Covid-19: паспорти вакцинації можуть "відкрити" країни та породжують різнопланові проблеми

Чоловік представляє свій "зелений паспорт", що підтверджує, що він щеплений проти коронавірусу, на прем'єрі в театрі "Хан", де всі гості повинні були показати підтвердження вакцинації або повного відновлення від вірусу, Єрусалим, вівторок, 23 лютого 2021 р. (AP Photo / Майя Аллеруццо)


Тель-Авів, Ізраїль

Фіолетове світло освічувало клубну сцену, коли 300 людей, у масках та соціально віддалені, вибухнули тихими оплесками. Вперше з початку пандемії ізраїльський музикант Авів Геффен підійшов до свого електричного піаніно і почав грати для публіки, що сиділа прямо перед ним.

"Тут сьогодні вночі відбувається диво", - сказав Геффен натовпу. Проте, зал у понеділок ввечері над торговим центром на північ від Тель-Авіва був не всім доступний. Потрапити туди могли лише люди, які демонстрували «зелений паспорт», який доводив, що вони були щеплені або перехворіли на COVID-19.

Контрольований концерт дав уявлення про майбутнє, якого багато хто прагне після місяців обмежень через COVID-19. Уряди заявляють, що вакцинація та наявність відповідної документації полегшить шлях до подорожей, розваг та інших соціальних зустрічей у постпандемічному світі.

Але це також демонструє перспективу подальшого розподілу світу за рівнем багатства та доступу до вакцин, створюючи етичні та логістичні проблеми, які насторожили тих, хто приймає рішення для всього світу.

Інші уряди спостерігають, як Ізраїль проходить через найшвидшу у світі програму вакцинації та бореться з етикою використання доз як дипломатичною валютою та владою.

Усередині Ізраїлю зелені паспорти або значки, отримані за допомогою додатка, є монетою царства.

Нещодавно країна досягла домовленостей з Грецією та Кіпром про визнання зелених значків один одного, і очікується більше таких домовленостей про стимулювання туризму.

"Будь-хто, хто не бажає або не може отримати вакцину, що надає імунітет, буде "залишений позаду", - сказав міністр охорони здоров'я Юлі Едельштейн. "Насправді це єдиний шлях вперед", - сказав Геффен в інтерв'ю The Associated Press.

Перевірки біля дверей клубу, до яких допускалися лише ті, хто міг довести, що повністю вакцинований, дозволили принаймні подобу нормальності.

"Люди не можуть прожити своє життя в новому світі без них", - сказав він. "Ми повинні приймати вакцини. Ми повинні."

Вакцина доступна не всім у світі, незалежно від постачання чи вартості. А деякі люди цього не хочуть з релігійних чи інших причин.

В Ізраїлі, країні, де проживає 9,3 млн осіб, лише близько половини дорослого населення отримало необхідні дві дози. З боку уряду відбувається новий тиск на заохочення щеплень.

Законодавці Ізраїлю у середу прийняли закон, що дозволяє Міністерству охорони здоров’я розкривати інформацію про людей, яким ще належить зробити щеплення.

Відповідно до цієї політики, імена можуть передаватися міністерствам освіти, праці, соціальних справ та соціальних служб, а також місцевим органам влади, "з метою дозволити цим органам заохочувати людей до вакцинації".

Уряд апелює до емоційної туги за компанією інших людей - на відкритих ринках Ізраїлю, на таких концертах, як Geffen та інших місцях.

“З Green Pass, двері просто відкриваються для вас. Ви можете вийти в ресторани, потренуватися в тренажерному залі, подивитися шоу", - йдеться в оголошенні 21 лютого, в той день, коли велика частина економіки знову відкрилася після шеститижневого локдауну.

Тоді це поставило питання в центрі глобального прагнення підкорити пандемію, яка сколихнула економіку і вбила майже 2,5 мільйона людей: “Як отримати перепустку? Ідіть і зробіть щеплення прямо зараз”.

Все так просто в Ізраїлі, де є достатня кількість вакцини, щоб прищепити всіх старше 16 років, хоча уряду дорікали за те, що він ділив лише незначні кількості з палестинцями на окупованому Західному березі та в секторі Газа.

Прем'єр-міністр Бенджамін Нетаньяху заявив цього тижня, що має намір надіслати надлишок вакцини деяким союзникам країни. Генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що в четвер ввечері план призупинили для перегляду його законності.

У більшості країн не вистачає вакцини, висвітлюючи надзвичайно етичний ландшафт, хто може її отримати та як зупинити кризу через COVID-19.

"Основним принципом прав людини є справедливість і унеможливлення дискримінації", - сказав Лоуренс Гостін, професор Джорджтаунського університету, директор Спільного центру Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань національного та глобального права в галузі охорони здоров'я.

"У світі спостерігається величезна моральна криза в капіталі, оскільки в таких країнах із високим рівнем доходу, як Ізраїль, США чи країни ЄС, ми, швидше за все, отримаємо колективний імунітет до кінця цього року", - сказав він. "Але для багатьох країн з низьким рівнем доходу більшість людей не будуть вакциновані протягом багатьох років. Ми справді хочемо надати пріоритет людям, які вже мають стільки привілеїв?"

Це питання, яке переслідує міжнародне співтовариство, оскільки заможніші країни починають набирати сили проти коронавірусу та деяких його штамів.

У квітні минулого року ВООЗ сформувала ініціативу, відому під назвою COVAX, з початковою метою доставити вакцини в бідні країни приблизно в той самий час, коли кампанії вакцинації розгорталися в багатих країнах.

Віна не досягла цієї мети, і 80% із 210 мільйонів доз, що вводяться у всьому світі, призначені лише у 10 країнах, заявив цього тижня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

У середу Гана стала першою з 92 країн, які отримали вакцини безкоштовно завдяки цій ініціативі.

COVAX оголосив, що близько 600 000 доз вакцини AstraZeneca надійшло до африканської держави. Це частка з 2 мільярдів доз, які ВООЗ має на меті здійснити цього року.

Коли ці країни починають вакцинацію, заможніші країни починають говорити про логістику, безпеку, конфіденційність та політику щодо «зеленого паспорта».

Британський уряд заявив, що вивчає можливість видачі "сертифікату статусу COVID", яким могли б скористатися роботодавці та організатори великих заходів, готуючись до пом'якшення обмежень щодо блокування в цьому році.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що політика може спричинити проблеми.

"Ми не можемо бути дискримінаційними щодо людей, які з якихось причин не можуть мати вакцину", - сказав він.

Багато країн Європи намагаються розробити власні системи сертифікації вакцин, щоб допомогти відновити літні подорожі, уникаючи ризики того, що різні системи не працюватимуть належним чином через кордони між континентами.

"Я думаю, що існує величезний потенціал для поганої співпраці", - сказав Ендрю Бад, генеральний директор компанії з біометрії обличчя iProov, яка випробовує технологію цифрових паспортів щеплень у Національній службі охорони здоров'я Великобританії.

Але технічні можливості навколо паспортів вакцин можуть спростити ситуацію, сказав він. Більші виклики “є головним чином етичними, соціальними, політичними та правовими. Як збалансувати основні права громадян ... з вигодами для суспільства".

за матеріалами АРnews


28.02.2021 1401
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5195 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20288 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

271

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18373
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

971
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

288
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

984 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492