CNN: російські війська стикнулися з британським військовим кораблем у Чорному морі

Британський військовий корабель вступив у протистояння з російськими військами біля узбережжя спірної території Криму в середу.

Росія заявляє, що один із її військових літаків скинув бомби, а патрульний катер здійснив попереджувальні постріли, щоб повернути британський есмінець, який, як вона стверджує, увійшов у її територіальні води в Чорному морі.

Міністерство оборони Великобританії заперечило звинувачення Москви, заявивши, що судно HMS Defender здійснювало законний і "безневинний" прохід.

Репортер ВВС на кораблі заявив, що був свідком російських військових літаків та морських суден, що гули на есмінці.

Росія заявила, що корабель пройшов три кілометри (1,9 милі) всередині російської території біля мису Фіолент в Криму трохи раніше полудня за місцевим часом у середу.

Територіальні води країни простягаються на відстані 12 морських миль (22,2 кілометра) від її узбережжя.

Будь-який закордонний військовий корабель, що проходить цей кордон, потребував би дозволу країни на це, за деякими винятками.

Незабаром після того, як британський корабель перетнув територіальну межу, реактивний літак Су-24М скинув бомби, а прибережний патрульний корабель здійснив попереджувальні постріли перед британським есмінцем, йдеться в повідомленні Міноборони Росії в повідомленні російських державних ЗМІ ТАСС Британські чиновники спростували звинувачення Росії.

"Сьогодні вранці HMS Defender здійснив звичайний транзит з Одеси до Грузії через Чорне море. Як це нормально для цього маршруту, він увійшов у визнаний міжнародний коридор розділення руху. Вона безпечно вийшла з цього коридору о 0945 BST. Як зазвичай, російські судна затінили її прохід, і їй стало відомо про навчальні вправи в її ширших околицях", - сказав британський міністр оборони Бен Уоллес у своєму твіті.

"По HMS Defender жодних попереджувальних пострілів не пролунало. Корабель ВМС Королівства здійснює звичайний прохід через територіальні води України відповідно до міжнародного права. Ми вважаємо, що росіяни проводили розвідку в Чорному морі та попереджали морське співтовариство їх діяльності ", - йдеться у повідомленні пресслужби Міністерства оборони Великобританії.

"Жодних пострілів в HMS Defender не було, і ми не визнаємо твердження про те, що на її шляху було скинуто бомби", - додається в заяві.

Журналіст BBC Джонатан Біл під час інциденту знаходився на борту судна і повідомив, що воно зазнавало переслідувань з боку російських військових. Під час його аудіорепортажу можна було почути літаки.

"По радіо висловлювались все більш ворожі попередження, в тому числі й те, що "якщо ви не зміните курс, я звільню", - написав Біл на вебсайті ВВС "Ми справді чули стрілянину вдалині, але, як вважали, вони були далеко за межами досяжності".

Міністерство оборони Великобританії також заявило, що в середу в його есмінець не було зроблено попереджувальних пострілів, всупереч заявленим російським міністерством оборони, як цитує ТАСС.

HMS Defender прибув в порт Одеси на півдні України


ТАСС повідомило, що міністерство оборони Росії заявило журналістам, що Чорноморський флот Росії разом із прикордонним контролем Федеральної служби безпеки "зупинив порушення російського кордону" судном.

У заяві відомства йдеться, що він "закликав британську сторону провести ретельне розслідування дій екіпажу есмінця "Defender", щоб запобігти подібним інцидентам у майбутньому".

У його заяві також зазначається, що британський аташе з питань оборони при посольстві Великобританії в Москві викликаний до Міністерства оборони для обговорення інциденту. Пізніше прессекретар МЗС Росії Марія Захарова заявила, що посол Великобританії буде викликаний до міністерства, повідомляє ТАСС.

Міністерство повідомило російським державним ЗМІ, що британський есмінець залишив територіальні води Росії о 12:23 за місцевим часом.

Російські звинувачення в середу слідують за повідомленням Військово-морського інституту США (USNI) у понеділок про те, що дані розвідки з відкритим кодом про позиції британського есмінця та голландського фрегата були сфальсифіковані 18-19 червня, щоб показати, як вони йшли протягом двох морських миль російської військово-морської бази в Севастополі, Крим.

Доріжка була показана із сигналу системи автоматичної ідентифікації (AIS), який передає детальну інформацію про положення суден для поліпшення морської безпеки, згідно з доповіддю USNI. Але вебкамери в прямому ефірі з порту в Одесі показали два військові кораблі на той час, коли сигнал АІС показував їх поблизу Севастополя, повідомляє USNI.

У вівторок у твіті з британського військового корабля повідомляється, що представники оборонних установ України та Великобританії підписали угоду на борту есмінця HMS Defender в Одесі про "посилення своїх військово-морських можливостей" за допомогою британського оборонного підрядника Babcock.

Це крок, який, швидше за все, спричинить гнів Москви, яка анексувала Крим в України після військової інтервенції в регіоні у 2014 році. Міжнародне співтовариство виступило проти цієї анексії та розглядає Крим як українську територію.

Відносини між Росією та союзниками по НАТО були напруженими в Чорному морі з моменту анексії.

Російські бойові літаки озвучували американські есмінці під час звичайних операцій у Чорному морі, а американські розвідувальні літаки регулярно патрулювали над ним.

HMS Defender працює у складі британської Carrier Strike Group 21, яку міністерство оборони Великобританії називає "найбільшою концентрацією морської та повітряної енергії, яка покидає Великобританію за одне покоління". Флотилією керує авіаносець HMS Queen Elizabeth, а також американські та голландські військові кораблі.

У твітті з акаунта HMS Defender у вівторок повідомляється, що він виходить з українського порту Одеса у супроводі голландського фрегата HNLMS Evertsen.

за матеріалами CNN


24.06.2021 1050
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16453
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1543
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1111
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2145
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3681
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1395

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1802

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

576

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1204

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1362
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

678
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24310
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

558
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

526
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

671
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1565
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

726
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7504
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

675
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1763 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

663
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

571