Чи потрібно прикарпатцям міняти паспорт на ID-картку

Кабмін нарешті дозволив усім громадянам України оформлювати пластикову ID-картку замість звичайного паспорта. З 1 листопада всі охочі зможуть зробити це без зайвого клопоту.

Центр громадського моніторингу та контролю нагадує, де і як оформити біометричний ID-паспорт, та відповідає, чи потрібно переходити на нові паспорти.

Кому потрібно оформляти ID-картку? У Державній міграційній службі зазначають, що держава не змушує всіх українців переходити на ID-картки. Паспорти-книжечки зразка 1994 року не мають кінцевого терміну чинності, тому їхні власники можуть спокійно користуватися ними далі.

Обов’язковим оформлення внутрішнього паспорта у вигляді ID-картки є для тих осіб, які отримують його вперше. Наприклад, для громадян, які досягли 14 років. Також ID-паспорт видають замість втраченого чи зіпсованого документа, через зміну прізвища після укладення шлюбу тощо. Водночас українці, яким виповнилось 25 чи 45 років і які за законом повинні вклеювати нову фотокартку, мають право вибору. Вони можуть залишити старий паспорт або ж оформити ID-картку.

Варто зауважити, що біометричний ID-паспорт містить таку ж інформацію, як і звичайний: номер і серію документа, ім’я особи, її стать, сімейний стан, дані про реєстрацію, дату і місце народження, дані з Єдиного державного демографічного реєстру, а також оцифроване фото і підпис. Оформити новий паспорт-книжечку закон наразі не дозволяє. Хоча у вересні цього року на Житомирщині трапився прецедент: Верховний Суд визнав протиправною відмову ДМС у видачі паспорта старого зразка.

Де оформити документ? Перший внутрішній паспорт у формі ID-картки оформлюється у підрозділі ДМС винятково за зареєстрованим місцем проживання. У решті випадків заяву на новий документ можна подати у будь-який територіальний підрозділ міграційної служби або ж центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Адреси та графік роботи найближчих підрозділів можна дізнатися на офіційному сайті ДМС – dmsu.gov.ua.

Для першого оформлення паспорта громадянина України потрібно подати свідоцтво про народження, паспорти обох батьків або інші документи на підтвердження громадянства. У разі заміни документа слід надати попередній паспорт та ідентифікаційний код, а також інші документи, які містять інформацію, яка заноситься на електронний носій ID-карти. Це може бути довідка про місце реєстрації, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб чи розлучення, свідоцтво про зміну імені тощо. Крім того, переселенці повинні надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

За оформлення пластикового паспорта у 14 років платити не потрібно. У разі заміни паспорта-книжечки на ID-картку стягується адміністративний збір 279 грн. Виготовляють біометричну картку 20 робочих днів, а за прискореною процедурою – 10 днів. Втім, коштує це дорожче – 366 грн. У 14 років документ видають строком на 4 роки, а з 18 років – на 10 років.

Чи має ID-картка переваги? У ДМС наголошують, що ID-картка має набагато більший захист, ніж паперовий документ. Завдяки вбудованому електронному чипу її практично неможливо підробити, на відміну від звичайного паспорта-книжечки. Крім того, ID-картка має зручні розміри, не забруднюється і не зношується, як паперовий документ. Варто зауважити, що з біометричним внутрішнім паспортом можна виїжджати за кордон – у Туреччину та Грузію.

Водночас власники ID-карток скаржаться на те, що банки та інші установи вимагають окремо довідку про реєстрацію, аргументуючи це відсутністю пристроїв для прочитання інформації з електронного чипа. Однак у Нацбанку запевняють, що фінансові установи мають усі технічні засоби для зчитування з ID-картки даних про особу, зокрема її місце проживання або перебування. У ДМС наголошують, що така вимога порушує закон, і закликають повідомляти про такі випадки, зокрема через сервіс «Електронна приймальна» на сайті служби.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


16.10.2018 2572 1
Коментарі (1)

Де наша Європа? 2018.10.17, 13:58

ID паспорт європейського зразку - гарна штука. Тільки в Україні псевдореформатори штучно зробили її проблемною.  На Заході немає прописки. Людина вільна у виборі пересування і кожні 2-а тижні перепрошивати перевидавати електронний паспорт недодумались.

В Україні ж до ід-картки ще довідку про приписку потрібно носити для спілкування з державою.

З тією само. пропискою котра виправдовує існування зайвих 100 тис чиновників непотрібних на Заході.

Приписку ввів Сталін для організації голодомору - відділення міських жителів від сільських, котрим паспорітв не видавали а як видавали по по місцю проживання повертали назад умирати з голоду віддавш иусе комуністам. Дореччі під час революції обіцяли паспорти відмінити взагалі не те що реєстрації різні, як ознаки закабалення панами.

Сьогодні в Україні прописка використовується для вилову призовників в армію, створення їм проблем, а ткож для створення проблем при оформленні власності на житлові будинки, отрмання пільг і послуг - ще 300 тис чиновників з довідками, що є непотребом на Заході.

Згідно асоціації і безвізу, систему "реєстрації" прописки мали скасувати реформою. Але олігархи купили грантореформаторів, котрі відповідають за цей напрямок і замісь скасування, ввели додаткові штрафи, подали відповідний імітуючий реформу закон. Тому ближчим часом ні ід-картки масово не переофромлятимуть ні не перестануть вимагати справку про відмітку місця перебуванн у чиновника поліції.

Держава російська з тризубами на кокардах не відпускає українців на Захід, а тій не хочуть голосуючи за таку владу.

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

288
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1604 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2388 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1106

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1178

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

339
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019