Covid-19: паспорти вакцинації можуть "відкрити" країни та породжують різнопланові проблеми

Чоловік представляє свій "зелений паспорт", що підтверджує, що він щеплений проти коронавірусу, на прем'єрі в театрі "Хан", де всі гості повинні були показати підтвердження вакцинації або повного відновлення від вірусу, Єрусалим, вівторок, 23 лютого 2021 р. (AP Photo / Майя Аллеруццо)


Тель-Авів, Ізраїль

Фіолетове світло освічувало клубну сцену, коли 300 людей, у масках та соціально віддалені, вибухнули тихими оплесками. Вперше з початку пандемії ізраїльський музикант Авів Геффен підійшов до свого електричного піаніно і почав грати для публіки, що сиділа прямо перед ним.

"Тут сьогодні вночі відбувається диво", - сказав Геффен натовпу. Проте, зал у понеділок ввечері над торговим центром на північ від Тель-Авіва був не всім доступний. Потрапити туди могли лише люди, які демонстрували «зелений паспорт», який доводив, що вони були щеплені або перехворіли на COVID-19.

Контрольований концерт дав уявлення про майбутнє, якого багато хто прагне після місяців обмежень через COVID-19. Уряди заявляють, що вакцинація та наявність відповідної документації полегшить шлях до подорожей, розваг та інших соціальних зустрічей у постпандемічному світі.

Але це також демонструє перспективу подальшого розподілу світу за рівнем багатства та доступу до вакцин, створюючи етичні та логістичні проблеми, які насторожили тих, хто приймає рішення для всього світу.

Інші уряди спостерігають, як Ізраїль проходить через найшвидшу у світі програму вакцинації та бореться з етикою використання доз як дипломатичною валютою та владою.

Усередині Ізраїлю зелені паспорти або значки, отримані за допомогою додатка, є монетою царства.

Нещодавно країна досягла домовленостей з Грецією та Кіпром про визнання зелених значків один одного, і очікується більше таких домовленостей про стимулювання туризму.

"Будь-хто, хто не бажає або не може отримати вакцину, що надає імунітет, буде "залишений позаду", - сказав міністр охорони здоров'я Юлі Едельштейн. "Насправді це єдиний шлях вперед", - сказав Геффен в інтерв'ю The Associated Press.

Перевірки біля дверей клубу, до яких допускалися лише ті, хто міг довести, що повністю вакцинований, дозволили принаймні подобу нормальності.

"Люди не можуть прожити своє життя в новому світі без них", - сказав він. "Ми повинні приймати вакцини. Ми повинні."

Вакцина доступна не всім у світі, незалежно від постачання чи вартості. А деякі люди цього не хочуть з релігійних чи інших причин.

В Ізраїлі, країні, де проживає 9,3 млн осіб, лише близько половини дорослого населення отримало необхідні дві дози. З боку уряду відбувається новий тиск на заохочення щеплень.

Законодавці Ізраїлю у середу прийняли закон, що дозволяє Міністерству охорони здоров’я розкривати інформацію про людей, яким ще належить зробити щеплення.

Відповідно до цієї політики, імена можуть передаватися міністерствам освіти, праці, соціальних справ та соціальних служб, а також місцевим органам влади, "з метою дозволити цим органам заохочувати людей до вакцинації".

Уряд апелює до емоційної туги за компанією інших людей - на відкритих ринках Ізраїлю, на таких концертах, як Geffen та інших місцях.

“З Green Pass, двері просто відкриваються для вас. Ви можете вийти в ресторани, потренуватися в тренажерному залі, подивитися шоу", - йдеться в оголошенні 21 лютого, в той день, коли велика частина економіки знову відкрилася після шеститижневого локдауну.

Тоді це поставило питання в центрі глобального прагнення підкорити пандемію, яка сколихнула економіку і вбила майже 2,5 мільйона людей: “Як отримати перепустку? Ідіть і зробіть щеплення прямо зараз”.

Все так просто в Ізраїлі, де є достатня кількість вакцини, щоб прищепити всіх старше 16 років, хоча уряду дорікали за те, що він ділив лише незначні кількості з палестинцями на окупованому Західному березі та в секторі Газа.

Прем'єр-міністр Бенджамін Нетаньяху заявив цього тижня, що має намір надіслати надлишок вакцини деяким союзникам країни. Генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що в четвер ввечері план призупинили для перегляду його законності.

У більшості країн не вистачає вакцини, висвітлюючи надзвичайно етичний ландшафт, хто може її отримати та як зупинити кризу через COVID-19.

"Основним принципом прав людини є справедливість і унеможливлення дискримінації", - сказав Лоуренс Гостін, професор Джорджтаунського університету, директор Спільного центру Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань національного та глобального права в галузі охорони здоров'я.

"У світі спостерігається величезна моральна криза в капіталі, оскільки в таких країнах із високим рівнем доходу, як Ізраїль, США чи країни ЄС, ми, швидше за все, отримаємо колективний імунітет до кінця цього року", - сказав він. "Але для багатьох країн з низьким рівнем доходу більшість людей не будуть вакциновані протягом багатьох років. Ми справді хочемо надати пріоритет людям, які вже мають стільки привілеїв?"

Це питання, яке переслідує міжнародне співтовариство, оскільки заможніші країни починають набирати сили проти коронавірусу та деяких його штамів.

У квітні минулого року ВООЗ сформувала ініціативу, відому під назвою COVAX, з початковою метою доставити вакцини в бідні країни приблизно в той самий час, коли кампанії вакцинації розгорталися в багатих країнах.

Віна не досягла цієї мети, і 80% із 210 мільйонів доз, що вводяться у всьому світі, призначені лише у 10 країнах, заявив цього тижня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

У середу Гана стала першою з 92 країн, які отримали вакцини безкоштовно завдяки цій ініціативі.

COVAX оголосив, що близько 600 000 доз вакцини AstraZeneca надійшло до африканської держави. Це частка з 2 мільярдів доз, які ВООЗ має на меті здійснити цього року.

Коли ці країни починають вакцинацію, заможніші країни починають говорити про логістику, безпеку, конфіденційність та політику щодо «зеленого паспорта».

Британський уряд заявив, що вивчає можливість видачі "сертифікату статусу COVID", яким могли б скористатися роботодавці та організатори великих заходів, готуючись до пом'якшення обмежень щодо блокування в цьому році.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що політика може спричинити проблеми.

"Ми не можемо бути дискримінаційними щодо людей, які з якихось причин не можуть мати вакцину", - сказав він.

Багато країн Європи намагаються розробити власні системи сертифікації вакцин, щоб допомогти відновити літні подорожі, уникаючи ризики того, що різні системи не працюватимуть належним чином через кордони між континентами.

"Я думаю, що існує величезний потенціал для поганої співпраці", - сказав Ендрю Бад, генеральний директор компанії з біометрії обличчя iProov, яка випробовує технологію цифрових паспортів щеплень у Національній службі охорони здоров'я Великобританії.

Але технічні можливості навколо паспортів вакцин можуть спростити ситуацію, сказав він. Більші виклики “є головним чином етичними, соціальними, політичними та правовими. Як збалансувати основні права громадян ... з вигодами для суспільства".

за матеріалами АРnews


28.02.2021 1591
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

360
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1205
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2121 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1021
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2930
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2018

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

792

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

959

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1382

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1987
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26237 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

674
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

875
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2897
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1149
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

864
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1115
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1118
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

311
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4089
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

983
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1552