Чому важливо не допустити йододефіцит. Поради ендокринолога

Україна потрапила до п’ятірки країн з найбільшим йододефіцитом. Ми ділимо сусідство із Суданом, Гамбією, Гвінеєю-Бісау та Гаїті.

Такі дані міжнародних організацій, що займаються проблемою йододефіциту, стверджує Надія Скрипник, завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ та голова асоціації ендокринологів області.

Прес-служба ІФНМУ подала скорочену текстову версію радіоефіру «Ближче до тіла».

Професор кафедри ендокринології ІФНМУ Надія Скрипник зазначає, що є чимало фатальних наслідків, до яких призводить йододефіцит. Так, до прикладу, це може спричинити до викиднів у вагітних, призвести до перинатальної смертності або ж викликати розвиток вроджених вад у дитини.

«Нестача йоду або гіпотеріоз може призвести до розвитку кретинізму у дітей та підлітків, оскільки гормони щитовидної залози вливають на диференціацію нервової системи», - розповідає Надія Скрипник.

Нестача йоду в організмі може призводити до формування так званого зобу. Потрібно постійно обстежувати функцію щитоподібною залози для вияву її зниження, щоби унеможливити розвиток гіпотеріозу та токсичного зобу. «До прикладу гіпотеріоз є прихований та явний. Загальні симптоми: втомлюваність , депресивні стани, сухість шкіри, брадікардія, набряки на обличчі зранку, закрепи, ламкість волосся, тріщини на п’ятах, зайва вага», - говорить голова асоціації ендокринологів області.

Крім того, через надмірну роботу щитовидної залози у людини навпаки, спостерігається різке зниження ваги. Гіперфункція може бути спричинена психологічним станом людини, через постійні стреси, наприклад. Це супроводжується вираженою пітливістю та можливими психозами. Також сюди можна віднести такі симптоми, як: частий стілець тремтіння рук, та порушення роботи серця.

«Найчастіше діагностують ендемічний, нетоксичний зоб, пов’язаний з йододефіцитом та гіпотеріоз. А після Чорнобильської катастрофи в останні роки все частіше зустрічається аутоімунний тиреоїдит», - розповідає ендокринолог.

Варто відмітити ще й так званий вузловий зоб. У таких випадках дуже важливо не пропустити онкологічні захворювання. Лікар рекомендує проходити пальпацію щитоподібної залози на предмет наявності вузликів. Далі пройти ультразвукове дослідження. В цих випадках, стверджує Надія Скрипник, лікарі завжди керуються міжнародними практиками та американським стандартами. «Ми навіть створили свій регіональний протокол де є рекомендації щодо обстеження пацієнтів із проблемами щитоподібної залози», - каже завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ.

Ще одним способом діагностики є пункційна біопсія. Вона є зовсім безпечна. Попри поширену думку, що вона призводить до зародження ракових клітин. Насправді, іноді тільки завдяки цій процедури лікарі можуть діагностувати рак, який зароджується у вузликах, ще на ранніх стадіях.

«В умовах йодного дефіциту лікарі можуть призначати препарати йоду задля профілактики. Але це варто робити й самотужки, - радить ендокринолог. - Прикарпатцям варто вживати йодовану сіль. В першу чергу це стосується вагітних, дітей та жінок які годують грудьми, Згідно рекомендацій ВООЗ певну кількість йоду слід вживати щоденно. Для дітей до 12 років – 100 мікрограм калій йодиду. Для дорослих – 250 мікрограм.».

То як запобігти йододефіциту? В аптеках є препарат «Йодомарин» 100 і 200 мікрограм. Його, зазначає Надія Скрипник, треба приймати всім дітям, починаючи з першого року життя. Це стосується і матерів, які хочуть щоб у них народилися здорові дітки. Тим, хто планує вагітність, за три місяці до цього потрібно теж розпочати прийом препаратів йоду. Крім того, лікар радить кожній вагітній жінці обов’язково звернутися до ендокринолога, а ще – регулярно проводити обстеження щитоподібної залози дітям.


21.02.2019 2346
Коментарі ()

30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

833
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

612
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1130
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1209
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

10014 19
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2799

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

659

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

1009

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1104

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

767
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

666
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

479
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

660
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20200
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38275
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

632
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

766
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

457
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

336
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

594
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

501
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1203