CNN: в Африці найменше людей щеплені від Covid-19, ніж будь-де у світі

Кенійський медичний працівник готується ввести дозу вакцини Оксфорд / Астра Зенека ще в березні


Мій дядько помер від Covid-19, перш ніж він зміг отримати вакцину в Кенії, а я отримав можливість обирати між фірмами свою дозу в американській аптеці.

Ось так виглядає нерівність розподілу вакцин.

Щоразу, коли я отримую дзвінок з дому, моє серце стискається. Я завжди боюся, що рідні  дзвонять, щоб повідомити про те, що моя бабуся померла. Вона дихає за допомогою апарату штучної вентиляції легенів чотири тижні, і моє занепокоєння наближається до точки перелому. Страшний дзвінок може надійти будь-коли: Covid-19  не подолано.

Навіть у 96 років моя бабуся-кенійка була серед сотень мільйонів у країнах, що розвиваються, і до недавнього часу не була щеплена, бо багаті країни накопичили більшість доступних вакцин.  Хоча я більш ніж на 60 років молодший за неї, до квітня мене повністю прищепили, оскільки я жив у США, де кожен, хто старше 12 років, може отримати вакцину, якщо захоче.

Гострий дефіцит доз для найбідніших людей у ​​світі називають "вакцинним апартеїдом", "жадібністю" та "катастрофічним моральним провалом". Проте публічне ганьблення мало що зробило, і Африка отримала найменше вакцин у світі на сьогодні.

Зараз приблизно половина всіх американців повністю щеплена. Тут, у Кенії, ця цифра становить лише 1,1% населення. Хоча заможні країни відмовляються від усіх обмежень і знову відкривають свої кордони, оскільки більшість дорослих повністю прищеплені, нові випадки зростають найшвидшими темпами за всю історію пандемії в Африці, де дуже мало людей вакциновані.

Захід накопичив більше вакцин, ніж їм коли-небудь знадобиться, угоди, укладені у кількох країнах, дозволяють їм купувати дози, необхідні для щеплення кожного свого громадянина кілька разів. На початку року країни Північної Америки придбали достатньо доз для повного щеплення населення регіону більш ніж удвічі, тоді як африканські країни забезпечили лише у кількості, яка покриває третину населення континенту. Наймолодша у світі країна Південний Судан зараз повністю вичерпала вакцини та припинила свою програму, оскільки не знає, коли отримає наступі дози вакцини.

З 3,5 мільярда людей, які вже отримали щеплення у всьому світі, лише 1,6% перебувають в африканських країнах. Нові випадки на континенті зростають протягом восьми тижнів поспіль, що призводить до нової хвилі блоку локдаунів, перевантажень систем охорони здоров’я, втрати засобів до існування та - що найгірше - великих жертв. Тільки за минулий тиждень смертність зросла на понад 40%. Багатьом з них можна було б запобігти, якби більше африканців були щеплені.

Немає можливості оплакувати

Я щойно закінчив зйомки в тісному відділенні інтенсивної терапії для лікування критичних пацієнтів Covid-19 в столиці Уганди Кампалі минулого місяця, коли дізнався, що мій дядько Юстус сам помер від вірусу через кордон у Кенії. Я був з розбитим серцем і злий.

Він не був щеплений, оскільки Кенія не мала - і все ще не має - достатньої кількості доз вакцини навіть для таких старших людей, як він. Юстуса поховали протягом 48 годин, як того вимагає уряд Кенії. Він був третім членом сім'ї, який загинув під час пандемії, і я не мав можливості належним чином оплакувати або бути присутнім, на його похороні.

На заході Кенії, де живе моя бабуся і де загинув мій дядько, надзвичайні умови, оскільки штам Дельта сильно лютує у регіоні. Це черговий удар по бідному регіону в країні, де з кінця березня 2020 року введена комендантська година.

Як і скрізь у світі, пандемічна втома охоплює й Африку. Різниця тут полягає в тому, що люди не можуть дозволити собі ігнорувати здоровий глузд заходів охорони здоров’я, тому що ми не маємо розкоші широко розповсюдженої вакцини та колективного імунітету, який захистить нас.

"І оскільки люди помирають щодня, тому я кажу, що відкладена вакцина - це вакцина, якій відмовлено", - сказав CNN доктор Гітахі Гітінджі, генеральний директор Amref Health Africa.

Африканці залишились збентеженими небажанням ділитися вакцинами на Заході

Люди чекають автобусів на автостанції в Кігалі, столиці Руанди, 1 липня

У Руанді є, мабуть, найсуворіші правила щодо соціального дистанціювання та маскування, які я бачив де-небудь на континенті, але східноафриканська держава була змушена ввести ще один суворий карантин, щоб спробувати послабити силу третьої хвилі інфекцій.

У країні дотримувались усіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) і, здавалося, робили все правильно, але все-таки випадки інфікування коронавірусом постійно зростають, оскільки лише вакцини забезпечують справжній захист. Оскільки щеплено лише близько 2% жителів Руанди, це може бути не останнім блокуванням в країні.

Багатьох людей, яких я зустрів у п'яти африканських країнах, що я відвідав за останні кілька тижнів, бентежить питання надлишку вакцин на Заході. Я спостерігав за висвітленням протестів у Європі проти правил вакцинації.

"Чи можуть вони дати нам ті вакцини, яких вони не хочуть?", - запитала жінка з Найробі.

Деякі американці навіть отримують заохочення пивом, пампушками або готівкою, щоб отримати щеплення проти Covid-19, коли багато африканців із задоволенням брали б їх безкоштовно, якби вони були в наявності. Хоча найбагатші у світі, здається, вступають у постпандемічне життя, ми, решта людей на Глобальному Півдні, все ще переживаємо руйнівну кризу, яка не має виходу в найближчому майбутньому.

Зараз дуже трансмісивний варіант Delta виявлений у 21 африканській країні. Світові органи охорони здоров’я попередили, що під час глобальної пандемії ніхто не перебуває в безпеці, поки всі не будуть у безпеці. Проте несправедливий поділ вакцин означає, що нові штами вірусів можуть з'явитися в Африці та швидко поширитися на решту світу, роблячи будь-які надходження масових вакцинацій неефективними.

за матеріалами CNN


21.07.2021 829
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

9509
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1464
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1077
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2098
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3616
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1363

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1730

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

529

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1167

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1331
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

538
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24279
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

522
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

484
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

641
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1531
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

699
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7032
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

640
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1647 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

633
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

545