Чи душа по своїй природі є тілом?

 

Центральною темою нашої сьогоднішньої та всіх наступних дискусій буде – «людина». Людина, як жива розумна істота, людина у відношенні до інших істот, а також людина у своєму відношенні до Першопричини всього, тобто до Бога.


По скільки людина це дві складові: духовна і тілесна, то почнемо наші роздуми про людську природу з духовної її складової яку ми називаємо душею. У свою чергу всі наші дискусії на тему «душа» ми поділимо на дві частини: перша це душа сама у собі, а друга це душа поєднана з тілом.

 

Питання нашої сьогоднішньої дискусії звучить так: чи душа по своїй природі є тілом.

 

Отож з цим запитанням звертаюся до отця Йосафата зі Згромадження Воплоченого Слова.


о. Йосафат:

Щоб досліджувати природу душі необхідно почати з  припущення, що душа це першопричина життя у всіх живих істотах, що нас оточують. Життя у свою чергу проявляється у своїй подвійній здатності: розуміти і рухатися. Стародавні філософи, що не могли піднятися вище образної уяви, вважали, що причиною цих здатностей є тіло, а також стверджували, що тільки тіло є реальним і що поза тілом нічого не існує. На основі цього вони говорили, що душа є тілом.

Неправдивість такого твердження можна довести багатьма способами, але ми використаємо тільки один аргумент, який завдяки своїй універсальності та достовірності демонструє те, що душа не є тілом. Очевидно, що не все, що є причиною життєвих функцій є душею, інакше око було б душею, бо воно є причиною зору; теж саме можемо сказати про інші органи. Ми ж кажемо, що душа це першопричина життя. Отож, хоча деякі члени тіла у певному розумінні можуть бути причиною життя, як наприклад серце є причиною життя у тварин, однак ні воно, ні будь-який інший орган ніколи не може бути першопричиною життя. Є отже доведено, що тілу, як такому не належить бути ні причиною життя, ні живим буттям: інакше кожне тіло було б живим або причиною життя. Отож, якщо якесь тіло є живим або причиною життя, то це завдяки тому, що воно є саме цим тілом. А кожне буття є тим чим воно є завдяки причині, яка називається її актом (або сутністю). Тому душа, яка є першопричиною життя не є тілом, але актом тіла: так як тепло, що є причиною нагрівання не є тілом, але актом (або властивістю) тіла.

Душа є рушійним елементом тіла. Але неможливо щоб причина руху була нерухомою. Також здається що ніщо не може спричинитися до руху, якщо у свою чергу не є рухомим, бо ніхто не може дати того чого немає, як наприклад не гаряча річ не нагріває. Якби існувала нерухома причина руху, то вона б спричинила вічний і рівномірний рух, як це доводить Аристотель: а це не підтверджується у русі тварин, причиною якого є душа. Тому душа є рухомою. А кожна рухома причина руху є тілом. Тому виходить, що душа є тілом?

о. Йосафат:

Навіть коли все що рухається, отримує цей рух від іншого, не можна однак таким чином продовжувати до безкінечності, і тому необхідно визнати, що не кожна причина руху є рухомою. Якщо рухатися означає ніщо інше як перехід від потенції до акту, то той що рухає дає те що має тому кого рухає. Отож, як каже Арістотель, існує повністю нерухома причина руху за своєю природою, яку він у своїй «Фізиці» називає нерухомим мотором, а для Томи Аквінського це є ніщо інше як Бог. І ця причина здатна спричинити рівномірний рух. Але є також інші мотори, які підпорядковані руху не по своїй природі, але  непрямо, через що не є причиною рівномірного руху. Душа є одним із них. Є також ще інші мотори, які підпорядковані руху в силу своєї природи – це тіла. Але тому що стародавні філософи натуралісти не вірили в існування нічого іншого крім тіл, вважали, що кожна причина руху має бути рухомою і що душа по своїй природі підпорядкована руху і тому є тілом.

Будь-яке пізнання відбувається завдяки подібності. Але не можливо щоб тілесне було подібне до безтілесного. Тому, якщо душа не була б тілесною, то не могла б пізнати матеріальних речей, чи не так?

о. Йосафат:

Немає необхідності, в тому щоб образність речі, яку пізнається, актуально знаходилася у тому хто її пізнає. Вистачає, якщо вона там знаходиться у потенції. Тому колір не актуально, а потенційно знаходиться на зіниці ока. Отже не є необхідним, щоб образність матеріальних речей актуально знаходилась в есенції душі, а тільки потрібно щоб душа потенційно могла їх сприйняти. Але постільки стародавні натуралісти не могли зрозуміти різниці між актом і потенцією, то вважали, що душа є тілом, бо може пізнавати тіла, а також що складається з тих самих елементів що й тіла завдяки чому може пізнавати всі тіла.

Але необхідно щоб відбувся контакт між мотором і тим кого він рухає. А контакт можливий тільки між тілами. Тому, якщо душа рухає тіло, то вона також має бути тілом.

о. Йосафат:

Є два види контакту: кількісний контакт і віртуальний контакт. У першому випадку контакт можливий тільки між тілами. У другому безтілесне буття може контактувати з тілом і рухати його.

Ми дискутували над питанням: чи душа є тілом і дійшли висновку, що не все, що є причиною життєвих функцій є душею. Душа це першопричина життя. Отож, хоча деякі члени тіла у певному розумінні можуть бути причиною життя, як наприклад серце, однак ні воно, ні будь-який інший орган ніколи не може бути першопричиною життя. Тілу, як такому не належить бути ні причиною життя, ні живим буттям: інакше кожне тіло було б живим або причиною життя. Отож, якщо якесь тіло є живим або причиною життя, то це завдяки тому, що воно є саме цим тілом. А кожне буття є тим чим воно є завдяки причині, яка називається її актом (або сутністю). Тому душа, яка є першопричиною життя не є тілом, але актом тіла: так як тепло, що є причиною нагрівання не є тілом, але актом (або властивістю) тіла.

Автор: Василь Цідило


15.08.2012 Василь Цідило 1874 3
Коментарі (3)

Олекса 2012.08.15, 14:55
Ну яка ж це дискусія? Одні копіпасти о. Йосафата...
М.М.М.М.М.М.М 2012.08.29, 22:19
Отче(Ви самі себе так назвали),Вихщча зрозуміли що сказали? А тепер поставте себе на рівеннь своїх прихожан ,що вони з цього зрозуміють? Невже ВИ ьакі розумні?
М.М.М.М.М.М.М 2012.08.29, 22:27
вибачаюсь за помилки при вводі ісказило
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

513
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1095
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1178
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1608