Чемні водії, обід за 40 гривень та онлайн-чиновники

 

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

 

Журналістською долею мене занесло в Івано-Франківськ. Ніколи не була тут раніше і, на жаль, майже нічого не знала про це місто. Ще у потязі познайомилась з франківцями. За кілька годин вони розповіли, де смачно, а головне, недорого, перекусити, куди піти та що варто побачити. Тож, озброївшись їхніми порадами, вивчала Франківськ та його мешканців майже два місяці.

 

Перше, що здивувало, – культура на дорозі, тобто ввічливі «стосунки» між автомобілістами та пішоходами. Навіть якщо перебігатимете дорогу не на пішохідному переході – вас пропустять і, що важливо, не посигналять гнівно услід. Як пояснюють самі водії, їм не важко зупинитись на кілька секунд, а вдячні пішоходи завжди усміхнуться. Особливо приємно, коли це роблять дівчата. Одне слово, європейський рівень культури.

 

Маршрутники теж задніх не пасуть. У перші кілька днів запитувала дорогу у всіх, кого побачу. Водії громадського транспорту — не виняток. Вони мені не лише пояснювали, на який маршрут сісти, а й як потім добратися до потрібного пункту. Крім того, тут помітно кращий, ніж у Львові, стан «бусів». Бо двері не відчиняються за кілька метрів до зупинки, а водій не збирає всіх пасажирів в одну, не гумову, маршрутку. У франківських маршрутках дякують та перепрошують, вітаються з водієм.

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

 

Таксі у Франківську також різняться від львівських чи київських. Тут оператор не питає про кінцевий пункт і, відповідно, не оголошує вартість поїздки. Вже коли сідаєте у «шашечки», кажете водію, куди вам їхати. Ціни — помірні, доїхати у будь-яку точку міста можна за 35−40 гривень (що дуже відрізняється від львівських 60-70).



Обід в Івано-Франківську коштує так само, як і поїздка таксі. Місцеві хвалили «Десятку». Невеличкий затишний заклад у самому центрі міста, де наїстися можна за 40 гривень, а “шиканути” — за 100. Телячий стейк обійдеться у 29 гривень, а райдужна форель — у 32 грн. Салат — приблизно 25−30 гривень, суп – від 19. Порції великі. Вареників в одній порції майже два десятки, так само, як і картопляних кульок. До ціни кожної страви додається 95 копійок. Як пояснила офіціантка Леся, така політика закладу.

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

Ще однією гастрономічною родзинкою міста є «Шпиндель». Інтер’єр ресторану антикварний. Власник пожертвував свою колекцію старовинних годинників, касовий апарат 1914 року та кавову машину, перетворивши невелике приміщення у підвалі на справжній музей.

 

Аналогів “Шпинделю” в Україні немає. Тут зібрані 33 годинники та 15 барометрів, антикварні шафи та старовинна барна стійка. На стінах — газети минулого століття, грає джаз і показують фільми за участі Чарлі Чапліна. Ціни «не кусючі» – салат та десерт обійдеться у 50 гривень, а за порцію запеченого сібаса попросять 69.



Ціни на каву у Франківську також не львівські. Запашна кава у кав’ярнях коштуватиме 15−20 гривень, “кава з собою” — 13−18.



Пообідавши та насолодившись кавою, можна поговорити про політику. З цим у Франківську по-сучасному. Всі місцеві політики, чиновники та впливові люди мають сторінку у соціальних мережах: “Фейсбук”, “Вконтакте”, “Твіттер” та навіть “Інстаграм”. Достатньо «тегнути» чиновника у гнівному пості, як дивним чином вмикається опалення, ремонтується дорога чи з’являється світло. Єдине, чого не вирішують тут через Інтернет, — забудови.

 

Місто невелике, але складається враження, що новобудов тут більше, ніж у столиці. Заробітчани, які живуть і працюють за кордоном, купують тут по 2−3 квартири. Вочевидь, у такий спосіб вкладають зароблені гроші. Однак ці квартири або порожні, або здаються.

 

Якщо про Львів говорять як про «Місто, відкрите для світу», з Дніпро асоціюється New Everyday, то Франківськ називають «Теплим Містом». Це справа рук 34-річного романтика в душі та документознавця-менеджера інформаційних систем за освітою Юрка Филюка. Він покинув успішний бізнес у Києві і повернувся до Івано-Франківська, щоб власними силами розвивати рідне місто. На рахунку «Теплого Міста» – десятки втілених проектів з розвитку Франківська, серед них візуальний стиль Івано-Франківська, Urban Space 100, Urban Space Radio, проект «Вивіски», «Теплі поштівки» Child-Friednly Public Space. Я, наприклад, полюбила Urban Space 100, де запашна кава та фірмові еклери.

 

Urban Spase — це урбаністичний, міський простір. Заклад має 100 співзасновників, кожен з яких вклав по 1000 доларів – одноразовий і безповоротний внесок, і за ці кошти був відкритий простір. Тут відбуваються прес-конференції, дискусійні панелі, презентації, покази фільмів, концерти і багато іншого.

 

Особливість цього підприємства — 80% чистого прибутку йде на проекти розвитку міста. Вирішують, які проекти підтримати, засновники. Вони не мають персональних дивідендів з цього, але мають виключне право раз на квартал ухвалювати рішення – куди скеровувати зароблені кошти, які проекти підтримати.



Чи подібний Франківськ до Львова? Міста схожі й не схожі одночасно. Вони – рідні брати, але з різними характерами. Один розвиває бізнес, а другий дбає про комфортну оселю для своєї родини.



Високий замок
, Дар’я Бавзалук


11.11.2016 Дар’я Бавзалук 2255 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

347
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3416
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1402

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

401

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

472
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1426
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

622
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15290
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1128 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

557
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541