CNN: напад на видатних вчених кидає тінь на тріумф у космічній галузі Китаю

Коли в неділю Китай святкував успіх свого першого виходу в космос біля нової космічної станції Тяньгун, головна аерокосмічна компанія країни звернула на себе увагу в Інтернеті з зовсім інших причин.

Державна Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) зазнала негативної реакції після того, як з'явилася новина про те, що представник комуністичної партії у її філії нібито напав на двох видатних космічних вчених - у тому числі на 85-річну жінку.

Жорстокий напад, який стався на початку червня, привернув увагу широкої громадськості в суботу у звіті державного журналу China News Weekly. Китайські лідери неодноразово наголошували на важливості науково-технічних інновацій, розглядаючи їх як "головне поле бою" для конкуренції із Заходом. Сам президент КНР Сі Цзіньпін привітав провідних науковців країни як "національний скарб, гордість народу та славу нації".

Але жахливий факт про те, що китайських вчених можуть знищити - в цьому випадку, здавалося б, цілком буквально - недобросовісним чиновником Комуністичної партії, який, очевидно, залишався безкарним впродовж тижнів, викликав суміш гніву, розчарування та сорому.

Згідно з повідомленням державних ЗМІ, Чжан Тао, секретар партії та голова China Aerospace Investment Holdings, інвестиційного підрозділу CASC, напав на двох учених після того, як вони відмовились від його прохання про надання членства в Міжнародній академії космонавтики, Стокгольм - неурядова організація.

85-річна Ву Мейронг отримала перелом хребта, тоді як у 55-річного Ван Цзіньніяна було кілька зламаних ребер та травми м'яких тканин по всьому тілу. Обидва залишились у лікарні через місяць після нападу, тоді як Чжан "ходив на роботу, як зазвичай", згідно з повідомленням.

Неодноразові дзвінки China Aerospace Investment Holdings залишились без відповіді вранці в понеділок.

У китайських соціальних мережах багато хто сумнівався, чому інцидент тижнями не оприлюднювали, і чому Чжан не зазнав жодних наслідків своєї неадекватної поведінки.

На вебсторінці Weibo, яка зазнала нищівної цензури у Twitter, користувачі заполонили офіційний акаунт CASC гнівними коментарями, вимагаючи відповідей за передбачувану атаку. Пов’язаний хештег зібрав понад 130 мільйонів переглядів.

На тлі посилення тиску CASC нарешті випустив коротку заяву пізно в неділю вдень, визнавши, що Чжан вчинив побиття "після вживання алкоголю", та оголосивши про його відсторонення від роботи. У ній не сказано, що призвело до передбачуваного нападу, та не запропоновано інших деталей, лише те, що компанія направила групу для розслідування інциденту та пообіцяла "розібратися з цим серйозно за результатами".

Заява не змогла згладити гнів громадськості. Під цим повідомленням найпопулярніші коментарі, які ставлять під сумнів питання, чому CASC вирішив зупинити Чжана лише через місяць після інциденту - і лише після обурення громадськості - отримали десятки тисяч "лайків".

Тижнева тиша навколо інциденту, ймовірно, зумовлена ​​посиленою цензурою напередодні сторіччя Комуністичної партії, яке відзначали 1 липня.

Через тиждень після нападу Китай успішно відправив трьох космонавтів на свою космічну станцію, що знаходиться на стадії будівництва.

Лише за останні пів року країна змогла доправити на Землю зразки породи з Місяця, а також успішно посадити марсохід на поверхню "Червоної планети" - обидві ці місії були вкрай складними та вимагали значних ресурсів.

За часів Сі партія розгорнула масштабну кампанію з метою посилення дисципліни, покаравши мільйони чиновників за корупцію та неправомірні дії. Але кричущий напад Чжана на вчених викрив для партії факт, що насправді деякі чиновники все ще відчувають незмежні права та розпоряджаються владою, як хочуть, ставлячись до інших з неповагою - і ще гірше, що немає реальних засобів зупинити їх.

Китайські вчені та інтелектуали мали непросту історію з Комуністичною партією. У 1957 році Антиправа кампанія, розпочата головою Мао Цзедуном, призвела до політичного переслідування сотень тисяч інтелектуалів. Менш ніж через десять років китайські письменники та науковці знову стали мішенню Культурної революції, багато з них зазнали публічного приниження та жорстоких нападів Червоної гвардії.

Навіть науковці, що ведуть програму розвитку космосу в країні постраждали від політичних інтриг. Яо Тунбін, видатний ракетний експерт, був забитий до смерті натовпом біля свого будинку. Чжао Цзючжан, головний конструктор першого китайського супутника, був доведений до самогубства.

Але Китай пройшов довгий шлях від беззаконня Культурної революції та безперервної ідеологічної та політичної боротьби епохи Мао. І побиття двох учених суперечить усьому, про що Сі стверджував у своїй промові про новий Китай.

Як сказано в одному з коментарів до Weibo:

"Інцидент із Чжан Тао виявив факт: досягнення верховенства права набагато складніше, ніж відправлення космічного корабля в небо".

за матеріалами CNN


05.07.2021 861
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1018
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6767
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14867 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1788
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1046
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6505

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

848

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1643

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1442

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1316
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

409
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

674
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

834
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

630
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1735
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

762
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1058
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34889 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

231
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

418
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

726
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

641