Чому вчать повоєнні Балкани: українські правозахисники переймають досвід постконфліктної діяльності

 

 

Представники правозахисної коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» беруть участь у навчальній поїздці на Західні Балкани.

 

Активісти вивчають практику примирення у країнах, яких ще не так давно роздирали масштабні війни. Поки відвідали Сараєво (Боснія і Герцеговина) та Белград (Сербія). Днями прибудуть у Скоп’є (Македонія).

 

«Основною метою цього візиту є переймання досвіду документування наслідків війни, методів збереження пам’яті про трагедію і способів примирення, які реалізовують у країнах Західних Балкан, - пояснює очільниця ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. – Отримані знання будемо впроваджувати в Україні, зокрема на Прикарпатті».

 

Значних результатів у цьому керунку досягнули небайдужі активісти Сараєво. Так українська група побувала в Центрі досліджень і документування, де познайомилася з його директором – експертом з питань документування воєнних злочинів на території колишньої Югославії Мірсадом Токачем.

 

Він поділився баченням внутрішніх процесів, що відбувалися у повоєнній Боснії та Герцеговині. Також продемонстрував роботу бази даних їхнього Центру, яка є відкритою та досі оновлюється. Наразі вона містить інформацію про 300 тисяч військових та цивільних жертв війни у Боснії і Герцеговині в 1992-1995 роках, з яких близько 100 тисяч – загиблі. Цей досвід став особливо корисним для українських правозахисників, оскільки документування воєнних злочинів, які відбуваються здебільшого на основі свідчень очевидців та постраждалих, дуже важливе для майбутнього встановлення правосуддя, зокрема і на міжнародному рівні.

 

Окрім цього, активісти з України відвідали Музей дитинства і війни, де зберігаються речі, котрі передали люди, дитячі роки яких припали на період Балканських воєн та нещадної облоги Сараєво. На той час тільки у столиці Боснії і Герцеговини жило 70 тисяч дітей віком до 18 років.

 

Також у Сараєво українці побували в інтерактивній художній галереї, приуроченій геноциду в боснійському містечку Сребрениця в липні 1995 року, коли боснійські серби протягом декількох днів убили майже дев’ять тисяч боснійців.

 

У столиці Сербії Белграді досвідом примирення ворогуючих сторін поділилися засновники Центру ненасильницької дії, які протягом 20 років розробляють шляхи порозуміння між противниками в югославських війнах і за цей період часу досягли значних результатів. Під час їхніх тренінгів ветерани і цивільні, які беруть участь і які ще донедавна воювали одне проти одного, зрештою намагаються зрозуміти ситуацію протилежної сторони. І це велика перемога.

 

«Для нас надзвичайно важливо зрозуміти механізми відновлення миру. Саме тому ми вивчаємо досвід Західних Балкан. Тут від часу кровопролитних братовбивчих війн пройшло десятки років, але робота над примиренням суспільства не припиняється. Ми хочемо перейняти ненасильницькі методи вирішення конфліктів, щоб адаптувати їх до наших реалій», - каже Аліна Боднар, місцева співробітниця проекту від Kurve Wustrow, в рамках якого здійснюється навчальна поїздка.


03.11.2017 844 0
Коментарі (0)

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

867
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1788
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2015 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7396
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15144 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1991

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

177

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

936

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1007

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1796
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

193
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

575
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

814
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3063
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

820
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1877
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

912
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35055 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

399
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

547
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

875
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

779