Китайський суверенний фонд China Investment Corp. (CIC) не має наміру купувати європейські держоблігації через їх «проблематичність», заявив його глава Лоу Цзі Вей. А ось у купівлі реальних активів в Європі CIC дуже зацікавлений. Відверта заява прозвучала на тлі запевнень китайського керівництва про те, що воно не має наміру «скуповувати всю Європу».
За словами Лоу Цзі Вея, Китай з обережністю підійде до заклику канцлера Німеччини Ангели Меркель вкладатися в європейські бонди.
«Що стосується держоблігацій європейських країн на зразок Італії і Іспанії, тільки центробанки з певною відповідальністю можуть інвестувати в них.
Але для довгострокових інвесторів на кшталт нас робити такі інвестиції складніше», - пояснив він, виступаючи на форумі China Economists 50 напередодні саміту Китай-ЄС.
Радник Центробанку Китаю Ся Бінь був ще більш відвертим: «Ми, може, й бідні, але ми не ідіоти. Ми повинні слідувати комерційним принципам, здійснюючи такі інвестиції. Це означає, що нам потрібна дохідність».
Однак Лоу Цзі Вей дав зрозуміти, що його фонд все ж зацікавлений в Європі. «Інвестиційні можливості можуть бути в таких областях, як інфраструктура і промислові проекти. І подібні проекти можуть допомогти відновленню економіки», - зазначив Лоу Цзі Вей можливу форму підтримки проблемних європейських країн.
Однак англомовна People's Daily, що є рупором правлячої в Китаї Комуністичної партії, видала більш м'яку позицію. «У Китаю немає ні бажання, ні можливостей« скупити Європу» або «контролювати Європу», як заявляють деякі європейські коментатори», - пояснив у своїй першополосній колонці директор Інституту європейських досліджень при Китайському інституті сучасних міжнародних відносин Фен Чжун Пін.
Насправді заявлений главою CIC підхід вже щосили працює, правда, поки тільки у Великобританії, більш відкритій китайському капіталу в порівнянні з континентальною Європою. Так, в середині січня CIC придбав 8,7% акцій британської компанії сфери ЖКГ Thames Water, заплативши за них, за оцінками, близько 1 млрд дол.
Крім того, ще в листопаді фонд висловив бажання брати участь в будівництві високошвидкісної залізниці, яка зв'яже Лондон з північчю Англії. Британські власті мають намір залучити на реалізацію проекту 30 млрд фунтів (47,4 млрд дол.)
Аналітики вважають, що потенціал для китайських інвестицій в реальні активи в Європі існує.
«У ряді європейських країн сфера інфраструктури залишається недофінансованою. І вклавшись в неї, CIC отримає кращу прибутковість, ніж у американських або європейських держоблігацій. Крім того, це дозволить їм почувати більшу визначеність щодо майбутнього інвестицій», - сказав РБК daily економіст Capital Economics Ван Цінвей. Однак, за його словами, для реалізації цього потенціалу, необхідні політичні домовленості, з заключенням яких в останні два роки спостерігаються проблеми.
В цілому ж Китай останнім часом і так значно збільшив свої вкладення в європейські американські проекти. За даними The German Marshall Fund of the United States, прямі інвестиції КНР в США і Європу до 2005 року в середньому дорівнювали 3 млрд дол на рік, однак потім стався різкий сплеск, і вони досягли 60 млрд дол. За даними University of Antwerp, на Китай в 2011 році припадало вже 10% від усіх приватних інвестицій в Європу проти 5% в 2010 році.
Найбільшою популярністю у китайців користуються сфера ділових послуг, промисловість, фінанси і ритейл. При цьому із загального обсягу вкладень Пекіна в 15,2 млрд євро (20,5 млрд дол) 90% припадає на китайські держкомпанії.
Джерело: bankir.ru