Чому у другій хвилі Covid-19 менша летальність

Європа тоне у другій хвилі епідемії коронавірусу. Рівень зараження стрімко зростає по всьому континенту. Уряди вводять суворі блокування. Економіка знову зупиняється. Але є проблиск надії: вірус, хоча і все ще смертельний, в середньому вбиває менше людей.

Недавні дані про летальні випадки від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ECDC) показують, що, хоча зареєстровані випадки захворювання на Covid-19 зростають у Великобританії, Франції, Іспанії, Німеччині та інших європейських країнах, смертність зростає не такими ж темпами.

"Рівень летальних наслідків знизився, у Великобританії ми можемо спостерігати його зниження приблизно з червня до найнижчого рівня в серпні", - сказав Джейсон Оке, старший статист Департаменту наук про здоров'я первинної медичної допомоги в Наффілді. "Наші нинішні висновки свідчать про те, що рівень смертності від інфекції підвищується не так стрімко."

Оке відстежував рівень смертності від Covid-19 разом зі своїм колегою Карлом Хенеганом з Центру доказової медицини та економістом охорони здоров'я Даніелем Хаудоном. Їхні дослідження показують, що наприкінці червня рівень смертності у Великобританії був трохи нижче 3%. До серпня він впав приблизно до 0,5%. Зараз він становить приблизно 0,75%.

"Ми вважаємо, що це, мабуть, багато в чому залежить від віку, а також інших факторів, таких як лікування", - сказав Оке.

Нижчий рівень смертності властивий не лише Європі.

З початку 2020 року, згідно з дослідженням групи вчених з Медичної школи Гросмена Нью-Йоркського університету, яке опубліковане у Journal of Hospital Medicine, у Нью-Йорку рівень смертності госпіталізованих із Covid-19, також знизився.


Заражаються молоді та здорові люди 

Найбільш очевидною причиною зниження кількості смертей є вік.

Перша хвиля пандемії особливо сильно вразила людей похилого віку в Європі, поширившись у лікарнях та будинках опіки, але це змінилося протягом літа, коли вірус поширився серед молодих людей, які відвідували ресторани, бари та інші громадські місця.

За даними ECDC, середній вік заражених по всій Європі зменшився з 54 за період з січня по травень до 39 у червні та липні.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Люди похилого віку стикаються з набагато вищим ризиком серйозно захворіти. Тобто, якщо Covid-19 спалахне у будинку для догляду за літніми людьми, швидше за все, буде набагато більше смертей, ніж, якби це сталося у студентському містечку.

Насправді дані, зібрані дослідниками Лондонської школи економіки щодо довготривалого спостереження за групою Covid-19, показують, що в середньому 46% всіх смертей від Covid-19 у 21 країні відбулися в будинках догляду за літніми людьми.

Дослідники виявили, що в кількох країнах, включаючи Бельгію, Ірландію, Іспанію, Великобританію та США, частка мешканців будинків для догляду, смертність яких пов’язана з коронавірусом, у деяких випадках перевищувала 4%. Це означає, що більше ніж один з 25 мешканців будинків, що померли з початку пандемії, зробили це через Covid-19.

Зі збільшенням кількості молодих людей, які заражаються, загальний рівень смертності впав, але це не означає, що сам вірус став менш смертоносним. Якщо він знову почне поширюватися серед людей похилого віку, цей показник може знову зрости. Це вже відбувається в деяких країнах, включаючи Великобританію, де Оке та його колеги спостерігали незначне зростання рівня смертності.

"Вірус Covid-19 дуже стабільний, він зовсім не мутує", - сказав д-р Джуліан Танг, клінічний вірусолог та почесний доцент університету Лестера. "Різниця в тяжкості хвороби Covid-19 насправді обумовлена ​​індивідуальними імунними реакціями людини, що захворіла, її віком, статтю, етнічною приналежністю та супутніми захворюваннями", - додав він.


Лікування стає кращим

Демографічний зсув, можливо, сприяв зменшенню кількості загиблих, але експерти підозрюють, що зараз медичні працівники мають більше досвіду у роботі з пацієнтами Covid-19 - це ще один фактор.

"Хоча Covid-19 залишається страшною хворобою, наші зусилля щодо вдосконалення лікування, мабуть, працюють", - сказала головний автор дослідження Нью-Йоркського університету доктор Леора Горвіц, доцент кафедри охорони здоров'я населення Нью-Йоркського університету "Langone Health".

Горвіц та її команда виявили, що, з урахуванням демографічних та клінічних факторів, смертність серед госпіталізованих до системи Нью-Йоркського університету впала з 25,6% у березні до 7,6% у серпні.

Змінився і спосіб лікування хворих на коронавірус. Апарати ШВЛ, які широко використовувались на початку пандемії, зараз використовуються менше, оскільки лікарі дізналися більше про те, як вони можуть травмувати легені пацієнтів із Covid-19. Своєю чергою, укладання пацієнтів обличчям вниз на живіт стає все більш поширеним явищем, оскільки було показано, що це сприяє збільшенню кількості кисню, що потрапляє в легені деяких пацієнтів.

Статистика показує, що люди, які потрапляють у лікарню у Великобританії, стикаються з кращими результатами.

Національний ревізійно-дослідний центр інтенсивної терапії виявив, що пацієнти Covid-19, які проходили лікування у відділеннях інтенсивної терапії в Англії, Уельсі та Північній Ірландії після 1 вересня, мали набагато більші шанси на виживання, ніж ті, яких приймали раніше: 12% пацієнтів померли з самого початку вересня, у порівнянні з 39% тих, хто був прийнятий між початком пандемії та кінцем серпня.

"Це говорить про те, що або лікування є кращим, і медичні працівники тепер знають, що робити, або, можливо, люди мають легкі симптоми", - сказав Оке.

І хоча ще не існує ліків проти коронавірусу, є деякі варіанти лікування, які, здається, допомагають деяким пацієнтам.

Антивірусний ремдезивір був схвалений Управлінням з контролю за продуктами та ліками США для лікування коронавірусної інфекції.

Раніше цього місяця, під впливом Всесвітньої організації охорони здоров’я, встановили, що ремдезивір не допомагає пацієнтам виживати або навіть швидше одужувати, але американське дослідження виявило, що препарат скоротив час одужання для деяких пацієнтів приблизно на третину.

Дексаметазон, стероїд, застосовували для деяких важкохворих пацієнтів, яким потрібна вентиляція Вчені також розглядають терапію моноклональними антитілами — тип лікування, який отримував президент США Дональд Трамп, на додаток до ремдезивіру та дексаметазону.


Проблеми з даними та тестуванням

Хоча нижчий рівень смертності виглядає обнадійливим, є багато застережень, які слід враховувати. Смертність Covid-19 обчислюється як кількість смертей із загальної кількості інфекцій, що означає, що вона є точною, лише якщо основні цифри відображають реальність.

І цього майже напевно не було на початку пандемії, коли тестування не було широко доступним, і тестувались лише ті, хто був серйозно хворим.

"Якщо ви протестуєте лише симптоматичні випадки, ви можете масово занизити кількість інфікованих, якщо частка безсимптомних інфікованих велика", - сказав Танг, додавши, що деякі дослідження свідчать про те, що до 60% - 70% випадків захворювання на Covid-19 можуть бути безсимптомними.

"Отже, зареєстрований рівень смертності від випадків може бути непропорційно високим на початку пандемії, але потім знижується в міру поширення пандемії, оскільки ми тестуємо більше безсимптомних випадків, щоб "зменшити" цей очевидний рівень смертності", - додав Танг.

Основна небезпека, за словами Танга, полягає в тому, що більш широкомасштабне тестування менш вразливого молодого населення може замаскувати рівень смертності серед людей старшого віку чи основних захворювань. "Існує ризик самозаспокоєння", - сказав він. Люди похилого віку все ще помиратимуть від ускладнень, пов'язаних з Covid-19 ... але це можна не помітити, якщо всі вікові групи з COVID-19 обстежувати разом.

Рівень смертності також різний в різних країнах. Згідно з підрахунками Університету Джона Хопкінса, смертність серед 20 найбільш постраждалих країн зараз коливається від 10% у Мексиці до 0,8% у Чехії. Це частково пов’язано з різними підходами до підрахунку їхніх справ Covid-19. Хоча деякі враховують лише лабораторно підтверджені інфекції, інші включають неперевірені випадки підозри.

Існує також проблема затримки часу. "Різниця в часі між тим, коли ми вважаємо, що люди заражаються, і коли вони можуть померти, в середньому становить близько трьох тижнів, але ми спостерігаємо те, що рівень смертності від зараження залишається нижчим, навіть коли попередні інфекції зростали ", - сказав Оке.

за матеріалами CNN


29.10.2020 2013
02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1401
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

860
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6065
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1578
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5986
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1742

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

386

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1047

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1355

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1353
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

312
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

527
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

721
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

289
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

443
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

761
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1263 1
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

75
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

120
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

245
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

416
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

650