Бюрократія, податки, неприйнятні закони та хабарництво на митницях зруйнували бізнес підприємців, які ввозили на продаж машини з-за кордону. Люди кажуть: останні роки – виживали.
Розмитнення та податок на утилізацію робили вживану іномарку дорожчою за нове авто. «Платити 17 тисяч 600 гривень – це утилізація, плюс 10, 15, 20 тисяч доларів розмитнення. Це крім того, що там машину купуєш. І далі ті сертифікати, які страшні суми. По 2600 гривень було, і 3200, і 3500 за один папірчик», - розповідає підприємець Ярослав.
Підприємці запевняють: на додачу до офіційних податків і митних зборів діяли й корупційні схеми. Стверджують: платили готівкою по 300 доларів хабара за розмитнення однієї машини. Всього за останній рік, кажуть бізнесмени, в область потрапило 8 тисяч машин.
Вони підрахували: майже 2,5 мільйони доларів опинились у руках вимагачів і не проходили через касу. «Всі брокери сказали: всі платять, і ви мусите теж платити. Поки не заплатив гроші їм, не проводилося розмитнення. Машина стоїть на вулиці, біля митного терміналу», - каже підприємець Василь. Кілька років тому, щоб продемонструвати прозорість роботи митників, створили митну брокерську службу.
Вона була посередником з бізнесменами. Саме брокерам, кажуть підприємці, нібито і передавали гроші. Майже всі службовці нині на місцях, відвідувачів немає. Працівники нудьгують у кабінетах і грають у комп’ютерні ігри. Побачивши журналістів, дехто тікає, керівництво спілкуватися теж відмовилось.
При вході у прикарпатську митницю красномовна картинка з написом: хабар – це злочин. Втім, честь заплямованого мундира митники відмивати не поспішають. Інформацію не спростовують і не підтверджують, просто відмовчуються. Підприємці створили громадське об’єднання і всі корупційні схеми описали в листах до голови облради, генпрокурора та СБУ.
Головна вимога – зламати систему хабарництва і звільнити всіх, хто в ній був задіяний. Аби побори знову не притискали бізнес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Прикарпатці взялися за розкриття корупційних схем на митниці