Covid-19: китайська вакцина набагато менш ефективна, ніж спочатку заявляли в Бразилії

Медсестра демонструє вакцину Covid-19, вироблену компанією Sinovac Biotech, у лікарні в Порто-Алегрі, Бразилія, 8 серпня 2020 року


У вівторок уряд Сан-Паулу опублікував заяву, у якій йдеться, що китайська вакцина проти Covid-19, розроблена Sinovac Biotech, була ефективною лише на 50,38% у пізніх стадіях досліджень у Бразилії, що значно нижче, ніж показали попередні результати.

Попри те, що відсоток ефективності перевищує поріг, необхідний для затвердження законодавством, він набагато нижче 78%, про які раніше повідомлялося, що викликає питання щодо правдивості даних та викликає скептицизм щодо очевидної відсутності прозорості щодо китайських вакцин.

Аналітики стверджують, що рівень ефективності вакцини Coronavac від Sinovac у Бразилії - найнижчий серед світових конкурентів - може вплинути на міжнародну довіру до вакцин китайського виробництва та перешкодити зусиллям Пекіна відновити свій імідж через раннє неправильне лікування першого спалаху, забезпечивши постачання вакцин до країн, що розвиваються.

"Інститут Бутантана та уряд Сан-Паулу повідомляють, що вакцина проти коронавірусу досягла загальної ефективності 50,38% у клінічному дослідженні, проведеному в Бразилії, крім (коефіцієнт ефективності) 78% для легких випадків та 100% для середніх та середньо-тяжких випадків захворювання на Covid-19. Усі показники перевищують рівень, який вимагає ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) на 50%", - йдеться у повідомленні, опублікованому у вівторок.

Особлива форма дозволу на затвердження регуляторами, ймовірно, може викликати занепокоєння серед науковців, враховуючи, що минулого тижня інститут Бутантану оприлюднив часткові результати "клінічної ефективності", які відзначають ефективність від 78% до 100% щодо запобігання інфекціям.

Державний орган фінансував випробування третьої фази вакцини, в яких брали участь 13 000 медичних працівників у восьми бразильських штатах.  

Губернатор Сан-Паулу Жоао Дорія тримає коробку вакцини від Sinovac під час пресконференції 19 листопада 2020 року в Сан-Паулу, Бразилія


"Що стосується загальної ефективності аналізу, ми задовольнили вимоги Всесвітньої організації охорони здоров'я на 50,38%", - заявив у вівторок під час пресконференції Рікардо Паласіос, медичний директор з клінічних досліджень біомедичного центру Бутантан у Сан-Паулу.

Однак у вівторок високопосадовці бразильського міністерства охорони здоров'я прокоментували ситуацію CNN Brasil, що "ефективність є граничною", і це тому, що "вона на межі. Нам слід почекати, поки ANVISA (Бразильське агентство з питань охорони здоров'я) її оцініть".

За словами представника Sinovac, у компанії обговорюють результат, але він відмовився надавати додаткові коментарі. Остаточний рівень ефективності вакцини визначатиме китайський регулятор лікарських засобів та Національне управління медичного виробництва.


Потенційний камінь спотикання

Янчжун Хуан, старший науковий співробітник з питань охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин, що базується в США, описав ефективність вакцини Sinovac на 50,38% як "невтішний" результат, який застав його зненацька.

Результати свідчать про те, що Coronavac є менш ефективним, ніж альтернативні вакцини, розроблені Pfizer-BioNTech та Moderna, які мають рівень ефективності близько 95%.

Росія заявляє, що її вакцина Sputnik V є ефективною на 91%, тоді як британська вакцина, розроблена Оксфордським університетом та AstraZeneca, має середню ефективність 70%.

Вакцина Sinovac також менш ефективна, ніж її вітчизняний конкурент у Китаї, розроблений державною компанією Sinopharm, яка, на його думку, є ефективною на 79,34%.

Попри гірші за очікувані результати, Хуанг заявив, що вакцина Sinovac все ще буде "придатною для використання", допомагаючи послабити тиск на системи охорони здоров'я, одночасно зменшуючи потенційну кількість смертей, враховуючи її вищу ефективність для середніх та важких випадків, які потребують медичного лікування.  

Однак низька загальна ефективність може перешкодити спроможності Sinovac розширити свою частку ринку у всьому світі, сказав Хуанг.

Sinovac підписав угоди про надання 46 мільйонів доз вакцини Covid-19 Бразилії, 50 мільйонів доз Туреччині та 7,5 мільйона доз Гонконгу. Він також поставить в Індонезію 40 мільйонів доз вакцин - концентрату вакцини, який треба розділити на флакони, для місцевого виробництва.

"Оскільки багато країн планують замовляти або вже замовляли вакцини Sinovac, це може підірвати готовність людей приймати їх, оскільки люди можуть сумніватися у корисності вакцин", - сказав Хуанг. "Це може бути потенційним каменем спотикання".  


Відсутність прозорості

Відсутність прозорості є основною проблемою, що заважає вакцинам китайського виробництва, які президент КНР Сі Цзіньпін пообіцяв зробити "загальнодоступними для суспільства".

І Sinovac, і Sinopharm стикалися з питаннями щодо оприлюднення даних.

Оголошуючи результати своєї ефективності, державна компанія Sinopharm не надала детальної інформації про свої клінічні випробування. Виконавчий директор Sinopharm заявив, що докладні дані будуть опубліковані в наукових журналах згодом, не даючи конкретних дат.

Також існує проблема невідповідності результатів клінічних випробувань, проведених у різних місцях.

Здебільшого ліквідувавши коронавірус у своїй державі на початку минулого року, китайським виробникам медичних препаратів довелося шукати за кордоном місця для перевірки ефективності своїх вакцин.

Але результати, про які повідомляється сьогодні, далекі від істини.  

Наприклад, рівень ефективності Sinopharm у 79% нижчий, ніж 86%, оголошених Об'єднаними Арабськими Еміратами щодо тієї ж вакцини в грудні.
Результати вакцини Sinovac мали абсолютно різні результати у трьох країнах: індонезійські регулятори заявляють, що проміжні дані випробувань третьої фази показали, що вона є ефективною на 65,3%, і дали перше схвалення в країні на екстрене використання; Туреччина заявляє, що вона ефективна на 91,25%; а в Бразилії два істотно різні показники ефективності, оголошені з інтервалом у тиждень, викликали ще більше питань.
Минулого тижня бразильське агентство охорони здоров'я ANVISA заявило Інституту Бутантан, що для затвердження екстреного використання вакцини загальний рівень ефективності повинен бути загальнодоступним - інформація, яку Інститут на той час не отримував від Sinovac.
Спеціалісти Anvisa – Національного агентства по нагляду за здоров'ям в Бразилії, які перевіряли вакцину китайського виробника Sinovac Biotech на ефективність зустрінуться у неділю, щоб прийняти рішення щодо двох запитів на екстрене використання як вакцини Coronavac, так і вакцини Оксфордського університету AstraZeneca.  

Внутрішні очікування
Новини можуть потенційно перешкодити проведенню Китаєм власних заходів щодо щеплення від коронавірусу, попередив Хуан.
Китай прищепив десятки тисяч людей вакциною Sinovac з липня за затвердженою урядом програмою екстреного використання, яка включає щонайменше трьох кандидатів на китайські вакцини.
Загалом введено 4,5 мільйона доз вакцини проти коронавірусу в надзвичайних ситуаціях і планується ще вакцинувати 50 мільйонів людей напередодні святкування місячного Нового року в лютому.  
Китайські експерти в галузі охорони здоров'я неодноразово заявляли громадськості, що впевнені, що вакцини китайського виробництва є принаймні такими ж хорошими, якщо не кращими, ніж іноземні альтернативи, сказав Хуан.
"Якщо люди дізнаються про це, вони можуть почати сумніватися в безпеці та ефективності вакцини Sinovac або навіть інших вакцин китайського виробництва", - сказав Хуанг. "Я думаю, що уряду потрібно буде провести роботу над тими, хто вже вакцинувався, або збирається це зробити".  
за матеріалами CNN


15.01.2021 1236
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4244 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

742