Де у Карпатах заховалися українські Афіни, або Що ми знаємо про Криворівню

 

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 2

 

Село Криворівня - село Верховинського району Івано-Франківської області, куди можна втекти від міського життя, квапливості і метушні. Криворівня розташована у вигині Чорного Черемоша, по обидва береги річки. Лінія берегів у цьому місці має зигзагоподібний характер, в той час як ділянка землі, витягнута уздовж берега, досить рівна. "Крива" і "рівна" – Криворівня.

   

А ще - це село, у якому можна знайти натхнення. Тут часто бували визначні творчі постаті Україні. До прикладу, Іван Франко приїджав сюди зі своєю родиною щоліта. Криворівню можна взагалі назвати осередком української інтелігенцї: тут також відпочивали Леся Українка, Ольга Кобилянська, Михайло Грушевський, Василь Стефаник. Навідувалися у Криворівню Володимир Гнатюк, Михайло Коцюбинський, Іван Труш, Гнат Хоткевич, Олекса Новаківський, Лесь Курбас, Марко Черемшина, Ірина Вільде. 

   

Криворівня має багату культурну спадщину. Гордість села - дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована ще у 1719 році. Вона є чи не найстарішим храмом на Гуцульщині, проте, впродовж трьохсот минулих років не зачиняла своїх дверей перед вірянами, навіть у радянський період: гуцули не дозволили.

   

Природними цікавинками села Криворівня є вершини, що оточують його: скелі Івана Франка, Михайла Грушевського, Довбуша та Фізій Камінь. Український фольклорист Володимир Гнатюк назвав Криворівню "Українськими Афінами" через красномовну рельєфність та вдале гармонійне розташування в горах.

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 1

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 3

   

Криворівня відіграла неабияке значення в українській літературі. З селищем пов'язана повість Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків", бо саме тут автор її і створив. За п'ятдесят років по тому, як повість побачила світ, режисер Сергій Параджанов знімав тут однойменний художній фільм.

   

Серед місць, які у не оминають туристи у Криворівні - Літературно-меморіальний музей Івана Франка, Музей-садиба Михайла Грушевського і Музей-хата-ґражда.

 

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 4

   

Село, де "менше шуму, грому, біганини, яке напувало душу спокоєм, тихою красою", - так про Криворівню писав Іван Франко, який тут лікувався і творив з 1901-го по 1914-й.

 

Нині у хаті народного лікаря і різьбяра Василя Якіб’юка, де мешкав письменник, розташовано музей імені Франка: збереглося ліжко, на якому спав письменник, є лавка, годинник, столик того часу і топірець-бартка, подарований господарем Франкові. Письменник багато писав у Криворівні, мав свій улюблений камінь, на якому можна посидіти й нині.

 

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 5

   

Є кімната, присвячена видатній жительці села Парасці Плитці-Горицвіт. Параска Плитка-Горицвіт – автор більш як 1000 рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг. Вона народилась і до кінця життя прожила у Криворівні, пережила важке заслання на Колиму. Ще одним її талантом було малювання: вона залишила по собі величезну колекцію ікон. Зараз в будинку, де жила майстриня, суспільними зусиллями створюється її будинок–музей.

   

Також привертає увагу відновлена хата-ґражда, де режисер Сергій Параджанов знімав свій знаменитий фільм "Тіні забутих предків" і навіть закохався і просив руки місцевої гуцулки, але її батько заборонив доньці шлюб із відомим митцем.

 

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 7

   

Є у Криворівні і збудований музей першого українського президента Михайла Грушевського. У 1902 році він вперше, за порадою Франка, приїхав сюди на відпочинок. Але за кілька років заможний Грушевський купив собі віллу і земельну ділянку біля Чорного Черемоша. Будинок облаштували у гуцульському стилі. Протягом усього літа на віллу до Грушевських приїжджали українські митці, науковці, політики, діячі. Згодом Грушевський придбав іншу земельну ділянку і будинок, але та садиба згоріла у роки Першої світової війни.

 

Де у Карпатах заховалися Українські Афіни - фото 8

   

Криворівня вважалася не тільки "літньою столицею української культури", а й магічною столицею Гуцульщини. З незапам'ятних часів тут і в довколишніх селах проживали, а дехто стверджує, що досі проживають, мольфари. Це люди, що займаються знахарством, цілительством та пророкують майбутнє. Найвідомішим серед широких мас мольфаром був Михайло Нечай. Про нього знято кілька документальних фільмів, написано кілька книг.

   

Мольфарів складно знайти – краще розпитати місцевих жителів, де ті живуть. Вони часто ведуть усамітнений спосіб життя, а їхні будинки знаходяться високо у горах.

   

Село Криворівня цікаве у будь-яку пору року, проте найкращий час для подорожі - літо. Неподалік берегів річки є чудові місця для наметів. А ще краще зупинитися у місцевих жителів, відчувши на собі їхню гостинність і почути від них легенди та історію села.

 

За матеріалами: zak.depo.ua


08.08.2016 1932 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

960
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6764
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14866 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1787
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1045
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6501

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

845

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1642

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1440

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1310
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

407
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

672
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

832
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

628
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1732
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

761
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1057
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34887 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

229
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

417
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

724
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

640