Міністерство освіти не перестає тішити новаціями. Тепер взялися за школярів. Нещодавно освітяни отримали міністерський наказ: «Вжити заходів для переходу усіх загальноосвітніх навчальних закладів на однозмінний режим роботи». Але як це зробити - ніхто не сказав.
Впродовж останніх 7 років в Івано-Франківську є прогрес у зменшенні шкіл із класами, які навчаються у другу зміну. Цьому сприяє статистика щорічного зменшення кількості учнів, оптимізація мережі, удосконалення розкладу занять тощо. Проте в місті залишаються школи, які від учнів «тріщать по швам», і щоби виконувати навчальний план загальноосвітні заклади мусять працювати в дві зміни. Це 10 загальноосвітніх навчальних закладів Івано-Франківської міської ради серед яких спеціалізована школа № 1, спеціалізована школа № 11, ЗОШ № 10, ЗОШ № 18, ЗОШ № 22, ЗШ № 13, Хриплинська ЗШ та ЗШ № 6.
«По мірі можливості питання буде вирішуватися. В проекті програми «Освіта міста 2012-2015» передбачене розв’язання питання щодо навчання в дві зміни. Вже з першого вересня цього року учнів СШ № 1 буде переведено на однозмінне навчання. Сподіваємось, що в наступному році буде відкрито нове приміщення Хриплинської школи і таким чином там теж зникне друга зміна» - говорить заступник начальника міського управління освіти Світлана Уварова.
А ще, освітяни повинні знайти вихід із законодавчої «виделки». Згідно з Законом України «Про освіту», батьки мають вільне право вибирати навчальний заклад для своїх чад. З іншого боку є рішення Івано-Франківського міськвиконкому, яке закріпило за кожною школою міста певну територію – створено такий собі сектор обслуговування. Тож батьки можуть апелювати як до одного документа, так і до іншого.
«В нас є школи, які знаходяться поруч одна з одною. Це, наприклад, загальноосвітні школи № 22 і № 19. 22-а школа – найбільша в місті за кількістю учнів – 1441 учень навчався в цій школі в травні 2011 року. Проектна потужність 19-ї школи розрахована більш як на 1200 дітей, а навчалося в ній у минулому навчальному році всього-навсього 572 дітей. Є проблема? Звичайно, що є. Адже школи знаходяться поруч - розповідає пані Світлана. - Схожа ситуація і в мікрорайоні Пасічна. Там 18-та школа має повну другу зміну, а 24-та працює на пів потужності. А батьки чомусь надають перевагу 18 школі. Батьки причин не пояснюють і говорять що будуть ходити тільки у 18-ту школу. Сказати, що 24 школі гірший педагогічний колектив чи умови навчання ми не можемо, бо це не так!».
Таким чином, склалася ситуація, коли одна школа переповнена учнями, а інша недобирає дітей. І батьківське право обирати навчальний заклад для своєї дитини не забереш. Теоретично, якщо жорстко керуватися рішенням міськвиконкому, то проблеми з «двозмінною» саме в цих двох випадках мали б усунутися. Адже кожна школа обслуговувала би виключно закріплену за нею територію. Але ж батьки на це підуть. Та й примусове переведення дітей в інші школи батьки не потерплять – відразу будуть протести.
Але крім суб’єктивних, є й ще об’єктивні причини навчання в дві зміни. По-перше – це поділ класів при вивчені певних предметів в школах, що тягне за собою потребу у додатковій кількості приміщень. По-друге, діє санітарна вимога, згідно з якою кількість учнів в класі не повинна перевищувати 30-ти чоловік. Звідси і потреба шкіл у додаткових приміщеннях. А якщо таких немає, на виручку приходить «двозмінка».
Тепер освітяни міста ще раз проводять аналіз мережі закладів, які навчаються у дві зміни, і на його підставі розробляють план-графік поетапного переведення таких шкіл в одну зміну.