Covid-19: катастрофічний спалах в Індії демонструє світові небезпеку нехтування вимогами

Передвиборчий мітинг керівної партії БДП у Західній Бенгалії у квітні. ФОТОГРАФ: DEBAJYOTI CHAKRABORTY / NURPHOTO / ZUMA PRESS


Уряди усього світу постійно повторюють ті самі помилки. Країна, де 1,4 мільярда інфікованих, демонструє нові масштаби кризи.

Черга, що простяглася біля лікарні Маасахеба Мінатая Теккерея, налякала Марісельван Тевар. Понад 200 людей стояли в черзі, в спеку, коли кашляли та нездужали. Деякі з них сподівалися отримати хоть одну дозу вакцини проти коронавірусу, яка залишається дефіцитним товаром в Індії. Інші намагалися отримати медичну допомогу: ліки, місце у лікарні (ліжко), кисень - що завгодно.

21-річний студент технічного факультету, високий, худорлявий молодий чоловік з бородою Тевар вважав, що йому не залишається іншого вибору, як приєднатися до чимраз більшого натовпу біля лікарні - невеликого громадського закладу в передмісті Мумбаї. Його батько, Каннан, хворів вже декілька днів. У 49 років Каннан був набагато молодший за людей, які протягом більшої частини пандемії зазнали найгірших результатів від коронавірусу. Проте Тевар дедалі більше турбувався, коли вони чекали, що його побачать; у його батька була висока температура, і навіть незначні дії не давали йому дихати.

Працювали лише два лікаря, вони були вражені, лікарня дозволяла входити через двері лише по одному. Після 10 годин перебування під сонцем Тевару та його батьку відмовили.

"Лікарі наполягали на тому, щоб пацієнти йшли додому, посилаючись на брак ліжок, запевняючи, що вони їм зателефонують", - сказав Тевар. "Вони ніколи не передзвонюють".

Лікарня ім. Маасахеба Мінатая Теккерея 8 травня


У міру того, як вірус розійшовся в Індії, відчуття марності та страху стали звичним явищем. Країна щодня повідомляє про майже 400 000 підтверджених інфекцій та 4000 смертей, що, безсумнівно, катастрофічним. У Делі громадські парки були реквізовані під імпровізовані крематорії, там горіли ряди похоронних вогнищ, де діти колись грали в крикет. Лікарняних ліжок та кисневих балонів не вистачає, як і лікарів та медсестер. Деякі дослідники прогнозують, що загальна кількість смертей - в цей час 250 000 - може досягти 400 000 до середини червня, а потім продовжуватиме зростати.

Криза в Індії жахлива сама по собі, породжує страждання та втрати в величезних масштабах. Це також має тривожні наслідки для решти земної кулі.

Індія займала найбільше місце у світі у галузі вакцин, і до останнього часу фіксувала лише незначну кількість випадків коронавірусу, що займало центральне місце в міжнародних планах щодо щеплення країн, що розвиваються, шляхом випуску недорогих доз.

Натомість експорт вакцини припинився, при цьому наявні флакони мають пріоритет для внутрішнього використання, і немає термінів, коли експорт зможуть відновити.

Тим часом безконтрольний спалах у країні з понад мільярдом громадян створює ідеальні умови для закріплення нових штамів. Важко уявити більш ефективний спосіб виникнення мутації, які можуть протистояти сучасним вакцинам.

Після відправлення з лікарні здоров'я батька Тевара ще більше погіршилося, дихати було щораз важче. Студент несамовито дзвонив друзям і родичам, намагаючись знайти когось, хто міг би допомогти Каннану отримати лікарняне ліжко. Ніхто не міг допомогти. Він зателефонував близько у 20 клінік, і всі вони дали йому одну і ту ж відповідь: у них немає місця для госпіталізації. Безрезультатно шукаючи кисень, Тевар витратив всі заощадження своєї родини - 8000 рупій (109 доларів) він витратив, щоб приватною машиною швидкої допомоги перевезти батька у Мумбаї.

Зрештою, удача Тевару усміхнулася. Йому вдалося зателефонувати місцевому політику, і той знайшов можливість, щоб батько Тевара потрапив до лікарні, якою керувала благодійна організація.

Персонал там взяв номер Тевара, обіцяючи інформувати його двічі на день. Знесилений він повернувся додому, нарешті зміг відпочити. Через два дні після прийому Каннана лікарі зв’язались із Теваром із поганими новинами. Літній чоловік перестав реагувати на ін’єкції ремдезивіру, і його довелося під'єднати до апаратів ШВЛ.

Через кілька днів, рано вранці, лікар знову зателефонував Тевару. Його батько помер.


Коли близький друг помер від коронавіруса, Хеббар відчув, що йому треба зробити більше, і на початку жовтня він увійшов до лікарні Меморіалу короля Едварда, колоніальної споруди на 1800 місць у центрі Мумбаї. Там, у невеликій клініці в тихому коридорі, він став учасником індійського випробування вакцини AstraZeneca. Він не казав про свій план дружині; коли він нарешті сказав їй, вона не хотіла з ним говорити.

У лютому він отримав позитивний тест на коронавірус і зачинився у своїй кімнаті на два тижні. Це не було приємно, але із симптомами Хеббара можна було впоратись, попри те, що у 56-річного пацієнта був діабет. Через декілька місяців він дізнався, що йому зробили справжнє щеплення, а не плацебо - удача, яка, на його думку, врятувала йому життя. Якби не ці ін'єкції, він каже, "це могло б закінчитися для мене дуже погано".

Оскільки вірус вирував і у Мумбаї, Хеббар із болем усвідомлює, що багатьом його співгромадян не пощастить, як йому. Зазвичай шумні вулиці міста тихі, крім виття сирен швидкої допомоги.

Інфікована незліченна кількість друзів та родичів; у житловому комплексі Хеббара з дев'ятьма баштами п'ять будівель були закриті місцевою владою після недавніх спалахів.

"Я боюся відкрити Facebook", - говорить Хеббар. "Бачу там лише тих, хто помер, і знаєте їх скільки".

за матеріалами Вloomberg


13.05.2021 1411
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2114
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19038
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1696
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1181
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2234
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3813

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1940

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1276

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

859
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24367
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1618
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7992
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

395
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

747
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2011 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

711