Бюджет без перспективи

 

Упродовж двох днів у напруженому режимі працювала постійна комісія обласної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій. Депутати з участю голови обласної ради О. Сича та його заступників В. Гладія і О. Дзеси розглянули низку питань, серед них і два найважливіші — з розподілу між містами і районами області додаткової дотації для виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери та підготовки проекту бюджету області на 2012 рік, який планується винести на розгляд сесії вже завтра, 30 грудня.

 

Щоб виважено розподілити дотацію на виплату зарплати, керівництво обласної ради і члени бюджетної комісії запросили голів районних і міських рад та начальників фінансових управлінь.


— Потреба заслухати вас виникла тому, що є різнобій у цифрах. Одні дані про незабезпеченість коштами для виплати зарплат людям зазначаються в офіційних поданнях міст і районів і на їх підставі йде орієнтація, скільки грошей не вистачає, а водночас надходять листи або ж нас повідомляють чи то голови рад, чи заступники голів райдержадміністрацій про дещо інші потреби у фінансових ресурсах, — зазначив голова обласної ради Олександр Сич. — Цифри, які називають, дещо інші, а деколи — радикально інші. Для того, щоби зберегти принципи справедливості і паритетності, ми сьогодні вкотре запросили вас, щоб вислухати саме ваші розрахунки.


Заслуховуючи керівників міст і районів, члени постійної комісії обласної ради водночас спиралися на висновки та рекомендації начальника головного фінансового управління облдержадміністрації Галини Карп. Варто зазначити, що фахівці головного управління, бачачи, що містам і районам краю забракне власних коштів, рекомендували їх керівникам ще 1 грудня 90 відсотків усіх надходжень спрямовувати саме на виплату зарплати бюджетникам та впродовж наступних десяти днів моніторили її дотримання. Після детального аналізу, обговорення і консультацій депутати прийняли варіант, запропонований Г. Карп, — повністю «закрити» нестачу коштів на зарплату Богородчанському, Верховинському, Рогатинському, Снятинському і Тлумацькому районам та містам Болехову, Коломиї і Яремчу й частково — промислово розвинутим Долинському і Коломийському районам, Івано-Франківську і Калушу. Водночас члени комісії підтримали пропозицію Олександра Левицького дещо збільшити суму фінансової допомоги для бюджетників Коломийщини.


Майже три з половиною години члени постійної комісії облради обговорювали проект бюджету Івано-Франківщини на 2012 рік. Депутати насамперед уважно розглянули всі пропозиції й рекомендації до проекту головного кошторису краю, що були напрацьовані їхніми колегами з, так би мовити, профільних комісій. Зокрема, підтримали три пропозиції членів постійної комісії обласної ради з питань розвитку села, аграрної політики, використання земель та регулювання земельних відносин, у тому числі і рекомендацію сесії збільшити зі 100 тис. до понад 2,4 млн. грн. суму асигнувань на виконання у наступному році робіт з інвентаризації та розмежування земель комунальної і державної власності, а також більше коштів виділити на вирішення побутових умов для відомих тренерів і спортсменів Прикарпаття, на «Просвіту» та ряд інших. Бюджетна комісія також рекомендувала сесії ухвалити безпрецедентне рішення про спрямування, починаючи вже з наступного року, 50 відсотків коштів, вторгованих від продажу об’єктів комунальної власності, на капітальні ремонти та підтримання майна громад краю — обласного музично-драматичного театру ім. І. Франка, художнього музею, ратуші й інших, що потребують невідкладного ремонту.
Дискусію на засіданні депутатської комісії викликала пропозиція облдержадміністрації перекинути вісім мільйонів гривень з коштів, які за розрахунками Мінфіну України мали б бути закладені у загальному фонді обласного бюджету на 2012 рік на освіту, у фонд розвитку.

— Ми перерозподіляємо ці кошти для збалансування інших програм, які затверджені рішеннями обласної ради і де також є частина освітянських закладів, — наголосила, обррунтовуючи цю пропозицію, Галина Карп. — Це і бюджет розвитку, бо будуть будуватися дитячі заклади, й інші програми, де також задіяні дошкільні установи.


Але депутат Тарас Парфан вніс пропозицію поки що не забирати з освіти ці вісім мільйонів, а вже згодом, за пооб’єктного розподілу бюджету розвитку, визначити розпорядників коштів. «Цим самим обласна рада зафіксує, що не чіпає бюджет освіти. і це буде краще і для обласної ради, і для облдержадміністрації», — підкреслив він. іншу позицію з цього приводу висловив Олександр Левицький. «Це є забирання коштів, — переконаний депутат. — Щоб показати, що є бюджет розвитку області і є чим його наповнити».


Свою точку зору з цього приводу висловила і депутат, член бюджетної комісії облради Зінаїда Болюк, запропонувавши п’ять мільйонів скерувати на капітальні видатки на інтернатні установи, де вже розпочато роботи, а ще 5,5 мільйона вкласти у програму «Дошкілля».


Перший заступник голови обласної ради Василь Гладій вважає, що у перекиданні коштів нічого катастрофічного немає:


— Хочу підтримати Зінаїду Андріївну, бо коли будемо здійснювати пооб’єктний розподіл бюджету розвитку, ми зможемо це робити, якщо у нас буде сам бюджет розвитку. Ми також прекрасно усвідомлюємо, що освіта фінансується не лише за рахунок коштів, виділених їй безпосередньо, а  й через інші видатки обласного бюджету, в тому числі і з бюджету розвитку. і якщо ми говоримо, що пріоритетом наступного року є дошкільне навчання, то зрозуміло, що левова частка коштів з бюджету розвитку буде спрямована якраз на освіту. До того ж ми розуміємо, що коли виходити з тих реальних цифр, то це певний компроміс. Коли і освіта матиме кошти на свої потреби, і бюджет розвитку, де в тому числі є дошкільні заклади. Також  є й інші видатки, що спрямовуватимуться на освіту. Наведу лише один приклад. Проекти, які стали переможцями другого обласного конкурсу, а їх 60, і половина з них — це освіта, в тому числі дитсадки. Це також обласний бюджет. Конкурс хоч і не йде через освіту, але що це, як не видатки на її розвиток?


За підсумками дискусії більшість членів комісії підтримала пропозицію З. Болюк.
Серед інших рішень, які ухвалила постійна комісія обласної ради, варто ще згадати рекомендацію сесії водночас з ухваленням регіональної програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини виділити не мільйон, як пропонували після доопрацювання програми головні фінансове управління та управління охорони здоров’я ОДА, а два мільйони гривень. Пропозицію подвоїти цю суму вніс
О. Левицький.


Коментар голови постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій Володимира ШКВАРИЛЮКА:


— Сьогодні наша комісія розглянула низку питань, зокрема про розподіл додаткових дотацій для виплати заробітної плати працівникам бюджетних закладів. Загалом ми забезпечили коштами майже всі райони і міста. Хоча є, звичайно, окремі міста і райони, яким дотаційних коштів і не вистачило. Вони або ж все-таки вишукають у себе власні резерви з тих доходів, які за ці кілька днів ще мають надійти, або ж у крайньому разі їм не вистачить незначної частини в розмірі 0,1-0,2 відсотка фонду оплати праці. Тобто це не великі суми.
Основне питання, яке розглядали депутати, — проект бюджету Івано-Франківщини на 2012 рік. Питання дуже складне в принципі. Як на мене, воно було дискусійним. До проекту того жалюгідного бюджету, який сьогодні запропоновано, було дуже багато поправок і рекомендацій, зокрема головному фінансовому управлінню ОДА. В розрізі окремих галузей наразі нічого говорити не буду. Ще не час, бо питання їх фінансування все ще опрацьовуються і лише після того можна буде давати виважені коментарі. Єдине, що можу сказати від себе: він формувався на показниках Міністерства фінансів. Але свою роботу наша комісія почала з аналізу виконання цьогорічного бюджету. На жаль, на сьогодні він не виконується. Тому робити якісь прогнози на 2012 рік, говорити, що бюджетне фінансування буде більшим на 15 чи 20 відсотків, я б наразі не став. Коли озвучують, що він буде кращим, то я би хотів сказати, що насправді він нічим не кращий. Хоча і з таким бюджетом області доведеться жити, бо нікуди ми не дінемося.


— Володимире Васильовичу, ви зауважили, що проект бюджету на 2012 рік не відповідає потребам громад Івано-Франківщини. З чого виходите, оцінюючи його так песимістично?


— Перш ніж показувати прогнозоване у 2012 році зростання, все ж потрібно проаналізувати підсумки нинішнього року. Що ми маємо? Ми не виконуємо бюджет. Вчора, розподіляючи дотацію між районами, всі чули про те, що не вистачає грошей на енергоносії, на зарплату людям. З цих причин уже відключають від електропостачання школи. Можемо пройтися і по інших галузях. Бракує грошей на оплату харчування дітей. І це при тому, що на це закладаються мізерні, вочевидь недостатні для повноцінного харчування малечі кошти. Бракує грошей і на медикаменти. А як лікувати людей, коли необхідні фінансові ресурси не передбачено в бюджеті? На початку 2011 року облдержадміністрація, якщо пам’ятаєте, дала нам такі, я б сказав, запевнення, що цьогорічний бюджет буде перевиконано на 40 млн. грн. і, звичайно, обласна рада проголосувала за відповідні видатки, розраховуючи на цю суму. Але за підсумками 11 місяців недовиконання становило 15 млн. грн. Порівняно з цьогорічним бюджетом у проекті головного кошторису області на наступний рік справді закладено певне зростання. Але воно не таке, яке мало б бути. Тому стверджувати про якісь особливі перспективи 2012 року, вважаю, буде нечесно перед нашою громадою.

 

Галичина, Микола ПЕТРИЧУК


Коментарі (0)

21.03.2023
Тіна Любчик

Ідея виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали ліки. Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

215
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

306
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

722
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

10460 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1359
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2632

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

596

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

1799

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

999

Минулого тижня, в лютому 2023 року, делегація Івано-Франківської торгово-промислової палати перебувала в північно-західній Німеччині, в регіонах Східної Фрізії та Папенбургу, на запрошення місцевої регіональної ТПП. Програма перебування видалася насиченою.

1411
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1141
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

577
06.03.2023

Навесні у продажу з'являються редиска, огірки, шпинат, листковий салат, цибуля та інша рання городина. І хоча у ній містять нітрати, все ж варто включати її до весняного раціону.

833
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

122
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

255
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

353
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

667
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3347
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

142
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

340
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

639
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

834