CNN: Ціни у світі стрімко зростають - люди в паніці купують будинки

Будівництво житлового кварталу в Шеньчжені, Китай


Не так давно експерти з нерухомості готувались до найгіршого.

Пандемія коронавірусу призвела до закриття великої частини світу, закриття підприємств, звільнення десятків мільйонів робітників, скорочення робочих місць і глибоко заморозила ринок житла.

Кількість людей, які просять позикодавців більше часу щодо їх іпотечних платежів, зросла внаслідок глобальної рецесії.

"Минулого року ми думали, що це буде знову як у 2008 році", - сказала Кейт Еверетт-Аллен, керівник міжнародних досліджень житла в консалтинговій компанії Knight Frank.

Страх полягав у тому, що ціни на житло впадуть, як це відбувалося в минулі економічні спади. Зростання банкрутства та безробіття призведе до зменшення наявних доходів та ускладнить процес погашення виплат для власників будинків з високим боргом іпотеки.

Ті, кому пощастило мати друге житло, будуть змушені його продати, щоб створити грошові резерви, ще більше знижуючи ціни.

"Насправді нічого з цього не сталося", - додав Еверетт-Аллен.

Натомість ціни на житло злетіли, навіть коли світова економіка зазнала найгіршого спаду з часів Великої депресії.

Від Нової Зеландії до Сполучених Штатів, Німеччини, Китаю та Перу спостерігається одне й те саме явище: ціни на житло стрімко зростають, і багато покупців панікують.

Серед 37 заможних країн, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), реальні ціни на житло зросли майже на 7% у період з четвертого кварталу 2019 року до четвертого кварталу 2020 року - це найшвидший річний приріст в останні два десятиліття.


Ефект коронавірусу

Несподіваним поворотом пандемія виграла від ціни на житло.

Це пов’язано з тим, що уряди усього світу допомагали власникам будинків, тимчасово забороняючи повернення власності та надаючи трильйони доларів підтримки працівникам та бізнесу.

Зниження відсоткових ставок підтримувало виплати іпотечних кредитів доступними в багатьох державах, тоді як тимчасові зниження податків на придбання на деяких ринках стимулювали покупку житла.

Ці заходи захистили ринок житла від рецесії коронавірусу. 

"Якщо ви закриваєте переважну більшість населення на місяці, вони швидко переоцінюють те, що хочуть від своїх домівок", - сказав Річард Доннелл, директор з досліджень британської майнової платформи Zoopla.

Оскільки людей змусили перетворити будинки на офіси та класи, відбулися "перегони за простір".

Заможніші люди з кількох країн втекли з міст у великі заміські будинки з більшим простором на відкритому повітрі, очікуючи, що їм не потрібно буде їздити до центральних офісів, навіть після закінчення пандемії.

Багато з них перебувають у вигідному фінансовому становищі, ніж були до пандемії, оскільки вони витрачають менше на відпустку та харчування, і тому можуть витратити більше на придбання будинків.

Наприклад, у Сполученому Королівстві в приміських районах, що знаходяться недалеко від Лондона, таких як Бішоп Стортфорд та Вінчестер, спостерігається зростання цін на майно.

"Все, що дає можливість мати домашній офіс за годину їзди на поїзді до Лондона, на 10% перевищує ринкову вартість", - заявив Даніель Гаррінгтон, міжнародний керівник відділу зростання нерухомості Fine & Country.

Нове житло на північ від Вінчестера, Англія. Ціни на будинки у Великобританії зросли на 8,5% у 2020 році, це найшвидший річний темп зростання з 2014 року

Тенденція, яку Гаррінгтон спостерігав у таких столицях, як Лондон та Париж, полягає у тому, що заможні керівники обмінюють свої будинки в центрі на щось більше, але дешевше за межами міста, залишаючи собі достатньо грошей, щоб купити невелику квартиру в центрі міста та будинок для відпочинку в іншому місці.

Це підвищило внутрішній попит на нерухомість у таких місцях, як Французька Рив'єра, де традиційно на ринку нерухомості переважають іноземні покупці.

У приморському курортному містечку Ілфракомб на південному заході Англії Лі Хассел, директор агентства нерухомості "Вебберс", за останні місяці продав два об'єкти нерухомості на 100 000 фунтів стерлінгів (139 000 доларів) вище ціни.

"За 38 років купівлі та продажу будинків я не бачив такого попиту на ринку", - прокоментував Генрі Прайор, британський агент з купівлі-продажу. "Покупці платили 10 000 фунтів стерлінгів (14 100 доларів США) плюс лише за те, щоб мати можливість переглянути нерухомість".

Оскільки запаси у Великобританії приблизно на 30% нижчі за норму, люди "купують паніку", додав Прайор.

З листопада щомісяця трансакції відстежувались вище середнього, і в березні зафіксовано 180 000 продажів, що майже вдвічі перевищує середнє значення за той самий місяць за останні 20 років.


Чому бум навряд чи зникне

Але навіть коли уряди контролюють ринки житла, аналітики не прогнозують корекції ціни на житло.

Прогнозується, що глобальне економічне зростання цього року стане набагато сильнішим, оскільки активно розгорнуті кампанії з вакцинації, карантинні обмеження слабшають, це сприятиме активації житлових ринків.

Що найважливіше, відсоткові ставки залишаться низькими.

"Історично періоди низьких цін на житло були спричинені зростанням відсоткових ставок", - сказав Холжей.

То цей міхур ось-ось лопне? Ні, за словами Еверетт-Аллен. Позики залишаються дешевими, і, як тільки кордони знову відкриються, іноземні інвестори нададуть ще більший поштовх ринкам нерухомості, де купівельна діяльність в основному здійснюється внутрішніми покупцями, сказала вона.

"Це відбудеться протягом решти цього та у наступному році, і тоді може прийти затишшя", - додала вона.

Найнижчі ставки були ключовим фактором зростання цін, особливо в США та Європі, оскільки роблять запозичення більш доступними.

За офіційною статистикою, ставки за іпотечними кредитами в 19 країнах, які використовують євро, у березні становили в середньому лише 1,3%.

Навіть за умови зростання рівня інфляції, політики, як очікується, будуть підтримувати низькі відсоткові ставки для забезпечення відновлення.

Можливо, їм доведеться змінити курс, якщо ціни продовжуватимуть зростати й стабільно утримуватись на вищих рівнях, але великі центральні банки докладають зусиль, щоб наголосити, що їм зручно давати своїм економікам час, ніж зазвичай, якщо це допоможе зростанню обігу та створенню робочих місць.

"Ставки по іпотечних кредитах залишатимуться структурно низькими та підтримуватимуть зростання ринку протягом наступних кількох років", - сказав Адам Чалліс, виконавчий директор з досліджень та стратегій Джонса Ленга ЛаСалла в Європі, на Близькому Сході та в Африці.

Іншими словами, не очікуйте, що цей бум скоро згасне.

за матеріалами CNN


25.05.2021 1890
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18627
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1672
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1164
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2208
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3776
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1445

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1885

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

627

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1406
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

318
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

833
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24348
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

572
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

711
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1601
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7898
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

285
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

733
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1976 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

698