CNN: нахабний арешт білоруського активіста налякав дисидентів у всьому світі

На кадрі з відео Роман Протасевич у мінському слідчому ізоляторі


Історія, коли білоруського дисидента затримали під час подорожі пасажирським літаком над повітряним простором країни, надіслала повідомлення іншим противникам президента Олександра Лукашенка: ви ніде не в безпеці.

Романа Протасевича заарештували в Мінську, столиці Білорусі, після того, як рейс 4978 авіакомпанії Ryanair був перенаправлений на землю після "попередження безпеки".

Його звинувачують в "організації масових заворушень та групових акцій, які грубо порушують громадський порядок", за межами країни за допомогою свого каналу Telegram.

Він визнав висунуті йому звинувачення у відео, яке, на думку його прихильники, зроблено під тиском.

Життя білоруських дисидентів складне після минулорічних виборів, на яких Лукашенко, якого часто називають останнім диктатором Європи, стверджував, що набрав понад 80% голосів виборців.

Протягом наступного тижня по всій країні відбулися масові акції протесту, багато хто вважали, що визнання активіста сфальсифіковане.

Три жінки-активістки, які були в опозиції до Лукашенка, припинили активну діяльність або втекли з країни в страху за своє життя після виборів.

"Ніхто не може почуватись у безпеці в Європі", - сказав Франак Віакорка, радник Світлани Тихановської, однієї з тих опозиційних діячок.

Виступаючи з вигнання в Литві, Віакорка в наступному інтерв'ю сказав, що навіть у Вільнюсі йому надходили погрози і він почувається у небезпеці.

"Для цього режиму немає обмежень. У мене є спеціальна програма, яка надсилає сигнал моїм друзям і родичам, якщо зі мною щось трапляється".

Попри те, що затримання у повітрі сам по собі є дуже незвичним актом, такий вид транснаціональних репресій стає все більш поширеним у світі, де авторитарні лідери все менше бояться наслідків.

"Найпоширенішим є те, що держави використовують установи інших країн, щоб дістатися до людей", - говорить Нейт Шенккан, співавтор доповіді Freedom House "Не в зоні досяжності: розуміння транснаціональних репресій". "Авторитарні держави можуть назвати когось терористом, а потім залучити місцевих представників законодавства для затримання та депортації", - пояснює він.

Роман Протасевич з'явився на відео з мінського слідчого ізолятора


Шенккан пригадує справу Рухоллаха Зама, іранського активіста, якого переманили з Франції в Ірак, де його згодом викрали, вивезли в Іран і стратили.

"Цей випадок важливо відзначити, оскільки активіст так само вів канал у Telegram, що дозволило йому мати впливовий голос за кордоном. Режиму це не сподобалось".

У звіті також висвітлюється справа Пола Русесабагіни, гучного критика президента Руанди Пола Кагаме. Сім'я Русесабагіни вважає, що його викрали з Дубаю в серпні 2020 року.

У доповіді Шенккана пояснюється, що уряд Руанди стверджував, що вони "домоглися його повернення за допомогою "міжнародного ордера на арешт", лише щоб влада Об'єднаних Арабських Еміратів заперечила, що вони співпрацювали у поверненні". У звіті йдеться про це, щоб додати деяку легітимність викраденню.

Фрідом Хаус виявив, що транснаціональні репресії стають нормальним явищем, зазначивши, що багато урядів використовували однакові методи для нападу на своїх критиків за кордоном.

Ці методи варіювали від прямого затримання до залякування в Інтернеті. Це викликає тривогу, він робить висновок, що "наслідки для транснаціональних репресій в цей час недостатні для запобігання подальшим зловживанням".

Ці тенденції придушення непокірних та недостатні наслідки не залишились непоміченими дисидентами в інших місцях. І для багатьох випадок у Білорусі викликав нові побоювання.

"Оскільки Китай і Росія старанно пропагують авторитаризм, лідери мають більше впевненості щодо безкарності у вчиненні порушень прав людини", - говорить Натан Лоу, гонконгський правозахисник, який перебуває у Лондоні.

"Можливо, мені тепер доведеться не лише уникати поїздок до країн, де Китай має хороші відносини, але також використовувати літаки, що літають над їх територією", - сказав він після затримання Протасевича в Білорусі.

 "Свободу для Романа Протасевича" написано на фургоні перед Посольством Білорусі в Берліні, Німеччина, понеділок, 24 травня 2021 року

Лоу - один із шести активістів у вигнанні, для якого поліція Гонконгу видала ордер на арешт відповідно до свого суперечливого закону про національну безпеку, який вимагає юрисдикції у всьому світі та дозволяє екстрадицію на материкову частину Китаю.
Чому наслідків настільки недостатньо для інших правопорушників? Тетяна Марголін, директор Євразії в Фондах відкритого суспільства, вважає, що це коктейль зі зростаючого світового авторитаризму та зростаючої байдужості до цих лідерів з боку громадян демократичних націй.
"Ми можемо сміливо стверджувати, що авторитарний потік просунувся по всьому світу, в тому числі в США за президентства Трампа", - говорить Марголін, вказуючи на те, що Дональд Трамп любить сильних людей у ​​таких країнах, як Росія та Саудівська Аравія.
"Громадян Заходу зараз менше турбує важке становище мігрантів, тому менше змушені проявляти симпатію до людей, які шукають притулку. Це призвело до імміграційної політики, яка ускладнює отримання статусу біженця та легше зіштовхує людей", - додає вона.
Друзі Трампа в Росії та Саудівській Аравії винні в одних з найгірших прикладів транснаціональних репресій за останні роки.
Нахабна поведінка двох російських оперативних працівників, які, як вважають, стоять за спробою вбивства у 2018 році колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його дочки в англійському місті Солсбері, є гарним свідченням того, наскільки Москва турбується про наслідки цих дій.
Пара дала майже глузливе інтерв'ю російському державному телебаченню незабаром після того, як їх визнали підозрюваними в отруєннях нервово-паралітичними речовинами, зробивши легковажні заяви про те, що вони є дослідниками собору, які лише у Великобританії відвідували історичне місто. Безліч доказів проти них свідчить про інше.
Кілька західних держав, включаючи США, ввели санкції проти російських компаній та приватних осіб та вислали російських дипломатів після нападу в Солсбері, хоча неясно, чи ці дії "засмутили" Москву.
"Я не думаю, що слово "безпека" стосується тих, хто є опозицією в Росії", - говорить Володимир Кара-Мурза, російський опозиційний політик, який за п'ять років двічі був отруєний у Москві.
Володимир Ашурков, інший опозиційний діяч, каже, що "ситуація з Романом Протасевичем - це, мабуть, кошмар кожного дисидента".
Виступаючи з Лондона, він додає, що "не сумнівається в тому, що російські спецслужби здатні вчинити вбивства", і висловлює занепокоєння тим, що Лукашенко "підняв його на новий рівень із застосуванням повідомлення про бомбу" - що турбує багатьох, хто побоюються, що одне авторитарне лідерство вдасться іншим.
Найгучнішим інцидентом за останні роки було, мабуть, вбивство саудівського дисидента Джамаля Хашоггі в Туреччині у 2018 році. Численні повідомлення вказували на внутрішнє коло спадкоємця принца Мохаммеда бін Салмана, але реальних розслідувань дій проти наймогутнішої людини Ер-Ріяда не проводилось.
Тодішнього президента Трампа критикували за ігнорування висновків ЦРУ про те, що бен Салман особисто керував вбивством.
Алі Аль-Ахмед, активний дисидент зі штату Вашингтон, говорить, що уникає подорожей, побоюючись бути "захопленим або вбитим".
"Це сталося з Джамалом, і це може статися і зі мною", - говорить він, додаючи, що поїздка в інші арабські країни не є можливою, оскільки він побоюється, що це можливість його "захопити та продати" назад уряду Саудівської Аравії.
Аль-Ахмед також пояснює, що навіть попри безпеку, яка повинна забезпечуватися життям у США, він все ще піддається залякуванню в Інтернеті.
"Люди звинувачують мене в тероризмі, мабуть, щоб змусити американців нервувати щодо мене і будувати справу, щоб мене заарештували та видали".

Демонстрант тримає плакат із зображенням саудівського журналіста Джамала Хашоггі та свічки під час акції біля консульства Саудівської Аравії в Стамбулі, 25 жовтня 2018 року


Попри те, що влада США знає, з якою бідою живе Аль-Ахмед, він каже, що "ми повинні бути реалістами". Він каже, що навіть такі країни, як США та Великобританія, які заявляють, що вони захисники прав людини, повинні мати "прагматичні" відносини з Саудівською Аравією.

"Якщо вони щось виграють від введення санкцій проти MBS, вони це отримають. Якщо їм потрібно підтримувати стосунки, вони будуть створювати навантаження, але застосовуватимуть санкції до менших дрібниць", - додає він.

Що можна зробити, щоб уряди Заходу дбали та діяли? Поки що дуже мало. Тенденція до більш орієнтованих на себе суспільств існує вже деякий час - і пандемія коронавірусу нічим не допомогла.

"Ми рухаємось до державоцентричного світогляду, що призвело до міграційної політики, яка більше цікавиться національною безпекою, ніж біженцями", - пояснює Шенккан.

Це замкнуте націоналістичне мислення означає, що важче змусити людей піклуватися про речі, які трапляються з іншими людьми. Марголін вважає, що арешт у Білорусі дуже скоро стане нецікавою новиною.

"У всьому світі обурення, але як довго це триватиме? Це замінить інша історія, і все в Білорусі повернеться до звичного стану. Міжнародне співтовариство повинно стояти поруч з народом Білорусі та забезпечувати, щоб цього не сталося," - каже аналітик.

Небезпечна ситуація, з якою стикаються політичні дисиденти, що живуть у вигнанні, навряд чи скоро покращиться. Поки західні лідери не виступлять із суттєвими позиціями проти таких країн, як Китай, Саудівська Аравія, Росія та багато інших, вигоди від захоплення політичного опонента з внутрішніх причин перевищуватимуть ризики.

І, на жаль, для людей, яких це найбільше стосується, цього не станеться, поки найбільші демократії світу ставлять права людини нижче економічних або стратегічних інтересів серед одних з найбільш гнітючих режимів на землі. 

за матеріалами CNN


Читайте також:

Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю


30.05.2021 1218
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18416
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1651
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1153
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2198
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3761
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1436

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1877

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

619

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1251

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1401
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

291
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

808
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24338
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

517
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

565
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

698
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1594
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7874
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

194
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

725
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1958 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

692