Чи може християнин копати картоплю в неділю?

 

/data/blog/115822/9a383b50ac98dee76bce8f91fb396a21.jpg

 

Це питання, здається, має просту відповідь. Неділя - день Господа, про яке Він ясно і зрозуміло говорить у третій заповіді: Пам'ятай день Господній. Але сьогодні навіть це питання чомусь викликає суперечки серед віруючих.

 

Кінець літа і перша половина вересня - це «час картоплі». Щоб зібрати «другий хліб», нерідко потрібні великі зусилля. І, хоча, здається, ця справа має турбувати тільки жителів сіл, вона зачіпає також і міста. Студенти і робоча молодь, серед яких багато католиків, повертаються в свої рідні місця з міста, щоб допомогти рідним викопати картоплю. І це тільки один з прикладів.

 

Саме копання картоплі - справа хороша, але, як і будь-яка необов'язкова робота, відповідно до третьої заповіді, не може виконуватися в неділю.

 

Як виявилося, не всі католики так вважають. В одному з сіл я чула версії, що копати картоплю можна, оскільки "це не робота, а збір врожаю», так як «місцевий настоятель дозволив», «можна копати після 9 ранку, коли відправиться перша Літургія, при цьому можна в ній і не брати участь », або« можна копати тільки після того, як взяв участь в недільній святій Літургії ». Де ж правда? На питання погодився відповісти о. Аркадій Кулях OCD.

 

«Воскресіння - святий день»

«Про вшанування та переживання неділі Катехизм Католицької Церкви пише в номерах 2168 - 2195. Номер 2185 говорить, що" в неділю і святкові дні віруючі повинні утриматися від робіт і занять, які заважають віддавати належну шану Богові, переживати властиву для дня Господнього радість, виконувати справи милосердя і відпочивати як духовно, так і фізично "», - зазначив священик.

 

"Церква вчить також, що" допускаються дії, пов'язані з сімейними обов'язками або з послугою заради великої суспільної користі, якщо тільки це не веде до шкідливих звичок щодо святкування неділі, сімейного життя і здоров'я "(пор. Компендіум Катехизму Католицької Церкви, 453)» , - розповів о. Аркадій кулях.

 

Необов'язкову роботу в неділю, по коментаря, не можна виправдати участю в ранковій Літургії.

 

«Хтось міг би помилкою вважати, що заради вшанування Бога в неділю досить взяти участь в Службі Божій, краще з самого ранку, а пізніше зайнятися чим завгодно. Неділя - це святий день, день відпочинку і відновлення духовних і фізичних сил, зустрічі з родиною та близькими людьми і зростання в християнській любові у всіх її вимірах, день єднання з Богом і ближніми. Віруючий, який жадає по-справжньому спілкуванню з Богом і поглиблення свого духовного життя, сам буде прагнути утриматися в неділю від усього, що не сприяє ціій меті », - підкреслив священик.

 

Можна копати картоплю в неділю?

«Риття картоплі, а ще раніше її посадка - це для більшості тих, хто вирощує" другий хліб ", турбота про життя, не тільки своє, а й всієї родини, рідних або близьких людей. Трапляються ситуації, коли дійсно неможливо зібрати урожай в будні дні, наприклад, діти або онуки не можуть ніяк приїхати до улюблених мами і тата чи бабусі і дідусі в інший день, а вони самі захворіли або вже не мають сили працювати. В такому випадку можна вважати, що копання в неділю - це необхідність (немає інших можливостей, наприклад, не вистачає коштів, щоб найняти когось протягом тижня) », - зауважив о. Аркадій Кулях.

 

«Проте не можна виправдати порушення третьої Божої заповіді, якщо хтось відкладає копання картоплі чи іншу роботу саме на неділю, хоча може зробити це в будній день. Гріхом є не тільки необов'язкова робота в неділю, але і лінь взагалі », - додав священик.

 

Також християнам не варто забувати, що в неділю треба обов'язково брати участь в Службі Божій, не дивлячись на форс-мажорні ситуації, які вимагають виконання роботи.

 

Кожен наш вчинок, за словами священика, потрібно розглядати з трьох сторін - з точки зору на предмет вчинку, за його метою і на обставини в яких вчинок був здійснений.

 

«Якщо всі три елементи людського вчинку - хороші, тоді і вчинок вважається хорошим. Буває, однак, і так, що предмет вчинку хороший (наприклад, робота, допомога іншим), але обставини знижують його моральну цінність (наприклад, необов'язкова робота в неділю). Найгірше, коли моральна цінність вчинку знищується або зменшується метою (наприклад, хтось допомагає ближньому напоказ або робить щось, щоб показати зневагу до віри або особи) », - зауважив священик.

 

Неділя - це не тільки день відпочинку, який Бог визначив для кожного з нас; це ще одна можливість, щоб сім'я зібралася разом. Спільна участь у Святій Літургії, а також відпочинок з рідними - ось що може не тільки посприяти духовному розвитку кожного члена сім'ї, але також посилити любов, повагу і взаєморозуміння в ній.

 

Отець Аркадій Кулях згадує свідоцтво Папи на пенсії Бенедикта XVI, який підкреслював, що «Воскресіння в його родині завжди було справою принциповою»:

«Воскресіння починалося вже в суботу після полудня. Батько читав нам недільні літургійні тексти з дуже популярної на той час книжки, в якій вони пояснювалися (...). На наступний день ми йшли на месу (...), а пізніше в будинку, важливий був, звичайно, спільний великий обід. Ми також багато співали разом (...). Співала вся сім'я. Це незабутні моменти. Пізніше ми, звичайно, гуляли. Ми жили недалеко від лісу, і прогулянка по лісі була гарною: пригоди, ігри тощо. Одним словом, об'єднувало нас одне серце і одна думка, багато спільних переживань, навіть в дуже важкі часи війни (...) панувала між нами взаємна любов, радість з простих речей ».

 

Таким чином, неділя - це особливий день, який потрібно в першу чергу присвятити відпочинку і спогляданню Бога, і, якщо дійсно немає форс-мажорних обставин, не можна копати картоплю, так само як і не можна робити будь-яку необов'язкову роботу.

 

Християнський портал КІРІОС, за матеріалами catholicby


13.09.2016 6190 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

663
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2265
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1996
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2022
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6060 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2305 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

180

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

993

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

993

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1248
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

474
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1935
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3832
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26355
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

424
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10338 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7881
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

431
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

273
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

430
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

512
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1445