Чи може християнин копати картоплю в неділю?

 

/data/blog/115822/9a383b50ac98dee76bce8f91fb396a21.jpg

 

Це питання, здається, має просту відповідь. Неділя - день Господа, про яке Він ясно і зрозуміло говорить у третій заповіді: Пам'ятай день Господній. Але сьогодні навіть це питання чомусь викликає суперечки серед віруючих.

 

Кінець літа і перша половина вересня - це «час картоплі». Щоб зібрати «другий хліб», нерідко потрібні великі зусилля. І, хоча, здається, ця справа має турбувати тільки жителів сіл, вона зачіпає також і міста. Студенти і робоча молодь, серед яких багато католиків, повертаються в свої рідні місця з міста, щоб допомогти рідним викопати картоплю. І це тільки один з прикладів.

 

Саме копання картоплі - справа хороша, але, як і будь-яка необов'язкова робота, відповідно до третьої заповіді, не може виконуватися в неділю.

 

Як виявилося, не всі католики так вважають. В одному з сіл я чула версії, що копати картоплю можна, оскільки "це не робота, а збір врожаю», так як «місцевий настоятель дозволив», «можна копати після 9 ранку, коли відправиться перша Літургія, при цьому можна в ній і не брати участь », або« можна копати тільки після того, як взяв участь в недільній святій Літургії ». Де ж правда? На питання погодився відповісти о. Аркадій Кулях OCD.

 

«Воскресіння - святий день»

«Про вшанування та переживання неділі Катехизм Католицької Церкви пише в номерах 2168 - 2195. Номер 2185 говорить, що" в неділю і святкові дні віруючі повинні утриматися від робіт і занять, які заважають віддавати належну шану Богові, переживати властиву для дня Господнього радість, виконувати справи милосердя і відпочивати як духовно, так і фізично "», - зазначив священик.

 

"Церква вчить також, що" допускаються дії, пов'язані з сімейними обов'язками або з послугою заради великої суспільної користі, якщо тільки це не веде до шкідливих звичок щодо святкування неділі, сімейного життя і здоров'я "(пор. Компендіум Катехизму Католицької Церкви, 453)» , - розповів о. Аркадій кулях.

 

Необов'язкову роботу в неділю, по коментаря, не можна виправдати участю в ранковій Літургії.

 

«Хтось міг би помилкою вважати, що заради вшанування Бога в неділю досить взяти участь в Службі Божій, краще з самого ранку, а пізніше зайнятися чим завгодно. Неділя - це святий день, день відпочинку і відновлення духовних і фізичних сил, зустрічі з родиною та близькими людьми і зростання в християнській любові у всіх її вимірах, день єднання з Богом і ближніми. Віруючий, який жадає по-справжньому спілкуванню з Богом і поглиблення свого духовного життя, сам буде прагнути утриматися в неділю від усього, що не сприяє ціій меті », - підкреслив священик.

 

Можна копати картоплю в неділю?

«Риття картоплі, а ще раніше її посадка - це для більшості тих, хто вирощує" другий хліб ", турбота про життя, не тільки своє, а й всієї родини, рідних або близьких людей. Трапляються ситуації, коли дійсно неможливо зібрати урожай в будні дні, наприклад, діти або онуки не можуть ніяк приїхати до улюблених мами і тата чи бабусі і дідусі в інший день, а вони самі захворіли або вже не мають сили працювати. В такому випадку можна вважати, що копання в неділю - це необхідність (немає інших можливостей, наприклад, не вистачає коштів, щоб найняти когось протягом тижня) », - зауважив о. Аркадій Кулях.

 

«Проте не можна виправдати порушення третьої Божої заповіді, якщо хтось відкладає копання картоплі чи іншу роботу саме на неділю, хоча може зробити це в будній день. Гріхом є не тільки необов'язкова робота в неділю, але і лінь взагалі », - додав священик.

 

Також християнам не варто забувати, що в неділю треба обов'язково брати участь в Службі Божій, не дивлячись на форс-мажорні ситуації, які вимагають виконання роботи.

 

Кожен наш вчинок, за словами священика, потрібно розглядати з трьох сторін - з точки зору на предмет вчинку, за його метою і на обставини в яких вчинок був здійснений.

 

«Якщо всі три елементи людського вчинку - хороші, тоді і вчинок вважається хорошим. Буває, однак, і так, що предмет вчинку хороший (наприклад, робота, допомога іншим), але обставини знижують його моральну цінність (наприклад, необов'язкова робота в неділю). Найгірше, коли моральна цінність вчинку знищується або зменшується метою (наприклад, хтось допомагає ближньому напоказ або робить щось, щоб показати зневагу до віри або особи) », - зауважив священик.

 

Неділя - це не тільки день відпочинку, який Бог визначив для кожного з нас; це ще одна можливість, щоб сім'я зібралася разом. Спільна участь у Святій Літургії, а також відпочинок з рідними - ось що може не тільки посприяти духовному розвитку кожного члена сім'ї, але також посилити любов, повагу і взаєморозуміння в ній.

 

Отець Аркадій Кулях згадує свідоцтво Папи на пенсії Бенедикта XVI, який підкреслював, що «Воскресіння в його родині завжди було справою принциповою»:

«Воскресіння починалося вже в суботу після полудня. Батько читав нам недільні літургійні тексти з дуже популярної на той час книжки, в якій вони пояснювалися (...). На наступний день ми йшли на месу (...), а пізніше в будинку, важливий був, звичайно, спільний великий обід. Ми також багато співали разом (...). Співала вся сім'я. Це незабутні моменти. Пізніше ми, звичайно, гуляли. Ми жили недалеко від лісу, і прогулянка по лісі була гарною: пригоди, ігри тощо. Одним словом, об'єднувало нас одне серце і одна думка, багато спільних переживань, навіть в дуже важкі часи війни (...) панувала між нами взаємна любов, радість з простих речей ».

 

Таким чином, неділя - це особливий день, який потрібно в першу чергу присвятити відпочинку і спогляданню Бога, і, якщо дійсно немає форс-мажорних обставин, не можна копати картоплю, так само як і не можна робити будь-яку необов'язкову роботу.

 

Християнський портал КІРІОС, за матеріалами catholicby


13.09.2016 7179 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

857 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1609
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

218

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

446

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

386

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

858
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

628
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

671
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

959
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1072
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

672
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6255
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1748
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31762 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1543
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

756 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

720