Чому потрібно носити шапку взимку?

Чим небезпечне переохолодження для голови і як діяти при появі перших симптомів? Спілкуємось про актуальне разом із спеціалістом!

«Дивно, але до мене досі звертаються пацієнти, які перед вибором «здоров’я чи красива зачіска» обирають, на жаль, саме другий варіант» - розповідає лікар невропатолог медичного центру Оксфорд Медікал в Івано-Франківську Марія Тачинська.

Якщо не носити шапку – буде менінгіт?

«Почну з того, що відсутність шапки не має жодного зв’язку з інфекційними захворюваннями, тобто менінгіт, грип, ангіна – спричинені саме конкретними збудниками, які потрапляють всередину через відкриті ворота інфекції (наприклад, дихальні шляхи)» - зазначає лікар.

Менінгіт, енцефаліт – це серйозні захворювання, якими люблять лякати дітей батьки, стимулюючи одягати шапку у холодну пору. Менінгіт не виникає від переохолодження, проте цілком реальний розвиток захворювання від потрапляння збудника – менінгокока. Перші ознаки менінгіту, а саме головний біль, шум у вухах, блювання, запаморочення, не є специфічними, проте вимагають негайного звернення до лікаря. 

Те, що шапка не рятує від менінгіту – факт. Але цей головний убір може допомогти запобігти появі не менш небезпечних захворювань!

Чим небезпечний вітер, холод та висока вологість?

Варто розкласти це питання на патогенетичному рівні, щоб розуміти яким чином одне необдумане рішення забути шапку може вплинути на ваше здоров’я.

  • Перше, про що варто зауважити – це вплив холоду на судини. Холод сприяє стійкому звуженню судин, через що людина відчуватиме головний біль та дискомфорт, можливе підвищення артеріального тиску, особливо небезпечною є різка зміна температури. І навіть у питанні естетики, спазм дрібних капілярів порушує живлення волосяних фолікулів, що призводить до погіршення стану волосся і його випадіння;
  • Наступне – вплив різкої зміни температури на структури внутрішнього вуха. Різко змінюється тиск при переході з холоду у тепло, тому людина відчуватиме розпирання та гострий біль у вусі, що в подальшому буде небезпечним розвитком запальних захворювань середнього та внутрішнього вуха;
  • Звісно ж, морозне різке повітря провокує  подразнення потиличного, трійчастого нервів, що супроводжуватиметься нестерпними болями, блюванням та тривалим порушенням працездатності. На жаль, саме з цією проблемою до невролога звертається більше 50% пацієнтів взимку. Надмірна вологість погіршує ситуацію, збільшуючи вологість навколо оголеного волосся, що посилює вплив холоду і прискорює процес переохолодження голови;
  • Обмороження вух – наслідок відмови від шапки у морозну погоду. Ви спитаєте, чому ж тоді немає таких ризиків для обличчя? Справа у тому, що шкіра обличчя містить значно більше сальних залоз, які виділяють себум – фактор захисту шкіри від холодної пори. Окрім того, люди, які дбають про свою шкіру, наносять спеціальні захисні засоби для шкіри обличчя, зовсім забуваючи про вуха. 

Цікавий факт – без головного убору пацієнту грозить переохолодженням кінцівок. Якщо ви в тепленьких рукавицях та зимовому взутті, проте без шапки – вам однаково буде холодно. Це тому, що організм реагує на спазм судин голови внаслідок холоду і перерозподіляє кров у напрямку від кінцівок до голови, з метою компенсації.

Помити голову і вийти з дому без шапки – проблема?

«Завжди наголошую пацієнтам під час прийому, студентам під час лекцій і усім, кого зустрічаю – в будь-яку пору року, за будь-якої температури повітря, перебувати на відкритому повітрі з мокрим до коренів волосся КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО!» - розповідає Марія Михайлівна.

Прийняти душ зранку, не встигати висушити волосся і поспіхом вийти надвір без шапки – такі експерименти дозволяв собі ледь не кожен. Досить одного епізоду ураження потиличного нерва, щоб людина решту життя боялась протягів та вітру. Особливостями головного болю при нейропатії потиличного нерва є:

  • виникає після перебування на протязі або після переохолодження;
  • біль стріляючий та різкий;
  • біль посилюється від дії подразників (шум, надмірне освітлення) та при рухах очима;
  • біль починається з ділянки потилиці і поступово переходить до орбіт по типу «одягання шолому»;
  • біль може бути однобічним.

Процес лікування нейропатії тривалий, втомлюючий і коштовний для пацієнта. Тому варто ще раз подумати, прокинутися на годину раніше чи пожертвувати своїм здоров’ям.

Як діяти, якщо вже турбують головні болі?

Першочергово раджу запланувати візит до лікаря, щоб з’ясувати причину болю і отримати відповідне лікування. Багато засобів для лікування можуть видаватися тільки за лікарським рецептом. 

Якщо прийом лікаря буде через 2-3 дні, а болі турбують вже, можна прийняти засоби з групи НПЗП (нестероїдні протизапальні засоби), але строго у допустимих дозах, які зазначені у інструкції. НПЗП допоможуть тимчасово усунути біль і частково покращити загальний стан людини. 

Що НЕ можна робити при головних болях внаслідок переохолодження?

  • вживати алкоголь в будь-яких дозах та в будь-які комбінації;
  • проводити теплові процедури на ділянці голови (компреси, гарячий душ, грілки і т.д.)
  • змащувати шкіру голови перцевими настоянками та всілякими зігріваючими мазями;
  • приймати будь-які препарати окрім групи НПЗП;
  • збільшувати дозу НПЗП;
  • вживати надто гарячі чаї (кип’яток може призвести до опіків глотки та стравоходу), краще пити рідину теплої комфортної для людини температури.

Друзі, шапка це не тільки про моду, а й про ваш комфорт та вашу безпеку. Не нехтуйте порадами лікарів та обирайте головні убори згідно із погодою надворі.

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


22.01.2023 1443 1
Коментарі (1)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

332
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13788 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1573
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

868
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6134
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1720

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

637

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1465

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1274

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1165
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

519
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

656
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1577
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

599
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

878
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5922
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13625
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

246
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

545
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

483
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

790 2