CNN: чому закордонна поїздка Байдена настільки унікальна і така важлива

Байден попереджає, що скаже Путіну "те, що хоче, щоб він знав", коли зустрінеться з ним у закордонному турі


Перша закордонна поїздка Джо Байдена на посаді президента настає в унікальний момент.

Жоден президент США ніколи не залишав меж країни з демократичними цінностями, які зазнали нападів так широко і системно вдома та за кордоном. Ця надзвичайна реальність ускладнить його місію «залікувати» травми епохи Дональда Трампа і переконати як ворогів, так і друзів у тому, що США відвойовують свою глобальну керівну роль назавжди.

Байден зустрічається з британським прем'єр-міністром Борисом Джонсоном у четвер перед самітом G7, робить зустріч з НАТО в Брюсселі, а потім проводить саміт з президентом Росії Володимиром Путіним у Женеві, який нагадає про найбільш напружені дні холодної війни.

"Ми дамо зрозуміти, що Сполучені Штати повернулися, а демократії світу стоять разом, щоб вирішити найскладніші виклики", - сказав Байден американським військам на авіабазі на сході Англії в середу.

Для Байдена демократія - це не просто якесь абстрактне поняття, яке американці відчувають лише тоді, коли кожні кілька років заходять у кабіну для голосування.

Це система, спосіб життя та набір правил та норм, які зробили США найсильнішою та найбагатшою країною в історії. Вільні, процвітаючі країни, відновлені та захищені США після Другої світової війни, зіткнулися з комуністичною тиранією у формі Радянського Союзу і підписали 70 років миру.

Ця мережа відкритих країн-однодумців також є ключем до глобальної могутності Америки. Якщо демократія зменшується за кордоном, це впливає і на США.


Нові виклики

Схід нової наддержави, Китаю, яка рішуче налаштована перекрити багатства та могутність США, стає серйозною загрозою демократії та пропонує потенційним автократам альтернативний шаблон влади однопартійного правління.

Росія - супротивник, з яким Байден зіткнеться в кінці європейської поїздки - втручалася в останні вибори в США, щоб допомогти Трампу, який, здавалося, часто просував свої закордонні інтереси над американськими.

Але найнезвичайнішою особливістю поїздки Байдена є те, що він не є американським президентом, який збирається протистояти тиранії за кордоном - це вже було раніше. Він гуртується з союзниками США в той момент, коли найбільша загроза демократії надходить із США.

Світ з жахом дивився на захоплення Капітолію США, організоване Трампом у січні. З того часу експрезидент налаштував мільйони американців проти демократії своїми фальшивими заявами про фальсифікацію виборів.

Депутати республіканських штатів швидко приймають законопроєкти, які ускладнюють голосування для всіх, крім їх власних прихильників, і полегшують фальсифікацію виборів. Принцип, згідно з яким виборці мають право вибирати власних лідерів, знаходиться під загрозою.

Метод Трампа підривати вибори, озброювати пропагандистське висвітлення новин, створювати фальшиві реалії, пропагувати дружбу та стигматизувати іммігрантів був до болю знайомий європейцям через власну історію, і як автократія знову приживається в колишньому Східному блоці.

Байден, який народився під час Другої світової війни, коли нацистська тиранія правила Європою і досяг повноліття в час холодної війни, визначив доленосний момент.

Часто він не здається настільки впевненим, що дрімаючий Захід може взяти верх над загрозами свободам та глобальним домінуванням його цінностей, які він сприймав як належне - особливо коли він говорить про Китай.

І навіть президенту Франкліну Рузвельту не довелося турбуватися про стан демократії вдома, коли він перетинав Атлантику на саміти під час Другої світової війни.

Вшановуючи Рузвельта, Байден у понеділок оприлюднить оновлену Атлантичну хартію з Джонсоном - документ, який FDR підписав із прем'єр-міністром війни Вінстоном Черчіллем, який створив основу Заходу.

Байден прагне пожвавити американські союзи, які десятиліттями поверталися до слави тієї епохи. Найстаріший президент в історії США дивиться в майбутнє.

"Я вважаю, що ми перебуваємо в точці перелому у світовій історії", - сказав Байден американським військам.

Він назвав "момент, коли нам доводиться доводити, що демократії не просто витримають, але вони будуть перевершувати, коли ми піднімемося, щоб скористатися величезними можливостями нового часу".

І він запропонував своїм колегам-лідерам застереження перед самітом G7 у ці вихідні на скелястому корнуольському узбережжі.

"Ми повинні дискредитувати тих, хто вважає, що вік демократії минув", - сказав Байден.

Нового президента США запевняють у теплій зустрічі. Зрештою, він не його попередник, який зневажав союзників, наприклад, як канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, віддав перевагу компанії автократів перед союзниками та насправді не вірив у Захід.

Але президентство Трампа та жахливий відхід колишнього президента від влади травмували багатьох друзів Америки за кордоном.

Це викликало певні сумніви в тому, що демократія може вижити в США. В приватному порядку дипломати країн-союзників визнають, що вони не до кінця впевнені, що Байден поклав край популістському націоналізму "Америка насамперед".

Деякі побоюються, що Трамп або новий президент за його образом можуть повернутися в січні 2025 року.

Частина обґрунтування поїздки Байдена полягає в тому, щоб заспокоїти нерви, які виникають із занепокоєнням щодо збереження влади США.

Європейським державам не потрібно домовлятися зі США щодо кожного питання політики. Але після зривів епохи Трампа, які перетворили Америку із сили глобальної стабільності на силу зриву, вони прагнуть стратегічної впевненості з боку Вашингтона.

"Що Президент Байден повинен зробити, це показати послідовність, довіру до обіцянок США і справді розглянути це як стабілізацію нашої мережі альянсів як в Європі, так і в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказала Хізер Конлі, старший віцепрезидент з питань Європи, Євразії та Арктики в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень на брифінгу.

"Наші союзники не повірять, що це відбудеться, поки протягом кількох виборчих циклів не побачать, що незалежно від адміністрації політика США дійсно бачить користь від союзів", - сказав Конлі.

за матеріалами СNN


10.06.2021 1043
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1473
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3013
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1119 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3314 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

112

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1021

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1197
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7426
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

228
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

282
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

705