Богдан Білик: Значної переваги від фінансової децентралізації місто не відчуло

 

/data/blog/119940/ce1658db2dbd7ac7381cdd59ad88d314.jpg

 

Останнім часом точиться чимало дискусій щодо величини перевиконання міського бюджету і пріоритетності фінансування з міської скарбниці тих чи інших видатків.

 

Що насправді дала фінансова децентралізація Івано-Франківську, скільки інвестицій надійшло у місто та які прогнози на наступний рік, ми запитали у заступника міського голови з питань економіки Богдана Білика.

 

–  Що дала фінансова децентралізація для Івано-Франківська?

– Фінансова децентралізація мала сприяти об’єднаним громадам у отриманні додаткового фінансування. Щодо міста, то ми отримали додаткові медичну і освітню субвенцію, які разом складають біля 348 млн. Також ми отримали акцизний податок з реалізації підакцизних товарів. Ця сума складатиме біля 90-100 млн. Але, коли вводили акцизний податок, в нас забрали 15% податку з доходів фізичних осіб. Якщо раніше ми мали 75% ПДФО у міський бюджет, то тепер нам залишили 60%. В результаті, якщо б ми не мали акцизного податку, а мали 75% ПДФО, то зараз додатково б отримали 101 млн., а не 79. А за рік  ПДФО склав би майже 130 млн.

В принципі, місцева влада мала б обмежувати і регламентувати реалізацію спиртного і тютюну, а зараз ми, по суті, зацікавлені у реалізації спиртних і тютюнових виробів. За 9 місяців від загального акцизного збору 61% складає продаж алкогольних та тютюнових виробів і лише 38% від реалізації нафтопродуктів. Тому це не правильно. Хай би держава собі цей акцизний податок брала. А ось якби ми мали 75% ПДФО, то була б зацікавленість, бо чим більше створюєш робочих місць, залучаєш інвесторів, тим більше маєш доходу в бюджет.

Але і це ще не все. Враховуючи акцизний податок і медичну та освітню субвенції, нам нав’язали ще й утримання профтехучилищ, а це майже 100 млн. видатків у рік. До того ж якщо до децентралізації у 2014 році ми мали 110,5 млн. дотації з держбюджету, то зараз маємо реверсну дотацію і 21 млн. повертаємо державі. Якщо все це підсумувати, то значної переваги  від фінансової децентралізації місто не відчуло.

 

– Але доходи міського бюджету все ж зросли?

–  Ми відчули збільшення бюджету за рахунок єдиного податку і ПДФО. Підприємства почали активно працювати. Ми маємо хороший приріст обсягу реалізації продукції та приріст експорту майже у два рази. За рахунок інвесторів створено більше чотирьох тисяч робочих місць. А за рахунок збільшення розміру мінімальної зарплати за 10 місяців ми отримали більше 84 млн. ПДФО. Непогано працює малий бізнес. Кількість підприємств малого бізнесу збільшується, і за 10 місяців маємо 92,5  млн. податку, що майже на 15 млн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. Тому в основному приріст загального фонду міського бюджету, який іде на захищені статті та реалізацію багатьох комунальних проектів, ми маємо за рахунок росту заробітної плати, створення робочих місць, доброї роботи малого бізнесу та індексації плати за землю.


– Які ваші прогнози на наступний рік, яким буде бюджет і  що місто фінансуватиме у першу чергу?

– На наступний рік нам додатково хочуть нав’язати фінансування центру репродукції людини і оплату енергоносіїв освіті та медицині, що зараз держава бере на себе через відповідні субвенції. Це значна сума. Не менше 6% від загального фонду на утримання цих галузей. По суті, зарплата  може виплачуватися з державних субвенцій, а всі енергоносії і ремонтні роботи додатковими витратами ляжуть на міський бюджет. І ті розміри мінімальної зарплати для техпрацівників та тих працівників, що  не мали таких ставок, доведеться збільшувати за рахунок бюджету.

Також залишаються пріоритетними продовження будівництва дитячих дошкільних закладів, спорудження моста, яке, я думаю, розпочнеться у травні наступного року, завершення розпочатих ремонтів доріг, внутрішньодворових проїздів і прибудинкових територій. Проблематика і завдання не змінюються. Зі збільшенням мінімальної зарплати, за рахунок податку з доходів фізичних осіб ми очікуємо приріст надходжень до бюджету. До речі, темпи росту з ПДФО до минулого періоду у нас цього року становлять 140-150%. А коли мінімальна зарплата буде 3200, ми очікуємо приріст до 170%.

 

ЗК


11.11.2016 401 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1030
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

545
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

909
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2372 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

616

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1117
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5173
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

315
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

639
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2