Чому важливо не допустити йододефіцит. Поради ендокринолога

Україна потрапила до п’ятірки країн з найбільшим йододефіцитом. Ми ділимо сусідство із Суданом, Гамбією, Гвінеєю-Бісау та Гаїті.

Такі дані міжнародних організацій, що займаються проблемою йододефіциту, стверджує Надія Скрипник, завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ та голова асоціації ендокринологів області.

Прес-служба ІФНМУ подала скорочену текстову версію радіоефіру «Ближче до тіла».

Професор кафедри ендокринології ІФНМУ Надія Скрипник зазначає, що є чимало фатальних наслідків, до яких призводить йододефіцит. Так, до прикладу, це може спричинити до викиднів у вагітних, призвести до перинатальної смертності або ж викликати розвиток вроджених вад у дитини.

«Нестача йоду або гіпотеріоз може призвести до розвитку кретинізму у дітей та підлітків, оскільки гормони щитовидної залози вливають на диференціацію нервової системи», - розповідає Надія Скрипник.

Нестача йоду в організмі може призводити до формування так званого зобу. Потрібно постійно обстежувати функцію щитоподібною залози для вияву її зниження, щоби унеможливити розвиток гіпотеріозу та токсичного зобу. «До прикладу гіпотеріоз є прихований та явний. Загальні симптоми: втомлюваність , депресивні стани, сухість шкіри, брадікардія, набряки на обличчі зранку, закрепи, ламкість волосся, тріщини на п’ятах, зайва вага», - говорить голова асоціації ендокринологів області.

Крім того, через надмірну роботу щитовидної залози у людини навпаки, спостерігається різке зниження ваги. Гіперфункція може бути спричинена психологічним станом людини, через постійні стреси, наприклад. Це супроводжується вираженою пітливістю та можливими психозами. Також сюди можна віднести такі симптоми, як: частий стілець тремтіння рук, та порушення роботи серця.

«Найчастіше діагностують ендемічний, нетоксичний зоб, пов’язаний з йододефіцитом та гіпотеріоз. А після Чорнобильської катастрофи в останні роки все частіше зустрічається аутоімунний тиреоїдит», - розповідає ендокринолог.

Варто відмітити ще й так званий вузловий зоб. У таких випадках дуже важливо не пропустити онкологічні захворювання. Лікар рекомендує проходити пальпацію щитоподібної залози на предмет наявності вузликів. Далі пройти ультразвукове дослідження. В цих випадках, стверджує Надія Скрипник, лікарі завжди керуються міжнародними практиками та американським стандартами. «Ми навіть створили свій регіональний протокол де є рекомендації щодо обстеження пацієнтів із проблемами щитоподібної залози», - каже завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ.

Ще одним способом діагностики є пункційна біопсія. Вона є зовсім безпечна. Попри поширену думку, що вона призводить до зародження ракових клітин. Насправді, іноді тільки завдяки цій процедури лікарі можуть діагностувати рак, який зароджується у вузликах, ще на ранніх стадіях.

«В умовах йодного дефіциту лікарі можуть призначати препарати йоду задля профілактики. Але це варто робити й самотужки, - радить ендокринолог. - Прикарпатцям варто вживати йодовану сіль. В першу чергу це стосується вагітних, дітей та жінок які годують грудьми, Згідно рекомендацій ВООЗ певну кількість йоду слід вживати щоденно. Для дітей до 12 років – 100 мікрограм калій йодиду. Для дорослих – 250 мікрограм.».

То як запобігти йододефіциту? В аптеках є препарат «Йодомарин» 100 і 200 мікрограм. Його, зазначає Надія Скрипник, треба приймати всім дітям, починаючи з першого року життя. Це стосується і матерів, які хочуть щоб у них народилися здорові дітки. Тим, хто планує вагітність, за три місяці до цього потрібно теж розпочати прийом препаратів йоду. Крім того, лікар радить кожній вагітній жінці обов’язково звернутися до ендокринолога, а ще – регулярно проводити обстеження щитоподібної залози дітям.


21.02.2019 2633
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1013
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2603 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2185
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3036
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2643
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2360 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

491

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

495

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

988

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2209
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

688
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1957
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2053
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

230
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

840
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5539
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7404
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1416
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

694
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1071 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1574 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1432