Чернелицький замок (фото)


Раніше, потрапляючи на розповіді про замок в Чернелиці в літературі чи інтернеті, чомусь був свято переконаний, що від твердині окрім брами практично нічого не збереглось.

 

Причиною таких переконаннь слугувало те, що практично усюди зустрічались лише фотографії замкової брами.

 

Звичайно, саме браму можна вважати найцікавішим об"єктом замку, адже її портал, декоративне оздоблення і герб не можуть не привертати увагу. Проте, як виявилось, інші елементи твердині теж непогано збереглись, що мене приємно здивувало, бо я сподівався побачити там значно гіршу картину.

 

Замок розташовується у східній частині Чернелиці на не надто високому скелястому піднесенні над потоком, який за кілометр впадає в Дністер. Замок в плані квадратний з чотирма бастіонами по кутах і в"їздною брамою зі східного боку. Товщина стін сягала двох метрів, а їх висота - шести метрів.

 

Будівництво замку розпочалось на початку XVII століття, проте до початку Визвольних змагань 1648-1654 років твердиню не встигли повноцінно добудувати, що допомогло козакам понищити її. Остаточно замок добудував брацлавський воєвода Михайло Єжи Чарторийський у 1659 році.

 

Твердиню двічі здобували турки у 1672 та 1676 роках. Проте надалі замок відігравав дуже важливу роль як найсхідніший прикордонний форпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Особливу роль твердиня виконувала під час молдавського походу Яна ІІІ Собеського у 1685-1691 роках. У Чернелиці зберігався провіант та фураж королівської армії, а сам Ян ІІІ Собеський кілька разів зупинявся у замку.

 

Після Чарторийських Чернелицею володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку, який жив у ньому, був Мауріцій Ценський, після смерті якого у 1817 році його син покинув Чернелицю. З того часу замок почав занепадати і з часом перетворюватись на руїну. В радянський час поруч з замком перебувала лікарня, деякі будівлі якої розташовувались впритул до замкових стін. Вже в часи незалежності медичний заклад переїхав в інше приміщення, і з того часу в колишній твердині господарює лише місцева худоба, яка мирно щипає травичку на замковому подвір"ї.

 

А тепер перейдемо до розгляду окремих елементів замку.



Вид з подвір"я на замкову браму:



Герб Чарторийських, під яким ймовірно була якась таблиця (принаймі місце для неї було означено):



Фрагмент стіни біля брами:



Тепер заходимо всередину набрамного корпусу і поглянемо на бійниці, які розміщені по боках від входу. Схоже, що права бійниця з"явилась тут значно пізніше від лівої і використовувалась в суто декоративних цілях, бо як бачимо на її місці раніше була пішохідна хвіртка, яку з часом замурували.

Ліва від входу бійниця (схоже, що автентична):



Двері до бічного від брами приміщення:



Ліве від проходу приміщення:



Праве від проходу приміщення:



Старе вікно в правому від брами приміщенні:



Праве від брами приміщення з боку південно-західного бастіону:



Південно-західний бастіон:



Південно-східний бастіон:



А так цей бастіон виглядає з замкового подвір"я:



Північно-східний бастіон:



Дві бійниці на північно-східному бастіоні:





Зараз на замковому подвір"ї розташовується фруктовий сад, який заклали в радянські часи працівники місцевої лікарні.



Також тут випасають худобу найближчі сусіди замку.

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
Так колись виглядав Чернелицький замок

 

"Україна Інкогніта"


09.10.2012 1850 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1785
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1108
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1373 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3900 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33952
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2956

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

406

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

828

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1797

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1143
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1181
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

700
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

575
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12267
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1570
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1355
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

641
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

326
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

402
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

442
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1336