CNN: Ціни у світі стрімко зростають - люди в паніці купують будинки

Будівництво житлового кварталу в Шеньчжені, Китай


Не так давно експерти з нерухомості готувались до найгіршого.

Пандемія коронавірусу призвела до закриття великої частини світу, закриття підприємств, звільнення десятків мільйонів робітників, скорочення робочих місць і глибоко заморозила ринок житла.

Кількість людей, які просять позикодавців більше часу щодо їх іпотечних платежів, зросла внаслідок глобальної рецесії.

"Минулого року ми думали, що це буде знову як у 2008 році", - сказала Кейт Еверетт-Аллен, керівник міжнародних досліджень житла в консалтинговій компанії Knight Frank.

Страх полягав у тому, що ціни на житло впадуть, як це відбувалося в минулі економічні спади. Зростання банкрутства та безробіття призведе до зменшення наявних доходів та ускладнить процес погашення виплат для власників будинків з високим боргом іпотеки.

Ті, кому пощастило мати друге житло, будуть змушені його продати, щоб створити грошові резерви, ще більше знижуючи ціни.

"Насправді нічого з цього не сталося", - додав Еверетт-Аллен.

Натомість ціни на житло злетіли, навіть коли світова економіка зазнала найгіршого спаду з часів Великої депресії.

Від Нової Зеландії до Сполучених Штатів, Німеччини, Китаю та Перу спостерігається одне й те саме явище: ціни на житло стрімко зростають, і багато покупців панікують.

Серед 37 заможних країн, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), реальні ціни на житло зросли майже на 7% у період з четвертого кварталу 2019 року до четвертого кварталу 2020 року - це найшвидший річний приріст в останні два десятиліття.


Ефект коронавірусу

Несподіваним поворотом пандемія виграла від ціни на житло.

Це пов’язано з тим, що уряди усього світу допомагали власникам будинків, тимчасово забороняючи повернення власності та надаючи трильйони доларів підтримки працівникам та бізнесу.

Зниження відсоткових ставок підтримувало виплати іпотечних кредитів доступними в багатьох державах, тоді як тимчасові зниження податків на придбання на деяких ринках стимулювали покупку житла.

Ці заходи захистили ринок житла від рецесії коронавірусу. 

"Якщо ви закриваєте переважну більшість населення на місяці, вони швидко переоцінюють те, що хочуть від своїх домівок", - сказав Річард Доннелл, директор з досліджень британської майнової платформи Zoopla.

Оскільки людей змусили перетворити будинки на офіси та класи, відбулися "перегони за простір".

Заможніші люди з кількох країн втекли з міст у великі заміські будинки з більшим простором на відкритому повітрі, очікуючи, що їм не потрібно буде їздити до центральних офісів, навіть після закінчення пандемії.

Багато з них перебувають у вигідному фінансовому становищі, ніж були до пандемії, оскільки вони витрачають менше на відпустку та харчування, і тому можуть витратити більше на придбання будинків.

Наприклад, у Сполученому Королівстві в приміських районах, що знаходяться недалеко від Лондона, таких як Бішоп Стортфорд та Вінчестер, спостерігається зростання цін на майно.

"Все, що дає можливість мати домашній офіс за годину їзди на поїзді до Лондона, на 10% перевищує ринкову вартість", - заявив Даніель Гаррінгтон, міжнародний керівник відділу зростання нерухомості Fine & Country.

Нове житло на північ від Вінчестера, Англія. Ціни на будинки у Великобританії зросли на 8,5% у 2020 році, це найшвидший річний темп зростання з 2014 року

Тенденція, яку Гаррінгтон спостерігав у таких столицях, як Лондон та Париж, полягає у тому, що заможні керівники обмінюють свої будинки в центрі на щось більше, але дешевше за межами міста, залишаючи собі достатньо грошей, щоб купити невелику квартиру в центрі міста та будинок для відпочинку в іншому місці.

Це підвищило внутрішній попит на нерухомість у таких місцях, як Французька Рив'єра, де традиційно на ринку нерухомості переважають іноземні покупці.

У приморському курортному містечку Ілфракомб на південному заході Англії Лі Хассел, директор агентства нерухомості "Вебберс", за останні місяці продав два об'єкти нерухомості на 100 000 фунтів стерлінгів (139 000 доларів) вище ціни.

"За 38 років купівлі та продажу будинків я не бачив такого попиту на ринку", - прокоментував Генрі Прайор, британський агент з купівлі-продажу. "Покупці платили 10 000 фунтів стерлінгів (14 100 доларів США) плюс лише за те, щоб мати можливість переглянути нерухомість".

Оскільки запаси у Великобританії приблизно на 30% нижчі за норму, люди "купують паніку", додав Прайор.

З листопада щомісяця трансакції відстежувались вище середнього, і в березні зафіксовано 180 000 продажів, що майже вдвічі перевищує середнє значення за той самий місяць за останні 20 років.


Чому бум навряд чи зникне

Але навіть коли уряди контролюють ринки житла, аналітики не прогнозують корекції ціни на житло.

Прогнозується, що глобальне економічне зростання цього року стане набагато сильнішим, оскільки активно розгорнуті кампанії з вакцинації, карантинні обмеження слабшають, це сприятиме активації житлових ринків.

Що найважливіше, відсоткові ставки залишаться низькими.

"Історично періоди низьких цін на житло були спричинені зростанням відсоткових ставок", - сказав Холжей.

То цей міхур ось-ось лопне? Ні, за словами Еверетт-Аллен. Позики залишаються дешевими, і, як тільки кордони знову відкриються, іноземні інвестори нададуть ще більший поштовх ринкам нерухомості, де купівельна діяльність в основному здійснюється внутрішніми покупцями, сказала вона.

"Це відбудеться протягом решти цього та у наступному році, і тоді може прийти затишшя", - додала вона.

Найнижчі ставки були ключовим фактором зростання цін, особливо в США та Європі, оскільки роблять запозичення більш доступними.

За офіційною статистикою, ставки за іпотечними кредитами в 19 країнах, які використовують євро, у березні становили в середньому лише 1,3%.

Навіть за умови зростання рівня інфляції, політики, як очікується, будуть підтримувати низькі відсоткові ставки для забезпечення відновлення.

Можливо, їм доведеться змінити курс, якщо ціни продовжуватимуть зростати й стабільно утримуватись на вищих рівнях, але великі центральні банки докладають зусиль, щоб наголосити, що їм зручно давати своїм економікам час, ніж зазвичай, якщо це допоможе зростанню обігу та створенню робочих місць.

"Ставки по іпотечних кредитах залишатимуться структурно низькими та підтримуватимуть зростання ринку протягом наступних кількох років", - сказав Адам Чалліс, виконавчий директор з досліджень та стратегій Джонса Ленга ЛаСалла в Європі, на Близькому Сході та в Африці.

Іншими словами, не очікуйте, що цей бум скоро згасне.

за матеріалами CNN


25.05.2021 1876
20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

517
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1594 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7114
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14973 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1876
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1143

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

827

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

922

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1705

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1512
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

59
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

497
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

739
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3001
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

719
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1799
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

827
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34967 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

317
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

475
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

796
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

701