Covid-19: паспорти вакцинації можуть "відкрити" країни та породжують різнопланові проблеми

Чоловік представляє свій "зелений паспорт", що підтверджує, що він щеплений проти коронавірусу, на прем'єрі в театрі "Хан", де всі гості повинні були показати підтвердження вакцинації або повного відновлення від вірусу, Єрусалим, вівторок, 23 лютого 2021 р. (AP Photo / Майя Аллеруццо)


Тель-Авів, Ізраїль

Фіолетове світло освічувало клубну сцену, коли 300 людей, у масках та соціально віддалені, вибухнули тихими оплесками. Вперше з початку пандемії ізраїльський музикант Авів Геффен підійшов до свого електричного піаніно і почав грати для публіки, що сиділа прямо перед ним.

"Тут сьогодні вночі відбувається диво", - сказав Геффен натовпу. Проте, зал у понеділок ввечері над торговим центром на північ від Тель-Авіва був не всім доступний. Потрапити туди могли лише люди, які демонстрували «зелений паспорт», який доводив, що вони були щеплені або перехворіли на COVID-19.

Контрольований концерт дав уявлення про майбутнє, якого багато хто прагне після місяців обмежень через COVID-19. Уряди заявляють, що вакцинація та наявність відповідної документації полегшить шлях до подорожей, розваг та інших соціальних зустрічей у постпандемічному світі.

Але це також демонструє перспективу подальшого розподілу світу за рівнем багатства та доступу до вакцин, створюючи етичні та логістичні проблеми, які насторожили тих, хто приймає рішення для всього світу.

Інші уряди спостерігають, як Ізраїль проходить через найшвидшу у світі програму вакцинації та бореться з етикою використання доз як дипломатичною валютою та владою.

Усередині Ізраїлю зелені паспорти або значки, отримані за допомогою додатка, є монетою царства.

Нещодавно країна досягла домовленостей з Грецією та Кіпром про визнання зелених значків один одного, і очікується більше таких домовленостей про стимулювання туризму.

"Будь-хто, хто не бажає або не може отримати вакцину, що надає імунітет, буде "залишений позаду", - сказав міністр охорони здоров'я Юлі Едельштейн. "Насправді це єдиний шлях вперед", - сказав Геффен в інтерв'ю The Associated Press.

Перевірки біля дверей клубу, до яких допускалися лише ті, хто міг довести, що повністю вакцинований, дозволили принаймні подобу нормальності.

"Люди не можуть прожити своє життя в новому світі без них", - сказав він. "Ми повинні приймати вакцини. Ми повинні."

Вакцина доступна не всім у світі, незалежно від постачання чи вартості. А деякі люди цього не хочуть з релігійних чи інших причин.

В Ізраїлі, країні, де проживає 9,3 млн осіб, лише близько половини дорослого населення отримало необхідні дві дози. З боку уряду відбувається новий тиск на заохочення щеплень.

Законодавці Ізраїлю у середу прийняли закон, що дозволяє Міністерству охорони здоров’я розкривати інформацію про людей, яким ще належить зробити щеплення.

Відповідно до цієї політики, імена можуть передаватися міністерствам освіти, праці, соціальних справ та соціальних служб, а також місцевим органам влади, "з метою дозволити цим органам заохочувати людей до вакцинації".

Уряд апелює до емоційної туги за компанією інших людей - на відкритих ринках Ізраїлю, на таких концертах, як Geffen та інших місцях.

“З Green Pass, двері просто відкриваються для вас. Ви можете вийти в ресторани, потренуватися в тренажерному залі, подивитися шоу", - йдеться в оголошенні 21 лютого, в той день, коли велика частина економіки знову відкрилася після шеститижневого локдауну.

Тоді це поставило питання в центрі глобального прагнення підкорити пандемію, яка сколихнула економіку і вбила майже 2,5 мільйона людей: “Як отримати перепустку? Ідіть і зробіть щеплення прямо зараз”.

Все так просто в Ізраїлі, де є достатня кількість вакцини, щоб прищепити всіх старше 16 років, хоча уряду дорікали за те, що він ділив лише незначні кількості з палестинцями на окупованому Західному березі та в секторі Газа.

Прем'єр-міністр Бенджамін Нетаньяху заявив цього тижня, що має намір надіслати надлишок вакцини деяким союзникам країни. Генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що в четвер ввечері план призупинили для перегляду його законності.

У більшості країн не вистачає вакцини, висвітлюючи надзвичайно етичний ландшафт, хто може її отримати та як зупинити кризу через COVID-19.

"Основним принципом прав людини є справедливість і унеможливлення дискримінації", - сказав Лоуренс Гостін, професор Джорджтаунського університету, директор Спільного центру Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань національного та глобального права в галузі охорони здоров'я.

"У світі спостерігається величезна моральна криза в капіталі, оскільки в таких країнах із високим рівнем доходу, як Ізраїль, США чи країни ЄС, ми, швидше за все, отримаємо колективний імунітет до кінця цього року", - сказав він. "Але для багатьох країн з низьким рівнем доходу більшість людей не будуть вакциновані протягом багатьох років. Ми справді хочемо надати пріоритет людям, які вже мають стільки привілеїв?"

Це питання, яке переслідує міжнародне співтовариство, оскільки заможніші країни починають набирати сили проти коронавірусу та деяких його штамів.

У квітні минулого року ВООЗ сформувала ініціативу, відому під назвою COVAX, з початковою метою доставити вакцини в бідні країни приблизно в той самий час, коли кампанії вакцинації розгорталися в багатих країнах.

Віна не досягла цієї мети, і 80% із 210 мільйонів доз, що вводяться у всьому світі, призначені лише у 10 країнах, заявив цього тижня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

У середу Гана стала першою з 92 країн, які отримали вакцини безкоштовно завдяки цій ініціативі.

COVAX оголосив, що близько 600 000 доз вакцини AstraZeneca надійшло до африканської держави. Це частка з 2 мільярдів доз, які ВООЗ має на меті здійснити цього року.

Коли ці країни починають вакцинацію, заможніші країни починають говорити про логістику, безпеку, конфіденційність та політику щодо «зеленого паспорта».

Британський уряд заявив, що вивчає можливість видачі "сертифікату статусу COVID", яким могли б скористатися роботодавці та організатори великих заходів, готуючись до пом'якшення обмежень щодо блокування в цьому році.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що політика може спричинити проблеми.

"Ми не можемо бути дискримінаційними щодо людей, які з якихось причин не можуть мати вакцину", - сказав він.

Багато країн Європи намагаються розробити власні системи сертифікації вакцин, щоб допомогти відновити літні подорожі, уникаючи ризики того, що різні системи не працюватимуть належним чином через кордони між континентами.

"Я думаю, що існує величезний потенціал для поганої співпраці", - сказав Ендрю Бад, генеральний директор компанії з біометрії обличчя iProov, яка випробовує технологію цифрових паспортів щеплень у Національній службі охорони здоров'я Великобританії.

Але технічні можливості навколо паспортів вакцин можуть спростити ситуацію, сказав він. Більші виклики “є головним чином етичними, соціальними, політичними та правовими. Як збалансувати основні права громадян ... з вигодами для суспільства".

за матеріалами АРnews


28.02.2021 1353
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1278
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2570
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2137
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2201
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6613 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2478 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

373

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1185

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1311

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1443
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

309
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

178
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

607
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

80
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26542
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

572
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10489 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

81
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

111
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

427
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

573
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

644