CNN: поспішна передача авіабази, як свідчення виходу Америки з найдовшої війни (ФОТО)

Солдат афганської армії проходить повз автомобілі (MRAP), які залишили американські військові на авіабазі Баграм, в провінції Парван на північ від Кабулу, Афганістан, у понеділок, 5 липня


Розташований за годину на північ від Кабула, Баграм майже 20 років був центром війни Америки в Афганістані.

Зараз моторошно тихо. Останні війська США залишились, і уряд Афганістану намагається розробити, як використовувати розширений комплекс - і як його захистити.

Афганські чиновники, які супроводжували CNN під час екскурсії по Баграму в понеділок, зізналися, що вони лише зараз отримали доступ до більшої частини бази та мають можливість оглянути те, що залишилось. Один старший офіцер сказав, що в минулий четвер його повідомили, що його загін має менш як 24 години, щоб звільнити периметр бази.

Останні американські війська покинули базу в п’ятницю. Деякі афганські солдати повідомили CNN, що лише того дня дізналися, що американці виїжджають.

Серед афганців, які зараз володіють Баграмом, існує дивне почуття втрати. Один афганський офіцер сказав CNN, що, здається, старий друг пішов, не попрощавшись.

Величезні ангарні літаки гірчичного кольору залишаються зачиненими. Серед обладнання, яке залишилося, є близько 700 автомобілів: Humvees, пікапи 4 x 4, деякі все ще завалені наполовину з'їденими американськими закусками, такими як Oreos, та напівспожитими пляшками газованої води.

Окрім обладнання, є й інші ознаки того, що ще донедавна це був маленький шматочок Америки в горах Гіндукуш. Баграм мав власні франшизи Burger King та Popeye, радіостанцію та мініторговий центр. Колись тут був навіть магазин Harley Davidson.

Зараз близько 3000 афганських вояків сил безпеки несуть службу в Баграмі. У понеділок делегація Ради національної безпеки Афганістану відвідала базу, вивчаючи, як вона може бути використана в битві проти талібів, що відновили напади.

Не так давно на аеродромі щодня відбувалися десятки прильотів та вильотів. Тут було "серце" масштабної військової авіаційної операції, яка постачала війська США та НАТО в Афганістані. З боку Баграма літаки спостереження цілодобово патрулюватимуть небо, спостерігаючи за діями"Талібану".

Злітно-посадкові смуги довжиною близько двох миль тягнуться до горизонту. Але єдиний шум - це вітер, що проноситься рівнинами.
Чи є в афганських сил безпеки час і ресурси для використання Баграма - велике питання без відповіді.

Один афганський чиновник заявив CNN, що база матиме все, що потрібно для роботи.

Ви повинні розуміти, що нам забезпечили достатньо обладнання для роботи всієї цієї бази", - сказав чиновник, виступаючи анонімно, оскільки не має повноважень коментувати.

"Афганці мають потенціал захистити свою землю, отримати максимальну вигоду від цієї бази та забезпечити суверенітет", - додав він.

Пентагон наголосив, що виведення сил США не обов'язково означатиме закінчення місії НАТО "Рішуча підтримка" в Афганістані, попри рішення НАТО у квітні розпочати та завершити власне скорочення військ протягом декількох місяців.

Будівлі на авіабазі Баграм після відходу американських військових

Однак афганські сили по всій країні розкинуті внаслідок атаки "Талібану" на кілька фронтів.

З травня таліби стверджують, що взяли під контроль близько 150 районів по всьому Афганістану, в їх південно-центральних районах провінцій Кандагар та Гельменд, але також і на півночі.

Протягом останніх кількох днів вони заявили про активність в провінції Бадахшан, що межує з Китаєм і Таджикистаном, а також сусіднім Тахар. Минулого тижня ООН повідомила, що в провінціях Кундуз, Тахар, Бадахшан та Баглан переміщено 56 546 осіб.

Перший віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що "десятки тисяч сімей" втекли від натиску "Талібану", щоб шукати притулку у великих містах.

Салех написав у понеділок в Twitter, що "деякі знайшли притулок у будинках родичів завдяки традиціям, а інші перебувають в імпровізованих наметах або на вулицях, чекаючи "руки допомоги".

"Ми робимо те, що можемо, і те, що повинні", - додав він.

Зараз в афганців є Баграм, але проблема полягає в тому, що їм не вистачає літаків, щоб повною мірою використовувати його. І бойові літаки - як зазначали вищі афганські чиновники, так і колишній командувач США генерал Девід Петреус - матимуть вирішальне значення у стримуванні нападів талібів.

Разом з військами коаліції, Афганістан також залишили тисячі військових підрядників. Багато з них базувалися в Баграмі.

"Саме вони утримують основні засоби афганських ВПС", - сказав Петреус минулого тижня. "Це американські системи, які ми їм надали".

Зараз Баграм почувається майже як місце без мети. Протягом багатьох років і, можливо, десятиліття у майбутньому, це буде найочевиднішим нагадуванням в Афганістані про операцію «Нездоланна свобода» - заклик, який виник після подій 11 вересня.

за матеріалами CNN


06.07.2021 1129
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

14381
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1521
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1101
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2125
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3665
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1382

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1792

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

564

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1188

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1354
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

637
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24300
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

545
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

510
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

662
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1552
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

715
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7382
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

666
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1720 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

651
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

559