Церква закликає прикарпатців відмовитися від штучних квітів на цвинтарях

 

 

Екологічна катастрофа у кожному населеному пункті має свою приписку – цвинтар. Священики напередодні Великодня нагадують парафіянам, що не варто нести на могили родичів штучні квіти.

 

Недільне звернення місцевого пароха для парафіян не було аж чимось надто дивовижним, але як не дивно, частина вірних з ним цілком згодна. Відтепер на сільському цвинтарі в одному із сіл Рогатинського району вирішили не використовувати пластмасових квітів. Принаймні поки що і тільки на словах. Від різнокольорових квітів на могилах аж очі розбігаються. Але, як переконують священики, так не має бути, бо на цвинтарі яскраві кольори відвертають увагу від тихої молитви за померлими. Тому й намагаються переконати вірних не ганятися за модою і не встановлювати негласні конкурси на кращі букети штучних квітів, пише ЗК.

 

«То давно вже треба було заборонити, – каже одна сусідка другій по дорозі додому. – Ті квіти вітер пороздуває по цвинтарі, а потім їх спалюють на великій купі. Дим від плавленої пластмаси і фарб йде в повітря, і ми тим дихаємо».


Застереження отця-пароха взагалі виявилися аж надто категоричними. Той повідомив, що під час Великодніх свят не кропитиме свяченою водою ті могили, на котрих побачить штучні квіти. Можливо, саме такий кардинальний крок змусить парафіян задуматися над станом довкілля.

 

«Якось моя знайома вирішила спалити старі вінки, котрі були на могилі її батьків. Не встигла вона піднести запалений сірник, як квіти миттєво спалахнули. Але вона наразилася на гнів працівника кладовища, котрий нагадав їй про шкідливі викиди у повітря», – розповідає одна жінка, купуючи саджанці квітів на міському ринку.

 

Про шкоду від таких квітів у Церкві говорять вже третій рік поспіль. Ієрархи постійно звертаються до вірних із закликом не нести штучних квітів на могили родичів. Але старання їхні поки що не увінчуються стовідсотковим успіхом. Минулого року з цього приводу митрополит Володимир Війтишин видавав спеціальне звернення із цього приводу. Але якихось кардинальних змін все одно не сталося. Ба навіть більше, подекуди на території церков відкрилися спеціалізовані крамниці із церковно-похоронною атрибутикою. І звичайно, без штучних вінків та квітів там не обходиться.

 

У деяких селах тепер священики постійно наголошують, що штучні квіти шкодять тим, хто ще живі. «Навіть коли йдете на похорон, то краще принесіть тій засмученій родині гроші,  а не купуйте дорогі вінки, котрі через деякий час все одно доводиться викидати чи спалювати», – застерігає парох однієї із церков.

 

«Така практика прикрашання могил пластиковими квітами не має жодного церковного чи богословського обґрунтування. Аргументованої відповіді у такій потребі не дасть ніхто», – зауважує керівник Бюро УГКЦ з питань екології Володимир Шеремета.

 

У час Великого посту питання штучних квітів набуває особливого загострення, бо кожен піде прибирати на цвинтарі та прикрашати могили своїх рідних. Таке явище дуже шкідливе. Уже третій рік ми посилено намагаємося долати цю проблему. Тому звертаємося до людей відмовитися від пластикової поминальної атрибутики. Як мінімум це є марнотратство і немалі гроші на вітер. А особливо ці квіти завдають шкоду для довкілля і здоров’я.

 

За рік вінки збираються і в кращому випадку вони закінчують своє існування на полігоні. Але здебільшого люди полегшують собі працю і спалюють ці вінки. Внаслідок чого, як стверджують фахові екологи, у повітря виділяється діоксин. А це пряма загроза здоров’ю, особливо такі викиди сприяють виникненню онкологічних захворювань.

 

Прикладом того, як можна відмовитися від пластикової атрибутики на цвинтарі, є поки що поодинокі села в Івано-Франківській області. Як запевнили нас у Бюро з питань екології, спільно із парафіянами відмовитися від штучних квітів та вінків вдалося пароху сіл Тустань та Семаківці Галицького району отцю Михайлу Яблоню. Зрештою, у кожному деканаті Івано-Франківської архієпархії УГКЦ відтепер є священик, котрий відповідає за екологію.

 

У колах духовенства наголошують, що кардинальна заборона може взагалі відвернути людей від Церкви, а тому намагаються впливати на людську свідомість поступово. Біля входів на деякі кладовища можна побачити спеціально встановлені банери із закликом не використовувати штучні квіти на могилах свої родичів.

 

«Насамперед найбільш доречним для померлих є молитва, а також живі квіти – символ вічного життя», – наголошує керівник Бюро з питань екології. Він  готовий назвати чималий перелік рослин, котрі можна висадити на могилах і не перейматися, що їх не буде кому доглядати.

 

Традиція прикрашати могили штучними квітами не наша, бо здавна в літературі відомі факти, коли на могилі висаджували барвінок. Етнографи зафіксували таку українську традицію прикрашання могил у ХІХ столітті: коли людина помирала, висаджували певні рослини, згідно з їхнім символічним значенням, а в поминальні дні приводили могили і ці зелені насадження до ладу. Деякі дослідники вважають, що жива рослина на могилі символізувала продовження життя душі померлого.

 

У збиток підуть виробники такого ходового товару. Адже, як правило, напередодні великих релігійних свят вони виторговують чимало коштів за різнобарвні пластикові прикраси. Володимир Шеремета запевняє, що у них немає мети поламати комусь бізнес на квітах.

 

Біля центрального ринку в Івано-Франківську саме у розпалі торгівля штучними квітами. Асортимент як завжди вражає – від маленьких поодиноких квіток до великих букетів та кошиків. Традиційні барвисті букети квітів сьогодні можна придбати від 30 до 150 гривень. Але хто зна чи не вигорять вони під сонцем та дощем ще до літа. Зрештою, екологи стверджують, що у сьогоднішні важкі економічні часи навряд чи логічно було б витрачати чималу суму на квіти, котрі згодом стануть сміттям.


29.03.2015 844 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

375
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1741
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3242
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1170
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1197
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1252 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

290

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1143

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

977

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

354
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2514
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1257
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1343
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

572
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15209
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7501
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

361
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

773 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

489
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

404
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

494