CNN: в Африці найменше людей щеплені від Covid-19, ніж будь-де у світі

Кенійський медичний працівник готується ввести дозу вакцини Оксфорд / Астра Зенека ще в березні


Мій дядько помер від Covid-19, перш ніж він зміг отримати вакцину в Кенії, а я отримав можливість обирати між фірмами свою дозу в американській аптеці.

Ось так виглядає нерівність розподілу вакцин.

Щоразу, коли я отримую дзвінок з дому, моє серце стискається. Я завжди боюся, що рідні  дзвонять, щоб повідомити про те, що моя бабуся померла. Вона дихає за допомогою апарату штучної вентиляції легенів чотири тижні, і моє занепокоєння наближається до точки перелому. Страшний дзвінок може надійти будь-коли: Covid-19  не подолано.

Навіть у 96 років моя бабуся-кенійка була серед сотень мільйонів у країнах, що розвиваються, і до недавнього часу не була щеплена, бо багаті країни накопичили більшість доступних вакцин.  Хоча я більш ніж на 60 років молодший за неї, до квітня мене повністю прищепили, оскільки я жив у США, де кожен, хто старше 12 років, може отримати вакцину, якщо захоче.

Гострий дефіцит доз для найбідніших людей у ​​світі називають "вакцинним апартеїдом", "жадібністю" та "катастрофічним моральним провалом". Проте публічне ганьблення мало що зробило, і Африка отримала найменше вакцин у світі на сьогодні.

Зараз приблизно половина всіх американців повністю щеплена. Тут, у Кенії, ця цифра становить лише 1,1% населення. Хоча заможні країни відмовляються від усіх обмежень і знову відкривають свої кордони, оскільки більшість дорослих повністю прищеплені, нові випадки зростають найшвидшими темпами за всю історію пандемії в Африці, де дуже мало людей вакциновані.

Захід накопичив більше вакцин, ніж їм коли-небудь знадобиться, угоди, укладені у кількох країнах, дозволяють їм купувати дози, необхідні для щеплення кожного свого громадянина кілька разів. На початку року країни Північної Америки придбали достатньо доз для повного щеплення населення регіону більш ніж удвічі, тоді як африканські країни забезпечили лише у кількості, яка покриває третину населення континенту. Наймолодша у світі країна Південний Судан зараз повністю вичерпала вакцини та припинила свою програму, оскільки не знає, коли отримає наступі дози вакцини.

З 3,5 мільярда людей, які вже отримали щеплення у всьому світі, лише 1,6% перебувають в африканських країнах. Нові випадки на континенті зростають протягом восьми тижнів поспіль, що призводить до нової хвилі блоку локдаунів, перевантажень систем охорони здоров’я, втрати засобів до існування та - що найгірше - великих жертв. Тільки за минулий тиждень смертність зросла на понад 40%. Багатьом з них можна було б запобігти, якби більше африканців були щеплені.

Немає можливості оплакувати

Я щойно закінчив зйомки в тісному відділенні інтенсивної терапії для лікування критичних пацієнтів Covid-19 в столиці Уганди Кампалі минулого місяця, коли дізнався, що мій дядько Юстус сам помер від вірусу через кордон у Кенії. Я був з розбитим серцем і злий.

Він не був щеплений, оскільки Кенія не мала - і все ще не має - достатньої кількості доз вакцини навіть для таких старших людей, як він. Юстуса поховали протягом 48 годин, як того вимагає уряд Кенії. Він був третім членом сім'ї, який загинув під час пандемії, і я не мав можливості належним чином оплакувати або бути присутнім, на його похороні.

На заході Кенії, де живе моя бабуся і де загинув мій дядько, надзвичайні умови, оскільки штам Дельта сильно лютує у регіоні. Це черговий удар по бідному регіону в країні, де з кінця березня 2020 року введена комендантська година.

Як і скрізь у світі, пандемічна втома охоплює й Африку. Різниця тут полягає в тому, що люди не можуть дозволити собі ігнорувати здоровий глузд заходів охорони здоров’я, тому що ми не маємо розкоші широко розповсюдженої вакцини та колективного імунітету, який захистить нас.

"І оскільки люди помирають щодня, тому я кажу, що відкладена вакцина - це вакцина, якій відмовлено", - сказав CNN доктор Гітахі Гітінджі, генеральний директор Amref Health Africa.

Африканці залишились збентеженими небажанням ділитися вакцинами на Заході

Люди чекають автобусів на автостанції в Кігалі, столиці Руанди, 1 липня

У Руанді є, мабуть, найсуворіші правила щодо соціального дистанціювання та маскування, які я бачив де-небудь на континенті, але східноафриканська держава була змушена ввести ще один суворий карантин, щоб спробувати послабити силу третьої хвилі інфекцій.

У країні дотримувались усіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) і, здавалося, робили все правильно, але все-таки випадки інфікування коронавірусом постійно зростають, оскільки лише вакцини забезпечують справжній захист. Оскільки щеплено лише близько 2% жителів Руанди, це може бути не останнім блокуванням в країні.

Багатьох людей, яких я зустрів у п'яти африканських країнах, що я відвідав за останні кілька тижнів, бентежить питання надлишку вакцин на Заході. Я спостерігав за висвітленням протестів у Європі проти правил вакцинації.

"Чи можуть вони дати нам ті вакцини, яких вони не хочуть?", - запитала жінка з Найробі.

Деякі американці навіть отримують заохочення пивом, пампушками або готівкою, щоб отримати щеплення проти Covid-19, коли багато африканців із задоволенням брали б їх безкоштовно, якби вони були в наявності. Хоча найбагатші у світі, здається, вступають у постпандемічне життя, ми, решта людей на Глобальному Півдні, все ще переживаємо руйнівну кризу, яка не має виходу в найближчому майбутньому.

Зараз дуже трансмісивний варіант Delta виявлений у 21 африканській країні. Світові органи охорони здоров’я попередили, що під час глобальної пандемії ніхто не перебуває в безпеці, поки всі не будуть у безпеці. Проте несправедливий поділ вакцин означає, що нові штами вірусів можуть з'явитися в Африці та швидко поширитися на решту світу, роблячи будь-які надходження масових вакцинацій неефективними.

за матеріалами CNN


21.07.2021 812
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

691
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6712
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14849 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1774
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1036
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6479

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

832

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1632

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1425

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1296
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

391
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

663
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

821
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

604
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1718
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

746
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1045
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34874 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

213
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

408
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

714
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

631