COVID-19. "Словенський" чи "єгипетський" сценарій для України?

Буде лонгрід, але прошу дочитати до кінця.


Вчора мав змогу зіставити кілька пазлів до купи, щоб сформувати цілісну картинку. Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна. У розвинених європейських державах, лідерами по смертності у відсотковому відношенні до хворих та тих, хто видужав є Італія (11,9%), Іспанія (9%), Нідерланди (8,5%), Великобританія (7,8%) та Франція (6,9%).

У всіх цих країнах попри економічний добробут та досить високий рівень медицини, лікарні вже не витримують навантаження. Однак, це все ще не про нас, бо хворих в Україні значно менше. А може бути й зовсім не про нас. Змоделювати розвиток ситуації можна, виходячи з показників країн з приблизно однаковою кількістю хворих на коронавірус, а також виходячи з дій влади. Наразі є два сценарії для України: умовний "словенський" (оптимістичний) та "єгипетський" (песимістичний).

Станом на 1 квітня рівень смертності від коронавірусу в Словенії був 1,8 % (хворих як й у нас менше тисячі), в Україні тоді смертність - 2,5 %. Словенія - далеко не найбагатша країна ЄС, проте поки їй добре вдається тримати удар COVID-19. Уряд Словенії вдався до схожих карантинних методів, як й у нас.

З 30 березня вхід в закриті приміщення, такі як магазини, допускається лише у захисній масці та рукавичках. Безстроково продовжено карантин у всіх навчальних закладах, які раніше були закриті на два тижні. До цього в Словенії закрили всі бари, ресторани, готелі, спортивні центри, культурні установи та магазини, окрім продовольчих.

Також у країні скасовані всі види громадського транспорту, включаючи повітряний рух, а також масові зібрання людей. Однак деякі заходи є набагато жорсткішими, ніж в Україні: виїзд за межі муніципалітету дозволено лише в тому разі, якщо цього вимагає робота або для візиту до лікаря, з 30 березня літніх людей допускають в продовольчі магазини тільки в спеціально відведений час для уразливих груп - з 8 до 10 ранку. Вважаю, що рівень смертності тут не перевищить 6% з врахуванням зростання кількості хворих.

В Єгипті жахлива медицина, особливо державна. Це країна, де після революції, повалення режиму Мабарка та року "відлиги", до влади прийшли військові. Заходи проти коронавірусу тут суперечливі та ґрунтуються на традиціях. Скажімо ще 21 березня уряд розпорядився на два тижні закрити всі мечеті та заборонили масові молитви, щоб запобігти поширенню COVID-19. Навчальні заклади закриті до 12 квітня. Магазини продуктів харчування, пекарні та аптеки виключені зі списку на закриття.

Але магазини й торгівельні центри закриті тільки у п'ятниці та суботи (вихідні в Єгипті) і їм дозволено працювати п'ять днів на тиждень з 7 до 17 години. Результат — попри низьку мобільність населення навіть за звичайних умов, доповнену карантинними заходами, смертність від COVID-19 тут вже - 6.6 % (гадаю зросте до 10-11%, коли хворих буде близько 3000). Це два варіанти для України.

"Словенський" сценарій, коли ми надалі посилюватимемо карантині заходи. Наприклад, заборона пікніків та обмеження використання відпочинкових зон дуже вчасні. Однак використання дитячих і спортивних майданчиків доцільно далі не просто обмежити, а заборонити взагалі зі значними штрафами за порушення. Тоді смертність від коронавірусу не перевищить 6%. Або нас чекає "єгипетський" шлях.

Перші кроки до цього ми вже зробили, наприклад, як ось  в Івано-Франківську, коли під час карантину влада відкриває, закриті раніше, окремі ринки, за зверненнями людей. Тоді вже за два-три тижні смертність від коронавірусу з вчорашніх 2,5 % досягне в Україні 10-11 %. Як бачимо, все в наших руках.

Зараз дуже багато залежить від рішень влади. Потрібна готовність влади всіх рівнів йти на дедалі не популярні жорсткі кроки, щоб побороти коронавірус, навіть якщо невдоволення людей зростатиме.

Для цього думки про політичні рейтинги мають померти, мінімум до кінця карантину. Інакше може бути значно гірше.


03.04.2020 Кедик Василь 27852 2
Коментарі (2)

яя 2020.04.07, 08:58

бо це не  владау  Франківську- це так- пімка до  ровера... сумно

Ігор 2020.04.18, 14:00

Дурня несусвітня. Бо, крім медичних аспектів є ще й економічні та політичні. Їх розгляд де?

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699