Чому Росія «плюнула» в Україну на «Євробаченні»?

 

/data/blog/35846/16f9d7198adc9238d2be97c92a31914d.jpg

Голосування Росії за Україну на пісенному конкурсі «Євробачення-2013» могло стати відповіддю Кремля на євроінтеграційні прагнення Києва.

 

Про те, що «Євробачення» - конкурс не тільки (і не стільки) пісенний, а й політичний, зайвий раз можна не згадувати. Голосування не за кращі пісні, а за сусідів, особливо помітне під час оголошення результатів із численних балканських країн, вже давно викликає у більшої частини решти Європи хіба що легкий смішок. Не дарма ведучий ВВС Террі Воган років п´ять тому зазначив, що «Західна Європа виграла «холодну війну», але програла «Євробачення», - мовляв, на тлі взаємопідтримки східноєвропейських країн виконавцям із Британії, Франції чи Італії прорватися у переможці все складніше.

 

Цього разу представників Балкан у фіналі взагалі не виявилося, і Хорватія, Македонія Словенія і т.д. вимушено роздавали бали за велінням більше слуху, ніж серця. Втім, вірність принципу голосування «по-сусідськи» було кому підтримувати: Кіпр традиційно віддав свої 12 балів Греції, Грузія - Азербайджану, Румунія - Молдові. Швеція заохотила найвищими балами Данію і Норвегію, Молдова - Румунію і Україну, ми обмінялися «дванадцятками» з Білоруссю.

 

Але політику творять не тільки симпатії. І в цьому сенсі одним із найбільш показових моментів «Євробачення-2013» для України стало голосування Росії. В останні роки «старший брат» українських виконавців на «Євробаченні» не особливо жалував, стабільно виставляючи нашим співакам нижчі оцінки, ніж українські глядачі - російським. Коли в 2007 році тоді ще всенародна російська улюблениця Вєрка Сердючка отримала від РФ тільки 8 балів, це можна було пояснити роздутим напередодні «Євробачення» скандалом навколо приспіву її заводної «Лаша тумбай», де росіянам почулося образливе «Раша, гудбай!». Однак і у 2008 році, коли нашу країну на конкурсі представляла не тільки улюблена в РФ, але ще й продюсована Філіппом Кіркоровим Ані Лорак, їй від росіян дісталися ті самі 8 балів. Хоча можна, звичайно, припустити, що в нашій Shady Lady сусіди відчули головну конкурентку своєму Дімі Білану, тим більше що за підсумками голосування Ані посіла друге місце після нього.

 

У наступні роки невисокі оцінки (або ж повна їх відсутність, як на «Євробаченні-2012», де Україну представляла Гайтана) від Росії теж можна пояснити. Наприклад, відсутністю хітових пісень або не надто яскравими виконавцями. Але нинішній, 58-й за рахунком конкурс «політичного караоке» у цьому сенсі став особливо показовим. Злата Огневич - співачка дійсно яскрава, і пісня у неї була помітна, адже не дарма європейські букмекери називали українку однією з головних фавориток «Євробачення-2013». І «почесний» 1 бал від Росії інакше, як плювком якщо не в обличчя, то в душу, розцінити складно. І ось чому.

 

«Євробачення», звичайно, в «старих» країнах Євросоюзу вже давно охрестили «конкурсом для домогосподарок», і давно вже не ставляться до нього з таким трепетом, як на просторах колишнього СРСР. Однак після введення правила, за яким бал від країни виводиться із суми показників голосування телеглядачів і оцінки авторитетного журі, навіть 0 балів Україні від «пануючої» в ЄС Німеччини можуть насторожити. У випадку ж Росії в політичному характері «аж одного» бала Златі Огневич можна не сумніватися.

 

Як і до всіх можливих змагань, ставлення до «Євробачення» в РФ перебільшено серйозне. Справа в тому, що Росія «ніколи не програє». Здавна притаманний імперській зарозумілості нашого північного сусіда комплекс переможця, ретельно виплеканий роками радянської пропаганди, в часи «царювання» Володимира Путіна досяг апогею. Щоб у цьому переконатися, достатньо послухати коментарі на телеканалах РФ під час виступів, навіть невдалих, російських спортсменів.

 

А нещодавно в інтернеті розгорівся скандал навколо міжнародного шоу «Великі перегони». Уважні блогери виявили, що фінал цього конкурсу, показаний по російському телебаченню і в інших країнах, відрізняється... переможцем. У програмі, яку в грудні минулого року демонстрував «Перший канал», переможним кубоком над головою під переможні вигуки ведучого Дмитра Нагієва радісно трясе команда Росії. Тоді як за «міжнародною» версією, показаною в інших країнах-учасницях, у сезоні 2012 року перемогла команда Казахстану. Після того як підміну виявили, на сайті «Першого каналу» заднім числом змонтували нову версію. Згідно з якою, переможців уже двоє - бойова, так би мовити, нічия.

 

Все це могло б видатися смішним, якби політика російського телебачення не формувався на найвищому рівні. І нехай це звучить параноїдально, але віддати вищий бал виконавцю з країни, яка перебує в немилості у Кремля, путінське ТБ не здатна в принципі. Ах, Києву заманулося замість розкритих обіймів Митного союзу податися в ЄС? От нехай у Європі вашу Злату і оцінюють. Невідомо, чи дивляться «Євробачення» в Межигір´ї, але сигнал, безумовно, був адресований саме туди.

 

Сама Огневич, до слова, хоч і здивувалася єдиному балу від Росії, але запевнила, що зла не тримає. «Бог їм суддя! Вони зробили те, що вважали за потрібне», - заявила співачка.

 

Зате обговорення результатів конкурсу в студії Андрія Малахова на «Першому каналі» було значно менш толерантним до України. Ми, бачите, Росію теж не вшанували, давши татарці Діні Гаріповій «жалюгідних» 4 бали. Щоправда, п´яте (дійсно досить високе) місце голосистої Діни у Малахова називали не інакше, як перемогою. Не без «засудили», звичайно. Але не дарма ж перед голосуванням ведучий задався питанням, які санкції Росія зможе застосувати до тих країн, які не дадуть Гаріповій 12 балів. Із зали чулися репліки в дусі «відключимо газ». І хто знає, скільки в цьому реченні було жарту, пишуть Версії.


22.05.2013 1025 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

559
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1030 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

851
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1669
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2293
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4280 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

265

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

260

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

495

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

442
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8023
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

682
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

719
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1139
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

721
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6305
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1793
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

259
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

286
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1616
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

808 1