Чому можуть відмовити у реєстрації ВПО?

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) – це особливий статус, який надається громадянам України, особам, які не є громадянами жодної країни та іноземцям. Порядок оформлення і видачі довідок ВПО встановлюється відповідним документом – постановою Уряду від 1 жовтня 2014 року №509. Цим же документом фіксуються і причини відмови у взятті на облік людини як ВПО. Давайте розглянемо їх.

Немає законних підстав для внутрішнього переміщення

Найперша причина відмови у реєстрації – відсутність законних обставин, що спричинили таке внутрішнє переміщення. Адже особа повинна визнаватися внутрішньо переміщеною лише на підставі законодавства, що діє на момент її звернення у відповідний державний орган.

Приклад. Особа, яка в січні 2023 року переїхала з Одеси до Кропивницького, не буде вважатися внутрішньо переміщеною, адже Одеса не включена в перелік територій, які є тимчасово окупованими, або на яких ведуться (велися) бойові дії.

Надання завідомо неправдивих відомостей

У цьому разі відмова також буде законною. Приклад: людина надала фіктивний договір оренди для підтвердження свого переміщення з міста Харкова.

Немає доказів про факт проживання на старому місті

Людина, що претендує на статус ВПО, не може ніяк підтвердити факт свого проживання на території, з якої вона виїхала. Підтвердити це можна будь-яким з документів:

  • відміткою про реєстрацію;
  • довідками ОК-5 (ОК-7);
  • свідоцтвами про освіту (атестат, диплом тощо);
  • довідкою з місця навчання;
  • медичною картою з поліклініки.

Також можна пред’явити відповідні фото та відеодокази.

Варто зазначити, що якщо людина втратила документи, що посвідчують особу, у взятті на облік ВПО їй можуть відмовити до відновлення таких документів.

Незаконні відмови у реєстрації статусу ВПО

Розглянемо тепер деякі приклади незаконних відмов у реєстрації статусу ВПО. Наприклад, незаконно відмовляти людині, яка була переміщена у межах однієї територіальної громади. Аналогічної думки притримуються і у Мінсоцполітиці.

Незаконно відмовляти у статусі ВПО дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи. Відповідно документу, вказаного на початку цієї статті, право на статус ВПО мають навіть ті діти, які прибули без своїх батьків, опікуна або іншого законного представника.

Статус внутрішньо переміщеної особи надає людині додаткові права, та не позбавляє прав і обов’язків, якими володіють інші громадяни України. Переселенці мають право на відшкодування своїх витрат на проживання, у тому числі коштів, витрачених на оплату послуг ЖКХ, на участь у програмі «Доступне житло», право на тимчасове безкоштовне проживання та на пільгові кредити.

Якщо вам відмовили у оформленні статусу ВПО, обов’язково зафіксуйте це у письмовому вигляді. А далі – справа за юристами, які будуть відстоювати ваші права у судовому порядку.

Партнерський матеріал


14.02.2023 1189 1
Коментарі (1)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2484
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1579 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5430
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1680
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2080

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

192

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

884
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

477
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

773
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2470 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

507
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

871
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4920
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

738
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

656
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

587
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

403
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

729
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

888 2