Чому важливо не допустити йододефіцит. Поради ендокринолога

Україна потрапила до п’ятірки країн з найбільшим йододефіцитом. Ми ділимо сусідство із Суданом, Гамбією, Гвінеєю-Бісау та Гаїті.

Такі дані міжнародних організацій, що займаються проблемою йододефіциту, стверджує Надія Скрипник, завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ та голова асоціації ендокринологів області.

Прес-служба ІФНМУ подала скорочену текстову версію радіоефіру «Ближче до тіла».

Професор кафедри ендокринології ІФНМУ Надія Скрипник зазначає, що є чимало фатальних наслідків, до яких призводить йододефіцит. Так, до прикладу, це може спричинити до викиднів у вагітних, призвести до перинатальної смертності або ж викликати розвиток вроджених вад у дитини.

«Нестача йоду або гіпотеріоз може призвести до розвитку кретинізму у дітей та підлітків, оскільки гормони щитовидної залози вливають на диференціацію нервової системи», - розповідає Надія Скрипник.

Нестача йоду в організмі може призводити до формування так званого зобу. Потрібно постійно обстежувати функцію щитоподібною залози для вияву її зниження, щоби унеможливити розвиток гіпотеріозу та токсичного зобу. «До прикладу гіпотеріоз є прихований та явний. Загальні симптоми: втомлюваність , депресивні стани, сухість шкіри, брадікардія, набряки на обличчі зранку, закрепи, ламкість волосся, тріщини на п’ятах, зайва вага», - говорить голова асоціації ендокринологів області.

Крім того, через надмірну роботу щитовидної залози у людини навпаки, спостерігається різке зниження ваги. Гіперфункція може бути спричинена психологічним станом людини, через постійні стреси, наприклад. Це супроводжується вираженою пітливістю та можливими психозами. Також сюди можна віднести такі симптоми, як: частий стілець тремтіння рук, та порушення роботи серця.

«Найчастіше діагностують ендемічний, нетоксичний зоб, пов’язаний з йододефіцитом та гіпотеріоз. А після Чорнобильської катастрофи в останні роки все частіше зустрічається аутоімунний тиреоїдит», - розповідає ендокринолог.

Варто відмітити ще й так званий вузловий зоб. У таких випадках дуже важливо не пропустити онкологічні захворювання. Лікар рекомендує проходити пальпацію щитоподібної залози на предмет наявності вузликів. Далі пройти ультразвукове дослідження. В цих випадках, стверджує Надія Скрипник, лікарі завжди керуються міжнародними практиками та американським стандартами. «Ми навіть створили свій регіональний протокол де є рекомендації щодо обстеження пацієнтів із проблемами щитоподібної залози», - каже завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ.

Ще одним способом діагностики є пункційна біопсія. Вона є зовсім безпечна. Попри поширену думку, що вона призводить до зародження ракових клітин. Насправді, іноді тільки завдяки цій процедури лікарі можуть діагностувати рак, який зароджується у вузликах, ще на ранніх стадіях.

«В умовах йодного дефіциту лікарі можуть призначати препарати йоду задля профілактики. Але це варто робити й самотужки, - радить ендокринолог. - Прикарпатцям варто вживати йодовану сіль. В першу чергу це стосується вагітних, дітей та жінок які годують грудьми, Згідно рекомендацій ВООЗ певну кількість йоду слід вживати щоденно. Для дітей до 12 років – 100 мікрограм калій йодиду. Для дорослих – 250 мікрограм.».

То як запобігти йододефіциту? В аптеках є препарат «Йодомарин» 100 і 200 мікрограм. Його, зазначає Надія Скрипник, треба приймати всім дітям, починаючи з першого року життя. Це стосується і матерів, які хочуть щоб у них народилися здорові дітки. Тим, хто планує вагітність, за три місяці до цього потрібно теж розпочати прийом препаратів йоду. Крім того, лікар радить кожній вагітній жінці обов’язково звернутися до ендокринолога, а ще – регулярно проводити обстеження щитоподібної залози дітям.


21.02.2019 2782
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1228
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1007
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3486
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

541
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1459
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15329
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

453
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1284 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494