CNN: чому закордонна поїздка Байдена настільки унікальна і така важлива

Байден попереджає, що скаже Путіну "те, що хоче, щоб він знав", коли зустрінеться з ним у закордонному турі


Перша закордонна поїздка Джо Байдена на посаді президента настає в унікальний момент.

Жоден президент США ніколи не залишав меж країни з демократичними цінностями, які зазнали нападів так широко і системно вдома та за кордоном. Ця надзвичайна реальність ускладнить його місію «залікувати» травми епохи Дональда Трампа і переконати як ворогів, так і друзів у тому, що США відвойовують свою глобальну керівну роль назавжди.

Байден зустрічається з британським прем'єр-міністром Борисом Джонсоном у четвер перед самітом G7, робить зустріч з НАТО в Брюсселі, а потім проводить саміт з президентом Росії Володимиром Путіним у Женеві, який нагадає про найбільш напружені дні холодної війни.

"Ми дамо зрозуміти, що Сполучені Штати повернулися, а демократії світу стоять разом, щоб вирішити найскладніші виклики", - сказав Байден американським військам на авіабазі на сході Англії в середу.

Для Байдена демократія - це не просто якесь абстрактне поняття, яке американці відчувають лише тоді, коли кожні кілька років заходять у кабіну для голосування.

Це система, спосіб життя та набір правил та норм, які зробили США найсильнішою та найбагатшою країною в історії. Вільні, процвітаючі країни, відновлені та захищені США після Другої світової війни, зіткнулися з комуністичною тиранією у формі Радянського Союзу і підписали 70 років миру.

Ця мережа відкритих країн-однодумців також є ключем до глобальної могутності Америки. Якщо демократія зменшується за кордоном, це впливає і на США.


Нові виклики

Схід нової наддержави, Китаю, яка рішуче налаштована перекрити багатства та могутність США, стає серйозною загрозою демократії та пропонує потенційним автократам альтернативний шаблон влади однопартійного правління.

Росія - супротивник, з яким Байден зіткнеться в кінці європейської поїздки - втручалася в останні вибори в США, щоб допомогти Трампу, який, здавалося, часто просував свої закордонні інтереси над американськими.

Але найнезвичайнішою особливістю поїздки Байдена є те, що він не є американським президентом, який збирається протистояти тиранії за кордоном - це вже було раніше. Він гуртується з союзниками США в той момент, коли найбільша загроза демократії надходить із США.

Світ з жахом дивився на захоплення Капітолію США, організоване Трампом у січні. З того часу експрезидент налаштував мільйони американців проти демократії своїми фальшивими заявами про фальсифікацію виборів.

Депутати республіканських штатів швидко приймають законопроєкти, які ускладнюють голосування для всіх, крім їх власних прихильників, і полегшують фальсифікацію виборів. Принцип, згідно з яким виборці мають право вибирати власних лідерів, знаходиться під загрозою.

Метод Трампа підривати вибори, озброювати пропагандистське висвітлення новин, створювати фальшиві реалії, пропагувати дружбу та стигматизувати іммігрантів був до болю знайомий європейцям через власну історію, і як автократія знову приживається в колишньому Східному блоці.

Байден, який народився під час Другої світової війни, коли нацистська тиранія правила Європою і досяг повноліття в час холодної війни, визначив доленосний момент.

Часто він не здається настільки впевненим, що дрімаючий Захід може взяти верх над загрозами свободам та глобальним домінуванням його цінностей, які він сприймав як належне - особливо коли він говорить про Китай.

І навіть президенту Франкліну Рузвельту не довелося турбуватися про стан демократії вдома, коли він перетинав Атлантику на саміти під час Другої світової війни.

Вшановуючи Рузвельта, Байден у понеділок оприлюднить оновлену Атлантичну хартію з Джонсоном - документ, який FDR підписав із прем'єр-міністром війни Вінстоном Черчіллем, який створив основу Заходу.

Байден прагне пожвавити американські союзи, які десятиліттями поверталися до слави тієї епохи. Найстаріший президент в історії США дивиться в майбутнє.

"Я вважаю, що ми перебуваємо в точці перелому у світовій історії", - сказав Байден американським військам.

Він назвав "момент, коли нам доводиться доводити, що демократії не просто витримають, але вони будуть перевершувати, коли ми піднімемося, щоб скористатися величезними можливостями нового часу".

І він запропонував своїм колегам-лідерам застереження перед самітом G7 у ці вихідні на скелястому корнуольському узбережжі.

"Ми повинні дискредитувати тих, хто вважає, що вік демократії минув", - сказав Байден.

Нового президента США запевняють у теплій зустрічі. Зрештою, він не його попередник, який зневажав союзників, наприклад, як канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, віддав перевагу компанії автократів перед союзниками та насправді не вірив у Захід.

Але президентство Трампа та жахливий відхід колишнього президента від влади травмували багатьох друзів Америки за кордоном.

Це викликало певні сумніви в тому, що демократія може вижити в США. В приватному порядку дипломати країн-союзників визнають, що вони не до кінця впевнені, що Байден поклав край популістському націоналізму "Америка насамперед".

Деякі побоюються, що Трамп або новий президент за його образом можуть повернутися в січні 2025 року.

Частина обґрунтування поїздки Байдена полягає в тому, щоб заспокоїти нерви, які виникають із занепокоєнням щодо збереження влади США.

Європейським державам не потрібно домовлятися зі США щодо кожного питання політики. Але після зривів епохи Трампа, які перетворили Америку із сили глобальної стабільності на силу зриву, вони прагнуть стратегічної впевненості з боку Вашингтона.

"Що Президент Байден повинен зробити, це показати послідовність, довіру до обіцянок США і справді розглянути це як стабілізацію нашої мережі альянсів як в Європі, так і в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказала Хізер Конлі, старший віцепрезидент з питань Європи, Євразії та Арктики в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень на брифінгу.

"Наші союзники не повірять, що це відбудеться, поки протягом кількох виборчих циклів не побачать, що незалежно від адміністрації політика США дійсно бачить користь від союзів", - сказав Конлі.

за матеріалами СNN


10.06.2021 690
22.06.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка спробувала з’ясувати, скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Прикарпатті, чим вони забезпечені та як адаптувались до умов життя у новому середовищі.

1416
22.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка поцікавилась у місцевих жителів, які виїхали за кордон, як змінилося їхнє життя та дізналась чимало цікавої інформації.

1445
17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

1495
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

1482
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

1813
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1933

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

1465

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

3312

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

6251

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

12061
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

918
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

7525 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8861
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

6209
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6720
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

6312
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

6361
23.06.2021

Хоча останній рік був непростим для книжкового ринку, українські видавництва підготували вдосталь нових книжок і коміксів, на які варто звернути увагу на ярмарку, який відбувається з 23 по 27 червня.

228
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

7216
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

8097
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8934
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

8427 1