Світова нарада політиків, глав корпорацій і банків, що традиційно щорічно проходить на швейцарському курорті Давос, цього року буяла похмурими прогнозами і вкрай песимістичними заявами.
Рік тому представники еліт прийшли до однозначного висновку - що пік фінансової нестабільності пройдений і основною проблемою залишається лише криза політична. Про майбутнє світової економіки тоді говорили "з обережним оптимізмом". Але чи то в Давосі тоді просто намагалися уникнути панічних настроїв, або дійсно не усвідомлювали реальної загрози - так чи інакше, ці прогнози не збулися.
«Давос-2012» різко змінив тональність. Перш за все, чиновники зайнялися перекладанням провини один на одного. Європейці нагадували, що криза в їхньому регіоні спровокований крахом Lehman Brothers у США, а представники Північної Америки, в свою чергу, перекладали на європейців відповідальність за повільне відновлення. Азіатські лідери обіцяли утримати позиції під час другої хвилі кризи, але для цих оптимістичних промов знаходилося мало «слухачів».
Як не дивно, учасники зустрічі все частіше піднімали тему соціальної несправедливості. Мільярдер Вікас Оберой навіть назвав нерівний розподіл багатств головною бідою сучасного світу. Індійський підприємець Азіма Премжі пояснив, чому сильні світу цього занепокоїлися все зростаючою прірвою між доходами багатих і бідних: він передрік "хаотичне повстання у світовому масштабі", якщо ця проблема не буде вирішена.
Тема Давосу в цьому році була сформульована так: "Велика трансформація: створюючи нові моделі". Голова форуму професор Клаус Шваб констатував, що капіталізм знаходиться в системній кризі і "вже не відповідає світу навколо нас".
Ідея переосмислити економічну систему стала лейтмотивом форуму. "Дозвольте мені поділитися з вами: мені ніколи не було так страшно за мир, як зараз", - заявив глава адміністрації Гонконгу Дональд Цанг, нагадавши, що перебуває на державній службі вже 40 років.
Проте ніякого плану, крім побажань "згуртованості світового співтовариства" та соціальної відповідальності корпорацій, розроблено не було. А бізнесмен Рубінштейн навіть припустив, що нам варто чомусь повчитися у Китаю, який, як відомо, відрізняється жорстким контролем, але ніяк не соціальної орієнтованістю. Президент Taкeдa Ясушіка Хасегава заявив: "Для того щоб врятувати світ, мало тільки говорити, треба ще щось робити" - і пообіцяв теж "зробити що-небудь".
Російська тема в цьому році стала однією з найбільш обговорюваних на форумі. Відомий економіст Нуріель Рубіні запропонував виключити РФ з п'ятірки провідних країн Брікс, оскільки влада за останні десять років не зробили жодного кроку у вірному напрямку. На форумі обговорили і помітне посилення протестних настроїв, що вилилося у мітинги російського «середнього класу» на Болотної і Сахарова. Найбільшою бідою Росії президент Eurasia Group Ян Бреммер назвав неефективну владу, його думку розділили 65% присутніх, поставивши чиновникам "незадовільно". "Дивно, але Росія сильно відстає від конкурентів, навіть незважаючи на свої колосальні ресурси", - додав він.
Ще однією «хворою» темою стала Європа. Канцлер Німеччини Ангела Меркель констатувала, що світ не вірить у здатність регіонів подолати бюджетну кризу. Це припущення підтвердили багато політиків і бізнесмени. Підприємець Девід Рубінштейн висловив похмурі передчуття в заяві про те, що партія Європи практично зіграна.
Меркель запропонувала перейти до жорсткої бюджетної економії, але цю стратегію розкритикували провідні економісти. Урізання бюджету призведе до реалізації сценарію "похмурого майбутнього". Перш за все, це буде означати скорочення і безробіття, що не може привести ні до зростання, ні до економічного оптимізму.