Чи зможе віддячити Івано-Франківськ військовим?

Українські міста започаткували добру традицію – конкурувати у кількості місць та просторів, створених для воїнів.

У кожному великому місті вже діє безліч таких ініціатив – від новостворених шпиталів до центрів працевлаштування, психологічної допомоги, бізнесів від ветеранів і для них, безкоштовні навчальні курси, тренінги з адаптації до мирного життя, і навіть ветеранські піцерії чи десятки інших сервісів, якими міста та громади висловлюють вдячність нашим захисникам не на словах. І це природно – дякувати за те, що живеш і працюєш у мирних умовах. 

Але що у цьому напрямі може запропонувати Івано-Франківськ? Схоже не багато, але ініціативи все ж таки є, і ключовою із них станом на зараз є нова споруда на березі міського озера. Влада міста вже затвердила створення новітнього реабілітаційного центру у центрі міста. 

І тут почалося найцікавіше – проєкт ще навіть не отримав виконавця, як наші містяни почали формувати «страшні чутки» та міфи про нього. В Івано-Франківських групах в  соцмережах піднялося чимало обговорень, причому містяни розділились як на тих, хто критикує, так і на прихильників.

Що особливо знаково – були зареєстровані навіть дві кардинально-протилежні петиції, проти спорудження центру та за його зведення. Серед аргументів можна знайти чимало дорікань, що окреслюють новий проєкт, навіть як схему відчуження землі у центрі міста.

То що є правдою, а що ні? Це спробували з’ясувати, зібравши у цьому матеріалі 5 найбільш повторюваних у соцмережах міфів та отримати більше інформації про їх підтвердження або спростування. І ось що вийшло: 

Міф 1. Під виглядом реабілітаційного центру на березі озера виросте багатоповерхівка. На щастя це не відповідає дійсності. Нам вдалося роздобути проєкт майбутнього центру, і це всього лиш двоповерхова забудова у відкритому європейському стилі, яка за умови дотримання проєкту зможе перетворити наявний берег з чагарниками на європейську набережну.

Згідно із задумкою, новими алеями зможуть прогулюватись як військові, що користуються центром так і містяни, це допомагатиме воїнам адаптовуватись у мирне життя. Погодьтесь, ідея цікава, особливо як для нашого міста. Нижче на фото – рендер (імітація згідно з проєктом) майбутнього реабілітаційного центру.


Міф 2. Будівництво не личить цій відпочинковій зоні, заважатиме діяльності лікарні. Насправді ж все навпаки. Озеро було створене руками франківчан саме як відпочинкова територія поруч з корпусами лікарні.

Більше того, його створення у 1945 році розпочалося  саме як розширення рекреаційної зони для реабілітації військових.

На фото – вигляд озера у радянські часи. Джерело – report.if.ua 

Міф 3. Ділянки під виглядом буцімто реабілітаційного центру подарували одному із забудовників міста для комерційних цілей. 

І це теж не відповідає дійсності. Станом на момент написання матеріалу конкурс на відбір виконавця не відбувся, відтак переможця не визначено. 

Міф 4. Будівництво зіпсує міську зону відпочинку та припинить доступ франківчан до води. І знову дивимось у проєкт. Реабілітаційний центр має відкриту територію, що не містить жодних обмежувальних споруд, парканів, воріт, сіток тощо.

Згідно з проєктом, доступ до води не лише не обмежується а й навпаки, підкреслює відпочинкові зони, робить водяне плесо більш доступним. І ось як це виглядає на плані:

Міф 5. Реабілітація потребує тиші, не можна будувати такі важливі об’єкти у зоні міського відпочинку. Та сучасні реабілітаційні центри це не палати, де панує тиша, це радше установа, для спілкування, тренувань, прогулянок і багато іншого.

Воїнам дуже важливо повертатись в суспільство, не бути вигнанцями в закритих просторах, зрештою спілкуватись з людьми як і навпаки – людям із ними. І це вже знали у 40-х роках ХХ століття, коли будували лікарню. Бо саме відділення, що пов’язані із процесами реабілітації, зокрема кардіологічне, будували саме у цій зоні. 

Міф 6. Центр зіпсує естетичний вигляд наявних пляжів. Не полінувавшись, зробили фото саме того місця, де планується зведення центру. І ось що побачили. Ці фото залишимо без коментарів:

Як бачимо, інколи вовк є не таким страшним як його малюють.

А ви як вважаєте? Залишайте коментарі, якщо тема буде цікавою, ми повернемось до неї знову!

Партнерський матеріал


09.08.2024 727
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

835 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

786
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1601
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2229
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4206 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3211

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

208

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

438

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

379

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

852
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

618
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

660
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

947
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1061
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

664
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6247
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1740
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31757 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1526
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

749 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

714