Буде лонгрід, але прошу дочитати до кінця.
Вчора мав змогу зіставити кілька пазлів до купи, щоб сформувати цілісну картинку. Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна. У розвинених європейських державах, лідерами по смертності у відсотковому відношенні до хворих та тих, хто видужав є Італія (11,9%), Іспанія (9%), Нідерланди (8,5%), Великобританія (7,8%) та Франція (6,9%).
У всіх цих країнах попри економічний добробут та досить високий рівень медицини, лікарні вже не витримують навантаження. Однак, це все ще не про нас, бо хворих в Україні значно менше. А може бути й зовсім не про нас. Змоделювати розвиток ситуації можна, виходячи з показників країн з приблизно однаковою кількістю хворих на коронавірус, а також виходячи з дій влади. Наразі є два сценарії для України: умовний "словенський" (оптимістичний) та "єгипетський" (песимістичний).
Станом на 1 квітня рівень смертності від коронавірусу в Словенії був 1,8 % (хворих як й у нас менше тисячі), в Україні тоді смертність - 2,5 %. Словенія - далеко не найбагатша країна ЄС, проте поки їй добре вдається тримати удар COVID-19. Уряд Словенії вдався до схожих карантинних методів, як й у нас.
З 30 березня вхід в закриті приміщення, такі як магазини, допускається лише у захисній масці та рукавичках. Безстроково продовжено карантин у всіх навчальних закладах, які раніше були закриті на два тижні. До цього в Словенії закрили всі бари, ресторани, готелі, спортивні центри, культурні установи та магазини, окрім продовольчих.
Також у країні скасовані всі види громадського транспорту, включаючи повітряний рух, а також масові зібрання людей. Однак деякі заходи є набагато жорсткішими, ніж в Україні: виїзд за межі муніципалітету дозволено лише в тому разі, якщо цього вимагає робота або для візиту до лікаря, з 30 березня літніх людей допускають в продовольчі магазини тільки в спеціально відведений час для уразливих груп - з 8 до 10 ранку. Вважаю, що рівень смертності тут не перевищить 6% з врахуванням зростання кількості хворих.
В Єгипті жахлива медицина, особливо державна. Це країна, де після революції, повалення режиму Мабарка та року "відлиги", до влади прийшли військові. Заходи проти коронавірусу тут суперечливі та ґрунтуються на традиціях. Скажімо ще 21 березня уряд розпорядився на два тижні закрити всі мечеті та заборонили масові молитви, щоб запобігти поширенню COVID-19. Навчальні заклади закриті до 12 квітня. Магазини продуктів харчування, пекарні та аптеки виключені зі списку на закриття.
Але магазини й торгівельні центри закриті тільки у п'ятниці та суботи (вихідні в Єгипті) і їм дозволено працювати п'ять днів на тиждень з 7 до 17 години. Результат — попри низьку мобільність населення навіть за звичайних умов, доповнену карантинними заходами, смертність від COVID-19 тут вже - 6.6 % (гадаю зросте до 10-11%, коли хворих буде близько 3000). Це два варіанти для України.
"Словенський" сценарій, коли ми надалі посилюватимемо карантині заходи. Наприклад, заборона пікніків та обмеження використання відпочинкових зон дуже вчасні. Однак використання дитячих і спортивних майданчиків доцільно далі не просто обмежити, а заборонити взагалі зі значними штрафами за порушення. Тоді смертність від коронавірусу не перевищить 6%. Або нас чекає "єгипетський" шлях.
Перші кроки до цього ми вже зробили, наприклад, як ось в Івано-Франківську, коли під час карантину влада відкриває, закриті раніше, окремі ринки, за зверненнями людей. Тоді вже за два-три тижні смертність від коронавірусу з вчорашніх 2,5 % досягне в Україні 10-11 %. Як бачимо, все в наших руках.
Зараз дуже багато залежить від рішень влади. Потрібна готовність влади всіх рівнів йти на дедалі не популярні жорсткі кроки, щоб побороти коронавірус, навіть якщо невдоволення людей зростатиме.
Для цього думки про політичні рейтинги мають померти, мінімум до кінця карантину. Інакше може бути значно гірше.
бо це не владау Франківську- це так- пімка до ровера... сумно
Дурня несусвітня. Бо, крім медичних аспектів є ще й економічні та політичні. Їх розгляд де?