Черепи та побутові речі: У лісі на Тисмениччині виявили загадкове поховання

У середу, 17 жовтня працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" провели експедицію у село Павлівка Тисменицького району, аби дослідити ліс.

До КП «Пам’ять» звернувся лісник, який розповів, що знайшов у лісі людські кістки, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.

Вивчаючи архівні матеріали громадської організації «Меморіал», де зафіксовані свідчення людей про поховання жертв комуністичного і нацистського терорів, фахівці вирішили провести дослідження у лісі, біля Павлівки. Йдеться про район колишніх викопаних ровів та бліндажів з часів Першої світової війни.

«У цих ровах і обвалених бліндажах в роки Другої світової війни представники НКВД, а згодом і нацисти здійснювали поховання в районі лісу. Старші члени товариства "Меморіал" стверджували, що німці розстрілювали оунівців в Синагозі й також вивозили сюди», - розповідає директор підприємства «Пам’ять» Василь Тимків.

У дослідників була надія знайти останки розстріляних оунівців. На поверхні рову людські залишки знайшли, проте, як виявилось згодом, не жертв комуністичного терору.

«Поховання зруйноване недобросовісними людьми, близько 3-4-ох років тому. Хтось тут перекопав. На поверхні викидані в хаотичному порядку останки, які не мають анатомічної цілісності», - зазначає дослідник.

Зокрема, археологи знайшли три цілісні черепи та один-два зруйновані. За словами судмедексперта зі Львова Омеляна Левицького, перший череп належить жінці років 40-45, другий та третій -  чоловікам, 30-40 та 45-50-ти років.

Крім черепів та кісток були й досить цікаві знахідки, до прикладу дві угорські монети 1939 року (2 філери), ложка, портмоне з ключем всередині, два бідони, металева кришка, бігунок, ремені, тканина, шкіряні жіночі пояси, ґудзики, окуляри, військове взуття та інші.

В.Тимків зазначає, що, можливо, тут була криївка чи підземний шпиталь.

«Не можна стверджувати, що насправді тут було. Зараз ми бачимо сукупність цивільного одягу та військового. От навіть фрагменти повзунка та угорські монети говорять, що людські останки могли належати повстанцям. Військові бідони з морською емблемою, скоріш за все, належали німецьким військовим. Тут могли бути загиблі повстанці, криївка, або навіть підземний шпиталь, бо також є фрагменти, які нагадують лікарський посуд. Це однозначно не політичні репресії. Військові предмети навряд чи репресованим видавалися», - аналізує історик.

Також В.Тимків зазначає, що КП «Пам’ять» спочатку складе документацію та акт встановлення місця поховання, подасть їх до обласної комісії, потім отримає дозвіл на ексгумацію та проведе належне поховання.

Крім того, підприємство  має намір локалізувати декілька цвинтарів Першої світової війни у Павлівці.


18.10.2018 1347
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2693
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20795
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1804
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1292 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2306
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3946

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

579

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2059

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

750

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1356
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

945
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24445
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

663
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

688
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

640
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

784
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8131
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

643
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

823
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2110 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774