Чемні водії, обід за 40 гривень та онлайн-чиновники

 

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

 

Журналістською долею мене занесло в Івано-Франківськ. Ніколи не була тут раніше і, на жаль, майже нічого не знала про це місто. Ще у потязі познайомилась з франківцями. За кілька годин вони розповіли, де смачно, а головне, недорого, перекусити, куди піти та що варто побачити. Тож, озброївшись їхніми порадами, вивчала Франківськ та його мешканців майже два місяці.

 

Перше, що здивувало, – культура на дорозі, тобто ввічливі «стосунки» між автомобілістами та пішоходами. Навіть якщо перебігатимете дорогу не на пішохідному переході – вас пропустять і, що важливо, не посигналять гнівно услід. Як пояснюють самі водії, їм не важко зупинитись на кілька секунд, а вдячні пішоходи завжди усміхнуться. Особливо приємно, коли це роблять дівчата. Одне слово, європейський рівень культури.

 

Маршрутники теж задніх не пасуть. У перші кілька днів запитувала дорогу у всіх, кого побачу. Водії громадського транспорту — не виняток. Вони мені не лише пояснювали, на який маршрут сісти, а й як потім добратися до потрібного пункту. Крім того, тут помітно кращий, ніж у Львові, стан «бусів». Бо двері не відчиняються за кілька метрів до зупинки, а водій не збирає всіх пасажирів в одну, не гумову, маршрутку. У франківських маршрутках дякують та перепрошують, вітаються з водієм.

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

 

Таксі у Франківську також різняться від львівських чи київських. Тут оператор не питає про кінцевий пункт і, відповідно, не оголошує вартість поїздки. Вже коли сідаєте у «шашечки», кажете водію, куди вам їхати. Ціни — помірні, доїхати у будь-яку точку міста можна за 35−40 гривень (що дуже відрізняється від львівських 60-70).



Обід в Івано-Франківську коштує так само, як і поїздка таксі. Місцеві хвалили «Десятку». Невеличкий затишний заклад у самому центрі міста, де наїстися можна за 40 гривень, а “шиканути” — за 100. Телячий стейк обійдеться у 29 гривень, а райдужна форель — у 32 грн. Салат — приблизно 25−30 гривень, суп – від 19. Порції великі. Вареників в одній порції майже два десятки, так само, як і картопляних кульок. До ціни кожної страви додається 95 копійок. Як пояснила офіціантка Леся, така політика закладу.

 

Чим вразив журналістку Івано-Франківськ: Чемні водії, обід за 40 грн. та онлайн-чиновники

Ще однією гастрономічною родзинкою міста є «Шпиндель». Інтер’єр ресторану антикварний. Власник пожертвував свою колекцію старовинних годинників, касовий апарат 1914 року та кавову машину, перетворивши невелике приміщення у підвалі на справжній музей.

 

Аналогів “Шпинделю” в Україні немає. Тут зібрані 33 годинники та 15 барометрів, антикварні шафи та старовинна барна стійка. На стінах — газети минулого століття, грає джаз і показують фільми за участі Чарлі Чапліна. Ціни «не кусючі» – салат та десерт обійдеться у 50 гривень, а за порцію запеченого сібаса попросять 69.



Ціни на каву у Франківську також не львівські. Запашна кава у кав’ярнях коштуватиме 15−20 гривень, “кава з собою” — 13−18.



Пообідавши та насолодившись кавою, можна поговорити про політику. З цим у Франківську по-сучасному. Всі місцеві політики, чиновники та впливові люди мають сторінку у соціальних мережах: “Фейсбук”, “Вконтакте”, “Твіттер” та навіть “Інстаграм”. Достатньо «тегнути» чиновника у гнівному пості, як дивним чином вмикається опалення, ремонтується дорога чи з’являється світло. Єдине, чого не вирішують тут через Інтернет, — забудови.

 

Місто невелике, але складається враження, що новобудов тут більше, ніж у столиці. Заробітчани, які живуть і працюють за кордоном, купують тут по 2−3 квартири. Вочевидь, у такий спосіб вкладають зароблені гроші. Однак ці квартири або порожні, або здаються.

 

Якщо про Львів говорять як про «Місто, відкрите для світу», з Дніпро асоціюється New Everyday, то Франківськ називають «Теплим Містом». Це справа рук 34-річного романтика в душі та документознавця-менеджера інформаційних систем за освітою Юрка Филюка. Він покинув успішний бізнес у Києві і повернувся до Івано-Франківська, щоб власними силами розвивати рідне місто. На рахунку «Теплого Міста» – десятки втілених проектів з розвитку Франківська, серед них візуальний стиль Івано-Франківська, Urban Space 100, Urban Space Radio, проект «Вивіски», «Теплі поштівки» Child-Friednly Public Space. Я, наприклад, полюбила Urban Space 100, де запашна кава та фірмові еклери.

 

Urban Spase — це урбаністичний, міський простір. Заклад має 100 співзасновників, кожен з яких вклав по 1000 доларів – одноразовий і безповоротний внесок, і за ці кошти був відкритий простір. Тут відбуваються прес-конференції, дискусійні панелі, презентації, покази фільмів, концерти і багато іншого.

 

Особливість цього підприємства — 80% чистого прибутку йде на проекти розвитку міста. Вирішують, які проекти підтримати, засновники. Вони не мають персональних дивідендів з цього, але мають виключне право раз на квартал ухвалювати рішення – куди скеровувати зароблені кошти, які проекти підтримати.



Чи подібний Франківськ до Львова? Міста схожі й не схожі одночасно. Вони – рідні брати, але з різними характерами. Один розвиває бізнес, а другий дбає про комфортну оселю для своєї родини.



Високий замок
, Дар’я Бавзалук


11.11.2016 Дар’я Бавзалук 2129 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

644
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1176
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2504
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1351
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2002 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2922

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

693

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

757

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1660

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1644
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

344
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

456
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18365
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7479
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3656
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1042
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10779
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

292
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

290
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

482
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

449
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

683