Covid-19: китайська вакцина набагато менш ефективна, ніж спочатку заявляли в Бразилії

Медсестра демонструє вакцину Covid-19, вироблену компанією Sinovac Biotech, у лікарні в Порто-Алегрі, Бразилія, 8 серпня 2020 року


У вівторок уряд Сан-Паулу опублікував заяву, у якій йдеться, що китайська вакцина проти Covid-19, розроблена Sinovac Biotech, була ефективною лише на 50,38% у пізніх стадіях досліджень у Бразилії, що значно нижче, ніж показали попередні результати.

Попри те, що відсоток ефективності перевищує поріг, необхідний для затвердження законодавством, він набагато нижче 78%, про які раніше повідомлялося, що викликає питання щодо правдивості даних та викликає скептицизм щодо очевидної відсутності прозорості щодо китайських вакцин.

Аналітики стверджують, що рівень ефективності вакцини Coronavac від Sinovac у Бразилії - найнижчий серед світових конкурентів - може вплинути на міжнародну довіру до вакцин китайського виробництва та перешкодити зусиллям Пекіна відновити свій імідж через раннє неправильне лікування першого спалаху, забезпечивши постачання вакцин до країн, що розвиваються.

"Інститут Бутантана та уряд Сан-Паулу повідомляють, що вакцина проти коронавірусу досягла загальної ефективності 50,38% у клінічному дослідженні, проведеному в Бразилії, крім (коефіцієнт ефективності) 78% для легких випадків та 100% для середніх та середньо-тяжких випадків захворювання на Covid-19. Усі показники перевищують рівень, який вимагає ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) на 50%", - йдеться у повідомленні, опублікованому у вівторок.

Особлива форма дозволу на затвердження регуляторами, ймовірно, може викликати занепокоєння серед науковців, враховуючи, що минулого тижня інститут Бутантану оприлюднив часткові результати "клінічної ефективності", які відзначають ефективність від 78% до 100% щодо запобігання інфекціям.

Державний орган фінансував випробування третьої фази вакцини, в яких брали участь 13 000 медичних працівників у восьми бразильських штатах.  

Губернатор Сан-Паулу Жоао Дорія тримає коробку вакцини від Sinovac під час пресконференції 19 листопада 2020 року в Сан-Паулу, Бразилія


"Що стосується загальної ефективності аналізу, ми задовольнили вимоги Всесвітньої організації охорони здоров'я на 50,38%", - заявив у вівторок під час пресконференції Рікардо Паласіос, медичний директор з клінічних досліджень біомедичного центру Бутантан у Сан-Паулу.

Однак у вівторок високопосадовці бразильського міністерства охорони здоров'я прокоментували ситуацію CNN Brasil, що "ефективність є граничною", і це тому, що "вона на межі. Нам слід почекати, поки ANVISA (Бразильське агентство з питань охорони здоров'я) її оцініть".

За словами представника Sinovac, у компанії обговорюють результат, але він відмовився надавати додаткові коментарі. Остаточний рівень ефективності вакцини визначатиме китайський регулятор лікарських засобів та Національне управління медичного виробництва.


Потенційний камінь спотикання

Янчжун Хуан, старший науковий співробітник з питань охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин, що базується в США, описав ефективність вакцини Sinovac на 50,38% як "невтішний" результат, який застав його зненацька.

Результати свідчать про те, що Coronavac є менш ефективним, ніж альтернативні вакцини, розроблені Pfizer-BioNTech та Moderna, які мають рівень ефективності близько 95%.

Росія заявляє, що її вакцина Sputnik V є ефективною на 91%, тоді як британська вакцина, розроблена Оксфордським університетом та AstraZeneca, має середню ефективність 70%.

Вакцина Sinovac також менш ефективна, ніж її вітчизняний конкурент у Китаї, розроблений державною компанією Sinopharm, яка, на його думку, є ефективною на 79,34%.

Попри гірші за очікувані результати, Хуанг заявив, що вакцина Sinovac все ще буде "придатною для використання", допомагаючи послабити тиск на системи охорони здоров'я, одночасно зменшуючи потенційну кількість смертей, враховуючи її вищу ефективність для середніх та важких випадків, які потребують медичного лікування.  

Однак низька загальна ефективність може перешкодити спроможності Sinovac розширити свою частку ринку у всьому світі, сказав Хуанг.

Sinovac підписав угоди про надання 46 мільйонів доз вакцини Covid-19 Бразилії, 50 мільйонів доз Туреччині та 7,5 мільйона доз Гонконгу. Він також поставить в Індонезію 40 мільйонів доз вакцин - концентрату вакцини, який треба розділити на флакони, для місцевого виробництва.

"Оскільки багато країн планують замовляти або вже замовляли вакцини Sinovac, це може підірвати готовність людей приймати їх, оскільки люди можуть сумніватися у корисності вакцин", - сказав Хуанг. "Це може бути потенційним каменем спотикання".  


Відсутність прозорості

Відсутність прозорості є основною проблемою, що заважає вакцинам китайського виробництва, які президент КНР Сі Цзіньпін пообіцяв зробити "загальнодоступними для суспільства".

І Sinovac, і Sinopharm стикалися з питаннями щодо оприлюднення даних.

Оголошуючи результати своєї ефективності, державна компанія Sinopharm не надала детальної інформації про свої клінічні випробування. Виконавчий директор Sinopharm заявив, що докладні дані будуть опубліковані в наукових журналах згодом, не даючи конкретних дат.

Також існує проблема невідповідності результатів клінічних випробувань, проведених у різних місцях.

Здебільшого ліквідувавши коронавірус у своїй державі на початку минулого року, китайським виробникам медичних препаратів довелося шукати за кордоном місця для перевірки ефективності своїх вакцин.

Але результати, про які повідомляється сьогодні, далекі від істини.  

Наприклад, рівень ефективності Sinopharm у 79% нижчий, ніж 86%, оголошених Об'єднаними Арабськими Еміратами щодо тієї ж вакцини в грудні.
Результати вакцини Sinovac мали абсолютно різні результати у трьох країнах: індонезійські регулятори заявляють, що проміжні дані випробувань третьої фази показали, що вона є ефективною на 65,3%, і дали перше схвалення в країні на екстрене використання; Туреччина заявляє, що вона ефективна на 91,25%; а в Бразилії два істотно різні показники ефективності, оголошені з інтервалом у тиждень, викликали ще більше питань.
Минулого тижня бразильське агентство охорони здоров'я ANVISA заявило Інституту Бутантан, що для затвердження екстреного використання вакцини загальний рівень ефективності повинен бути загальнодоступним - інформація, яку Інститут на той час не отримував від Sinovac.
Спеціалісти Anvisa – Національного агентства по нагляду за здоров'ям в Бразилії, які перевіряли вакцину китайського виробника Sinovac Biotech на ефективність зустрінуться у неділю, щоб прийняти рішення щодо двох запитів на екстрене використання як вакцини Coronavac, так і вакцини Оксфордського університету AstraZeneca.  

Внутрішні очікування
Новини можуть потенційно перешкодити проведенню Китаєм власних заходів щодо щеплення від коронавірусу, попередив Хуан.
Китай прищепив десятки тисяч людей вакциною Sinovac з липня за затвердженою урядом програмою екстреного використання, яка включає щонайменше трьох кандидатів на китайські вакцини.
Загалом введено 4,5 мільйона доз вакцини проти коронавірусу в надзвичайних ситуаціях і планується ще вакцинувати 50 мільйонів людей напередодні святкування місячного Нового року в лютому.  
Китайські експерти в галузі охорони здоров'я неодноразово заявляли громадськості, що впевнені, що вакцини китайського виробництва є принаймні такими ж хорошими, якщо не кращими, ніж іноземні альтернативи, сказав Хуан.
"Якщо люди дізнаються про це, вони можуть почати сумніватися в безпеці та ефективності вакцини Sinovac або навіть інших вакцин китайського виробництва", - сказав Хуанг. "Я думаю, що уряду потрібно буде провести роботу над тими, хто вже вакцинувався, або збирається це зробити".  
за матеріалами CNN


15.01.2021 1219
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1524
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1003
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1263 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3707 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33860
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2820

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

343

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

740

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1681

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1054
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

619
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

500
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

873
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1977
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12189
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1483
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1268
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

529
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

235
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

311
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

355
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1244