CNN: раз на тисячу років дощі спустошували центральний Китай, але про зміни клімату тут мало говорять

Пошкоджений міст внаслідок сильних дощів, які спричинили сильну повінь у центральній провінції Китаю Хенань 21 липня 2021 року


Коли рекордна спека заполонила захід Північної Америки, а смертельні повені охопили Німеччину, зростають ризики катаклізмів, пов’язані зі зміною клімату, вони потрапляють в заголовки новин та спричиняють глобальні дискусії на Заході.

Вчені роками попереджають, що кліматична криза посилить екстремальну погоду, зробить її "смертельнішою" і частішою - і останні катастрофи розглядаються як нагадування про загрозу, яка може трапитися набагато ближче до дому, ніж деякі люди думають.

Але цього тижня, коли значна частина центральної провінції Китаю зруйнована рекордними дощами, серед китайських чиновників, науковців або державних ЗМІ мало посилань на глобальну кліматичну кризу.

Тиша тим помітніша, враховуючи, наскільки китайська влада підкреслювала надзвичайність та рідкість такої погоди. Водночас у столиці провінції Чженчжоу за годину випало 8 дюймів (20 сантиметрів) дощу. За даними метеостанції Чженчжоу, лише за три дні випало 61 дюйм (або майже річна норма) опадів.

Метеостанція Чженчжоу назвала це зливою, яка буває "раз на тисячу років". Відділ водних ресурсів Хенаня пішов на крок далі, стверджуючи, що рівні дощів, зафіксовані на деяких станціях, можна спостерігати лише "раз на 5000 років".

Але в четвер державна газета Global Times заявила, що Рен Гою, головний експерт Національного кліматичного центру Китаю, "відкинув зв'язок між сильними дощами в Чженчжоу та глобальними змінами клімату".

Натомість у його звіті йдеться про "аномальну планетарну циркуляцію атмосфери". Лю Цзюньян, керівник проєкту з питань клімату та енергетики для Східної Азії "Грінпіс", заявив, що без впливу кліматичних змін "дуже важко уявити, щоб такі екстремальні опади траплялись у такому місті, як Чженчжоу".

Але вона зазначила, що ніколи китайські кспрти з погоди та клімату не визнають потенційний зв’язок зі зміною клімату після надзвичайних ситуацій, оскільки такий аналіз вимагає додаткових досліджень та даних.

"З обережності вони в основному уникають говорити про це", - сказала вона. Про такі асоціації також рідко повідомляють державні ЗМІ, додала спеціаліст.

Це суттєво контрастує з реакцією вчених із питань клімату та ЗМІ на Заході. Хоча необхідний повний аналіз, щоб підтвердити, наскільки зміни клімату Землі вплинули на конкретні екстремальні погодні явища, багато експертів сходяться на думці, що ця тенденція очевидна.

Наприклад, вчені Всесвітньої метеорологічної організації ООН (ВМО) провели експрес-атрибутивний аналіз, який показав, що на заході Північної Америки спека була б "практично неможливою" без зміни клімату. Пізніше Генеральний секретар ВМО Петтері Таалас заявив, що вони "чітко пов'язані" з глобальним потеплінням.

Справа не в тому, що китайські лідери не визнають, що зміна клімату є реальною. Навпаки, президент Сі Цзіньпін хоче, щоб Китай, який є лідером у світі щодо викидів парникових газів, став глобальним лідером у галузі кліматичної кризи. Минулого року він пообіцяв досягти пікових показників внутрішнього викиду до 2030 року та досягти вуглецевого нейтралітету до 2060 року, заслуживши міжнародне схвалення.

В офіційному описі зміна клімату часто подається як глобальна криза, яку вирішить Китай, "відповідальна головна держава". Однак менше згадуються прямі загрози, які є в Китаї, та їх вплив на повсякденне життя 1,4 мільярда людей. Китайська влада також насторожується, що кліматична активність, популярна серед молоді на Заході, може поширитися на Китай.

У вересні минулого року 17-річна Оу Хонгей, відома як китайська Грета Тунберг, була затримана, її допитували впродовж декількох годин в поліції, коли вона приєдналася до Глобального кліматичного страйку в Шанхаї, міжнародної події, яка залучила тисячі активістів у більш ніж 3500 місцях світу.

Це ускладнило китайській громадськості усвідомлення того, як вони особисто пов'язані з кліматичною кризою, сказала Лю. Як і деякі на Заході, китайці сприймають небезпеку зміни клімату як щось віддалене, що загрожує лише таненням крижаних шапок в Арктиці або низько розташованих островах у тропіках.

І хоча про скорочення викидів та екологічні реформи часто згадують у державних ЗМІ та навчальних класах, багато хто трактує їх як чергову державну політику, яку слід дотримуватися місцевим органам влади. "Для багатьох кліматичні зміни - це більше питання про політику, про економічні вигоди та витрати та міжнародну співпрацю", - каже Лю.

Але, як показує руйнування в Хенані, багато китайських міст не готові боротися з кліматичними ризиками через все частішу та інтенсивнішу екстремальну погоду. За 18 годин до вечірнього катаклізму у вівторок метеостанція Чженчжоу випустила п’ять червоних попереджень про проливний дощ.

Згідно з керівництвом Метеорологічного управління Китаю, попередження мало спонукати владу припинити роботу, призупинити заняття та бізнес активність, проте влада Чженчжоу не послухала експертів. Оскільки таким чином можна було уникнути смерті 12 пасажирів у метро, яке затопило, дехто ставить питання, чому влада не закрила його раніше, щоб уникнути жертв.

за матеріалами CNN


24.07.2021 1025
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

8191
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1424
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1068
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2094
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3607
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1361

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1723

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

526

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1155

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1329
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

519
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24274
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

519
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

480
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

638
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1527
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6863
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

636
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1621 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

630
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

543