Чи законно вирубана деревина в Україні, яку продають в ЄС?

Перевірка виявила докази рубок під час «періодів тиші», коли передбачається зупинення вирубування лісу (навесні та на початку літа у 2018 по цей рік). Фотографія: Девід Бертон/Аламі


Акціонери кажуть, що частина деревини збирається компаніями, що постачають Ikea, хоча компанія та лісозаготівельна фірма заперечують неправомірні дії.

Закони щодо захисту біорізноманіття в українських лісах не дають змоги запобігти екологічно загрозливій вирубці деревини, яка завдає шкоди дикій природі, а отримана деревина продається споживачам ЄС, як сировина, заявляє група зелених кампаній.

Згідно з дослідженням екологічної благодійної організації Earthsight, дерева вирубують у періоди тиші, коли ліси повинні залишатися неушкодженими, щоб птахи та інші дикі тварини могли гніздитися та розмножуватися.

Здається, лісоруби користуються лазівками, які дозволяють проводити «санітарні рубки» під час періодів тиші, згідно з повідомленням Earthsight. Санітарні рубки іноді необхідні для припинення поширення хвороб та знищення шкідників, таких як короїд європейський. Але важко судити про те, скільки насправді потрібно вирубати та чи відбувається це під суворим контролем.

Earthsight виявив докази вирубок протягом періодів тиші навесні та на початку літа з 2018 по цей рік. Попередні дослідження організації виявили аналогічні вирубки під час періодів тиші у попередні роки.

Частина деревини, яку нібито вирубували в періоди тиші, збирається компаніям, які постачають шведського меблевого виробника Ikea, згідно з даними Earthsight. Ikea заперечила правопорушення і сказала Guardian, що відмовиться від будь-якого постачальника, який виявиться таким, що порушив його суворі правила щодо сталого розвитку.

У компанії сказали: «Ikea не приймає деревину, що незаконно вирубана, як свій продукт. Коли ми стикаємося з будь-якою інформацією, яка вказує на те, що деревина, яка не відповідає нашим вимогам, вступила або ризикує потрапити в нашу мережу поставок, ми вживаємо негайних заходів».

Компанія зазначила, що минулого року фахівці лісового господарства провели кілька ревізій по всій Україні та Румунії, і не було виявлено деревини, що незаконно вирубується. Остання ревізія, проведена у відповідному ланцюгу поставок, проходила у квітні 2020 року, і не було зазначено жодної незаконної деревини, заявили в компанії.

У звіті Earthsight зазначено, що компанія також розпочала незалежний аудит VGSM та перевіряє постачальника, який нібито вирубував деревину всупереч нормам.

"Ми дуже серйозно ставимося до питань, порушених останнім звітом Earthsight, і негайно розпочали розслідування з усіма згаданими партнерами", - заявила прессекретар компанії Ikea.

VGSM повідомив Guardian, що ділянка лісу, зазначена у звіті Earthsight, Великий Бичків, експлуатується відповідно до законодавства України. У детальній відповіді Guardian компанія посилалася на "абсурдність закону" та на конфлікт між законом, який встановлює період тиші, коли дерева заборонено вирубувати, для захисту біорізноманіття, та вимогами щодо санітарної рубки. "Як можливо одночасно проводити санітарні заходи в найкоротші терміни, але в той самий час відкладати їх на два з половиною місяці [через період тиші]?"

Компанія відхилила твердження, що вона суперечить правилам або стандартам, встановленим Радою з лісового нагляду (FSC), яка засвідчує, що деревина надходить зі стійких джерел: «ТОВ VGSM високо цінує стандарти FSC та співпрацює зі своїми закордонними партнерами. Тому ми ніколи не порушуємо їхніх вимог».

Законодавство України, спрямоване на охорону лісів, є зловживанням, згідно з FSC, яка засвідчує деревину з України та інших країн як таку, що надходить з екологічно стійких джерел. Earthsight звинуватила FSC у сертифікації деревини як стійкої, коли це не так.

"Це законодавство незрозуміле, тому тлумачення не є зрозумілим", - сказала Guardian Кім Карстенсен, генеральний директор FSC. "Цілком імовірно, що деякі з лісозаготівельних робіт [що відбулися] є незаконними. Можливо, деякі компанії використовують невизначеності в законодавстві для ведення лісозаготівель, які не повинні бути".

Але він сказав, що невизначеність означає, що неможливо точно сказати, чи діють компанії в рамках закону. Прохання про заборону санітарної рубки, які деякі компанії можуть використовувати як прикриття для великої лісозаготівлі, було б контрпродуктивним, сказала Карстенсен, оскільки захист від хвороб та шкідників все ще потрібен. 

"Ми просимо роз'яснити закон", - сказала вона.

Сергій Комарчук, начальник відділу екологічного контролю Державної екологічної інспекції України, розповів Guardian, що за порушення норм про вирубку у Великобичківському лісі у 2018 році накладено штраф.

"Під час візиту до ДПФ "Великий Бичків" Лісогосподарське підприємство] у 2018 році Державна екологічна інспекція України встановила, що ДФЗ безперешкодно видав квитки на вирубку для санітарних рубок протягом цього «періоду тиші», що дозволило незаконно вирубати ліс. Інспектори визначили 109 різних майданчиків, де були заплановані незаконні санітарні рубки в період тиші", - сказав Комарчук.

 за матеріалами The Guardian


26.06.2020 2016
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1223
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2536
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2119
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2173
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6559 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2458 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

341

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1153

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1288

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1407
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

284
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

589
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2069
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26519
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

558
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10471 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8018
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

541
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

408
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

551
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

627
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1588