Ну, а поки одні рахують голоси, інші підчищають політичне сміття. Агітацію, яка згідно з законом мала б повністю зникнути ще напередодні голосування, досі можна зустріти на стовпах та парканах – місцях аж ніяк не призначених для портретів та гасел.
І хоч здиранням плакатів мали б опікуватись ті, хто їх туди клеїв, нині цим змушені займатися комунальники та електрики.
Чому так і чи можна покарати байдужих до чистоти та законів політиків, з’ясовувала Тетяна Кухоцька.
По всій Україні стовпи, паркани та будинки за час виборів розквітли кольоровою політичною рекламою. Вибори пройшли проте політичні фарби зникли не скрізь.
Віктор Дундяк в Івано-Франківську працює у комунальній службі. Разом з підлеглими закінчує прибирати місто від політичної реклами.
Віктор Дундяк, начальник відділу технічного нагляду Єдиного розрахункового центру:
- Якщо вже агітуєте, то треба мати честь після того, як вибори закінчилися, якщо мають гроші на те, щоб заклеїти, то треба відводити якісь там сили та гроші на те, щоб очистити місто від цього.
Згідно з законом листівки, агітки та плакати мали прибрати самі партійці ще в ніч п’ятниці 26 жовтня. В одному з політичних штабів Херсона пишаються, що самостійно виконали закон.
Людмила Ломако, активіст партії:
- Очень много работы было, привлекали кроме официального автобуса мобильной группы, которая действовала от окружного штаба. Были еще в каждом городе сделаны группы из партийного актива. Причем обдиралось, снималось не только то все, что было на улице, но и вывозились все остатки агитационной продукции из общественных приемных.
Проте таких свідомих в Україні здається більше і не було. І очищення міст від політичної реклами залишається клопотом комунальників. Але деякі з них вже почали вмикати уяву. У донецьких прибиральників є навіть власне ноу-хау. Ось воно. Усі стовпи на центральних вулицях обтягнуті сіткою. На неї просто не можна розклеїти агітки. Максим Ровінський каже: вмикають уяву і розклейщики реклами. Саме через їхню винахідливість ще не вдалося місто очистити повністю.
Максим Ровінський, начальник Управління у зв’язках з громадськістю Донецької міськради:
- Если где-то осталась политическая агитация, то это можно отнести к талантам тех политических сил, которые они проявляли.
У Херсоні пішли ще далі. Керівник комунальників після виборів разом з правоохоронцями оформили протоколи на керівників штабів політичних партій, за розклейку агітації в невстановлених місцях. Але це все-одно не допомогло. Мешканцям міста до цих пір про кандидатів нагадують плакати на стовпах та будинках.
Калюжний Олександр, начальник управління комунального господарства міста Херсон:
- Силами подрядчиков, силами коммунальных служб была налажена уборка этой агитации. Должен сказать, что агитация была расположена не только в обозначенных местах. Были составлены протоколы за размещение предвыборной агитации в неположенном месте. Были заклеены и столбы и заборы.
Комунальника ображає, що політичні сили так і не прибрали за собою. Проте найбільше на це жаліються енергопостачальники. Адже згідно з законом опори з ліхтарями належать підприємству, що освітлює вулиці. А стовпи на цих виборах були чи не найпопулярнішим місцем для розклейки.
Юрій Волошанський, директор КП "Івано-Франківськ Міськсвітло":
- Не змивається, особливо це дуже погано на металевих опорах. Треба дротяною щіткою відчистити і фарбувати. Це отак, якщо реального говорити, на одну металеву опору двоє чоловік повинні затратити півгодини часу.
Зараз електрики паралельно з лагодженням дротів займаються і очищенням міст.
Юрій Волошанський, директор КП "Івано-Франківськміськсвітло":
- І це все є наші витрати, окремо це нам ніхто не компенсує. Ми паралельно, наприклад, електромонтери їдуть в якийсь двір усувати пошкодження, і ми їм додатково даємо цей об’єм робіт. Звичайно, що вони весь цей план, який ми їм даємо на день, вони не довиконують, тому що їм ще треба відлучатись на очищення листівок.
І якщо ще місяць тому одні клеїли політичну рекламу ось так. То тепер комунальники усієї країни, згадуючи вибори не добрими словами, здирають листівки ось так.