Буки. Невже таке є в Україні? (фото)

 

Більшість пересічних обивателів, особливо дівчат (які завжди більш схильні до емоційного сприйняття дійсності) захопливо вигукують, переглядаючи зображення каньону у Буках: «Невже таке є в Україні?» Дійсно, людині, що приросла до офісу, а у коротку відпустку бачить заморські пляжі, важко уявити що і у нас є справжня краса. Нехай не прилизана, без належної інфраструктури, але дійсно є. І дійсно краса.

Природа України не балує туристів ефектною візуальною атрактивністю. У нас немає величезних водоспадів (на зразок Ігуасу або Вікторії), немає мальовничих джунглів, із зграями строкатих папуг, немає саванн, із табунами імпал (у кращому випадку є автомобілі Шевролле Імпала) та швидконогими гепардами (це ще гірше ніж чупакабра), немає полярного сяйва та айсбергів, барвистих коралових рифів та риб клоунів. Наш найбільший каньйон (Кримський) так заріс деревами, що і на каньйон не дуже схожий, а найбільша річка перетворилася в нікому не потрібне рукотворне море... Але що це я ніби у «Нашій Раші». У нас є інші природні атракції. Захоплюючі і ефектні. І Гірський Тікич у Буках якраз серед них.

Хоч селище Буки, яке розташоване у Маньківському районі Черкаської області, досить старе (перші згадки відносяться до 1515 року), але від давніх історичних часів в ньому залишилося небагато. Чи не найстарішою архітектурною його пам’яткою є напівзруйнований кам’яний млин. Також у поселенні є руїни однієї із перших малих ГЕС в Україні (та й в СРСР). Але безперечно не антропогенні пам’ятки мають найбільшу туристичну цінність у Буках. Головна туристична атракція – це каньйон Гірського Тікича.

Взагалі то скелясті утворення – не рідкість для берегів річок, торуючих шлях в Українському кристалічному щиті (УКЩ). Фантастичні скелі на Случі, скеледроми на Тетереві у Денишах та Житомирі, казкові гранітні долини Росі у Богуславі, Стеблеві та Корсуні, Мигейські суперпороги на Південному Бузі... Хватає цього добра. Але чітко виражених справжніх каньйонів крім Буків я ніде в Україні не бачив. Таких, якими їх я уявляв із дитинства.

Розповідь про Буцький каньйон буде не повною, без розповіді про УКЩ. Хоча б коротенької. Отже починається він у Рівненський області. Простягається із північного-заходу на південний схід, аж до Азовського моря. В довжину сягає 1 тисячі кілометрів при максимальній ширині у 250 км. Але не будемо заглиблюватися в геологію – УКЩ це кристалічний фундамент (фактично камінь), який є піднятою частиною Східно-Європейської платформи і має на собі незначну товщу осадових відкладів. Часто фундамент лежить над базисом ерозії, і тоді він скелями та порогами випірнає над осадовими відкладами (над землею). Найбільше таких ділянок в долинах річок, зокрема у прируслових частинах.

Вік порід УКЩ часто перевершує два мільярди років. Фантастично жахлива цифра. Тоді на землі ще не було життя.

Породи що складають УКЩ –граніти та гранітоїди (типу гранітоподібні) – дуже міцні, тому річкам знадобилася не одна сотня мільйонів!!! років, щоб прорізати собі дорогу. Але вода камінь точить. Нехай не швидка, але досить упевнено. Так і проточила вона дорогу (русло) для Гірського Тікича, вік долини якого перевищує вік долини Дніпра у десятки разів.

Починається річка Гірський Тікич у Оратівському районі Вінницької області. На півдні Черкаської області вона зливається із Гнилим Тікичем і утворює коротеньку річку Тікич. Тікич же, впадає у Синюху, яка котить свої води у Південний Буг.

Ділянки Тікича у Маньківському та Тальнівському районах Черкаської області часто схожі на гірську річку, тому він і називається Гірським. Наймальвничіша (за словами очевидців) ділянка розташована поряд із селищем Буки. Починається вона від греблі та містка у центрі селища і прямує на південь та південний схід. Кажуть, що південніше також є мальовничі ділянки. Але мабуть не настільки.

Вище містка розташована гребля водосховища (із шлюзом та закинутим пам’ятником Леніну в очеретах). Нижче починається плоска похила кам’яна поверхня із жолобом для річкового русла. Тут шумить водоспад, який отримав назву Вир. Хоча, на мою думку, це не зовсім водоспад – це падун чи перекат. Влітку у межень він такий собі, а ось навесні значно потужніший (мабуть тоді він і вирує).

Буцький "Стоун Хендж"

Нижче по течії (не скажу протягом скількох км) Гірський Тікич протікає у скелястих берегах, які інколи змикаються у справжній вузький каньйон. В погожу днину тут багато туристів із наметами. Часто вони шкрябаються вгору на скелі – тренуються. Глибоко у долині збереглися руїни ГЕС. Цю бетонну споруду звели у далекому 1929 році. Потім закинули...

Місцями долина Тікича нагадує гірську місцевість із химерними формами рельєфу. Тут могли б знімати якийсь фентезі-фільм.

Буцька ГЕС

В одному місці скелі піднімаються вузьким муром (десь у метр товщиною), який простягається на обох берегах і півкільцем змикається біля русла. Справжня кам’яна брама, біля якої, на верхівці стіни лежить велетенський камінь. Лежить навскісяк. Здається що його сюди поклали люди. Точніше велети. Хто, для чого і як? Я вже зустрічав в мережі твердження, що це недосліджений Стоун Хендж. Але навряд. Думаю, що це робота бурхливих водних потоків вкупі із льодовиком (або навпаки).

На скільки тягнуться скелясті береги від Буків вниз по течії Гірського Тікича – не скажу. Але точно не на один десяток кілометрів.

Водяний млин (кін. 19 ст.)

Недалеко від сучасної греблі стоїть старовинний млин. Він не схожий на млини Росі та Південного Буга, але також дуже ефектний. Зараз це лише стіни, але хтось узявся вкрити їх новим дахом. Що то буде – хто зна. Місцеві кажуть, що кафе або готельчик.

 

 

"Україна Інкогніта"


15.10.2012 1697 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1764
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1104
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1358 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3887 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33945
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2942

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

402

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

822

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1794

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1139
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1164
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

696
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

570
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2051
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12262
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1564
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1351
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

629
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

323
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

394
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

438
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1329