Covid-19: паспорти вакцинації можуть "відкрити" країни та породжують різнопланові проблеми

Чоловік представляє свій "зелений паспорт", що підтверджує, що він щеплений проти коронавірусу, на прем'єрі в театрі "Хан", де всі гості повинні були показати підтвердження вакцинації або повного відновлення від вірусу, Єрусалим, вівторок, 23 лютого 2021 р. (AP Photo / Майя Аллеруццо)


Тель-Авів, Ізраїль

Фіолетове світло освічувало клубну сцену, коли 300 людей, у масках та соціально віддалені, вибухнули тихими оплесками. Вперше з початку пандемії ізраїльський музикант Авів Геффен підійшов до свого електричного піаніно і почав грати для публіки, що сиділа прямо перед ним.

"Тут сьогодні вночі відбувається диво", - сказав Геффен натовпу. Проте, зал у понеділок ввечері над торговим центром на північ від Тель-Авіва був не всім доступний. Потрапити туди могли лише люди, які демонстрували «зелений паспорт», який доводив, що вони були щеплені або перехворіли на COVID-19.

Контрольований концерт дав уявлення про майбутнє, якого багато хто прагне після місяців обмежень через COVID-19. Уряди заявляють, що вакцинація та наявність відповідної документації полегшить шлях до подорожей, розваг та інших соціальних зустрічей у постпандемічному світі.

Але це також демонструє перспективу подальшого розподілу світу за рівнем багатства та доступу до вакцин, створюючи етичні та логістичні проблеми, які насторожили тих, хто приймає рішення для всього світу.

Інші уряди спостерігають, як Ізраїль проходить через найшвидшу у світі програму вакцинації та бореться з етикою використання доз як дипломатичною валютою та владою.

Усередині Ізраїлю зелені паспорти або значки, отримані за допомогою додатка, є монетою царства.

Нещодавно країна досягла домовленостей з Грецією та Кіпром про визнання зелених значків один одного, і очікується більше таких домовленостей про стимулювання туризму.

"Будь-хто, хто не бажає або не може отримати вакцину, що надає імунітет, буде "залишений позаду", - сказав міністр охорони здоров'я Юлі Едельштейн. "Насправді це єдиний шлях вперед", - сказав Геффен в інтерв'ю The Associated Press.

Перевірки біля дверей клубу, до яких допускалися лише ті, хто міг довести, що повністю вакцинований, дозволили принаймні подобу нормальності.

"Люди не можуть прожити своє життя в новому світі без них", - сказав він. "Ми повинні приймати вакцини. Ми повинні."

Вакцина доступна не всім у світі, незалежно від постачання чи вартості. А деякі люди цього не хочуть з релігійних чи інших причин.

В Ізраїлі, країні, де проживає 9,3 млн осіб, лише близько половини дорослого населення отримало необхідні дві дози. З боку уряду відбувається новий тиск на заохочення щеплень.

Законодавці Ізраїлю у середу прийняли закон, що дозволяє Міністерству охорони здоров’я розкривати інформацію про людей, яким ще належить зробити щеплення.

Відповідно до цієї політики, імена можуть передаватися міністерствам освіти, праці, соціальних справ та соціальних служб, а також місцевим органам влади, "з метою дозволити цим органам заохочувати людей до вакцинації".

Уряд апелює до емоційної туги за компанією інших людей - на відкритих ринках Ізраїлю, на таких концертах, як Geffen та інших місцях.

“З Green Pass, двері просто відкриваються для вас. Ви можете вийти в ресторани, потренуватися в тренажерному залі, подивитися шоу", - йдеться в оголошенні 21 лютого, в той день, коли велика частина економіки знову відкрилася після шеститижневого локдауну.

Тоді це поставило питання в центрі глобального прагнення підкорити пандемію, яка сколихнула економіку і вбила майже 2,5 мільйона людей: “Як отримати перепустку? Ідіть і зробіть щеплення прямо зараз”.

Все так просто в Ізраїлі, де є достатня кількість вакцини, щоб прищепити всіх старше 16 років, хоча уряду дорікали за те, що він ділив лише незначні кількості з палестинцями на окупованому Західному березі та в секторі Газа.

Прем'єр-міністр Бенджамін Нетаньяху заявив цього тижня, що має намір надіслати надлишок вакцини деяким союзникам країни. Генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що в четвер ввечері план призупинили для перегляду його законності.

У більшості країн не вистачає вакцини, висвітлюючи надзвичайно етичний ландшафт, хто може її отримати та як зупинити кризу через COVID-19.

"Основним принципом прав людини є справедливість і унеможливлення дискримінації", - сказав Лоуренс Гостін, професор Джорджтаунського університету, директор Спільного центру Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань національного та глобального права в галузі охорони здоров'я.

"У світі спостерігається величезна моральна криза в капіталі, оскільки в таких країнах із високим рівнем доходу, як Ізраїль, США чи країни ЄС, ми, швидше за все, отримаємо колективний імунітет до кінця цього року", - сказав він. "Але для багатьох країн з низьким рівнем доходу більшість людей не будуть вакциновані протягом багатьох років. Ми справді хочемо надати пріоритет людям, які вже мають стільки привілеїв?"

Це питання, яке переслідує міжнародне співтовариство, оскільки заможніші країни починають набирати сили проти коронавірусу та деяких його штамів.

У квітні минулого року ВООЗ сформувала ініціативу, відому під назвою COVAX, з початковою метою доставити вакцини в бідні країни приблизно в той самий час, коли кампанії вакцинації розгорталися в багатих країнах.

Віна не досягла цієї мети, і 80% із 210 мільйонів доз, що вводяться у всьому світі, призначені лише у 10 країнах, заявив цього тижня генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

У середу Гана стала першою з 92 країн, які отримали вакцини безкоштовно завдяки цій ініціативі.

COVAX оголосив, що близько 600 000 доз вакцини AstraZeneca надійшло до африканської держави. Це частка з 2 мільярдів доз, які ВООЗ має на меті здійснити цього року.

Коли ці країни починають вакцинацію, заможніші країни починають говорити про логістику, безпеку, конфіденційність та політику щодо «зеленого паспорта».

Британський уряд заявив, що вивчає можливість видачі "сертифікату статусу COVID", яким могли б скористатися роботодавці та організатори великих заходів, готуючись до пом'якшення обмежень щодо блокування в цьому році.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що політика може спричинити проблеми.

"Ми не можемо бути дискримінаційними щодо людей, які з якихось причин не можуть мати вакцину", - сказав він.

Багато країн Європи намагаються розробити власні системи сертифікації вакцин, щоб допомогти відновити літні подорожі, уникаючи ризики того, що різні системи не працюватимуть належним чином через кордони між континентами.

"Я думаю, що існує величезний потенціал для поганої співпраці", - сказав Ендрю Бад, генеральний директор компанії з біометрії обличчя iProov, яка випробовує технологію цифрових паспортів щеплень у Національній службі охорони здоров'я Великобританії.

Але технічні можливості навколо паспортів вакцин можуть спростити ситуацію, сказав він. Більші виклики “є головним чином етичними, соціальними, політичними та правовими. Як збалансувати основні права громадян ... з вигодами для суспільства".

за матеріалами АРnews


28.02.2021 1493
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

316
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

443
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2298
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1698
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1992
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5598 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1101

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1116

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1630

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1104
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

858
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

715
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14535
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

513
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10379
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6047
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

601
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7471
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2714
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

500
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

602
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

436