COVID-19. "Словенський" чи "єгипетський" сценарій для України?

Буде лонгрід, але прошу дочитати до кінця.


Вчора мав змогу зіставити кілька пазлів до купи, щоб сформувати цілісну картинку. Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна. У розвинених європейських державах, лідерами по смертності у відсотковому відношенні до хворих та тих, хто видужав є Італія (11,9%), Іспанія (9%), Нідерланди (8,5%), Великобританія (7,8%) та Франція (6,9%).

У всіх цих країнах попри економічний добробут та досить високий рівень медицини, лікарні вже не витримують навантаження. Однак, це все ще не про нас, бо хворих в Україні значно менше. А може бути й зовсім не про нас. Змоделювати розвиток ситуації можна, виходячи з показників країн з приблизно однаковою кількістю хворих на коронавірус, а також виходячи з дій влади. Наразі є два сценарії для України: умовний "словенський" (оптимістичний) та "єгипетський" (песимістичний).

Станом на 1 квітня рівень смертності від коронавірусу в Словенії був 1,8 % (хворих як й у нас менше тисячі), в Україні тоді смертність - 2,5 %. Словенія - далеко не найбагатша країна ЄС, проте поки їй добре вдається тримати удар COVID-19. Уряд Словенії вдався до схожих карантинних методів, як й у нас.

З 30 березня вхід в закриті приміщення, такі як магазини, допускається лише у захисній масці та рукавичках. Безстроково продовжено карантин у всіх навчальних закладах, які раніше були закриті на два тижні. До цього в Словенії закрили всі бари, ресторани, готелі, спортивні центри, культурні установи та магазини, окрім продовольчих.

Також у країні скасовані всі види громадського транспорту, включаючи повітряний рух, а також масові зібрання людей. Однак деякі заходи є набагато жорсткішими, ніж в Україні: виїзд за межі муніципалітету дозволено лише в тому разі, якщо цього вимагає робота або для візиту до лікаря, з 30 березня літніх людей допускають в продовольчі магазини тільки в спеціально відведений час для уразливих груп - з 8 до 10 ранку. Вважаю, що рівень смертності тут не перевищить 6% з врахуванням зростання кількості хворих.

В Єгипті жахлива медицина, особливо державна. Це країна, де після революції, повалення режиму Мабарка та року "відлиги", до влади прийшли військові. Заходи проти коронавірусу тут суперечливі та ґрунтуються на традиціях. Скажімо ще 21 березня уряд розпорядився на два тижні закрити всі мечеті та заборонили масові молитви, щоб запобігти поширенню COVID-19. Навчальні заклади закриті до 12 квітня. Магазини продуктів харчування, пекарні та аптеки виключені зі списку на закриття.

Але магазини й торгівельні центри закриті тільки у п'ятниці та суботи (вихідні в Єгипті) і їм дозволено працювати п'ять днів на тиждень з 7 до 17 години. Результат — попри низьку мобільність населення навіть за звичайних умов, доповнену карантинними заходами, смертність від COVID-19 тут вже - 6.6 % (гадаю зросте до 10-11%, коли хворих буде близько 3000). Це два варіанти для України.

"Словенський" сценарій, коли ми надалі посилюватимемо карантині заходи. Наприклад, заборона пікніків та обмеження використання відпочинкових зон дуже вчасні. Однак використання дитячих і спортивних майданчиків доцільно далі не просто обмежити, а заборонити взагалі зі значними штрафами за порушення. Тоді смертність від коронавірусу не перевищить 6%. Або нас чекає "єгипетський" шлях.

Перші кроки до цього ми вже зробили, наприклад, як ось  в Івано-Франківську, коли під час карантину влада відкриває, закриті раніше, окремі ринки, за зверненнями людей. Тоді вже за два-три тижні смертність від коронавірусу з вчорашніх 2,5 % досягне в Україні 10-11 %. Як бачимо, все в наших руках.

Зараз дуже багато залежить від рішень влади. Потрібна готовність влади всіх рівнів йти на дедалі не популярні жорсткі кроки, щоб побороти коронавірус, навіть якщо невдоволення людей зростатиме.

Для цього думки про політичні рейтинги мають померти, мінімум до кінця карантину. Інакше може бути значно гірше.


03.04.2020 Кедик Василь 27818 2
Коментарі (2)

яя 2020.04.07, 08:58

бо це не  владау  Франківську- це так- пімка до  ровера... сумно

Ігор 2020.04.18, 14:00

Дурня несусвітня. Бо, крім медичних аспектів є ще й економічні та політичні. Їх розгляд де?

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269