Чи бувають ліки в аптеках Івано-Франківська підробленими?

Від початку року в Україні зафіксовані понад два десятки випадків продажу підроблених медичних препаратів. Ця проблема не обійшла стороною й Галичину. В Івано-Франківську нещодавно зафіксовані два випадки продажу фальсифікованих медичних препаратів. Зрозуміло, що таких злочинів насправді значно більше. Адже підробка медичних препаратів – вигідний спосіб заробляти гроші. Підробляють різні ліки. Але, найбільше підробляються ті ліки, які входять до топ десятки найбільш рекламованих по телебаченню та в інших ЗМІ.
 
Минулого тижня в Івано-Франківську відбулося засідання в прес-центрі «Вектор» на тему «Підроблені ліки в аптеках Галичини». Доповідачами перед журналістами виступили: Надія Шпур, начальник  Івано-Франківської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, депутат Івано-Франківської міської ради, В. Чорноус, Іван Венгринюк, комерційний директор фармацевтичної компанії «Іва-Фарм” та Андрій Микитин, заступник голови правління всеукраїнської Коаліції ВІЛ-сервісних організацій України. Доповідачів на цю прес-конференцію було обрано на круглому столі, що відбувся попередньо 4 березня.
 
А ще перед тим Коаліцією ВІЛ-сервісних організацій України було проведено опитування в Івано-Франківську, у Львові та в Тернополі на предмет виявлення підроблених медичних препаратів.
 
Власники аптечних мереж не заперечують фактів того, що окремі продавці чи завідуючі їх аптек самостійно можуть збувати фальсифікат в їх установах. Такі випадки можуть бути зафіксовані відповідними службами, що беруть ліки на аналіз. Проте, як свідчить практика, ця процедура носить більше формальний характер. І відповідно ліки, які вибірково забираються на аналіз, не дають справжньої цифри зловживань в цій галузі. А це головним чином пов’язано з тим, що не поступають скарги від пацієнтів та лікарів, щоб сфокусувати перевірку на певних препаратах, від слідкувати їх походження та можливі шляхи легалізації.
 
Тим часом декотрі лікарі щиро зізнаються в тому, що неодноразово хворі скаржилися їм на не ефективність лікарських середників, придбаних в аптечних заклад в тому числі й у тих кіосках, які розміщені в лікарнях. Найбільше підробляють знеболюючі препарати, антибіотики, противірусні, препарати для лікування шлунково-кишкових та серцевих недуг, а також хвороб печінки та підшлункової залози. Часто хворі помічають, що звичний для них препарат яким вони користувалися впродовж довшого часу не діє. Лікарі в таких випадках радять придбати інші ліки. Здебільшого шкоди здоров’ю тих, хто придбав фальсифіковані ліки, немає. Але цінні компоненти замінюють анальгіном або ще чимось на зразок нього. Отож куплений препарат фактично не діє.
 
«За статистикою ВООЗ, неякісні ліки в Україні становлять 1,2 %, підроблені – 0,01 %, - твердить Надія Шпур. - При цьому в Івано-Франківській області було виявлено лише одну підроблену назву медпрепарату. Йдеться, зокрема, про лікарський препарат на основі панкреатину «Мезим», який активно рекламується по телебаченню як ефективний засіб від шлунково-кишкових розладів».
 
Фальсифіковані ліки завозять до Івано-Франківська з Києва, Львова та Харкова. Встановити безпосередніх постачальників майже неможливо. Адже ліки переходять через багато посередницьких структур. Як заявляє колишній інспектор за контролем щодо обігу лікарських засобів у області Марія Дикан, шляхи обігу фальсифікованих медпрепаратів на рівні аптеки чи медичної лабораторії не встановиш: “Це і в аптеці важко, і в лабораторії важко. Ті особи, які підробляють ліки, з кожним роком купують дорожче обладнання. Вони удосконалюються, покращують кваліфікацію”.
 
 
Представники товариства захисту прав споживачів повідомляють, що скарг від населення щодо придбання фальсифікованих препаратів практично не поступає. Це пов’язано з тим, що немає інформаційної кампанії, а також з урізаними правами самих товариств. Так представники згаданої установи нарікають на те, що вони на кожну скаргу для реагування повинні отримувати погодження з їх головного офісу у Києві і тільки тоді приступати до перевірки, причому попередньо повідомивши аптеку в 10 - ти денний термін.
 
Депутат Івано-Франківської міськради, юрист Володимир Чорноус вважає, що протидіяти фальшуванню мадпрепартів треба на законодавчому рівні. Він, зокрема, обурений тим, що штрафи за порушення ліцензійних умов аптечними закладами навіть в разі виявлення порушень прив’язані не до мінімальної зарплати, а до неоподаткованого мінімуму доходів громадян, тобто вони кратні цифрі 17 гривень. Звичайно оплатити такі штрафи власникам не так вже й накладно.
 
Надія Шпур навела статистику правопорушень, виявлених держінспекцією впродовж минулого року на Прикарпатті. Так в результаті проведених перевірок було вивалено 225 фактів невідповідності матеріально-технічної бази фармацевтичних закладів встановленим нормативам, 153 факти недотримання в таких закладах санітарних норм та гігієнічних нормативів, 150 фактів недотримання умов зберігання лікарських препаратів, 66 фактів реалізації медичних препаратів, термін придатності яких закінчився, 49 випадків здійснення торгівлі ліками особами, кваліфікаційний рівень яких не відповідає встановленим стандартам і 3 факти реалізації медпрепаратів особами без спеціальної освіти, 16 фактів продажу незареєстрованих і 15 - заборонених до реалізації лікарських препаратів, 5 фактів не відповідності ліків маркуванню на упаковках та інші.
 
«Рекламу ліків та біоактивних добавок необхідно заборонити – такий рецепт вбачає у вирішенні проблематики Іван Венгринюк, представник фармацевтичної кампанії, який має 40 років стажу роботи в цій галузі. – А ще, треба зобов’язати продавати всі ліки за рецептами, тоді буде порядок. А так ми стикаємося з самолікуванням на кожному кроці».
 
І. Венгринюк входить до керівних органів всеукраїнської асоціації фармацевтів, і заявляє, що українські фармацевтичні заводи нічим не гірші за іноземні. Проблема полягає в тому, що часто під впливом реклами в ЗМІ у людей спрацьовує так званий ефект плацебо, коли людина психологічно налаштовує себе на думку, що дорогі, проте розрекламовані імпортні ліки є більш ефективними, ніж дешеві вітчизняні і тоді ефективність генериків значно зменшується. Як стверджує І.Венгринюк, доля впливу ефекту плацебо становить до 40%.
 
«Треба залучати до більш активної роботи в протидії поширенню підроблених ліків громадські організації, -переконаний Андрій Микитин, представник недержавного сектору.
- Люди часто не знають, як діяти у випадках придбання неякісних ліків, куди скаржитися. Зрештою, немає позитивних історій, аби люди домоглися компенсації чи бодай повернення коштів за ліки, які не діють».
 
Постачання аптек фальсифікованими чи неякісними ліками поставлене на широку ногу. Участь у ньому беруть і підпільні виробництва, де ведеться розфасовка фальсифікату в упаковки відомих брендів, і міжнародні перевізники, і певні зарубіжні фірми і, очевидно, корумповані українські чиновники. Плюс недобросовісні лікарі, для яких наповнення власних гаманців стоїть вище за клятву Гіппократа. І все разом в кінцевому підсумку повсякденно і повсякчасно створює масові реальні загрози здоров’ю української нації.
 
 

Василь Хом’як, «ОстроВ»


16.03.2011 Василь Хом’як 2400 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580