Covid-19: катастрофічний спалах в Індії демонструє світові небезпеку нехтування вимогами

Передвиборчий мітинг керівної партії БДП у Західній Бенгалії у квітні. ФОТОГРАФ: DEBAJYOTI CHAKRABORTY / NURPHOTO / ZUMA PRESS


Уряди усього світу постійно повторюють ті самі помилки. Країна, де 1,4 мільярда інфікованих, демонструє нові масштаби кризи.

Черга, що простяглася біля лікарні Маасахеба Мінатая Теккерея, налякала Марісельван Тевар. Понад 200 людей стояли в черзі, в спеку, коли кашляли та нездужали. Деякі з них сподівалися отримати хоть одну дозу вакцини проти коронавірусу, яка залишається дефіцитним товаром в Індії. Інші намагалися отримати медичну допомогу: ліки, місце у лікарні (ліжко), кисень - що завгодно.

21-річний студент технічного факультету, високий, худорлявий молодий чоловік з бородою Тевар вважав, що йому не залишається іншого вибору, як приєднатися до чимраз більшого натовпу біля лікарні - невеликого громадського закладу в передмісті Мумбаї. Його батько, Каннан, хворів вже декілька днів. У 49 років Каннан був набагато молодший за людей, які протягом більшої частини пандемії зазнали найгірших результатів від коронавірусу. Проте Тевар дедалі більше турбувався, коли вони чекали, що його побачать; у його батька була висока температура, і навіть незначні дії не давали йому дихати.

Працювали лише два лікаря, вони були вражені, лікарня дозволяла входити через двері лише по одному. Після 10 годин перебування під сонцем Тевару та його батьку відмовили.

"Лікарі наполягали на тому, щоб пацієнти йшли додому, посилаючись на брак ліжок, запевняючи, що вони їм зателефонують", - сказав Тевар. "Вони ніколи не передзвонюють".

Лікарня ім. Маасахеба Мінатая Теккерея 8 травня


У міру того, як вірус розійшовся в Індії, відчуття марності та страху стали звичним явищем. Країна щодня повідомляє про майже 400 000 підтверджених інфекцій та 4000 смертей, що, безсумнівно, катастрофічним. У Делі громадські парки були реквізовані під імпровізовані крематорії, там горіли ряди похоронних вогнищ, де діти колись грали в крикет. Лікарняних ліжок та кисневих балонів не вистачає, як і лікарів та медсестер. Деякі дослідники прогнозують, що загальна кількість смертей - в цей час 250 000 - може досягти 400 000 до середини червня, а потім продовжуватиме зростати.

Криза в Індії жахлива сама по собі, породжує страждання та втрати в величезних масштабах. Це також має тривожні наслідки для решти земної кулі.

Індія займала найбільше місце у світі у галузі вакцин, і до останнього часу фіксувала лише незначну кількість випадків коронавірусу, що займало центральне місце в міжнародних планах щодо щеплення країн, що розвиваються, шляхом випуску недорогих доз.

Натомість експорт вакцини припинився, при цьому наявні флакони мають пріоритет для внутрішнього використання, і немає термінів, коли експорт зможуть відновити.

Тим часом безконтрольний спалах у країні з понад мільярдом громадян створює ідеальні умови для закріплення нових штамів. Важко уявити більш ефективний спосіб виникнення мутації, які можуть протистояти сучасним вакцинам.

Після відправлення з лікарні здоров'я батька Тевара ще більше погіршилося, дихати було щораз важче. Студент несамовито дзвонив друзям і родичам, намагаючись знайти когось, хто міг би допомогти Каннану отримати лікарняне ліжко. Ніхто не міг допомогти. Він зателефонував близько у 20 клінік, і всі вони дали йому одну і ту ж відповідь: у них немає місця для госпіталізації. Безрезультатно шукаючи кисень, Тевар витратив всі заощадження своєї родини - 8000 рупій (109 доларів) він витратив, щоб приватною машиною швидкої допомоги перевезти батька у Мумбаї.

Зрештою, удача Тевару усміхнулася. Йому вдалося зателефонувати місцевому політику, і той знайшов можливість, щоб батько Тевара потрапив до лікарні, якою керувала благодійна організація.

Персонал там взяв номер Тевара, обіцяючи інформувати його двічі на день. Знесилений він повернувся додому, нарешті зміг відпочити. Через два дні після прийому Каннана лікарі зв’язались із Теваром із поганими новинами. Літній чоловік перестав реагувати на ін’єкції ремдезивіру, і його довелося під'єднати до апаратів ШВЛ.

Через кілька днів, рано вранці, лікар знову зателефонував Тевару. Його батько помер.


Коли близький друг помер від коронавіруса, Хеббар відчув, що йому треба зробити більше, і на початку жовтня він увійшов до лікарні Меморіалу короля Едварда, колоніальної споруди на 1800 місць у центрі Мумбаї. Там, у невеликій клініці в тихому коридорі, він став учасником індійського випробування вакцини AstraZeneca. Він не казав про свій план дружині; коли він нарешті сказав їй, вона не хотіла з ним говорити.

У лютому він отримав позитивний тест на коронавірус і зачинився у своїй кімнаті на два тижні. Це не було приємно, але із симптомами Хеббара можна було впоратись, попри те, що у 56-річного пацієнта був діабет. Через декілька місяців він дізнався, що йому зробили справжнє щеплення, а не плацебо - удача, яка, на його думку, врятувала йому життя. Якби не ці ін'єкції, він каже, "це могло б закінчитися для мене дуже погано".

Оскільки вірус вирував і у Мумбаї, Хеббар із болем усвідомлює, що багатьом його співгромадян не пощастить, як йому. Зазвичай шумні вулиці міста тихі, крім виття сирен швидкої допомоги.

Інфікована незліченна кількість друзів та родичів; у житловому комплексі Хеббара з дев'ятьма баштами п'ять будівель були закриті місцевою владою після недавніх спалахів.

"Я боюся відкрити Facebook", - говорить Хеббар. "Бачу там лише тих, хто помер, і знаєте їх скільки".

за матеріалами Вloomberg


13.05.2021 1385
20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

846
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1745 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7149
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15006 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1914
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1163

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

852

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

940

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1723

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1531
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

99
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

511
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

754
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3015
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

745
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1816
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

843
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34992 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

335
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

489
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

814
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

727