Covid-19: паспорти вакцинації можуть "відкрити" країни та породжують різнопланові проблеми

Чоловік представляє свій "зелений паспорт", що підтверджує, що він щеплений проти коронавірусу, на прем'єрі в театрі "Хан", де всі гості повинні були показати підтвердження вакцинації або повного відновлення від вірусу, Єрусалим, вівторок, 23 лютого 2021 р. (AP Photo / Майя Аллеруццо)


Тель-Авів, Ізраїль

Фіолетове світло освічувало клубну сцену, коли 300 людей, у масках та соціально віддалені, вибухнули тихими оплесками. Вперше з початку пандемії ізраїльський музикант Авів Геффен підійшов до свого електричного піаніно і почав грати для публіки, що сиділа прямо перед ним.

"Тут сьогодні вночі відбувається диво", - сказав Геффен натовпу. Проте, зал у понеділок ввечері над торговим центром на північ від Тель-Авіва був не всім доступний. Потрапити туди могли лише люди, які демонстрували «зелений паспорт», який доводив, що вони були щеплені або перехворіли на COVID-19.

Контрольований концерт дав уявлення про майбутнє, якого багато хто прагне після місяців обмежень через COVID-19. Уряди заявляють, що вакцинація та наявність відповідної документації полегшить шлях до подорожей, розваг та інших соціальних зустрічей у постпандемічному світі.

Але це також демонструє перспективу подальшого розподілу світу за рівнем багатства та доступу до вакцин, створюючи етичні та логістичні проблеми, які насторожили тих, хто приймає рішення для всього світу.

Інші уряди спостерігають, як Ізраїль проходить через найшвидшу у світі програму вакцинації та бореться з етикою використання доз як дипломатичною валютою та владою.

Усередині Ізраїлю зелені паспорти або значки, отримані за допомогою додатка, є монетою царства.

Нещодавно країна досягла домовленостей з Грецією та Кіпром про визнання зелених значків один одного, і очікується більше таких домовленостей про стимулювання туризму.

"Будь-хто, хто не бажає або не може отримати вакцину, що надає імунітет, буде "залишений позаду", - сказав міністр охорони здоров'я Юлі Едельштейн. "Насправді це єдиний шлях вперед", - сказав Геффен в інтерв'ю The Associated Press.

Перевірки біля дверей клубу, до яких допускалися лише ті, хто міг довести, що повністю вакцинований, дозволили принаймні подобу нормальності.

"Люди не можуть прожити своє життя в новому світі без них", - сказав він. "Ми повинні приймати вакцини. Ми повинні."

Вакцина доступна не всім у світі, незалежно від постачання чи вартості. А деякі люди цього не хочуть з релігійних чи інших причин.

В Ізраїлі, країні, де проживає 9,3 млн осіб, лише близько половини дорослого населення отримало необхідні дві дози. З боку уряду відбувається новий тиск на заохочення щеплень.

Законодавці Ізраїлю у середу прийняли закон, що дозволяє Міністерству охорони здоров’я розкривати інформацію про людей, яким ще належить зробити щеплення.

Відповідно до цієї політики, імена можуть передаватися міністерствам освіти, праці, соціальних справ та соціальних служб, а також місцевим органам влади, "з метою дозволити цим органам заохочувати людей до вакцинації".

Уряд апелює до емоційної туги за компанією інших людей - на відкритих ринках Ізраїлю, на таких концертах, як Geffen та інших місцях.

“З Green Pass, двері просто відкриваються для вас. Ви можете вийти в ресторани, потренуватися в тренажерному залі, подивитися шоу", - йдеться в оголошенні 21 лютого, в той день, коли велика частина економіки знову відкрилася після шеститижневого локдауну.

Тоді це поставило питання в центрі глобального прагнення підкорити пандемію, яка сколихнула економіку і вбила майже 2,5 мільйона людей: “Як отримати перепустку? Ідіть і зробіть щеплення прямо зараз”.

Все так просто в Ізраїлі, де є достатня кількість вакцини, щоб прищепити всіх старше 16 років, хоча уряду дорікали за те, що він ділив лише незначні кількості з палестинцями на окупованому Західному березі та в секторі Газа.

Прем'єр-міністр Бенджамін Нетаньяху заявив цього тижня, що має намір надіслати надлишок вакцини деяким союзникам країни. Генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що в четвер ввечері план призупинили для перегляду його законності.

У більшості країн не вистачає вакцини, висвітлюючи надзвичайно етичний ландшафт, хто може її отримати та як зупинити кризу через COVID-19.

"Основним принципом прав людини є справедливість і унеможливлення дискримінації", - сказав Лоуренс Гостін, професор Джорджтаунського університету, директор Спільного центру Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань національного та глобального права в галузі охорони здоров'я.

"У світі спостерігається величезна моральна криза в капіталі, оскільки в таких країнах із високим рівнем доходу, як Ізраїль, США чи країни ЄС, ми, швидше за все, отримаємо колективний імунітет до кінця цього року", - сказав він. "Але для багатьох країн з низьким рівнем доходу більшість людей не будуть вакциновані протягом багатьох років. Ми справді хочемо надати пріоритет людям, які вже мають стільки привілеїв?"

Це питання, яке переслідує міжнародне співтовариство, оскільки заможніші країни починають набирати сили проти коронавірусу та деяких його штамів.

У квітні минулого року ВООЗ сформувала ініціативу, відому під назвою COVAX, з початковою метою доставити вакцини в бідні країни приблизно в той самий час, коли кампанії вакцинації розгорталися в багатих країнах.

Віна не досягла цієї мети, і 80% із 210 мільйонів доз, що вводяться у всьому світі, призначені лише у 10 країнах, заявив цього тижня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

У середу Гана стала першою з 92 країн, які отримали вакцини безкоштовно завдяки цій ініціативі.

COVAX оголосив, що близько 600 000 доз вакцини AstraZeneca надійшло до африканської держави. Це частка з 2 мільярдів доз, які ВООЗ має на меті здійснити цього року.

Коли ці країни починають вакцинацію, заможніші країни починають говорити про логістику, безпеку, конфіденційність та політику щодо «зеленого паспорта».

Британський уряд заявив, що вивчає можливість видачі "сертифікату статусу COVID", яким могли б скористатися роботодавці та організатори великих заходів, готуючись до пом'якшення обмежень щодо блокування в цьому році.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що політика може спричинити проблеми.

"Ми не можемо бути дискримінаційними щодо людей, які з якихось причин не можуть мати вакцину", - сказав він.

Багато країн Європи намагаються розробити власні системи сертифікації вакцин, щоб допомогти відновити літні подорожі, уникаючи ризики того, що різні системи не працюватимуть належним чином через кордони між континентами.

"Я думаю, що існує величезний потенціал для поганої співпраці", - сказав Ендрю Бад, генеральний директор компанії з біометрії обличчя iProov, яка випробовує технологію цифрових паспортів щеплень у Національній службі охорони здоров'я Великобританії.

Але технічні можливості навколо паспортів вакцин можуть спростити ситуацію, сказав він. Більші виклики “є головним чином етичними, соціальними, політичними та правовими. Як збалансувати основні права громадян ... з вигодами для суспільства".

за матеріалами АРnews


28.02.2021 1321
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

2764 25
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10098 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11216 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5166
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2954
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2414

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

45

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

474

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

533

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

603
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

409
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

469
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1431
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

572
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3249
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1896
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

865
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17462
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

291
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

219
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

544
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

988 2