояснив DW, що жіноче представництво партії набагато краще на Заході країни, ніж на Сході. "У Харківській області немає жінок, які б погодилися й мали відповідний "багаж" досвіду, аби пройти",- сказав Швайка та додав, що на цих виборах харківські "свободівці" за домовленістю з опозиційними силами мають тільки один округ.

 

Харківська "Батьківщина" констатує, що серед членів партії є справжні лідери-керівники місцевих осередків, але в парламент вони не йдуть. "Це не те, що ми їх не пустили. Ми задовольнили прохання усіх бажаючих балотуватися, але, на жаль, жінок серед них не виявилося",- каже DW заступник голови облорганізації Валерій Дудко.

 

Партії жінкам допомагають гірше?

 

Жінок в українській політиці вистачає, але здебільшого це керівники на місцях

 

Членами українських партій є переважно жінки. Серед них є активні члени, які мають і підтримку виборців, і політичну волю. Дехто володіє і непоганими фінансовими ресурсами. Координатор Мережі громадського контролю за гендерною рівністю Оксана Ярош звертає увагу на той факт, що або цих жінок "наполегливо просять" поступитися чоловікам через "якусь політичну гру", або про цих жінок під час формування списків взагалі забувають: "Все ж таки партійне керівництво виключно чоловіче. І дуже часто формування списків, погодження кандидатів – рішення закриті і непрозорі."

 

Ярош додає, що "не дуже пощастило" і теперішнім кандидаткам: "Організаційно партії їм так не допомагають, як чоловікам. А декому навіть ніде про себе розповісти".

 

Мережа на своєму сайті розміщує інформацію про таких кандидаток і готує результати нового моніторингу: як партії підтримують своїх кандидаток. 

 

dw.de


03.10.2012 993 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

955 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

832
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1649
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2278
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4261 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3258

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

242

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

479

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

424

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

885
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8003
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

663
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

702
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1115
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

702
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6287
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1777
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

181
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

252
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1592
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

791 1