Четверо прикарпатців підкорили Ельбрус


Троє долинян: Ігор Ящур, Мирон Горбовий, Роман Дідоха та брошнівчанин Петро Рибчак вийшли з північної сторони на східну вершину гори Ельбрус, на висоту 5621 м. Всі вони – працівники Долинського ГПЗ.

 

Як патріоти рідного міста та нафтовики, взяли з собою на вершину прапори міста Долина та ПАТ «Укрнафта».



Важкий, але цікавий північний маршрут було обрано не зразу. Добирання по маршруту Долина – Київ – Кисловодськ – Черкеськ – Карачаєвськ – Хурзук – поляна на західному схилі г. Ельбрус зайняло 3 доби. Перша ночівля – на висоті 2650 м над рівнем моря в оточенні пастухів, худоби та цілої колонії гірських ховрахів. Для того, щоб вийти на північ, довелось долати перевал Балкбаші висотою 3700 м, заночувати на 3500 м, спускатись по кам’яних моренах, переходити бурхливу гірську річку (знову довелось ночувати, бо перейти можна тільки зранку, поки льодовики ще не розмерзлись) і все це з важкими, понад 30 кг наплічниками. Через 2 дні вийшли на велику плоску поляну – «німецький аеродром», де, згідно переказів, у другу світову війну сідали воєнні літаки.

 

Легенд і давніх історій, напряму пов’язаних з найбільшим вулканом Європи безліч, є і чудернацькі, і класичні, де розповідається про нещасливе кохання, а є і правдиві, в які важко повірити. Сама гора розміщена одразу в двох республіках Росії – Карачаєво-Черкесії та Кабардино-Балкарії, має біля сорока назв – Мінгі-Тау, Тейрі-Тау, Шат-тау, Ошхамахо і т.д., легенди про неї просочує яскравий кавказький колорит. Свого часу до одного із схилів був прикутий місцевий Прометей. Німці в часи третього рейху шукали на Ельбрусі вхід в Шамбалу, навіть привезли тибетських лам, доля яких, на жаль, трагічна. Бої на льодовиках і кам’яних осипищах точились дуже криваві і жорстокі. Затягнули на гору навіть гармату, та й «аеродром» отримав назву не просто так. Але, все ж таки, Ельбрус – це колишній активно діючий вулкан. І основну роль грає дика, буйна сила природи. Дотепер, навіть при сучасному розвитку техніки, засобів зв’язку, матеріалів, сходження пов’язане з серйозним ризиком для життя та здоров’я людини. Сніг, туман, мороз, ураганний вітер, тріщини в льодовику, висота, а також людський фактор пишуть чорну книгу щорічних смертей при спробах підкорити Гору.



Після дня відпочинку в нас залишився єдиний шанс вийти на гору. Один-єдиний день – 1 серпня. Квитки назад були куплені ще в Долині. Шляху назад не було, погода, здається, виправлялась, настрій був бойовий. Прокинувшись о 1 годині ночі (дехто й не спав взагалі), одягнувшись, взявши спорядження та по термосу з чаєм, о 01.30, при світлі ліхтариків, ми вирушили. Було дуже холодно, а вище додався ще морозний вітер. Перед сходом стало так холодно, що почало пробирати аж до костей. Мерзли носи та щоки, руки стискались в кулаки, хотілось закопатись в сніг. А далі почалась казка. Спочатку ледь рожева, потім червона, жовта, яскраво жовта. Всі, хто ходив у високі гори знають, що Земля кругла. І над заокругленим горизонтом сходить саме життя – Сонце. Повітря стає дуже прозорим, такої палітри кольорів у білого снігу в інший час не буває, по хмарах, здається можна ходити. Зразу стає тепліше. Схід зустріли на скалах Лєнца. Трохи перепочиваємо, п’ємо чай і йдемо далі. Вище скал є місце з тріщинами, тому за допомогою мотузки прив’язуємось один до одного, беремо льодоруби і йдемо, петляючи, наверх.



Ще кілька годин підйому і видно кратер вулкану – величезне кам’яне півколо. В самому кінці видно табличку, трикутник. Це – наша мета. Східна вершина. Важка вершина. 7,5 кілометрів по довжині і майже 2 по вертикалі (в одну сторону за один день з базового табору). І висота. І безмежний простір. Чорного моря не видно, жаль. Але видно Великий Кавказький хребет з вершинами. Північний Кавказ. Море снігу, скелі. І видно себе. З середини. Видно, що ти щось вартуєш. Ти дійшов до мети, до мрії… Отак завжди розраховуєш на щось хороше, а виходить… Вище «аеродрому» починається підйом по північному маршруту. Крута стежка веде до північного притулку на висоту 3750 м, де розташований базовий табір. Зупинившись на ночівлю, ми звечора бачили зелені схили, а зранку було 30см снігу, білі гори і туман, як молоко, в якому нічого не видно. Різкі та швидкі зміни погоди взагалі характеризують високогір’я, але Ельбрус стоїть на окремому місці. Багатьом просто не вистачає часу на сходження, бо треба перечікувати негоду. Ще гірше вийти за хорошої погоди, а потрапити через кілька годин в ураган або в туман, коли видно не далі витягнутої руки. Ми піднялись з наплічниками на висоту 4570 м, переночували при вітрі, наступного дня вийшли на 4700 м, але змушені були повернутись до північного притулку, пишуть Паралелі. Сніг був вище коліна, туман, вітер заважав дихати, сліди замітало на очах.

 

Ящур І.М: “На Ельбрусі був вже два рази. Останнього разу вів групу та зумів за один день вийти на східну та західну вершини. Отже, коли в цьому році, на заводі зібралося декілька хлопців, які ходять по Карпатах, і забажали вийти на Ельбрус, вирішив повести їх. Вірив, що зможемо це зробити і бажав лише одного – щоб нам повезло з погодою. І ми це зробили- зійшли на східну вершину Ельбруса, 5621м висотою, в останній день походу, що нам випадав для сходження, а перед ним було три дні непогоди: снігу по коліно й вище і добрячого вітру. Для мене кожний новий похід, це, передусім, новий досвід, а ще отримане задоволення від споглядання краси навколишньої природи, та від досягнутого”.



М.Горбовий: “Ельбрус не просто гучна назва, не просто найвища вершина Європи, не просто 5 км каменю, снігу і льоду. Це перш за все десятки тисяч сподівань, хоробрі, часом виважені, а часом необережні надії, загублені життя і з іншого боку загартовані характери, кров, біль і піт і діаметрально протилежні захват, відчуття легкості, тріумф. Для мене Ельбрус – це ще одна сходинка до самовдосконалення, це порція адреналіну в крові, це частка тієї хвороби, на яку хворіє багато відважних людей, ім’я якій – гори”.



П.Рибчак: “Що відчуває людина після сходження на Ельбрус? В той момент важко сказати, але відчуваєш, як почуття втоми частково покидає тебе, тіло наповнюється радістю і щастям. Після подолання стількох етапів ти досяг мети, здійснив мрію! Можна гордитися собою”.



Р.Дідоха: “Є мрія і є мета, і добре, коли вони співпадають. Важко йти, цікаво дійти, але дещо порожньо опісля. Треба вигадувати щось нове”.


19.08.2013 753 2
Коментарі (2)

R5 2013.08.19, 21:34
Молодці!!!
г 2013.08.20, 00:49
А де фото ?
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

307
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1702
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3156
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1140
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1163
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1203 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

240

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1116

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

933

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

325
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2488
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1238
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1313
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

547
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15177
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7478
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

330
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

634 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

465
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

382
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

472