Чому влада намагається максимально збільшити споживання газу?

Зазвичай перед початком опалювального сезону та по його завершенню щороку гостро піднімається питання про вибір між централізованим та індивідуальним опаленням.

Про це пише Фіртка із посиланням на Галичину.

Влада закликає населення переходити на індивідуальне опалення та пропонує співфінансування, зокрема 50 тис гривень на одну квартиру. Жителі обласного центру Прикарпаття відстоюють систему централізованого теплопостачання та виступають проти повного переходу до локального обігріву в багатоповерхівках. Чому?

При підключенні індивідуального опалення в багатоквартирних будинках виникає ряд технічних, фінансових, екологічних та соціальних проблемних питань, які пов’язані з небезпекою для життя та здоров’я людей.

Будинки, які влада примусово переводить на індивідуальне опалення, розташовані в старих житлових фондах, які були спроектовані під централізоване опалення.

Такі будинки проєктувалися винятково для використання газу з метою приготування їжі та вони не готові для збільшення навантаження при встановленні індивідуальних систем опалення.

В Україні деякі міста відмовляються від централізованого опалення, тоді як європейські країни розвивають централізоване теплопостачання.

Європейські країни за останні десятиріччя зіткнулися з питаннями, дуже подібними до тих, що зараз постають перед Україною. Замість відмови від існуючої централізованої системи опалення, європейські країни провели утеплення житлових будинків, модернізацію теплових мереж і теплогенеруючого обладнання. Якщо зараз остаточно відмовитися від централізованого опалення, то зворотнього шляху для міста Івано-Франківськ уже не буде! Система централізованого опалення буде зруйнована. Україна ще має можливість звернути з цього хибного шляху на той, яким пішли країни ЄС. Для цього потрібно модернізувати котельні, мережі та як наслідок знизити втрати тепла й підвищити ефективність роботи центрального опалення. Це дасть змогу споживачам отримувати своєчасно якісні послуги за помірними цінами.

Останнім часом усе більше країн у світі ухвалюють рішення заборонити використання газу як джерела енергії для індивідуального опалення в багатоповерхових будинках в межах міста. Це рішення мотивоване екологічними причинами, а саме: з метою зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу.

Наша ж влада дозволила перехід на індивідуальне опалення.

Опалювання будинків та квартир у щільно населених містах є одним з найбільших джерел викидів вуглецю в атмосферу. Крім того, газ є нестійким та небезпечним матеріалом, тому його транспортування та зберігання потребує додаткових витрат на безпеку.

Проте є й плюси переходу на індивідуальне опалення: більш гнучкий графік опалення та як наслідок можливість скоротити споживання газу. Індивідуальне газове опалення дозволяє власнику квартири контролювати витрати на опалення відповідно до своїх потреб.

На сьогодні ціни на газ для населення є не ринковими - низькими. Але коли роздрібні ціни на газ для населення стануть повністю ринковими, то українці з індивідуальним опаленням почнуть платити більше (можливо, в рази), ніж при системі централізованого опалення.

Проте не варто забувати і про те, що індивідуальне опалення є вибухонебезпечним. Адже кожен котел, який використовує автономне газове опалення в квартирі, є обладнанням, що потребує наладки й постійного спостереження за його роботою. Окрім цього, потрібно не забувати про те, що квартири, які запроектовані під індивідуальне опалення, з самого початку обладнані необхідними вентиляційними системами. Як показує досвід, ніхто не обслуговує котел, за винятком випадків, коли він виходить з ладу. Споживачі ж бувають різні: хтось дотримується всіх правил та норм, інші ж не такі уважні. Централізоване опалення значно безпечніше. Велика частина вже встановленого індивідуального обладнання в багатоквартирних житлових будинках – це потенційний ризик вибуху або отруєння чадним газом.

Важливо наголосити, що відповідно до газових правил, усі нові абоненти, які встановлюють індивідуальне опалення, зобов’язані підписати угоду з Івано-Франківськгазом на обслуговування внутрішньо квартирних мереж та обладнання газопостачання. А це додаткові витрати: у середньому від 800 до 2000 гривень на рік з однієї квартири.

Загалом перехід на індивідуальне опалення (за одну квартиру) буде коштувати близько 100 тис гривень

При будівництві житлових будинків усі інженерні комунікації прокладаються відповідно до проєкту, у тому числі облаштування системи теплопостачання, водопостачання, каналізації. Будь-які втручання в теплові мережі будівлі є порушенням системи теплопостачання. Відключення від тепла частини будинку або окремих квартир може нанести шкоди не тільки системі теплопостачання будинку, але й іншим інженерним спорудам. До прикладу, самій будівлі багатоповерхівки, адже старі будинки запроектовані таким чином, що горища й підвали повинні опалюватись. Ці приміщення залишаються без обігріву, який ніби й не потрібний мешканцям, проте це створює загрозу замерзання та збоїв в роботі систем водогону та каналізації.

Людям, які в квартирах мають індивідуальні котли опалення, доведеться витрачати кошти на їх обслуговування та на заміну обладнання. Це також необхідно розуміти.

Централізована система опалення більш вигідна для споживачів, адже витрати по обслуговуванню, зазвичай, беруть на себе керуючі компанії.

Якщо ви обираєте індивідуальне опалення, то продукти згоряння газу виходять через трубу під вікно сусіду. А це призводить до того, що гази потрапляють через відкриту кватирку до сусіда. Вони, звісно, є непомітними відразу, однак з часом суттєво впливають на стан здоров'я власника або сусіда відповідно.

Неможливість виконувати свої функції за умови відсутності електропостачання. Опалювальний сезон 2022/2023 яскраво показав важливість централізованого опалення, адже в тих будинках, які підключені до великих котелень, подача тепла не припинялася навіть тоді, коли по всьому місту вимикали електропостачання.

Доведено, що кип’ятити одну посудину на 100 літрів води значно дешевше, ніж 10 посудин по 10 літрів. Якщо переходити хаотично на “індивідуалку”, то можна зіткнутися із безліччю проблем. Варто розуміти, якщо ми від’єднуємося від централізованої мережі, вартість її експлуатації для інших споживачів зростає. А якщо таке від’єднання буде масовим, то тепло й гаряча вода для сусідів будуть “золотими”. А в комунальної служби не залишатиметься стимулів вкладатися навіть у поточні ремонти мереж, не кажучи вже про капітальні.

Ніхто не задумується над тим, що відключення споживачів від централізованого теплопостачання тягне за собою масове звільнення працівників теплопостачальних організацій. У нашому випадку ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». А це більше 600 чоловік, які сплачують податки й військові збори зокрема.

Зараз централізована система теплопостачання міста потребує модернізації. Можливо, усе ж варто відремонтувати теплові мережі та провести утеплення будинків?! Це дасть можливість зменшити кількість споживання тепла та як наслідок зменшити вартість послуги з опалення!

Отже, вигоду від переходу споживачів на індивідуальне опалення отримають газовики, бо в них збільшиться кількість абонентів. Кошти за проєкти, за виконані роботи та абонплату отримають газові служби.

Партнерський матеріал

 

 


20.04.2023 1886
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

5035
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

479
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14656 30
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1718
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

989
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6406

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

766

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1375

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1260
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

620
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

768
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

700
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

996
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6050
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14325
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

368
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

669
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

905 2