CNN: російські війська стикнулися з британським військовим кораблем у Чорному морі

Британський військовий корабель вступив у протистояння з російськими військами біля узбережжя спірної території Криму в середу.

Росія заявляє, що один із її військових літаків скинув бомби, а патрульний катер здійснив попереджувальні постріли, щоб повернути британський есмінець, який, як вона стверджує, увійшов у її територіальні води в Чорному морі.

Міністерство оборони Великобританії заперечило звинувачення Москви, заявивши, що судно HMS Defender здійснювало законний і "безневинний" прохід.

Репортер ВВС на кораблі заявив, що був свідком російських військових літаків та морських суден, що гули на есмінці.

Росія заявила, що корабель пройшов три кілометри (1,9 милі) всередині російської території біля мису Фіолент в Криму трохи раніше полудня за місцевим часом у середу.

Територіальні води країни простягаються на відстані 12 морських миль (22,2 кілометра) від її узбережжя.

Будь-який закордонний військовий корабель, що проходить цей кордон, потребував би дозволу країни на це, за деякими винятками.

Незабаром після того, як британський корабель перетнув територіальну межу, реактивний літак Су-24М скинув бомби, а прибережний патрульний корабель здійснив попереджувальні постріли перед британським есмінцем, йдеться в повідомленні Міноборони Росії в повідомленні російських державних ЗМІ ТАСС Британські чиновники спростували звинувачення Росії.

"Сьогодні вранці HMS Defender здійснив звичайний транзит з Одеси до Грузії через Чорне море. Як це нормально для цього маршруту, він увійшов у визнаний міжнародний коридор розділення руху. Вона безпечно вийшла з цього коридору о 0945 BST. Як зазвичай, російські судна затінили її прохід, і їй стало відомо про навчальні вправи в її ширших околицях", - сказав британський міністр оборони Бен Уоллес у своєму твіті.

"По HMS Defender жодних попереджувальних пострілів не пролунало. Корабель ВМС Королівства здійснює звичайний прохід через територіальні води України відповідно до міжнародного права. Ми вважаємо, що росіяни проводили розвідку в Чорному морі та попереджали морське співтовариство їх діяльності ", - йдеться у повідомленні пресслужби Міністерства оборони Великобританії.

"Жодних пострілів в HMS Defender не було, і ми не визнаємо твердження про те, що на її шляху було скинуто бомби", - додається в заяві.

Журналіст BBC Джонатан Біл під час інциденту знаходився на борту судна і повідомив, що воно зазнавало переслідувань з боку російських військових. Під час його аудіорепортажу можна було почути літаки.

"По радіо висловлювались все більш ворожі попередження, в тому числі й те, що "якщо ви не зміните курс, я звільню", - написав Біл на вебсайті ВВС "Ми справді чули стрілянину вдалині, але, як вважали, вони були далеко за межами досяжності".

Міністерство оборони Великобританії також заявило, що в середу в його есмінець не було зроблено попереджувальних пострілів, всупереч заявленим російським міністерством оборони, як цитує ТАСС.

HMS Defender прибув в порт Одеси на півдні України


ТАСС повідомило, що міністерство оборони Росії заявило журналістам, що Чорноморський флот Росії разом із прикордонним контролем Федеральної служби безпеки "зупинив порушення російського кордону" судном.

У заяві відомства йдеться, що він "закликав британську сторону провести ретельне розслідування дій екіпажу есмінця "Defender", щоб запобігти подібним інцидентам у майбутньому".

У його заяві також зазначається, що британський аташе з питань оборони при посольстві Великобританії в Москві викликаний до Міністерства оборони для обговорення інциденту. Пізніше прессекретар МЗС Росії Марія Захарова заявила, що посол Великобританії буде викликаний до міністерства, повідомляє ТАСС.

Міністерство повідомило російським державним ЗМІ, що британський есмінець залишив територіальні води Росії о 12:23 за місцевим часом.

Російські звинувачення в середу слідують за повідомленням Військово-морського інституту США (USNI) у понеділок про те, що дані розвідки з відкритим кодом про позиції британського есмінця та голландського фрегата були сфальсифіковані 18-19 червня, щоб показати, як вони йшли протягом двох морських миль російської військово-морської бази в Севастополі, Крим.

Доріжка була показана із сигналу системи автоматичної ідентифікації (AIS), який передає детальну інформацію про положення суден для поліпшення морської безпеки, згідно з доповіддю USNI. Але вебкамери в прямому ефірі з порту в Одесі показали два військові кораблі на той час, коли сигнал АІС показував їх поблизу Севастополя, повідомляє USNI.

У вівторок у твіті з британського військового корабля повідомляється, що представники оборонних установ України та Великобританії підписали угоду на борту есмінця HMS Defender в Одесі про "посилення своїх військово-морських можливостей" за допомогою британського оборонного підрядника Babcock.

Це крок, який, швидше за все, спричинить гнів Москви, яка анексувала Крим в України після військової інтервенції в регіоні у 2014 році. Міжнародне співтовариство виступило проти цієї анексії та розглядає Крим як українську територію.

Відносини між Росією та союзниками по НАТО були напруженими в Чорному морі з моменту анексії.

Російські бойові літаки озвучували американські есмінці під час звичайних операцій у Чорному морі, а американські розвідувальні літаки регулярно патрулювали над ним.

HMS Defender працює у складі британської Carrier Strike Group 21, яку міністерство оборони Великобританії називає "найбільшою концентрацією морської та повітряної енергії, яка покидає Великобританію за одне покоління". Флотилією керує авіаносець HMS Queen Elizabeth, а також американські та голландські військові кораблі.

У твітті з акаунта HMS Defender у вівторок повідомляється, що він виходить з українського порту Одеса у супроводі голландського фрегата HNLMS Evertsen.

за матеріалами CNN


24.06.2021 1036
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1094
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6781
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14877 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1801
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1053
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6521

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

855

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1652

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1453

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1326
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

423
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

682
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

844
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1744
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

769
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1066
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34897 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

248
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

425
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

733
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

649