Чернелицький замок (фото)


Раніше, потрапляючи на розповіді про замок в Чернелиці в літературі чи інтернеті, чомусь був свято переконаний, що від твердині окрім брами практично нічого не збереглось.

 

Причиною таких переконаннь слугувало те, що практично усюди зустрічались лише фотографії замкової брами.

 

Звичайно, саме браму можна вважати найцікавішим об"єктом замку, адже її портал, декоративне оздоблення і герб не можуть не привертати увагу. Проте, як виявилось, інші елементи твердині теж непогано збереглись, що мене приємно здивувало, бо я сподівався побачити там значно гіршу картину.

 

Замок розташовується у східній частині Чернелиці на не надто високому скелястому піднесенні над потоком, який за кілометр впадає в Дністер. Замок в плані квадратний з чотирма бастіонами по кутах і в"їздною брамою зі східного боку. Товщина стін сягала двох метрів, а їх висота - шести метрів.

 

Будівництво замку розпочалось на початку XVII століття, проте до початку Визвольних змагань 1648-1654 років твердиню не встигли повноцінно добудувати, що допомогло козакам понищити її. Остаточно замок добудував брацлавський воєвода Михайло Єжи Чарторийський у 1659 році.

 

Твердиню двічі здобували турки у 1672 та 1676 роках. Проте надалі замок відігравав дуже важливу роль як найсхідніший прикордонний форпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Особливу роль твердиня виконувала під час молдавського походу Яна ІІІ Собеського у 1685-1691 роках. У Чернелиці зберігався провіант та фураж королівської армії, а сам Ян ІІІ Собеський кілька разів зупинявся у замку.

 

Після Чарторийських Чернелицею володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку, який жив у ньому, був Мауріцій Ценський, після смерті якого у 1817 році його син покинув Чернелицю. З того часу замок почав занепадати і з часом перетворюватись на руїну. В радянський час поруч з замком перебувала лікарня, деякі будівлі якої розташовувались впритул до замкових стін. Вже в часи незалежності медичний заклад переїхав в інше приміщення, і з того часу в колишній твердині господарює лише місцева худоба, яка мирно щипає травичку на замковому подвір"ї.

 

А тепер перейдемо до розгляду окремих елементів замку.



Вид з подвір"я на замкову браму:



Герб Чарторийських, під яким ймовірно була якась таблиця (принаймі місце для неї було означено):



Фрагмент стіни біля брами:



Тепер заходимо всередину набрамного корпусу і поглянемо на бійниці, які розміщені по боках від входу. Схоже, що права бійниця з"явилась тут значно пізніше від лівої і використовувалась в суто декоративних цілях, бо як бачимо на її місці раніше була пішохідна хвіртка, яку з часом замурували.

Ліва від входу бійниця (схоже, що автентична):



Двері до бічного від брами приміщення:



Ліве від проходу приміщення:



Праве від проходу приміщення:



Старе вікно в правому від брами приміщенні:



Праве від брами приміщення з боку південно-західного бастіону:



Південно-західний бастіон:



Південно-східний бастіон:



А так цей бастіон виглядає з замкового подвір"я:



Північно-східний бастіон:



Дві бійниці на північно-східному бастіоні:





Зараз на замковому подвір"ї розташовується фруктовий сад, який заклали в радянські часи працівники місцевої лікарні.



Також тут випасають худобу найближчі сусіди замку.

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
Так колись виглядав Чернелицький замок

 

"Україна Інкогніта"


09.10.2012 1885 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

425
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

659
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1950
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3426
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1259
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1260

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1426

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

408

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1057

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1223
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24187
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

436
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2594
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

481
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1432
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

624
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15297
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

425
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

109
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1147 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

563
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

463